• 38
  'uefa kupası süt kupasından hallice' diye düşünen insanlar var olduğu sürece pek bir başarı gösteremeyeceğimiz kupalardır çünkü 'ya hep ya hiç' sloganını genel olarak yaşam stili edindiklerinden yarım olan, kupa kaldırılmayan her serüven bir başarısızlıktır onlara göre.

  örneğin, hindistan aya uzay aracı göndermiş ve araç aya iniş kısmında başarısız olmuşsa, bu hindistan'ın aya uzay aracı gönderebildiğinin bir kanıtı. aracın aya inememe kısmı ise düzeltmeleri gereken nokta. bir dahaki denemelerinde muhtemelen başarılı iniş yapmayı da çözeceklerdir.

  umarım bir gün gereksiz kibrimizden arınır ve önce küçük olanı hedeflemenin de bir başarı olabileceğini hatırlarız.
 • 39
  avrupa ligi'nde ne kadar kalıcı olursak şampiyonlar ligi'nde bu süreye paralel ölçekte bir başarı yakalarız.

  5 sene üst üste avrupa ligi'nde en kötü son 8'e kalınca avrupalı oluyorsun artik. o hava, o turlar seni orada tutuyor. 6. sene avrupa'da adından söz ettirecek bir başarıyı da böyle yakalıyorsun.

  bence bunun en güzel örneği basel, benfica gibi takımlar. bu takımları şampiyonlar ligi'nde yarı final oynarken göremezsiniz ama genellikle avrupa'dadırlar. hele basel bir ara içerde dışarıda manchester'ı tokatlayacak seviyeye gelmişti. son yıllardaki en güzel örnek de zagreb diyorum. hep belli bir seviyede kalmayı başardılar avrupa'da.

  ligde şampiyon olamasak bile avrupa'yı önemsemeliyiz artık. avrupa ligi neden küçümseniyor ülkede anlamıyorum. bu seviyelerin takımı olmak elit olmaya giden yol demek. eski güzel günlere dönmek demek.

  edit: mesela bizimle hiç ilgisi yokken tutup galatasaray sözlükte bir hırvat takımını övüyorum. işte elit olmak, büyük olmak, adından söz ettirmek tam olarak böyle bir şey bence.
 • 41
  uefa konferans ligi’nin doğmasıyla türk futbolu için yeni bir fırsat sunan kulvar.

  şampiyonlar ligi artık çok uzak.
  avrupa liginde şubat’ı göreni tokatlıyorlar.
  konferans ligi getirin oradan bizim oğlanlara, şov yapacaklar.

  10-20 sene içerisinde biz alırız o kupayı.
  beşiktaş forma lansmanında bu formayla konferans liginde yarı final oynadık sözünü etmeye hak kazanır.
  fatih karagümrük de elemelerden ötesini göremez.
 • 42
  kendimizi dev aynasinda gorup, futbola yillardir dogru yatirim yapip bunun meyveyelerini yiyen ulkeleri de kucumsedigimiz surece asla mart ayini goremeyecegiz kupalardir. artik meshur kelime olan "haddimizi bilip" ona gore davranmaya, dogru yatirimlar yapmaya ve futbol oynamaya donmemiz gerekiyor. bunun isiklarini takimizda bu sene gerek futbol gerekse transfer politikasiyla gormeye basladik, umarim bu sekilde devam edip bayragi tekrar elimize alabiliriz.
 • 43
  avrupa kupalarında başarı sağlamak için öncelikle oralarda maç kazanma alışkanlığı elde etmek ve kura avantajına sahip olmak için de puan toplamak gerekiyor. bu yüzden de türkiye dahil olmak üzere ülke sıralamasında 10 ile 20. sıralar arasında bulunan bütün ülke takımları için uefa konferans ligi büyük bir önem arz ediyor. biz zamanında defalarca eleme oynayarak gruplara kalan bir takımdık. şu an ülkecek dibi gördük, artık en dipten başlayarak yükselmemiz gerekiyor. kimse konferans ligini küçümsemesin. şu an türk futbolunun oraya katılacak takımlarla bile rekabet edecek hali yok.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!