• 1
  farklı dönemlerde takımda forma giymiş, birer şampiyonluk görmüş eski stoper oyuncularımız. hatta birinin ayrılıp, ötekinin gelmesiyle oynadıkları dönemler arka arkaya olmuştur.

  her iki oyuncunun da duran toplarda kafayla gol atma yetenekleri üst düzeydi. bu anlamda rakip için bir tehdit sayılırlardı. ayrıca maicon, duran topları doğrudan kaleye kullanabilen, bu açıdan da tehlikeli bir oyuncuydu. yani frikiklerde ekstra bir özelliği de vardı.

  her iki oyuncu da topla çıkarken oyun kurulumunda meziyetliydiler. chedjou topla dripling özelliği iyi olduğu için mesafe katetmeyi severdi. maicon da takım atağa kalkarken diyagonal pasları ile atak yönünü iyi bir şekilde değiştirirdi.

  maicon biraz daha dengeli hücum eden takımlarda dar alanda pozisyon bilgisi ile iş yapabilen bir tarzdayken, chedjou galatasaray'ın hücum oynadığı maçlara daha yatkın bir oyuncuydu. ayrıca maicon'dan bariz bir hız artısı mevcuttu.

  her iki oyuncu da tam tersi rakip hücum ederken alakasız fauller ya da hamlesizlikleri ile bizim için tehdit oldular. bazen pozisyon anında yapmaları gereken hamleleri yapamadıkları için başımıza bela açmışlıkları vardır.

  benim oyum 2-0'dan 2-2 verdiğimiz vodafone arenadaki ilk bjk derbisinde yediğimiz gollerde chedjou'nun saçma sapan hatalar yapmasından ve tarz olarak oynadığımız oyuna daha uygun olmasına rağmen bir türlü defansif istikrarı oturtamamasından ötürü zoraki olarak maicon'a gidiyor. maicon'un da tek başına mahvettiği maçlar var tabi, ilk aklıma gelen kupada arena'da akhisar'a 2-0 yenildiğimiz maç. ancak hem türkiye kupası maçı olması, hem de maçta zaten geride olmamızdan ötürü o kadar önemsemedik. chedjou ise tek başına bir derbi deplasmanı galibiyetini çöpe attı. tabi chedjou'dan para kazanamadık, sözleşmesi sona erince takımdan ayrılmıştı. maicon'dan ise cüzi de olsa bir kiralık bedeli alabildik. ayrıca satın alma opsiyonu da olduğu için bu bedel daha da artabilir.
  kariyer olarak bakıldığında galatasaray'dan ayrıldıktan sonra maicon daha istikrarlı ve iyi bir oyun ortaya koymuş. al nassr'da geçen sezonu şampiyonlukla tamamlamışlar ve maicon geldikten sonra ligde yalnızca bir kez mağlup olmuşlar. bu sezon da liglere ara verilene kadarki sürede ikinci sırada yer alıyorlarmış.
  chedjou ise galatasaray'dan sonra başakşehir'de koca bir sezonu yedek bekledikten sonra bir sezon ertesi bursaspor ile küme düşmüş, bu sezon da amiens'e transfer olmuştu. takımıyla ligde sondan ikinci sırada bulunuyorlardı.

  tabi yaş farkı da önemli bir detay. maicon, chedjou'dan 3 yaş küçük.

  https://anketinho.com/1601

  bu da anket. çoğu kişi oy kullandı, kullanmayan varsa buyursunlar.
 • 2
  bir tanesinin geçmişinde güney amerika'dan çıkan çoğu yetenekli oyuncunun ilk durağı olan portekiz ligi ve buranın ağababası porto, ötekinin de fransa ligue 1 en iyi savunma oyuncusu titri mevcuttur.

  farklı takımlarda ve liglerde oynasalar oldukça başarılı olabilecek oyunculardır. takımımızda tutmayan her oyuncu kötü olacak diye bir şey yok.

  fatih terim döneminde transfer edilip, hocayla çok kısa süre çalışabildiği ve ayrılmasaydı daha verimli olacağına inandığım için benim oyum chedjou'ya.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!