resim
Arda Turan
Takım:-
Mevki:Sol Kanat
Yaş:35
Boy:1.77
Uyruk:Türkiye
 • 21019
  zamanında hastanede silahla ateş eden (!) futbolcu.

  football manager oynayanlar bilir, oyuncular yaşlandıkça, oyuncu profilinde en sağda yer alan fiziksel özellikler düşer, ama mental özellikler iyileşir. lakin bu arkadaşımızda daha yaşlanmadan fiziksel özellikler, yaşlandıkça da mental özellikler dibe vurdu. kendisinin kariyeri akademide genç kardeşlerimize ders olarak okutulmalı, böylece ne yapmamaları gerektiğini net bir şekilde öğrenebilirler.
 • 21020
  zeki, iletişimi kuvvetli, iyi bir galatasaraylı. zamanında kabul edilmeyecek hatalar yapmıştır evet. normal bir ülkede rekabet etsek bir daha adının bizle anılmaması gerekir ama burası türkiye. eğer gençlikte yapılan hatalara takılacak olsak fatih terim'in gençliğinde yediği haltlar da ortada, ama sonra geldi teknik direktörlüğüyle bizim efsanemiz oldu.

  ben galatasaray tarafıyla değerlendirdiğimde verdiği katkılarla ve kazandırdığı bonservisle bize hep faydalı olmuş bir arda turan görüyorum. içten, harbi bir galatasaraylı ve bu konuda rol falan yaptığı da yok. maalesef fenerbahçe medyasının kışkırtmalarına kendisi de galatasaray taraftarı da geldi ve ilişkiler gerildikçe gerildi. arda turan eğer fenerbahçe'li bir futbolcu olsaydı çoğu yaptığının üstü örtülürdü, emin olun.

  kendisinin bir gün galatasaray'da görev alacak şekilde bundan sonraki kariyerini şekillendirmesini isterim, yolu açık olsun.
 • 21021
  neye dayanarak teknik direktörlüğe soyunacak ya da ona böyle bir meslek layık görülüyor, gerçekten anlamak zor. bir teknik direktörün sahip olması gereken temel özelliklerin çoğu yok bu şahısta.

  baskı altında kötü kararlar vermekte, stres altında saçma tercihlerde bulunmakta üstüne yok.

  medya ve kitle iletişimi berbat. en ufak eleştirileri dahi kaldırmakta zorlanıyor. ergenlikten kurtulamamış bir üslup ve dil kullanarak kendini ifade etmeyi beceremediği gibi her türlü sorunu büyütmekte epey mahir.

  insan ilişkileri grupçu, lobici, mafya özentisi bir ağa-kahya-maraba düzeyinde. 2022 yılında takımdaki oyuncularla el öptürmeli, biatlı garip münasebetler kurduğuna midemiz bulanarak şahit olduk.

  galatasaray ve milli takımda, kaptanlık ve "abilik" rollerini üstlendiği her dönemde krizler, skandallar yaşandı, bizzat hep mevzuların göbeğinde yer aldı. atletico madrid ve simeone haricinde çalıştığı her takım ve teknik direktörle sorunlar yaşadı neredeyse.

  futbol dışı hadiselerine hiç girmiyorum bile, herkesin malumu zaten.

  yani şöyle bir profilden iyi teknik direktör çıkma şansı var mı hakikaten? hiç sanmıyorum. umarım galatasaray'a gelmeden teknik direktörlük hikayesi biter de biz de zaman kaybetmeyiz. 3-4 yıl simeone'yle çalışmak bir futbolcuyu, diğer hiçbir şart ortada yokken iyi teknik direktör yapmaz. öyle olsaydı şimdiye kadar o tezgahtan birilerini görürdük. hem zaten futbol o zamanlardan çok farklı.

  kendisine futbol sektöründe uygun düşebilecek tek iş futbolcu menajerliği olabilir. karam maram, kapom ağam filan bir ekip oluşturur, bağlantılarını kullanıp iki al-ver yapıp yolunu bulur.

  kendini daha fazla rezil etmek istemiyorsa teknik direktörlükten, hatta galatasaray'dan uzak tutsa iyi eder.
 • 21022
  konuştukça değerini düşüren yine çıktı tipini sevdiğim dedirten bir zamanlar efsanemiz olacağı ümidini beslediğimiz futbolcu/ emekli futbolcudur.

  ancak kendisinin de çok iyi bildiği bir söz üzerinden konuşacak olursak;

  --- alıntı ---
  sizi buraya getiren yeteneğiniz, burada tutacak olan ise karakterinizdir.
  --- alıntı ---

  karakterinin galatasaray efsanesi olmasının önüne geçtiği ve engellediği de aşikardır.

  özel hayatı, siyasi görüşü, hayata karşı tutumu bizleri ilgilendirmez demek istesem de en nihayetinde bir görüşün veyahut takımın efsanesi olmak demek o insan topluluğuna ve insan topluluğunun değerlerine mâl olmak ve ona göre bir hayat sürmek demek olduğu için maalesef özel hayatı, siyasi görüşü, hayata karşı tutumu da bizleri ilgilendiriyor bence. ve arda her yaptığı açıklamayla daha da bu değerlerden uzaklaşıp daha da gözümden düştü kendisi.

  kendi içimde; çocukluğumda çok sevdiğim, fm oynarken satmalara kıyamadığım, formasını zorla aldırıp gururla giydiğim bu topçu için kendisi yeni bir şeyler yaptıkça veya konuştukça düşünür muhakeme yapardım. uzun zamanlar da amalarımı kenara koyup kendisini ne kadar sevdiğime karar verirdim ancak artık aynı muhakemeyi yaptığımda amasız bir şekilde kendisini sevmediğimi net bir şekilde görebiliyorum.
 • 21023
  gelmiş geçmiş tüm futbolcular arasında iletişimi en kötü futbolcu olabilir. kendi düşüncelerini ve kendince haklılığını öyle kötü şekilde ifade ediyor ki yüzde yüz haklı dahi olsa haksız görünüyor. bir diğer özelliği de kendi adıma ne zaman artık düzelmiştir dediğimde misliyle pişman etmeyi bir şekilde başarıyor. sürekli biz şunu yaptık biz bunu yaptık deyip 8-10 sene önceki şeyleri anlatıyor. yahu millet göbekli bir şekilde sahaya çıktı diye kendisini eleştiriyor bu aynı gece instagram hesabından ben 13 milyon kazandırdım avrupa şampiyonasında yarı final oynadım falan diyor. eleştiriyle verdiği cevabın ne alakası var şimdi? bu mu güçlü iletişim?
 • 21024
  dünkü programı izledim, ve arda'nın hiçbir zaman galatasaray efsanesi olamayacağı artık kafamda daha da netleşti. bilmediği konularda bu kadar net yorumlar yapan bir adam görmedim. en tehlikeli insan türünün bir üyesi, bilmediğini bilmeyenler.

  evet referandumuyla ilgili hiçbir pişmanlığı yokmuş. çok kitap okumuş, 'moğollar'*dan beri türk tarihine bakıldığında hep 'teklik' varmış. veya moğollar derken belki de soy haklarından yararlanmak için kendisini cengiz han soyuna entegre etmeye çalışan timur'dan bahsediyor olabilir. belki de cahit berkay'ın grubundan bahsediyordur.*

  tabii arkadaşı daha da üzerine gitmemek için o altın soruyu atladı. 2015'teki 'ekonomi çok iyi, ama faizler düşmeli' söylemiyle ilgili ne düşünüyor acaba? gerçi, orada da 'faiz enflasyona neden olur', diyerek ekonomi uzmanlığını da gösterebilirdi anında.

  arda'yı artık böyle candaş tolga ışık falan paklamaz, direkt ilk konuyla ilgili ilber ortaylı ile programa çıkmalı. yüzüne vurulmalı 'bilmedikleri'. veya ikinci konuyla ilgili, herhangi bir ekonomi profesörüyle konuşmalı, ki iyice bir rezil olsun ve sussun.

  galatasaray efsanesine örnek olarak buraya bir metin oktay anısı bırakalım.
  https://www.youtube.com/watch?v=r8qhISAJy-o

  şimdi aynı sahnede metin oktay ile arda turan'ı değiştirelim. cevabı ne olur acaba?

  örnek cevap: 'abi, ben varım. atletico ile kupalar aldım, 10 numaraydım. barcelona beni 1. transfer hedefi olarak satın aldı, messi suarez ve ben 3 forvet oynuyorduk. luis enrique topların yarısı arda'ya yarısı messi'ye derdi. kardeşim siz nasıl gazetecisiniz, arda turan'ı bilmiyorsunuz?'
 • 21025
  kendisi hakkındaki en güzel cümleleri extensor nickiyle bildiğimiz sinan yılmaz yazmıştır. arda turan denince aklıma ne uefadaki başarıları ne de galatasaray geliyor, en başta bu ülkeye attığı kazık geliyor. bu yazının altına kaşe, imza, mühür ne varsa nu basarım, hislerim de birebir aynı.

  --- alıntı ---

  açıkçası özel hayatında yaşadığı saçmalıklar zerre kadar umurumda değil. ona silah çekmiş buna öpücük göndermiş umurumda değil. her insan hata yapar, ben de hatalar yaptım, herkes yapar. iyi insanlar da yapar, kötü insanlar da yapar. geçmişte hatalar yapmış bir insan olarak da 'hata yaptı' diye kimseyi yargılayacak değilim. ama bir ülkenin milyonlarca gencinin kaderiyle oynamak kadar büyük bir hatayı, büyük bir arsızlığı da affedecek değilim.

  çıkıp ekranlara "ben varım, sen de var mısın" diye oy dilenerek bir rejimin değişmesinde rol oynadılar. oynadıkları bu rol sonrası bazı insanların zenginleşmesinde, benim gibi sıradan vatandaşların da geberesiye kadar, kıt kanaat maaşla çalışmak zorunda bırakılmasında el birliği ile rol oynadılar.

  2015 yılından beri aynı anda en az 2 iş yapan biriyim. bazen 3, bazen 4'e kadar çıktı. günde 10-12 saat, çoğu zaman da haftanın 7 günü çalışıyorum. karşılığı ne mi? sadece ailemi geçindirebilecek kadar kazanıyorum. kenara 3 yıldır falan hiç para atamıyorum ve 2.5 yaşındaki kızıma gelecekte sağlamak istediğim (tek isteğim aslında) eğitim gün be gün pahalılanıyor, uzaklaşıyor.

  sadece benim değil, kızımın da geleceğinden çaldılar, çocuklarımızın geleceğinden... böyle olmasını istemediklerini tabiki biliyorum! ama araştırmadılar, önem vermediler. milyonlarca insanın kaderini, sadece "x başkan beni seviyor, önemli maçlarımdan sonra beni arayıp tebrik ediyor. bu yüzden kendisini seviyorum, öyleyse siz de sevin" kadar bencil bir fikre bağladılar. yeterince bilgi sahibi olmadan, bir ülkenin geleceği hakkında söz sahibi olmamaları gerektiğini düşünmediler. işte affedemediğim arsızlık bu. bundan dolayı asla affetmeyeceğim. sadece benden götürseler yine affedebilirdim de kızımın geleceğinden de götürdükleri için affetmeyeceğim.

  --- alıntı ---

  başakşehir'den galatasaray'a gelişini hiç istemiyordum keşke beşiktaş'a veya yurtdışına gitseydi. he attığı gole yaptığı asiste mutlaka sevinmişimdir, neticede galatasaray adına verilen emektir... ancak bugün kulüp başkanı olsam kulüple ilişiğini keseceğim ilk kişi kendisi olurdu.
 • 21026
  kendisi iyi bir futbolcuydu. bir dönem sürdü bu iyi futbolculuk. arda daha sonra futbolu bıraktı. zihnen ve fiziken. ülkemizde hiç geçer akçe olmaması gereken şeylerden dolayı evlat oldu, para kazandırdı oldu. florya'nın kapısından dahi bir daha geçmemesi gerekirken tekrar geldi. ankara deplasmanında çamurlu forması varmış. milyon eurolar kazandırmış. renktaşlar bunlar geride kaldı. yıl 2022. yaptığı prim hesabı da, silahla mafyatik görüntüleri de bütün iyi şeyleri sildi götürdü. hayatının geri kalanında hiçbir şekilde takımımızda görev verilmemesi gereken futbolcudur.
 • 21028
  fatih terim'in neden tekrar bu kulüpte teknik direktör olmaması gerektiğinin özeti futbolcudur. çok komplo teorilerine inanan bir insan değilim ancak nihat özdemir federasyonu ile fatih terim teknik direktör iken yaşadığımız sıkıntılar aşikar. madem iktidar maşası yönetimle böylesine ters düştün e neden tutup iktidara en yakın duran futbolcuyu bu takımın kapısından tekrar içeri sokuyorsun? burası kimsenin çiftliği değil. ayrıca arda bu kulüp için ne yapmış bugüne kadar? şampiyonluklar mı yaşatmış? takımı avrupa'da sırtlayıp ileri mi taşımış? derseniz ki 12 milyon euro bonservis getirdi transfer oldu o zaman ben de şunu derim; transferin son günlerinde ben gideceğim diye tutturduğu için o paranın 3 milyonunu riera'ya bonservis olarak verdik. oyuncuya da ayrıca 3 milyon euro maaş verildi. zaten hayatımda futbolcuya ödenen bonservis bedeli ve maaşın aynı olduğu bu kadar saçma bir denkleme de denk gelmedim.yani uzun lafın kısası, ağzıyla kuş da tutsa benim için yok hükmündedir ve umarım tez zamanda defolup bu takımdan gider.
 • 21029
  ileride mükemmel bir teknik direktör olacağını düşünenler ne gördüler de böyle bir fikre kapıldılar zerre anlamış değilim. yani gerçekten oyuncular üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna falan mı inanılıyor veya bugüne kadar çalıştığı teknik direktörlerden kendine kattıklarıyla kafasında inanılmaz oyun planı olduğu falan mı düşünülüyor? arda, hagi'den daha mı lider, daha mı iyi teknik direktörlerin altına top koşturdu? hagi'nin durumu ortada. yani bu işteki başarı sadece liderlik veya tecrübe ile alakalı değil yüzlerce örnek de bulabiliriz bununla ilgili.

  kendisinin kullandığı uslüpten, tarzdan etkileniliyorsa bunun patenti fatih terim'e ait. fatih terim dışında kim kullansa varoş gözüküyor. ergen twitter fenomenleri arkasına arabesk müzik koyunca sanki mükemmel bir fatih terim replicası yarattığını düşünüyor ama ortada olan tek şey varoşluk, olmamışlık. şu tarza prim verip "arda iyi td olacak" diyenlerle, "faith terim sadece gaz veriyor" diyenler aslında aynı adamlar.

  neyse bizimkisi biraz doğmamış çocuğa don biçmek. hayat devam ediyor. futbolculuk kariyeri bittiğine göre görürüz yakında ne yapacak, futbolun içinde mi kalacak, önce kimin yanında, nerede başlayacak, daha sonra kim takımını al sana emanet deyip arda'ya verecek hep beraber göreceğiz. barcelona sözleşmesi elindeyken, galatasaray'a bin bir rica ile getirildikten sonra herkesi mahçup etme fırsatı varken bile göbek salan adamın hangi disiplinle bu çetrefilli yolda başarılı olacağını göreceğiz.
 • 21030
  bu adamın galatasaray'a transfer edilmesini "arda geldiği zaman saha dışında haklarımızı savunacak, artık kimse emeğimizi gasp edemeyecek, işin arka planını bilip bilmeden itiraz etmeyin" diye savunanlar şimdi "federasyon saha dışından fatih hocanın kalemini kırdığı için kötü sonuçlar aldık, puan tablosuna bakıp hayinlik yapmayın" diye taraftara çatıyor.

  nasrettin hoca sormuş ya et buradaysa kedi nerede, kedi buradaysa et nerede diye, ondan mülhem biz de soralım birkaç soru:

  1- arda saha dışında haklarımızı savunduysa 2020-21 ve 2021-22 sezonları boyunca neden doğrandık?
  2- arda saha dışında haklarımızı savunamadıysa ona iki sene boyunca neden maaş ödedik?
  3- arda'nın gücü saha dışında haklarımızı savunmaya yetmediyse onu çaresiz bırakan bu şer lobisine herhangi bir tepki verip, arka plandan bir mücadeleye girişti mi? giriştiyse son röportajında "referandumda evet deyişimin arkasındayım" demesi nasıl okunmalı?
  4- yok eğer bu şer lobisine karşı herhangi bir tepki vermeyip susmayı tercih ettiyse bu adam nasıl galatasaraylı? galatasaray'ın şampiyonluğunu çalıp onu susmaya mecbur eden çeteyi hala koruyup kollayan biri galatasaraylı sayılabilir mi?
App Store'dan indirin Google Play'den alın