resim
Arda Turan
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Kanat
Yaş:35
Boy:1.77
Uyruk:Türkiye
 • 20994
  yine yeni yeniden mağdur olmuş göbekli siyasetçi. akıllı çocuk, siyaseti de çok iyi biliyor. 1 postla kendi mağduriyetini yine pazarladı. 2 sene önce de aynı numarayla terim-cengiz kavgasının fitilini yakan olmuştu. camia olarak sürekli aynı şahıslar üzerinden aynı tuzağa düşüyoruz.

  alın işte, dursun özbek başkan oluyor. arda mağdur, terim mağdur. nasıl oluyorlarsa tabi, orasını anlamak zor. biri 3 senedir futbolla ilişiğini kesmiş, öbürünün kurduğu takımın hali ortada. ama vefasızlık yapıldı tiyatrosu üzerinden bunlara tekrar görev verilir. biz de tekrar tekrar aynı kişileri, aynı klişeleri yaşamaya devam ederiz. sıtkım sıyrıldı artık. bu camianın kendini resetlemesi lazım. efsane dediklerimiz -ki bence de öyleler- maalesef bunu gönül rızasıyla yapamayacak kadar kibirli ve hırslılar. o zaman biri sorumluluk almalı ve bu hesabı kesmeli. elmas yapmaya çalıştı ama inandırıcı olmadı haliyle.
 • 20995
  herkes hata yapar. en beklenmedik insanlar en beklenmedik hataları da yaparlar. arda da bundan muaf değil.

  benim şahsen arda'yla olan sorunum yaptığı hataları kabul etmemesi, her zaman en haklı olduğunu iddia edip arabeske kaçması ve bunun üzerinden prim kasmasıydı. gelgelelim ödül aldığındaki konuşmasında ilk kez çok hatalı olduğu konular olduğunu ifade etti ve gayet makul konuştu. önceden hata yaptığını söylese dahi bunu on bin dış etkene bağlayıp sonucunda gene kendini temize çıkarırdı.

  burada kolay olanı yapıp "pr yapıyor, samimi değil" denebilir. bunu diyeni de normal karşılarım ama beni daha fazlası ilgilendirmediği için bu noktada o açıklamaları samimi buluyorum. futbolcuların üsluplarına takılmanın da çok anlamlı olduğunu sanmıyorum çünkü bu insanlar meslekleri itibarıyla zaten kendilerini ifade edememeye meyilliler. kendilerini ifade edemedikleri zaman da böyle arabeske vuruyorlar. bunlar önemsiz.

  arda bizzat kendisinden kaynaklanan hataları kabullendikten ve bunu açık yüreklilikle ifade ettikten sonra bizim şahsen onunla bir sorunumuz kalmamalı. galatasaray'a transferi yanlıştı, zaten geldiğinden beri bir şey oynamadı vs. önemli değil. sonuçta kariyeri artık bitti.
 • 20996
  bu adam tam bir yürüyen oksimoron. galatasaray üzerinden dönen bir iddiaya veya hayali tartışmalara sosyal medya hesabı üzerinden "30 tane altyapı maçı izledim, ya siz?" türünden bir yanıt veriyor.

  yahu scout olarak mı sana bir dünya maaş bağladı bu kulüp ve şu kriz ortamında rüya gibi yaşam imkanları sundu? istersen 100 tane altyapı maçı izleyip tribünde amigoluk yap bundan bize ne ya? a takımın maaşlı oyuncusu olarak bize ne anlatıyorsun dayı sen? dış görünüşüne çok meraklıysan sakalını boyatacağına önce göbeğine ve popona odaklanıp galatasaray futbol takımına katkı sağlasaydın. dip boyası gelmiş orta yaşlı gibi dolanıyor ortalıkta. hani cem yılmaz'ın son gösterisinde bir şaka var ya lüks mekanda beline kadar havuzda elde şampanya "abi aslında imkan olacak..." diye konuşmak şeklinde. daha ne imkanı olsun birader? veya geçmişteki birtakım başarıların, katkıların nedeniyle ölene kadar maaş mı bağlayalım biz sana?

  mesela kerem aktürkoğlu (toplam 12 gol 10 asist) şu an çıkıp dese "florya metin oktay tesislerinin son onarımında çimento torbası taşıdım, amelelik yaptım" işte o zaman arda efendinin saçmaladığı şeye belki makul bir örneklem teşkil ederdi.
 • 20997
  transferinden, siyasi söylem ve olaylardan bağımsız olarak sadece sahaya baktığımız zaman, 2020-2021 sezonu için haksızlık edilen futbolcu.

  özellikle aldığı maaş ve yaptığı katkı düşünülürse, muhtemelen sezonun takımımız adına f/p olarak en iyi oyuncusuydu.
  8 mayıs 2021 galatasaray beşiktaş maçı'nı hatırlarsak, maçın tamamen bize dönme sebebi, onyekuru yerine arda'nın girmesiyle oldu. arda girdikten sonra beşiktaş takımı hücum etmeyi bırakıp, 4. golü yememek için oyunu soğutmaya başladı. çünkü arda, skorla beraber oyunu almamızı sağlayacak müdahalelerde bulundu. bu örnekte olduğu gibi bir çok maç sayabilirim. hatta senede 4 milyon tl kazanan arda turan, hakemler az bir şey adil davransa, 2020-2021 sezonunu şampiyon tamamlamamızda pay sahibi oyunculardan biri olacaktı.

  2021-2022 sezonunda sakatlıktan sonraki halini zaten kimse savunmuyordur. ama burada oynadığı bütün maçlarda hatalı goller yemiş, sırf belki birilerine yedek kaleci olur diye alınan pena'nın, teknik kadronun bir türlü hazır hale getiremediği pulgar'ın, tek yaptığı galatasaray kulübüyle dalga geçmek olan domenec ve ekibinin maaşları konuşulmazken, arda'nın ki sürekli gündem olması gerçekten çok garip.

  galatasaray kariyerini 49 gol 77 asistle tamamlayan futbolcu.
 • 20998
  futbolda duygusallığa yer yoktur.

  hele ki galatasaray için mevcut durumda hiç yoktur.

  yani "evladımız" falan diyerek galatasaray'a faydası olmayacak oyuncuları kadroda tutmak, maaş ödemek, bu oyuncular üzerinden tartışma döndürmek falan; bana her zaman çok ama çok ütopik gelmiştir.

  bunun en büyük örneği de arda turan bence. arda'ya 2 sezondur verdiğimiz parayı mesela altyapıdan bir kaç oyuncuya ödeyip onların gelişimini beklemek ya da potansiyeli yüksek gözlemlenmiş x bir isime ödemek bana hep daha mantıklı gelmiştir. yaptığını / yapmadığını ve özel hayatını bir "kenarıya" çekerek yazıyorum bu cümleleri.

  arda turan, barcelona'da kadro dışı bırakıldığı gün aslında futbolculuğunu askıya asmış, bitirmişti. ama halen "genç" olduğu için (nasıl bir gençlikse o artık) futbola devam etmeye çalıştı. galatasaray'a gelmek istedi, taraftar set çekerken üzerine fatih terim geldi. olmadı beşiktaş'a şenol güneş'in yanına gitmek istedi, beşiktaş taraftarı olay çıkardı. siyasi bağlantıları üzerinden başakşehir'e imza attı. zaten sonrasını biliyorsunuz işte.

  yani 25 ağustos 2017'de barcelona'da bitmiş bir kariyerden bahsediyoruz. nedeni - nasılı vs. beni ilgilendirmiyor.

  oradan sonrası hep "camiasız kalmama" çabası aslında. böyle isimler boşlukta kalmayı sevmez, yakın duracakları yerler olması gerekir. arda için bu elbette hem galatasaray'lı olmasından hem altyapıdan çıkmasından dolayı galatasaray oldu, galatasaray onu kabul etmeyince "belki beşiktaş" dedi, beşiktaş kabul etmeyince "başakşehir'e gidip oynayayım bari" dedi ama başakşehir'in bir "camiası" olamayacağını bildiği için terim'le barışmak için arena'da el öptü.

  oysa ki arda başakşehir'de kadroya giremediğinde bile aslında futbolu bir daha bırakması gerektiğini görüyordu.

  velhasılı geldi. el öperek, kendini fatih terim'e affettirerek geldi. ama camia farklı bir durum. galatasaray'a geldikten sonra onu galatasaray taraftarının kabul ettiği belki de tek an kadıköy'deki galibiyetten sonra soyunma odasında "fatih terim siker adamı" söyleminden dolayı ceza aldığı zamandı. ama o da olan biten her şeyi silmeyecekti.

  bu konu açıldığı zaman hani bazı arkadaşlar hep "yahu adam açıkladı ya" diyip duruyor ya, biliyorsunuz hangi konu olduğunu. hani "teklif komikti" mevzusu.
  bana kalırsa arda'nın da jübile yapmak istemesi komikti.

  2017 diyoruz. 5 sezon önce bitmiş bir kariyer varken ortada jübile yapmak. komikti ya.
  hele ki arda turan'a.

  hayır bir de jübile maçları tertip eden yapan bir kulüp oluruz da, neyse. biz kimseye doğru düzgün jübile yapmamışız ki yıllardır, bu formadan başka forma giymemek için futbolu bırakan bülent korkmaz'a yapmadık ya. (gerçi bülent de rize camiası ile "biz" olduğu andan beridir bülenti de yok sayıyorum ben ama o başka bir konu)

  umarım gelecekte futbolun içerisinde kalmaz. kalacaksa da en az bir 5-6 yıl hiç ortalarda görünmesin, sonra anadolu takımlarında falan kalsın.

  gerçi bizim millet 5-6 seneye neyin ne olduğunu unutuyor. bak dursun aydın özbek'e, bugün aday oluyor. komik. arda için barcelona'ya yapılan teklif gibi...
 • 21005
  meşazını aldım canım kardeşim. maalesef hayır diyorum. hoş bütün o futbolu bıraktıktan sonra camianın parçası olarak kalma çabalarına rağmen galatasaray'a sevgi duyduğuna dair bir şüphem yok. ama bugün cem dizdar'ın dediği gibi keşke galatasaray'a sevgi duymak yerine en azından "aupa atleti" diyerek kapısından içeri girdiğin atletico madrid'e duyduğun saygının yarısını duysaydın da şu göbeğini eritseydin. en azından çaba harcadığını düşünürdük.