• 409
  cin olmadan adam çarpmaya kalkan genç futbolcu. 1.5 yıldır sözleşme uzatma teklifine yanaşmıyor ve kendisini yetiştiren takıma bu kazığı atıyor ya umarım gittiği her yerde başarısız olur. şu davranışıyla bir oğuz sabankay, bir zafer şakar ya da bir mülayim erdem'den daha iyi bir kariyere sahip olmayı haketmiyor zaten.
 • 412
  oynadığında katkı verebileceğimizi düşündüğümüz oyuncu. sadece sözleşme yenilemediği için oynatılmıyorsa eğer, bu adaletsizlik olur. zaten oynayıp başarılı olan oyuncu kalmak ister. eğer bizdeki türlü bir muamele görürse de tabi ki kalmaz. kaldı ki en ihtiyaç olan dönemde bile bitik oyuncular tercih edilirken hiç bir gence forma şansı verilmemesini gördükten sonra, buradaki yazarlardan hangisi atalay ya da başka bir genç yerinde olursa olsun aynı şeyi yapardı.

  yaşadığımız zaman, akılcı duygusallık gerektiriyor. duygular, hisler, aşklar sana zarar vermeye başladığında profesyonel hareket edebilmelisiniz. gözümüzün önünde merih demiral örneği varken daha temkinli olmalıyız.
 • 413
  pardon ama önünde sapasaglam beklerken yerine selcuk inan giren bir taylan antalyali örneği var ve bu durum menajerinin eline hakli bir koz veriyor. ben de genç bir oyuncudan para kazanmak istiyor olsam ve takimin teknik ekibi ne kadar bitik adam varsa gencler yerine sahaya onlari sürüyorsa bu duruma dikkatini çekerdim oyuncumun. burada eminim atalay'i elestirmekte olan sözlük yazarlarimizin da bir çoğu bu sekilde davranirdi. selcuk inan, formsuz ve sakat belhanda gencler yerine sahada oldugu sürece yeni jenerasyon oyunculara maalesef hoscakal dememiz gerekebilir.
 • 416
  bu kas yapısıyla süper ligde 90 dakika oynamayı ancak benim kadar hayal edebilecek genç oyuncu.
  böyle cılız bir çocuğu süper ligde çerez niyetine yerler. cüssesi ufak, teknik futbolcuların emre belözoğlu örneğinde olduğu gibi yere sağlam basması gerekiyor.
  emre ilk oynadığında da mücadeleden kaçmayan, kendine güvenen bir yapıdaydı, boyu kısa olsa da muazzam tekniğini kas gücüyle birleştirmişti.
  atalay, bu haldeyken bizde kalsa da gitse de pek performans veremez, brumanın ilk seneleri gibi arada bir parlak bir iş yapıp bir seneyi geçirir.
  ha sözleşme yenileme konusunda kulüp sonuna kadar haklıdır, bir genç türk evladı olarak fatih terim yerine 35 yaşında bir menajerin yaptığı kariyer planına güvenecek kadar safsan buyur kapı orada!
 • 417
  burada kendisine laf atan yazarları gördükçe gülüyorum. kendisi taş gibi topçudur, büyük topçu olma ihtimali de yüksektir. önünde merih demiral diye bir örnek var. apar topar büyük takımdan kaçıp, kendini adaletin olduğu yere atıp yine kendini göstermeye çalışacaktır.

  sözleşme yenilemiyor diye oynatılmıyor lafları dönüyor bir de. hadi ordan kardeşim siz bizim aklımızla dalga mı geçiyorsunuz? her maç ne kadar berbat oynarlarsa oynasın belhanda ve selçuk oynuyor, seri-taylan-jimmy ve daha niceleri oynamıyor sıra bu çocuğa anca 24 yaşında gelir bu hızla. bu çocuk salak değil, hele menajeri hiç salak değil. burada kalırsa 24 yaşında yılda toplam 3 maça çıkmış bir kariyerle 2.lige gider. 19-24 yaş arasında en çok kendini geliştirmesi gereken yaşlarda kendini selçuk gibi belhanda gibi adamların arkasında forma adaleti olmayan bir takımda heba eder.

  umarım en kısa sürede bu adaletsiz ortamdan gider ve merih gibi bir kariyer elde etme şansını yaratır kendisine.
 • 418
  oynatılmadığı/oynatılmayacağı bir takımda kalmak istemiyorsa bu çok normal. taraftarlar haliyle olaya daha duygusal bakıyorlar; gönül borcu falan gibi bir kavramın içerisine sokarak. ancak son dönemde altyapı oyuncularına verdiğimiz süreyi düşündüğümüz zaman ben kimseyi suçlamam. ozan kabak bu durumda çok kolay kullanılabilecek bir örnek değil. çünkü zaten az oyuncu olan bir mevkide, hoca diğerlerini tutmazken forma şansı buldu ve fırsat yakaladı. atalay, mevkisi açısından işi çok daha zor olan bir oyuncu.
 • 419
  forma şansı bulamıyor diye aklanması saçma olan oyuncu. çünkü atalay fatih hoca'nın tuttuğu, kupa maçlarında forma verdiği, lig maçlarında oynatmasa da kadroya aldığı bir oyuncu iken sözleşme yenilemeye yanaşmamış, sonrasında da forma verilmemiştir. bu da gayet mantıklıdır. sözleşme yenilemeyip belki de ezeli rakibine bedelsiz gidecek bir oyuncuya şans verip rakibine ellerinle oyuncu yetiştirmek gayet saçma çünkü.
 • 420
  geçen sezon başında kendisine yapılan yıllık yaklaşık 300 bin euro teklifi reddetmiştir. bugün benfica'nın a takımında oynayan ve değeri 20 milyon euro üzerinde olan oyuncular yıllık bu civara oynuyor.

  altyapımızda menajerler cirit atıyor. oyuncular da menajerlerin kucağında, kulüplerine aidiyet beslemiyor. bu teklif ozan'a da yapılmıştı. reddettikten sonra oynamaya başlayınca yeni teklif yapıldı yıllık 3,5 milyon tl. ama menajeri yıllık 1,5 milyon euro istedi ve sözleşmeyi uzatmadı. ocak ayında hoca ozan'la görüştü ve sezon sonuna kadar kalmasını istedi. teklif yükselip kulüp bunu kabul edince ozan da fatih hocaya verdiği sözü tutmayıp gitti. bakın fatih terim'e bile bağlılığı olmuyor 20 profesyonel maç yapmış adamın. menajerini dinliyor. sonra gidip menajer lafıyla şenol güneş övüyor.

  kulüp şu an kalmak isteyen oyuncuya kontrat yapıyor. ancak teklif bulamayanlar kalıyor. recep bulamadı. uzattı ve kiralık gönderdi. ancak kontrat şansı olanlar bekliyor. en kötü 500-600 bin euro teklif alacaklarını düşünüyorlar. bir de yabancı sınırını bekliyorlar. daha yüksek kontrat alacaklarını düşünüyorlar.
 • 421
  sözleşme yenilemiyorsa oynatılmaması normal. kulüp genç oyuncuya orta - uzun vadeli bir plan yapabilecekse şans verir. bunun dışında oynamak için direk katkı verecek kalitede orta saha rotasyonunun en iyi oyuncularından biri olman lazım. öyle mi? bence değil. öyle olduğunu iddia edenler de neye göre iddia ediyorlar bilmiyorum. zaten neredeyse altyapının yarısından çoğuna da aynı şeyler söyleniyor. her meseleye ve her duruma karşı selçuk örneği de bıktırdı. selçuk olayı hata. zaten o maçta ikinci yarı oyundan çıkardı ve bir sonraki hafta da oynatmadı. avrupa dönüşü bir maçta bir kereye mahsus takımın tecrübeli oyuncusu oynatıldı diye büyük adaletsizliğe kanaat getirmişler. hani selçuk kötü oynamasına rağmen sürekli oynatmaya devam ediyor olsa söylenir de öyle bir şey yok hani. iyi ki bir maç ilk 11 başlamış. belhanda'nın da şu anda kötü olduğuna katılıyorum ama fizik ve atletizm olarak muadilinin atalay olması mümkün değil, taylan antalyalı dense ona biraz daha fazla katılma şansım olurdu.

  bir de merih demiral falan zaten çok ekstrem örnek. portekiz'den değil de 2018 yazında alanyaspor'un stoper rotasyonuna geldikten sonra 1 sene içinde juventus'a transfer olması falan bırak türkiye'yi başka ülkelerde bile az rastlanacak cinsten. atalay'ın umarım ilerleyen yıllarda avrupa'nın büyük liglerinin orta - üst takımlarında kariyeri olur da şayet olmazsa çıkıp biz yanılmışız, hocanın hakkına girmişiz diyen olmayacak. işin bu tarafı da var. bugüne kadar fatih terim'in oynatmayıp da sonradan büyük oyuncu haline gelmiş hangi altyapı oyuncusu oldu acaba da merih demiral gibi portekiz'de parlamayıp alanya'ya geldikten sonra hızla yükselen ilginç bir örnek veriliyor inanılmaz yani.
 • 422
  oynaması için selçuk, belhanda, jimmy, ömer, donk ve seri'nin aynı anda sakatlanması veya kart cezalısı olması gerekiyor.

  ancak başka şans kalmadığında forma giyiyor genç futbolcular. sonradan girdikleri 5 dakikaları da ciddiye almıyorum. son 5 dakika oynayarak kimse parlamaz. örneğin yunus akgün 2 senede hiç bir gelişim gösteremedi.

  semih kaya da, ozan kabak da, emre çolak da başka şans kalmadığında forma yüzü gördüler. ilk maçlarında iyi oynadıkları için kalıcı oldular.

  fatih terim'den formayı kapmanın tek yolu bu maalesef. önündeki tüm seçeneklerin tıkanmasını beklemek zorundasın. kimse bana hoca futbolcu yetiştiriyor demesin. hoca verim arttırıyor, hoca ölü futbolcuları hayata döndürüyor ama genç oyuncu yetiştirmiyor.

  hocayo eleştirmek son zamanlarda çok revaçta. ben bu genç oyuncu konusunu hep yazdım. bugün bu eleştiriyi tekrarlamak da en doğal hakkımdır.

  (bkz: yunus akgün/@bir galatasaray tutkunu)
 • 423
  menejerinin yatıp kalkıp merih demiral'a dua etmesi gereken şanssız oyuncu. büyük şehire şöhret olmaya köyünden kaçan genç kızlar gibi sahtekar menejerleri tarafından sırtlarından 3 kuruş daha fazla kazanılabilmek için merih örneği gösterilerek kandırılacak futbolculardan bir tanesidir. önümüzdeki yıllarda sadece bizde değil tüm takımlarda bunlardan göreceğiz maalesef.
  bu arkadaşlara birisinin forma verilmez çatır çatır oynayarak alınırı örnek göstermesi lazım. emre belezoglu,sabri,arda, emre colak,semih,ferhat,ugur,mehmet guven,aydın ve daha unuttuklarımda kesin vardır ki hepsi iyi oynamıştır kötü oynamıştır ama kendilerinin yerine yabancı oyuncu varken formayı almışlardır. demekki oyuncu iyiyse formayı vermişiz. eğer uğurun dizi kırılmayıpta euro 2008'e gidebilseydi belki de ilk büyük transferi o yapacaktı hatırlayan nasıl top oynadığını bilir.
  aydın yılmaz bizim kanadımız olacak diye gökhan gönülü özer hurmacıyı uygun fiyatlara almayan, kalede ufuk oynayacak diye kaleci almayan da biziz. pişman ettiler bazen evet ama altyapı ve evlat kontenjanından oldu bunların hepsi değil mi?
  bir jenerasyonun hepsi süperstar olmaz. real,barca,city,united,chelsea altyapılar kendi alt liglerini de beslerler yani biz begenmiyoruz ya şuraya kiraladık buraya verdik çürüttük diye onlar da aynısını yapar ama o çocuklar çürümezler kabiliyetleri o kadarsa orda yaşantılarını sürdürürler orada parlarlarsa bir üst ligde yada kendi kulüplerinde tekrar oynarlar. zaten orada fark yaratamıyorsa kendi takımında ne yapacak? ceyhun bizim altyapı oyuncumuzdu 2000 senesinde göztepeye kiraladık adam tek başına göztepe'yi 1.lige çıkarmıştı. ben oldum havasına girmeseydi bizde de oynardı ama bizde oynamadı fenerde trabzonda oynadı.
  atalay özeline gelirsek iyi futbolcu olabilir. o çok örnek verdikleri merih gibi asgari ücrete kontrat önermiyoruz. bence iyi bir kontrat öneriyoruz ama menejer oyunları ile 3 kuruş fazla koparma hesapları yapılıyor. bizde buna alet olmuyoruz. bizimle kalacak adam çalışır formayı alır oynar. önünde belhanda varken selçuk varken küsermiş de oynamazmış sanırsın pogba. teknik direktörü iki milli takım stoperini kesip semihi oynatmış, şampiyonluğa oynarken ümit davalayı kesip 18 yaşında sabriyi oynatmış, 16 yaşındayken emre yi şampiyonlar liginde ilk 11 çıkarmış, ozan kabak daha geçen sene ortada. zaten bu sıkıntılar olmasa ve bu çocukları hazır görse hoca sahaya atar. akıllarını başlarına alırlarsa ne ala...
 • 425
  sözleşme süpekülasyonu uzun zamandır var. işin etik kısmı tartışmaya açık yalnız merih demiral gibi bir vaka olursa da o zaman en acımasız eleştiriyi yapanlar dahil büyük pişmanlık yaşar.

  ha potansiyeli nedir biz sadece profesyonel maçlarda görebiliyoruz. kendisiyle sürekli birlikte olan kulüp çalışanları daha net notunu veriyordur. ufacık bir pırıltı görüyorlarsa umarım daha dikkatli davranırlar.
 • 426
  hakkinda komik komik yorumlar ve yalan kere yalan bilgiler verilen galatasarayimizin futbolcusu. ben yazmaktan yoruldum. kendisi hakkinda istediginizi dusunebilirsiniz. istediginizi diyebilirsiniz.

  adamin umurunda degil, kendisini biliyor, hepimizden daha galatasaraylı ve işine bakiyor. adam galatasarayda oynamak icin 11 yasindan itibaren neleri neleri feda etmedi. 12-13 yasinda istanbula geldiginde cok sevdigi ve kiymet verdigi annesinden ayri kalmak zorunda kaldi yaklasik 4-5 sene kadar. galatasaray formasiyla attigi ilk golden sonra anne baba diyerek aglayip tribunlere kostu. o kadar da duygusal bir cocuk. kulubun uc kurus verdigi parayla ve kiytirik ogretmen maasiyla istanbulda babasiyla kit kanaat gecindiler kac sene. futbol oynamayi seven bir cocuk. su anda aldigi para da on para. hani yazilacak cok sey var da sirf simdi simsarlar buradaki bilgileri kullanarak andavallik yapar diye yazamiyorum.

  galatasaray icin su yazdiklarim haricinde kendisine zarar gelmemesi adina yazmayacagim fedakarliklari dusununce, he yavrum he fener, he he sozlesme sorunu, he he menajer kucagi diyorum. utanmasi olmayan iftiracilara kalkip cevap verdigim icin acikcasi ben kendim utanıyorum.

  edit: su entrynin altina hala menajer hala sozlesme yaziliyor ya, diyecek birsey bulamiyorum. ilkokul 1'den tekrardan baslamasi gerekiyor bu toplumun. onu anladim. guzel bir sosyolojik analiz konusu bu baslik.
 • 428
  galatasaray'dan ayrılıp fenerbahçe'ye gidecek kadar aptal mı kardeşim bu çocuk ya! iddiaların doğru olmadığına adım gibi eminim.

  umarım fiziğini geliştirir ve sözleşmesini uzatırız. inanıyorum bu çocuğa ya. ilk maçında golünü attığındaki sevinci falan ben galatasaraylıyım diye bağırıyordu.

  yetenekli futbolcu.
 • 429
  milyonlarca çocuğun hayalini yaşıyor. 40 yılın başında melih çıktı diye her altyapıda sorun yaşayan oyuncu melih kalitesinde zaten! ayrıca fenerbahçe genç oyuncu harcama konusunda rakipsiz bir takım. fatih hoca birkaç maç yanlış seçimler yapmış olabilir ama kazandığımız son lig maçında 97'li emre mor ve 2000'li yunus oynadı. atalay, emre kadar gelecek vaadederse fatih hocam oyuna almaktan hiç çekinmez. melih'e bakıp kendi kulübümüzü haksız bir kulüple eşdeğer tutacağımıza daha taptaze örnek ozan'a baksak? ozan kötü niyetli bir futbolcu olsa 11 milyon euro bize kazandırmak yerine, sözleşmesindeki maddeyi kullanır 7.5 milyon euro'ya transfer olur aradaki parayı da bi güzel yerdi. yapmaması için hukuki bir engel var mı? 3.5 milyon euro'yu yıllara böler fazladan maaş alırdı. lakin yapmadı, galatasaray istediği bonservisi alsın diye kariyerini "riske" attı.

  galatasaray bir his takımıdır. o hissi taşıyan hiçbir oyuncunun kariyeriyle oynamayız. zaten galatasaray formasını giymek en büyük şerefken bir de formayı öyle ya da böyle giymiş herhangi bir oyuncu hayatının sonuna kadar buradaki herkesten daha iyi hayat koşullarında yaşayacak. fatih hocamın kararının sonuna kadar destekçisiyim. aynı fizik kalitede, aynı oyun kalitesinde dünya kadar oyuncu bulabiliriz eğer galatasaraylılık hayatının en önemli parçalarından biri değilse, takımımızda yeri yok. bu kadar basit.
 • 432
  sözleşme uzatmaması gayet doğrudur. burada fanatikçe yorum yapmanın anlamı yok. çocuk yetenekli, oynamak istiyor. bizde o formanın kendisine gelmeyeceğini de biliyor. ee daha niye sözleşme uzatsın. kendisinin yerinde ben olsam bende sözleşme imzalamam ve oynayabileceğim bir yere giderim.

  daha 18/19 sezonunda kupa maçlarında bile bu çocuğa süre vermedik doğru düzgün. atalay geçen sezon sadece 2 kupa maçında 142 dakika sahada kalmış. diğer yandan bir diğer genç yeteneğimiz, geleceğimiz, büyük kaptanımız selçuk inan 7 türkiye kupası maçında 547 dakika sahada kalmış. ligi söylemiyorum bile.

  kafasında futbol oynamak olan bir genç bu ortamda neden kalsın?