• 393
  oynamasını isteyen arkadaşlar acaba son oynadığımız u19 maçlarını izlediler mi? atalay u21 milli takımımızda da oynamadı. yerine başakşehir'den ve beşiktaş'tan oyuncular oynadı. şu soruyu gerçekten soruyorum. ben izleyemediğim için kaçırmış olabilirim, u19 liginde ben ligin çok üstündeyim dercesine bir oyunu var mı ?

  hakkettiği zaman kadroya alabilecek bir hoca var takımın başında. başlığına gelip her maç öncesi oynaması geriyor diye yazmak oyuncuya zarardan başka bir şey vermez.

  gelişmesini beklediğimiz fakat ümitlerimizi azaltan futbolcumuz.
 • 394
  18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçında tabii ki sahada olmayacak ve olmaması gereken oyuncudur. seri, lemina, donk, nzonzi, belhanda hatta artık ömer bayram’ın da olduğu merkez rotasyonunda ligde bile kolay kolay forma şansı bulamayacaktır. eğer bir şampiyonlar ligi deplasmanında as oynayacak durumda olsa zaten hoca çoktan oynatırdı. şu ana kadar süre aldığı hiçbir maçta da inanılmaz bir ışık vermemiştir. hayallerde yaşamaya gerek yok.
 • 395
  bu genç oyuncu fantazisi ne zaman bitecek acaba? sorun genç oyuncuların a takımda şans bulamaması değil. sorun, genç oyuncuların a takımda şans bulabilecek düzeye getirilememesi. o düzeyde olan zaten şans buluyor. ozan buldu, yunus buldu. burada yunus'un yeterliliği tartışılıyor olsa da en azından a takımda süre bulabilecek düzeye gelmiş oyuncu ki hoca şans verdi. diğer şans vermediği gençler bugün neredeler peki? hangisi bırakın süper lig'i, 1. lişg seviyesinde kendisini kabul ettirebildi? çekdar orhan 20 yaşında akhisar'da oynayamıyor, celil, doğan can davas gibi oyuncular 2. lig'de bile fark yaratamıyorlar. ahmet sivri 2 ligde ydek, malik karaahmet 2. ligde forma buluyor ama daha bir numarası yok. recep gül belçika 2. liginde bırakın süre almayı, daha kadroya giremedi. gelecek adına en umutlu olduğum adam ali yavuz kol. o da şu an ikinci ligde. umarım orada fark yaratır da oraya fazla olduğunu ispatlar. ispatlayamazsa onun da işi yok bence galatasaray'da. tamam gençler oynasın da gençlerin seviyesi de bu işte. o yüzen ömer'e, adem'e daha fazla saygı duymak zorundayız. kolay değil çünkü milli takım havuzuna girecek birer oyuncu olmak.

  ben bu çocukları suçlamıyorum, bir sorun varsa önce sistemde vardır. ama sorunun çözümü hazır olmayan adamları a takıma koymak değil, o adamları a takıma hazır hale getirebilmektir. niye getiremiyoruz sorusuna cevap aramak gerekir.
 • 397
  orta sahada isminin yazılabileceği en net maç 30 ağustos 2019 galatasaray kayserispor maçıydı ki fatih terim o maçta bile kendisine şans vermeyip paf takım maçına göndererek ömer bayram'ı oynattı yani 18 kişilik kadroya bile almadı.

  bence bunun altında yatan neden genç futbolcuların yeteneklerinden öte ozan muhammet kabak'ın sahip olduğu serbest kalma bedelli sözleşmeye sahip olmaları ve sözleşme yenilemeye sıcak bakmamaları. hoca ozan kabak konusunda bu serbest kalma bedeli yüzünden sıkıntı yaşadığı için bu futbolcuları da bu şartlarla oynatmak istemiyor başka net bir izahını bulamıyorum.
 • 398
  forma bulamıyor olmasının tek sebebi yetersiz oluşudur. hiç bir futbolcu sadece yeteneğiyle bir yerlere gelemiyor. bu çocukta yetenek var ama bunu kullanmak için ne gücü ne de temposu var. savunma katkısı zaten yok. emre çolak olmanın ötesine geçmek istiyorsa bir an önce çalışmaya başlaması gerekiyor.
 • 399
  grubu lider bitirmeyi garantilersin, en kötü ikinci olarak gruptan çıkmayı garantilersin, istersen u10 dan adam koyar oynatırsın. arkadaş bu geç oyuncu sevdası hepimizde var tamam eyvallah da, böyleşine kritik maçlarda da bu tarz fantazilere gerek yok. tecrübeli oyuncular boşuna transfer edilmiyor. futbol sadece dinamizm ile değil tecrübeyle de var olan bir spordur. hem ünlü kimyager şevket bey'in de buyurduğu gibi:
  (bkz: ilmi futbol tecrübelerle müspet bir satha nüfuz eder)
 • 400
  tek tek mesaj atmaktansa toplu cevap niteliğinde bir entry yazayım.

  ilgi çekme niyetim yok, genç oyuncu fantazim yok, hele atalay babacan fantazim hiç yok. düşüncelerimde gayet özgür bir insanım. genç oyuncular özelinde ne düşündüğümü entry'lerimi azıcık okuyan zaten görebilir ve ne niyetle yazdığımı anlar. takımımızın ciddi bir dinamizm problemi olduğu aşikar geçen senede böyleydi ve şampiyonlar liginin gelmiş geçmiş en kolay grubundan çıkamadık. bundesliga'yı son sıralarda bitiren schalke 2 maçta da üzerimizden geçti dinamizmleriyle, mazallah schalke yerine ajax olsaydı daha felaket bir senaryo olurdu. bu bahsettiğim iki takımın da bugün karşılaşacağımız club burgge'nin de ortak noktası atlet ve dinamizmi yüksek oyunculardan oluşması.

  zaten dikkat edilirse yunus akgün'den değil, celil yüksel'den değil gökay güney'den hiç değil emre mor, emre taşdemir ve atalay'dan bahsetmişim. üstelik daha önceden, kendisi sözleşme uzatmadan kadroya dahi alınmaması gerektiğini söylememe rağmen yazmışım. u19 maçlarını da tahmin ettiğinizden daha çok izledim.

  işin ilginci (bkz: 16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçı) sonrası selçuk yerine neden oynatılmadığına veryansın eden "genç fetişisti" yazarlar ile doluydu burası ne olduysa bir anda kesildi. çünkü o bölgeye lemina alındı, hali hazırda seri ve belhanda vardı ve ömer bayram sürprizi çıktı. belhanda kadroda değil, seri'den bir performans göremedik belki gösterir bugün, lemina'nın da tekrar nükseden bir mide problemi var. hal böyleyken ve ciddi bir dinamizm problemimiz gözükürken ortaya attığım bu öneri neden ilgi çekmek olarak yorumlanmış anlayabilmiş değilim.

  genç oyuncuların enerjisinden yararlanmanın fantazik bir ütopya değil artık bir realiteye dönüştüğünü geçen sene ajax, frankfurt, kızılyıldız bu sene dinamo zagreb, salzburg gibi takımlar gösterdi, göstermeye devam ediyorlar. uefa da aslında bunu teşvik ettiği türden cezalar vermişken (paylaştığım bağlantının son kısımlarında bu durumdan bahsedilmekte)

  https://www.futbolarena.com/...uyume-plani-374265h/

  yaş ortalamamızın da kemale vardığını düşünürsek benim için atalay gibi belki daha ileride ali yavuz gibi celil gibi oyuncuları oynatmanın bir hayal olmadığını söylemem gerek.
 • 401
  yunus ile beraber brugge kamp kadrosunda olmayan oyuncu. aynı zamanda hâlâ alt yapımızdaki en potansiyelli oyuncudur kendisi. fizik kondisyon, tempo, dayanıklılık anlamında ciddi bir eksikliği yok. en azından bu konularda selçuk'un çokça üstünde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. umarım hoca da elinden tutar da geç olmadan orta saha için alternatif bir yerli oyuncu kazanabiliriz.
 • 404
  yetenekli ama kaç yıldır fizik kalitesi olarak bir tık bile gelişmeyen bir oyuncu.
  günümüz futbolunda sadece yetenek yetmiyor be atalay kardeşim.
  u-17 kaptanı bartuğ’a bakıyorum instagram’a sürekli vücut geliştirme çalışmalarını atıyor. ali yavuz zaten o işi halletmiş.
  ama 1 senedir sosyal medya hesabını takip ettiğim bu adamın tek bir çalışma paylaştığını bile görmedim.
  bu vitaminsizlikle profesyonel seviyede işi zor.
 • 406
  teknik anlamda standart üstü, topu ayaktan çıkarma konusunda hızlı ve pas konusunda başarılı olsa da, fizik kalitesi olarak 2-3 yıldır bir kademe bile ilerleme kaydedemeyen oyuncu. üst seviyelere çıkmak istiyorsa o bölgede çok dayanıklı, güçlü ve enerjisi yüksek olması gerekiyor. aksi taktirde iki seneye spor toto 1. lig'de bile zor dakika bulur.