• 198
  marca, bu konuda anket yapmış. anketin beşinci sorusu 15 kurucu takım ve beş davetli takım durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, sevdiniz mi?
  a) evet, bunlar en iyi takımlar
  b) hayır, ajax, porto, sevilla, galatasaray'a ne olacak!

  her şeye rağmen avrupa'da saygı duyulan bir takımız. ayağa kalkmamız lazım, artık.

  https://www.marca.com/...68e3e300f8b45c8.html
 • 200
  eğer gerçekten böyle bir fırsat olursa kesinlikle katılmamız gereken lig. ne tamamen yozlaşmış durumda olan türk futbolundan gelecek tehditler, ne de olası uefa-fifa yaptırımları bizi düşündürmemeli. gerçekten niyet bu ise kurucu kulüplerin önünde hiçbir güç duramaz. jp morgan 4.8 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı şimdiden. bu işin temeli sağlam olmasa bunlar konuşulmaz.

  türk futbolu uzun bir süre kendine gelemeyecek. fenerbahçe ve taşeronu beşiktaş önderliğinde açılan yaraların iyileşmesi çok uzun yıllar alacak. eskiden çoğu mevzuda tarafsız kalabilen veya herkese eşit mesafede yaklaşmaya çalışan anadolu kulüpleri bile her olaydan prim kasmaya başladı. herkes hiçbir zaman olmadığı kadar para ve rantın peşinde. ahlaki ve sportif değerler hiç olmadığı kadar geri planda. türkiye liginden ayrılmamız gerekecekse bile en uygun zaman budur ki böyle bir şeyin olacağını da mümkün görmüyorum. "5 sene 10 sene sonra ne olur"u düşünmeye hiç gerek yok. açık seçik şike yapan, uluslararası spor tahkim mahkemelerinde şike yaptığı onanan kulüpler hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etti bu ülkede. kimse avrupa süper ligine gitti diye bir camiayı karşısına alamaz, bir şekilde onun da orta yolu bulunur uzun vadede.
 • 201
  yarın çıkıp hukuksuzca 59 öncesi şampiyonlukları kabul ediyoruz, fenerbahçe'nin 29 şampiyonluğu var derlerse, 3 şampiyonluk öndeyken seni rüşvet ve kayırma ile 6 şampiyonluk geriye düşürürlerse ne yapacaksın. ülkenin hangi kurumuna gidip de hakkını arayacaksın.

  tahkim mi, federasyon mu, ali koç'un çiçekle formayla ziyaret ettiği yargıtay mı.

  gerekirse gidelim her hafta düzenli 5-6 tane yiyelim. yiye yiye bizde güçlü bir avrupa takımı olmayı öğreniriz zamanla. keza böyle bir havuza girersek maddi olarak bize hiçbir şey olmadığı gibi türk futbolu gelirinin %50'sini kaybeder. hatta böyle bir havuza atabilirsen kendini türkiyede kazandığının en az 2 mislini cebine koyarsın her sene.

  etik bul yada bulma ama avrupa süper ligi kozumuzu her an cebimizde bulundurmalıyız. bu ülkede sorunlar maalesef böyle çözülüyor.
 • 202
  haydi oldu da biz de katıldık bu lige.

  biz gidersek tff bizi ligden atmakla mı tehdit edecek?

  buyursunlar atsınlar.

  ondan sonra naklen yayın ihalesini satarlar 20 m euro'ya 5 fener alır 5 de beşiktaş kalanı da dağıtırlar anadolu takımlarına :p

  galatasaray gitse de kalsa da ligin reytingi galatasaray ve sonra da fenerbahçe'dir. biz yokken onlar da hiç.

  ne yapacaklar fener-besiktas rekabetini mi pazarlayacaklar.

  ligden atamazlar yani.

  diğer taraftan da girersek averaj takımı oluruz muhabbeti biraz anlamsız. evet belki ilk yıl sıkıntılı olur, mevcut kadro eksiklerle dolu ama sıcak para gelince porto'nun, benfica'nın, ajax'ın alacağı wonderkid'i sen alacaksın 20 m euro'ya.

  çünkü katılım payı vs 150-250 m euro falan konuşuluyor.

  hem borç öder, hem de hayvan gibi kadro kurarız.

  neyse bunlar güzel hayaller tabii.

  keşke gitsek de bir daha gelmesek, versinler birine 40 öbürüne 30 şampiyonluk...
 • 203
  gönül istiyor ki galatasaray da buraya katılsın ama sonrasında siyasetin kucağından inmeyen tff'nin olası tehditleri yüzünden pek makul gelmiyor bu düşünce bana.

  peki ne yapalım?
  hem ayranım dökülmesin hem de kötü şeyler yaşanmasın istiyorsak bunun tek yolu var.
  fenerbahçe de bizimle beraber katılsın bu lige.

  öyle ya da böyle kabul edelim ki galatasaray'dan sonra bu ülkenin en büyük takımı fenerbahçe ve onların da ülkemizin yayın gelirlerindeki sözümona artışın kısmen bizim kadar payı var.

  birlikten güç doğar, ali koç gibi çakma vizyoner bir başkandan vizyonlu bir adım bekliyorum bu konu hakkında.
 • 205
  1. bu projenin başarısız olma olasılığı düşük, tarihte görülmedik para yatırılacak, istedikleri kadar tehdit etsinler maçlar ve üst düzey yayınlar, sosyal medya etkileşimi başladı mı, iş biter, iki üç sene içinde karşı olan büyük takımlar da katılır.
  2. diyelim ki başarısız olundu. kimse barcelona, real madrid, manchester united, liverpool gibi takımları dışlayamaz. en kötü alt liglerden tekrar eski konumlarına gelirler.
  3. normal zamanda tamamen karşı olmalıyız derdim ama ülke futbolundan haz eden varsa söylesin bilelim. galatasaray için bu bir çıkış fırsatıdır.
  4. ünal aysal'ın bugün verdiği mesaj önemli. aysal gidin başvurun diyor, ben de ilk 20 takım arasına rahatlikla gireceğimizden eminim. hatta şartları zorlayıp kurucu üye olmalıyız diye düşünüyorum. herkes projeye tepki verirken endişeli olan kurucu kulüpler en ufak desteğe bile atlayabilir. bizim perez'le eski, yeni yönetimler bazında iyi ilişkilerimiz var. net söylüyorum istersek alınırız. beklersek bir benfica'ya, bir porto'ya, bir cska moskova'ya sorarlar derken fırsatı teperiz.

  5. daha düne kadar ligden çekilsek hepimiz mutlu olacaktık. bu b.. çukurunun içinde debelenmektense iki üç yıl şansımızı deneriz. en kötü bu yapı bozulduğunda sıfırdan baslariz yani ligden çekilmiş gibi oluruz ama maddi olarak büyük ihtimalle daha güçlü döneriz. kaybedecek bir şeyimiz yok. en fazla bunlar süper lige gitti de ne oldu derler. adamlar ırkçılık, şikeden utanmıyor da biz bundan mi utanacagız.
  6. benim bildiğim kompleksli ali koç buraya girmek için kırk takla atar.
  galatasaray, utanmamalıdır, başvurmalıdır, kurucu üye olmak için şartları zorlamalidir. bu kulüp 2019 yılında avrupa tarihin en başarılı 23. kulübü seçildi. uefa tarafından.
  https://www.google.com/...rada-199334.html/amp

  biz basarilarimizla, taraftarımıza arsenalden, tottenham'dan küçük bir kulüp değiliz. galatasaray'ın avrupa'da saygınlığı halen devam ediyor. her kulübün düşüş dönemleri olur. avrupa'da senelerce tottenham t'si yokken biz avrupa'yı titrettik, juventus bizle sahamizda karşılaşmamak için 98'de, 2004'te kırk takla attı, manchester hala 93 ekim ayını unutmadı, kurucu üye dediğin arsenal'den de, real madrid'den de avrupa kupası aldık. o kadar.
 • 206
  ölü dogacagini düşündüğüm organizasyon. yalnız bu harekete gönül verdiğim galatasaray katılırsa, galatasaray sevdam bitmese de herhangi bir maçını izlemem. romantiklikse romantiklik olsun adı. yerelligi öldüren, futbolun dogasinda ki zayıfım güçlüğü yenme hayalinin önüne kim geçerse ben karşısında bireysel olarak dururum. taşıdığımız su ateşi söndürmesede tarafımiz belli olsun.
 • 207
  realist ve pragmatist bakmaya çalışmamız gereken lig. avrupa'nın en büyük platformlarını izleyebilecek paralı platformlara sahibim. lakin şu asl'inin kurucularının kendi arasındaki bir maçına denk gelmedikçe pek de maç izlemiyorum. listeye bakıyorum ve tottenham-city gibi bir maç görürsem hafta sonumu ona göre planlıyorum. aynısı ucl için de geçerli. ronaldo olmasa juve-porto maçını umursamam bile ama ilk maçı 1-4 bitmiş barca-psg maçının rövanşı için yerimi alıyorum...

  maalesef dünyanın gittiği yer bu... futbol öldü diyorlar, futbol löleli çok oldu. nesil değişti. her şey artık hızlı yaşanıyor. her şey artık çıkarlara bakıyor.

  yani kısacası bu proje tutar. uefa ve fifa da sanki garibanların savunucusuymuş gibi açıklama yapıp durmasın boşuna. onlar da kendi çıkarlarının derdinde. kendinizi biraz da şu takımların yerine koyun. herkes benim maçımı izleyecek, ben gelen parayı ludogorets ile paylaşacağım, yok ya...

  bu işin gidişatı şu: asl takım sayısı 24'e çıkarılır. uefa ve fifa ile bir şekilde anlaşılmak zorunda kalınır. ucl tarihe karışır, yemj adı avrupa süper ligi olur. sezon boyu hafta sonları bu lig oynanır. yerel ligler biter. ülke şampiyonları eleme usulü kupa maçları ile belirlenir. ülke federasyonları sezon içi belirli dönemlerde bazı bölgesel turnuvalar düzenleyebilir diğer takımlar boşta mı kalsın sonuçta... aynı şekilde uefa da uefa avrupa ligi'ni devam ettirir ya da balkan kupası vb. gibi yerel turnuvalar kurar. avrupa süper ligi'ne zamanla alt lig de kurulabilir, düşme çıkma heyecanı gelsin diye ya da 20-24 takım iyice nba gibi kapalı bir sisteme geçiş yapar. bu da ligi iyice şov ligine dönüştürür...
 • 208
  avrupa'nın en kalabalık 3 ülkesinden biri bizim ülkemiz. galatasaray ise hem ülkemizin hem orta asya'nın en popüler kulübü. yeni kurulan bir ligde, bizim gibi kitlelere hitap eden kulüplere ihtiyaç var. geçmiş avrupa başarılarımız bir yana katılmak istersek elimiz çok güçlü. türkiye'deki futbol ortamı belli, realist olup topyekun katılmamız lazım.
 • 209
  uzun zamandır beklediğim organizasyon sonunda ete kemiğe büründü denilebilir. bu ligte galatasaray olur ya da olmaz bu başka bi konu benim için. kendi açımdan yani bi futbol sever olarak bakıyorum olaya ve müthiş derecede heyecanlanıyorum. her hafta en az 5 tane üst düzey müsabakanın olacak olması bile beni heyecanlandırıyor.
  bir başka konuya yani burda oynayan futbolcuların organizasyonlardan men edileceğine dair bi kaç yazı ve entry okudum. bu duruma hiç ihtimal vermiyorum. elit düzeyde futbol oynayan her sporcu çok büyük ve güçlü menejerlik firmalarıyla çalışıyorlar. bu firmalar temsil ettikleri herhangi bi sporcunun men cezası almaması için herşeyi yaparlar. gerekirse mevcut uefa ve fıfa başkanları bi gecede değişir ve o sporcuların herhangi bi organizasyondan men edilmesi engellenir.
  yerel lig açısından baktığımda da bu işten en az etkilenen hatta türk futbolunun karlı çıkacağı kanaatindeyim. zaten son kez direk katılım sağlanacaktı ucl'e. ben bu şampiyonlar liginden gelen parayı akıllı kullanan bi futbol takımı görmedim henüz. çok iyi yönetildiği iddia edilen başakşehirin hali ortada. bursaspor nerde belli değil. bjk fb ts zaten borç batağında. malesef bizde iyi durumda değiliz. sırf bu olası gelecek paraya güvenip anlamsız borçlanmaktansa bu borçlar nasıl ödenir. bu organizasyonlara nasıl futbolcu satarız ona odaklanırız belki.
 • 210
  negatif yönleri olsa da seyirciyi kazanacağını düşündüğüm organizasyon.

  dünyanın en iyi takımlarının maçlarını takip etmek bana inanılmaz bir keyif verecek, hatta bugün bu ligin kurulmasına karşı çıkan pek çok taraftar da keyifle izleyecek. beni rahatsız eden tek konu şu; galatasaray'ın olmaması.

  şaka bir yana galatasaray önemli marka, taraftarı çok güçlü ve futbola aşık. açıkçası iki yıldır digiturk kullanmıyorum ama galatasaray bu lige katılsa fiyatını bile umursamadan her türlü platforma abone olabilirim. tabiri caizse köpeği olurum böyle ligin.

  ama müthiş bir entry vardı dün gece yazılmıştı; "galatasaray varsa güzel, yoksa kötü" minvalinde bir şeydi. tam olarak öyle çünkü galatasaray yoksa, şampiyonlar liginde bir daha real madrid ile karşılaşmayacak, juventus'u eleyerek avrupa kupasına gönderip de trabzonspor'u yendiremeyecek.

  kısacası bu lig güzel ama şampiyonlar ligi'ni bitirecek...
 • 211
  evelemeye-gevelemeye gerek yok, hemen katılmamız gereken bir lig avrupa süper ligi. çünkü türkiye’de de devrim yaratacak bir organizasyon olacak.

  türkiye’deki taraflı, iş bilmez müteahhitlerin yönettiği federasyonlardan kurtulmanın fitilini ateşleyecek. mhk, pfdk ve tahkim gibi kurullar da bağımsız ve tarafsız isimlerden oluşacak, şike ve hakem iğrençlikleri asgariye inecek. çünkü yayın hakları satılırken değer yarıya ineceğinden, tff yaptığı hinliklerin bizzat türk futbolunun altını oyduğunu anlayacak.

  takımların yerel ligden atılması, futbolcuların fifa ve uefa organizasyonlarından men edilmesi hukuken imkansız. öncelikle futbolcuların hiçbir dahli olmadığı ortada. transfer yasağı kulüpleri değil futbolcuları cezalandırmak olacağından hukuken asla kabul edilmez/edilemez. en kısa sürede cas’dan döner. kulüplerin ligden atılması da mümkün değil. bunu federasyonlar da kabul etmez diğer kulüpler de kabul etmez. çünkü bu kulüpleri ligden atarsanız, ligin değerini sıfırlarsınız. bu da ligdeki diğer takımları cezalandırmak demektir. altı ingiliz kulübünü ligden atarsanız pl yayın hakları sıfıra düşer. halbuki oynatmaya devam edilirse değerinden çok az bir şey kaybeder o kadar. aynı şey italya, ispanya türkiye için de geçerli. tekraren ifade edeyim ki kulüpleri ligden atmak yasal olarak da mümkün değil.

  kısacası avrupa süper ligi harika bir fikir ve kurulmasında büyük faydalar var.
 • 212
  endüstriyel futbol denilen allahın belası şeyin geldiği son noktadır.

  tamamen kapitalist düşüncelerle oluşturulmuş olup para odaklı organize olan bu oluşuma yüksek taraftar sayımız yüzünden ülkemizden takım çağırılacağını düşünen arkadaşlara hatırlatmak istediğim bir husus var;

  mevcut döviz kurları sebebiyle ortaya çıkan alım gücümüze baktığımızda her 10 türk taraftar 1 avrupalı, her 11 türk taraftar ise 1 ingiliz taraftara eşdeğer. bu memlekette milletin ekmek yemeye parası kalmamış, misal en son ne zaman forma aldınız? sosyal medyada aldığımız etkileşime aldanmayalım, o pastaya bizim taraftar ne katabilir ki bizi alsınlar? sorsan ülkenin alayı futbol sevdalısı ama %70'i kaçak yayından izliyor maçları.

  he sözlerinden dönmeyip illa 15 kurucu takımla bu yola çıkacağız diyorlarsa aradıkları 3 takımlık boş slot için adımız illa bir yerlerde yazıyordur, ama bu maddi ortamda ilk sayfada olmadığımıza eminim. porto, ajax, valencia gibi aynı ayarda kulüpler teklifleri reddetmeye devam ederse belki sıra bize de gelir.
 • 213
  bu iş farklı boyutları da beraberinde getiriyor.

  düşünsene, galatasaray, fener, bjk, ts, adana, eskişehir bursa ve izmir takımları bir araya geliyor. süper anadolu ligi icat ediyorlar. şu anki süper ligden fazla izlenir o kesin. sonuçta kimse erzurumsporu, kasımpaşa, başakşehir, rizespor, denizli, kayseri vs takımları merak etmiyor. bugün istanbul'daki bir taraftar bile bir eses bir adanademir maçını açıp izler.

  ama amaç bu olmamalı. ha bunu izlemiyorlar, o halde yok edelim. görmezden gelelim. bu anlayış bizi çok farklı yerlere götürürür.
 • 215
  olmayacak olandır. avrupa'nın güçlü kulüplerinin daha fazla para koparma çabası.

  taraftar desteği olmadan kime satacaklar o yayın haklarını, biletleri. kim sponsor olur. bu fikri ortaya adan adamlar bilmiyor mu bunun geçici bir heves olduğunu. onların tek derdi 5 yılda kazandığını 1 yılda kazanmak. 5-10 senede milyar dolarlar cebe indirildikten sonra kulüp sahipleri, başkanları yoluna bakacak. kim takar futbolu.

  bu işin futbolun sonunu getireceğinin herkes farkında. neyse ki avrupa'daki futbolseverler bilinçli. o kadar zengin kulüplerin taraftarları şiddetle bu projeye karşı. türkiye'den bizi alırlar mı diye bekleyenler de önce şunun farkına varsın. para amaçlı kurulan bu ortamda türkiye'den kimseyi almazlar.

  bizim ülkede az sayıda da olsa bu projeye pozitif yaklaşanları görüyor ve şaşırıyorum. bu projenin savunulacak bir tarafı yok. nba gibi sonsuza kadar süreceğini zannedenler varsa fena halde yanılıyor. nba özentisi euroleague'in hali ortada. üstelik bu futbol oyunu.

  tahminim şampiyonlar ligi gelirlerinden daha fazla pay ve büyük liglerden takım sayısının 1-2 tane daha arttırılması ile bu iş çözülür.
 • 217
  bu turnuvanın amacı avrupa futbolunu 15 takım ve onun seçtiği 5 takımdan ibaret kılmak avrupa süper ligi, yerel liglerin ve şampiyonlar liginin sonu olacak.

  şimdi bu lige katılanlar 400 milyon para alacak ve kendi liglerinde haksız rekabet ortaya çıkacak. leicester city bu turnuvadan sonra kendi liginde big altı takımına nasıl kafa tutacak. bu bahsettiğim örnek atalanta, sevilla, lazio, napoli gibi takımlarıda etkileyecek. şampiyonlar liginin geliri büyük oranda avrupa süper ligine kayacak. bazılarınız biz de bu ligde oynayalım diyor bizi en fazla bir veya iki sene çağırırlar. belki de bir daha hiç cagrilmama ihtimalin var. bunun yaptırımları çabası.

  bu turnuva şampiyonlar ligi pastasının 4/3 sahip olanların tamamına sahip olmak istemesi yüzünden ortaya çıktı. kimse sen daha kaliteli maçlar izleyeceksin diye bu olaya girişmedi. parasına para katacaklar ve futbolun tekellesmesine neden olacaklar.
 • 218
  zamanla şampiyonlar ligi'nin yerini alacağını; şampiyonlar ligi'nin ise avrupa ligi tadında devam edeceğini; avrupa liginin de bir süre inter toto kupası gibi devam edeceğini ve azalarak yok olacağını düşünmekteyim.

  bu ligi kuranlar haklı. deli gibi yatırım yapıp karşılığında şampiyon bile olsalar çok az ödeme alıyorlar.

  bizim türk takımları gibi doğru dürüst yatırım yapmadan bir şekilde şampiyon olup direk şampiyonlar ligine katılıp, katılım payını alıp hemen havlu atıp yılı kurtaran takımlar da çok.

  saçma sapan bir lige dönüşmüştü şampiyonlar ligi. bence yenilik iyidir, kursunlar bakalım.
 • 219
  bugün hakem kararıyla kaybettikten sonra rıza çalımbay'ın yapacağı olgunluk, sevimlilik dolu maç sonu açıklaması, yarın yine sadece galatasaray'a çıkan sarılar ve kırmızılarla trabzonspor'a oyuncak edildiğimiz maç ve ertesi gün fenerbahçe verilecek yalandan şampiyonluklar ve fenerbahçe kongre üyesi olmasına rağmen 5 anadolu kulübünde başkan olan 5 kerestenin hadsiz ithamları sonrası şimdi yerel ligler diye romantizm kasanların "perez başkanım yalvarıyorum bizi al, kurtar bizi bu bok çukurundan ne olur" diye buralarda fink atacağı turnuva.

  yukarıda saydığım rezaletler bu sene her iki haftadan birinde yaşandı. ligden çekilelim, tff'ye rest çekelim, fenerbahçe'nin nihat abisine, şeytan'ın mhk'sına mahkum kalmayalım, başka lige gidelim diye her maçtan sonra toplaşılıyor ya; ha o başka lig bu lig işte. bundan ötesi yok.

  bu proje uygulamaya konacaksa gelmiş, gelecek tüm başkanlar, tüm efsaneler devreye sokulmalı. bu bok çukurundan tek seferlik çıkış bileti avrupa süper ligidir. buna bugün karşı çıkıp yarın "ama mete kalkavan ühühühü" diye gelmeyelim.
 • 220
  avrupa süper ligi denen saçmalığı haklı çıkaracak hiçbir geçerli argümanı olmayan vahşi kapitalist organizasyon.

  bugün 12 büyük kulübün dışında kalan sevilla real madrid tarihinin en büyük efsanesi sergio ramos'u yetiştiren kulüp. diğer kulüpler keza öyle.

  sizin bu kadar büyük paralar kazanmanızda diğer kulüplerin hiç mi payı yok? messi ronaldo hep büyük takımlara atarak mı rekor kırdı?

  bu organizasyonu haklı kabul edenlere de allah fikir versin diyorum. şöyle yapalım mı? zengin olanlar sadece covid aşısı olsun. parası olmayan olmasın. ne kadar adil değil mi?
 • 221
  gerçekçi olmak gerekirse 2. ligini kursalar bile bizim katılmamız imkansız.

  eğer yerel liglerde ayrılmayı düşünmüyorlarsa uefa & fifa anlaşmanın yolunu aramalı. haddi zatında efes cupun daha paralı olanı diyebiliriz. yerel liglerden ayrılmadan uefa'nın organizasyonlarından aflarını istemelerinin hukuken bir sakıncası olduğunu sanmıyorum. uefa burada gayrı hukuki bir tavır takınmış gibi.
 • 222
  yerelliği bitirdiği için katılmamamız gerektiği iddaa edilen organizasyon. halbuki buram buram diyarbakır kokan nihat özdemir ve rize'nin çay bahçeleri ile iç içe yaşayan servet yardımcıyla birlikte yerel cephede yer almamız lazım ki onlar da bizi daha fazla sindirip fenerbahçe'ye şampiyonluklar eklesinler. ünal aysal bu taraftara fazlaydı arkadaş.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!