• 24
    rekabet etmenin yolu yerli, dinamik, kaliteli oyuncularla bir iskelet kurmaktir. o da zaman alir, alacaktir. dolayisiyla ‘ptt topcusu’ falan demeden sabir etmek gerektirir. karsilastirilan 19 yasindaki cocuklarla patir patir top oynayan takimlar, yaklasik 30 yillik altyapinin ve bunun uzerine kurulmus futbol kulturunun sonucudur. o ulkelerde cocukluktan itibaren altyapi kulturu oldugu gibi, takim maglubiyet aldiginda, genc oyuncu hata yaptiginda ‘next time’ demeyi bilen bir taraftar kulturu de var.

    edit: mesela altyapi yatirimina bir ornek: https://mobile.twitter.com/.../1164163781783670784

    ki kulubun altyapisi yetersiz olsa bile ulkenin altyapisi sayesinde gencler halisahada degil, iyi-kotu de olsa bir kulupte futbol ogreniyorlar.
  • 25
    uzun süredir seviyesinden uzak olduğumuz futbol. bu fatih terim'den önceki döneme de uzanıyor, ama fatih terim'in de sorunu hiç çözemediği, hatta soruna katkıda bulunduğu bir gerçek.

    aslında sadece slavia prag örneği bile avrupa futbolunda nasıl başarılı olacağının kanıtıdır: fizik, takım oyunu, senden daha yetenekli rakipten daha çok koşma, senden daha yeteneksiz rakibi topun peşinde koşturma. kaldı ki bizim maaş bütçemiz slavia prag'ınkinin en az 3-4 katı kadardır herhalde. o slavia prag takımının iskeletini oluşturduğu çekya, euro 2020'de de beklentileri fersah fersah aşarken bizim milli takımımız turnuvanın açık ara en kötü takımı oldu. tıpkı şampiyonlar ligi elemelerinde en kötü takımın biz olmamız gibi. yani bu paralellikleri kurunca aslında sorunun bizden azade, ülkeyle ilgili genel bir sorun olduğu anlaşılıyor; fakat yine de insan galatasaray'dan ülke ortalamasının üzerinde performanslar bekliyor, zira bu tarih boyuncu hep böyle olagelmiş.

    ne diyeyim, umarım tekrar avrupa maçlarını gururla izlediğimiz o ihtişamlı günlerimize dönebiliriz.

    not: bütün bunlar olurken slavia prag'ın, hatta bütün çek ligi'nin en çok kazanan oyuncusunu* transfer etmek istememiz de hem trajikomik hem ironik.

    link: https://salarysport.com/...league/highest-paid/
    bu arada linke göre, çek ligi'nin tamamında toplam ödenen maaş miktari £20,155,200 imiş. bizim ödediğimizin yaklaşık yarısı kadar. dertlenmemek elde değil :(
  • 26
    futbolda sahada ve saha dışında çağı yakalayamadıktan sonra önce takımımız adına sonrada ülke futbolu olarak başarıyı asla yakalayamayacağımız arenadır. çok geride kaldık; öyle ki artık benzer seviye olarak gördüğümüz takımlar bile bizden fersah fersah ilerideler. averaj altı takımlar arasındayız. yüzünü batıya dönen, ilklere imza atan takımımız adına bu çok üzücü bir durum. devrim niteliğinde kararlara, uygulamalara ve en önemlisi yenilenmeye ihtiyacımız var. biraz kıpırdanma bile olsa seviyesi yerlerde olan yerel ligimizde ambargo koyacağız ama ondan bile uzağız. yenilenme şart. bu yolda radikal kararlar alınmalı ve aslolan galatasaray ise şayet sorumluluk sahipleri artık üstüne düşeni yapmalıdır.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!