• 1
  gol beklentisi verisinin kardeşi olup, adı üzerinde herhangi bir pasın asist olma ihtimalini ortaya koyan veridir. değişik çeşitlerde hesaplanabilir, ancak benim bulduğum kaynakta şu şekilde hesaplanmaktadır.

  5 tane özellik değişkeninden (pas tipi*,o andaki oyun tipi*, atılan pasın uzaklığı, pasın atıldığı yer, ve pasın ulaştığı yer) değişkenlerinden faydalanılarak o pasın gol olma ihtimalini logistic regresyon modeli ile modellenmesidir. buradaki hedef değişken o pasın gol olma ihtimalidir.

  burada tahminen dünya liglerinden bir sürü veri kullanılarak, model öncelikle eğitilir. bu model eğitimi esnasında, modelin verdiği ihtimal ve olayın nasıl sonuçlandığı arasındaki farklar alınarak, bu farklar minimize edilmeye çalışılır.

  sonuç olarak her bir özellik değişkeninin önüne belli katsayılar gelir, ve artık modelimize yeni gelecek verileri koyarak tahmin yapmaya başlarız. işte bunun da adına expected assist verisi denmektedir.

  https://theanalyst.com/...expected-assists-xa/

  son 3-4 yıldır xg ve xa verileri ile kafaları şişirilen galatasaray taraftarı için güzel bir girizgah olsun istedim. bu modelde apaçık olan eksikleri yazalım ki daha da net anlaşılsın.

  1.hayali senaryo: orta saha santra çizgisinden penaltı noktasına atılan pas olsun.
  1. olay: santra üzerinden pası attım, penaltı noktasında santrafor, rakip kaleye yüzü dönük bir biçimde topu kontrol etti. en yakın rakip oyuncudan 10 metre uzakta ve kaleci de kale çizgisi üzerinde. modele göre asist beklentisi x olsun.
  2. olay: son saniye santradan topu şişirdim. penaltı noktasında santrafor topu sırtı dönük, göğüsüyle kontrol etti. kaleyle arasında 10 tane rakip oyuncu var. modele göre asist beklentisi kaçtır?*

  2.hayali senaryo: ceza sahasının giriş çizgisinin paralelindeki taç çizgisi üzerinden penaltı noktasına yapılan orta olsun.
  1. olay: o noktada topla buluşan oyuncu ergün penbe, topu penaltı noktası üzerindeki hakan şüküre kesti. expected asist y olsun.
  2. olay: o noktada topla buluşan oyuncu zeki yavru, topu penaltı noktası üzerindeki hakan şüküre kesti. expected asist ne olur?*
  peki zeki yavrunun doldurma ortalarıyla, ergün penbe'nin muz ortaları aynı mı?*

  3.hayali senaryo: tahminen bu en üzücüsü olacak, a oyuncusunun b oyuncusuyla xa kıyaslaması.
  1. olay: at fink'e taktikli geçmişi başarılarla dolu, ancak sezon özelinde çuvallamış bir takımı ele alalım. takımdaki herkes topa bomba muamelesi yapıyor, ancak fiziksel açıdan bir çok rakipten üstün bir takım olsun. fink toplamda sezon boyunca ileri doğru 600 pas atsın.(toplamda 40 maç, her maç 15 tane pas). totalde 12 xa üretmiş olsun.
  2. olay: şampiyon takımın bir oyuncusunu ele alalım. takımı yetenekli oyuncularla dizilmiş olsun, doğal olarak kendisi maç başına 5 ileriye dönük pas atabilsin. toplamda 6 xa üretmiş olsun.
  bu durumda a oyuncusu daha iyi pasör olarak nitelendirilebilir mi?

  https://twitter.com/.../1531925334605586433

  ezcümle, 'istatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir, ama asıl görünmesi gerekeni göstermez.' bunu patrick van aanholt özeline indirirsek, dünyanın hiç bir yerinde aanholt için savunma beki falan denemez. kendisi savunması çok zayıf olan, oyun kurucu bektir. kendi kanadını boş bırakır, sakarca kafa vurur, sakarca tehlikeli bölgede pas hatası yapar. zaten eğer veriler her şeyi anlatsaydı, dünyanın büyük kulüpleri canlı izleme birimleri kurarak oyuncuları izlemek için dünya para harcamaz, verilere göre transfer yaparlardı. o yüzden şimdilik asist açısından kısır hamide kanadı olarak nitelendirdiğim, kerem aanholt kanadı yerine, yunus dubois kanadından, xa verisini yükseltmek yerine, a* verisini yükselterek sezona devam etmemizin sağlıklı olacağını düşünüyorum.

  https://bleacherreport.com/...can%20this%20summer.

  --- alıntı ---
  van aanholt’s overall defensive score of 4.42 per game is the lowest of the trio by far, and when you compare it to azpilicueta’s 16.7 and luis’ 15.47, it is easy to see why mourinho prefers them to the dutchman.
  --- alıntı ---
App Store'dan indirin Google Play'den alın