• 534
  2000 doğumlu orta saha oyuncumuz. futbolcuların geçmişine yatırım yapmaya tam gaz devam ettiğimiz şu dönemde bir umut göstermelik de olsa forma şansı bulmasını umuyorum. göstermelik diyorum çünkü hocanın güvenip arkasında duracağına inancım kalmadı. şöyle bir şey yaşanabilir: hazırlık kampının ilk etabında bir maça kaptan olarak çıkar. ikinci kampa dahil edilmez.
 • 535
  bizde oynarsa taraftar tarafından 2. maçın sonunda eleştirilmeye başlanacak, daha sonra bu çocuktan olmaz denilecektir.

  bunu niye yazdığımı merak edenler jean micheal seri hakkında yazılanlara bakabilirler.

  atalay'da orta sahada oynayan, fiziği çok güçlü olmayan, adam yemeyen, 185 cm boyunda olmayan, iki kale arasında sürekli driplingle adam geçecek kabiliyetleri olmayan bir oyuncu. pas yeteneğinin, oyun yeteneğinin, pas alma ve oyunda alan daraltarak defans yapabilme yetilerinin hiç bir önemi yok. hatta 30 metreden gol falan atamazsa da büyük sıkıntı. ya da oyun içinde saklanıp, top rakipteyken omuz koyarak bir kaç top alabilecek yetenekte olsa, o da güçlü fiziğiyle savunma yapılıyor zannedilerek yine bir şansı vardı ama o da yok bu çocukta.

  fatih terim'e oynatmıyor demeden önce, kendi oyuncu bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. taraftardan destek göremeyen genç oyuncuların o seviyelerde kalması çok zor. eğer, hala sırf defansın önünde pas alıyor diye bir oyuncuya ön libero deyip, ondan ön libero özellikleri istersek, ne oyuncu çıkartabiliriz ne de oyuncu beğeniriz.

  ayrıca arda transferi ile de oynayıp oynamaması arasında bir bağlantı yoktur. yani şuan yaşlı kaleci alınsa, atalay varken niye yaşlı kaleci alınır, hani geleceğe yatırım yapacaktık, fatih terim istifa diyecek bir güruh var.

  umarım, yapabildiği şeyleri üst seviyeye çıkarır ve iyi bir takımın parçası olur. eğer iyi bir takım olamazsak atalay gibi çocukları oynatamayız. oynatmak sadece çocuğun zararına olur.
 • 536
  fatih terim 4-3-3 sisteminden vazgeçmediği sürece forma bulması zor olan genç oyuncumuz.

  zira hocanın sisteminde on numara diye tabir ettiğimiz hücuma dönük orta saha oyuncusu yok. emre akbaba da bu yüzden zorlanıyordu. şimdi ara turan da aynı mevkiinin oyuncusu diyebiliriz. arda'nın bu yaştan sonra kanat oynamasını bekleyemeyiz.

  atalay selçuk inan, tugay kerimoğlu, belhanda gibi oyunun iki yönünü de oynama becerisi geliştirirse ancak forma giyebilir.
  2019-20 sezonu hazırlık kampında hoca atalay'ı bu şekilde denemiş ama faydalanamamıştı. umarım bu bir yıllık sürede atalay bu yönde gelişim göstermiştir.
 • 537
  football manager serisinin bazı sürümlerinde gelişim göstererek iyi bir futbolcu olmasından dolayı, gerçekte de aynı şekilde olacağı sanılan onlarca türk futbolcudan biri. bu altyapı mevzusu çok can sıkmaya başladı. hoca altyapıyı çok sıkı takip ediyor. zaten bu çocuğu altyapıya kazandıran da bizzat fatih terim. oynayacağı varsa da oynuyorlar. geçmişte arda gibi, ozan gibi şimdi emin gibi. meela yunus akgün bu atalay’ dan kat kat daha iyi performans sergiliyordu a takıma çıktı ve hemen hemen hiçbir şey yapamadı. atalay muhtemelen a takıma çıkacak seviyede bile değil. kiralanması kendisi adına en uygun olur. belki ali yavuz gibi gelişim gösterir de gelecek sene a takım planlarında yer alır.