• 11
  anti-militarist bir insan değilim. hatta ezilenlerin, içinde bulundukları krizlerden (kölelik, feodalite, kapitalizm ve buna bağlı olarak emperyalizm) sade ve sadece şiddetle çıkabildiği de su götürmez bir gerçektir. bunun da farkındayım.

  bunların yanında hamaset ve demagojiden doğan ve beslenen militarizmin ise toplumları zehirlediği de bir gerçektir. bu cümle de bu zehrin eseridir.
 • 12
  mükemmel bestelerimizden biri.
  kimsenin ölmeyi ve öldürmeyi yücelttiği yok. herkes barışın ve dostluğun hüküm sürdüğü bir dünyada yaşamak ister.
  mesele;
  halkın çocukları vatani görevini yerine getirmek için ailesini, işini ve sosyal hayatını arkada bırakıp binbir zorlukla askere giderken bazı güç sahiplerinin unvanlarını kullanarak türlü dalkavukluklarla ''bizim ülkemizde her erkeğin yapmasının bir gereklilik olduğu'' askerlikten paçayı sıyırması.
  kimse bir canlının hayatına son vermek istemez.
  kimse eline silahla yaşamının bir kısmını dağ başında ailesinden uzakta -25 derecede soğuktan titreye titreye nöbet tutmak istemez.
  ama binlerce primat, aileni ve arkadaşlarını kahpece öldürmek için topraklarında kol geziyorsa etrafındakileri ve kendini korumak için askerlik yapmak zo-run-da-sın.
  evinizin yanındaki metruk bir binaya 3-5 tinerci konuşlanmaya çalışsa çocuklarınız ve eşinizi korumak için harekete geçmeyecek misiniz? o tinercilerin orada rahatça yaşamasına izin verirseniz, bir gün kendilerini o sokağın sahibi ilan ederek masum insanlara zarar vermeye başlayacaklarını bilmiyor musunuz? eminim ki biliyorsunuz. böyle bir durumda ya hemen polise başvuracaksınız ya da kendi imkânlarınızla o zibidileri çöreklendikleri yerden yaka paça atmak için kolları sıvayacaksınız. askerlik bu durumun kümülatif hâlidir. dolayısıyla her türk erkeğinin ayrım yapılmaksızın bu kutsi borcu yerine getirmesi gerekir. türlü oyunlarla bundan kaçmaya çalışan herkes benim nazarımda haindir, güvenilmezdir, alçaktır.

  edit: meslek diyen bile var ya. türkiye'de ne zamandan beri meslek? inanın meslek haline gelmesini ben de çok istiyorum. askerlik profesyonel bir hâl alsın ve mühendis, doktor, öğretmenlik yapan insanlar meslekleriyle hizmet etsin, canı gönülden isterim bunu. ama şu an öyle değil. yani temennilerinizin hiçbir önemi yok. üzgünüm sevgili dostlarım, büyük bir yanılgı içerisindesiniz ve savlarınız ''patates soymak, bisküvi satmak.'' gibi saçma çıkarsamalardan ibaret. kendinizden başka hiçbir şeyi önemsemediğiniz için asla anlayamayacaksınız bazı şeyleri. galatasaray sözlük'te çürük raporu alıp askerden kaçan aziz yıldırım bile savunuluyor, yok artık be! bazı insanların çıkarları uğruna çiğnemeyeceği ilke, satmayacağı şey yok.
 • 13
  saçma sapan bir beste. gelelim diğer kısma.

  eğer kısa dönem olarak yapacaksanız askerlikle bu kadar kafayı bozmayın. yıllarca bedelli bekleyip mesleki kariyerini, hayatını, psikolojisini heba eden arkadaşlarım var. ben de 1 yıl önce bunlardan biriydim. tecilim bitmek üzereydi. 1 yıl boyunca erteledim. asla gitmem dedim. gitmemek için bütün opsiyonlarımı hazırladım. şartlar oluştu, istesem çok net gitmeyecektim.

  ve bir anda farklı düşünmeye başladım. yaptığım sadece sorunu ertelemekti. gözümü kararttım gittim ve bundan 3 ay önce geldim.

  hasta yakını, ödemesi, çoluğu çocuğu olan insanları anlarım. bazı insanların gerçekten askere gidecek zamanı olamayabiliyor. bunlar da gelip askerlik tartışması yapmaz zaten. gidememeye mecbur adam neyi tartışsın burda?

  benim hedef kitlem şu; 20-30 yaş arasında gitmemek için tek bahaneniz antimilitarist filan olmanız veya totonuzun yumuşak olması ise aşırı derecede saçmalıyorsunuz. gitme şansınız varken askere gitmeden evlenmeye çalışıyorsanız daha aşırı saçmalıyorsunuz. görevini bana devreden üst devremin 8 aylık bebeği vardı. ailesi ve eşi cabası. çektiği eziyeti ben bilirim.

  ölmek istemiyorum diyenler olmuş. son 4 senede hiç bir kısa dönem bu tarz tehlikelerin olduğu bir ortama gönderilmedi. şu an tsk'da bir çeşit ''profesyonel askerlik'' uygulaması var diyebilirim.

  gidin, yapın, gelin.
 • 14
  saçma sapan hiçbir mantığı olmayan sadece aziz yıldırım'a sallamak güzel geldiği için söylenen bir bestedir. besteyi ''evet ya her türk asker doğar'' '' askerlik vatan borcudur'' vs şeklinde savunanlar saçmalamaktadır.

  askerlik bir meslektir.

  ben meslek olarak mühendislik seçtim. bunun okulunu okudum hayatımı bu mesleği yaparak kazanmayı tercih ettim.

  dolayısı ile sen bana zorla ve istemediğim sürece başkasının mesleğini yaptıramazsın. benim hayatımdan 6 ile 18 ay arasındaki bir süreyi gasp edemezsin.

  mesleğini asker olan seçenler ne ile karşılaşacaklarını bildikleri halde seçmiş kişilerdir. dolayısı ile ''he onlar vatan için ölsün sen burda yan gel yat'' şeklindeki savunmalar aptalca ve gereksizdir.

  onun haricinde yarın bir seferberlik halinde veyahut vatanın bölünmezliğinin tehlikesi durumunda ''tüm vatandaşların'' savaşması gerektiğinde bu milletin her evladı savaş alanına koşar. bu böyle biline ama kimse bana 6 ay boyunca sigara izmariti toplamayı vatan borcu olarak yedirmeye çalışmasın.

  edit : selestinbabayaro33 nickli arkadaşımızın bu entry ile alakalı attığı mesajı izniyle direk buraya koyuyorum ''şu an koğuştan yazıyorum ve duygularıma tercüman oldun. neyse atarsa 98. bitsin bu başlığa gelip yazacağım, şu an yazamıyorum bir şey haliyle :)''