• 5874
  bruma'nın en büyük şanssızlıklarından biri, galatasaray'a transfer olduğu 2013 yılında, fatih terim'in takımdan ayrılmasıdır.

  hatırlarsanız hoca daha takımdayken bruma çıktığı maçlarda çok etkili olmuştu. ben bi ara yeni ronaldo'yu aldık galiba demiştim. inanılmaz bir özgüveni vardı.

  fatih hoca biraz daha serbest rolde oynatıyordu bruma'yı. baya orta sahaya gelip top alan, dribbling yapan bir oyuncuydu. ama mancini sonrası işler değişti.

  bruma çok etkiliydi ama futbolu henüz bilmiyordu. sokak futbolu oynuyordu tabiri caizse. mancini ise onu serbest rolde oynatmak yerine daha çok pas yapmasını, rakibini kovalamasını ve verdiği rolü üstlenmesini istedi.

  bruma 18 yaşındaydı ve zaman içinde futbolu öğrenecekti. bence biraz daha serbest bırakmak oyuncunun yeteneklerini sergilemesi ve gelişimi için daha doğru olurdu. bu fırsatı bulamadan disiplinli olmayı öğrenmesi istendi. en kötüsü özgüvenini kaybetti.

  daha sonra büyük bir sakatlık yaşadı ve performansı hepten düştü. real sociedad'a kiralanması çok yerindeydi çünkü ispanya ligi yeteneklerini gösterebileceği bir ligdi. o dönem italya'ya kiralasak oyuncuyu tamamen kaybedebilirdik.

  bruma sociedad'da gayet iyi bir dönem geçirdi ve özgüvenini kazanarak galatasaray'a geri döndü. 2016-2017 sezonunu takım olarak iyi geçirmedik ama bruma gayet iyi oynamıştı ve o sezonun ardından leipzig'e satışı gerçekleşti.

  bruma leipzig'de de umduğunu bulamadı. 2013'teki u20 dünya kupasının en potansiyelli, jenerasyonunun en iyisi olarak gösterilen oyuncunun çok gerisinde.

  hep söyleriz fatih terim adam eder diye. bence bruma bunun için çok uygun bir oyuncu. hep merak etmişimdir 2013'de fatih hoca ayrılmasaydı bruma'nın gelişimi nasıl olurdu diye.

  http://gss.gs/5Wm.jpg
 • 5876
  real sociedad serüveninden sonra jan olde riekerinkli dönemde* özellikle igor tudor gelene kadar, şimdikinden daha güçsüz bir takımda takımın en büyük tehdit ve gol ayaklarından biriydi. ve benim futbol anlayışıma göre orta sahayı diri tuttuktan sonra rakip kaleye inmek, takımı sürüklemek ve daha sık pozisyona girmek için; rakibin üstüne giden, dikine kat eden, kilit açan, sorumluluk alan, topla çabuk süratlenen oyunculara ihtiyaç var. eğer ki bu oyuncular bir de takım oyununa adapte olup son tercihlerinde akıllı olurlarsa takım bir makineye dönüşebilir. bruma’da bu cevher var, fazlasıyla var, o cevheri işleyecek en doğru kişiyse fatih terim. ayrıca bruma tarzı oyuncular, diğer kanatta feghouli gibi teknik bir kanat oyuncusuna sahipseniz; oyuna çeşitlilik katıyor, bunu da eklemekte fayda var.

  bruma-fatih terim ilişkisi yarıda kalan bir ilişki, tamamlanması gereken bir ilişki.* bruma’nın da zaten gönlü var bu işte. hem menajerinin açıklamaları hem sosyal medyada sürekli kulüple ilgili paylaşımları beğenmesi de en basit örnekler.

  ufaktan toparlarsak bruma üzerindeki fatih terim dokunuşu, olabilecek bir birliktelik beni fazlasıyla heyecanlandırıyor. bu iş olursa raheem sterling üzerindeki pep guardiola dokunuşu gibi olumlu ve güzel şeyler görebiliriz.
 • 5877
  yanlış hatırlamıyorsam 2012'de kurulan scout ekibimizin ilk meyvesiydi kendisi. o dönem, "kardeşim portekiz'in alt yaş kategorilerindeki en yetenekli topçulardan birisi, sporting lisbon forması giyiyor bu keşif mi allasen?" şeklinde eleştrilere maruz kalmıştı hatta emre utkucan ve ekibi. çünkü gerçekten de çok göz önündeydi, o dönem ülkemizde düzenlenen u20 dünya kupası(yanlışsam düzeltin lütfen)nda çok göze batmıştı baya da gol atmıştı. turnuva'nın kolombiyalı quintero ile birlikte en göze batan oyuncusuydu.(pogba zaten çoktan adını duyurmuş, juventus'da 11 e girmeye başlamıştı) quintero 10küsür milyon € bedelle porto'nun yolunu tutarken biz kendisini 12'ye kapatmıştık. kendisinin lisbon kulübü ile sorunlarının olması, sözleşmesinin son yılında olması gibi etmenlere rağmen 12 milyon € vermek zorunda kalmamız kendisine biçilen değerin ne kadar yüksek olduğunu kanıtlıyor da.

  fatih terim kendisinden büyük yıldız çıkaracaktı, özel olarak ilgileniyordu. öyle ki, liepzig'e gittikten sonra bir röportajında "fatih terim benim babam gibi" şeklinde bir açıklama yapmıştı.
  real madrid ve , eskişehirspor maçlarındaki performansları çok beğenilmiş, herkeste beklentileri allahuekber dağlarına çıkarmıştı.
  derken, zaten yabancı sınırı yüzünden kadroda zar zor yer bulabilirken, fatih terim takımdan ayrılmış, mancini gelmişti. mancini de kendisini doğru kullanamamıştı, bruma'nın performansı gitgide düşmüştü. sonrasında geçirdiği sakatlık kariyer olarak kendisini 2-3 yıl geriye attı. çok kötü dönmüştü sakatlıktan, zaten yönetimsel krizler içindeki galatasaray hamza hamzaoğlu döneminde real sociedad'a kiraladığında opsiyon olarak yalnızca 6 milyon€ koymuştu. sociedad bu opsiyonu kullanmadı, ve geri döndü. sociedad'da kendisine olan güveni geri gelen bruma, bir de yeni bir icat çıkarmıştı: sağ köşeye plase şutlar. riekerink'le başlanan sezonda, sezon önü hazırlık maçlarında bir kaç örneğini gördüğümüz bu golü beşiktaş deplasmanı dahil pek çok maçta yenilemiş, neredeyse hepsinde aynı şekilde gole ulaşmıştı. tudor geldikten sonra, soyunma odasındaki futbolcu hakimiyetini kırmak işine bruma üzerinden başladı: ilk maçı olan rizespor maçında kendisini kadro dışı bırakmıştı. bir bakıma sezon sonundaki temizliğin habercisi olan bu karar takımda ters tepmiş, o zamana kadar küçük de olsa şampiyonluk iddiasını devam ettiren galatasaray rizede aldığı beraberlik ve sonrasındaki düşük performansıyla yarıştan tamamen kopmuştu.

  sezon sonu neredeyse ilk iş olarak satılan bruma, sezon devam ederken satışı açıklanan podolski, sözleşmesi feshedilen sneijder, +1 i devreye girmesine rağmen iptal edilen sabri gibi takımın ağır abileri ile birlikte yeni takıma bütçe hazırlamıştı.
  sonrasında liepzig'de aradığı fırsatları yakalayamadı kendisi, ve şu an takımın başında fatih terim var. yaşı artık çok genç değil 25 yaşında. ama 27 yaşında garry'deki gelişimden sonra kendisinden de ümit kesilmemesi gerektiği çok açık. gelirse bonservisiyle gelmeli, en azından opsiyon olmalı. maddi olarak hiçbir sıkıntısı olmayan liepzig tok satıcıyı oynayacaktır ama 7-8 milyon bandında bitirebilirsek hem kendisi hem bizim için çok iyi olur.
 • 5878
  galatasaray'la sözleşme uzatmayan büyük yetenek. kendisine verilecek para ile çok iyi oyuncular alabiliriz. yani alınmasına gerek yok. dünyada milyon tane futbolcu varken galatasaray'a sırtını dönmüş adamların peşinden koşmanın anlamı yok. leipzig'e tavsiyem real sociedad'a kiralamaları. dönüşte bişeyler yapıyor.
 • 5879
  bruma ve fatih terim, tekrardan bir araya gelirse ortaya güzel sonuçlar çıkacağını düşünüyorum. avrupa'da beklenen patlamayı yapamadı, fakat bu durum onu kötü futbolcu yapmıyor. ayrıca beklenen patlamayı yapsaydı muhtemelen kariyer sonuna doğru anca gündemimize düşerdi. özellikle onyekuru tekrar kiralanamayacak durumdaysa kesinlikle kadromuza katmamız gerek...