• 18749
  saracchi'yi ne yazık ki çok yoruyor. saracchi bu tempoda uzun vadede sürekli oynayamaz. sakatlandı da zaten. ya arda bir an önce temposunu yükseltip kondisyonunu arttıracak, ya da o bölgeye yeni bir isim gerek. babel de yeterli olmaz bence. ki burada gömüldüğü kadar kötü oynamıyor bu sezon babel ama net oranın adamı da diyemiyorsun, o da yavaş ve temposuz. sol tarafta onyekuru tarzı koşan, basan, hızlı bir isim geldiği an saracchi'yi bu kadar yormamış oluruz. arda da rotasyonda iş yapar. babel de aynı şekilde rotasyonda iş görecek bir isim eğer gitmezse* fakat bana kalırsa şu anki kadroda en zayıf karnımız sol açık.

  edit: arda savunmaya destek vermeye çalışıyor, kastettiğim şey bu değil. söylemek istediğim şey arda bunu yapmak istese bile vücudu o tempoyu kaldıramıyor. hem ileri hem geri basıp basıp gidip gelmesi imkansıza yakın şu saatten sonra. saracchi'nin sakatlığıyla direkt bir ilgisi olmasa da ilerleyen dönemde saracchi'ye yine fazla yük binecektir arda temposunu arttırmadığı sürece. keza dün* babel girene kadar rakip kaleyi nerdeyse hiç tehdit edemedik ikinci yarı. çünkü arda'nın pili bitti ve eksik oynattı bizi hücumda.
 • 18750
  kişiliğini bir kenara bıraktığım futbolcu. 3 senedir top yüzü görmemiş bir futbolcu olarak net bir şekilde futbol aklı türkiye ligi'nin çok üzerindedir. maç kondisyonu ile beraber çok daha iyi olacaktır. başakşehir maçında emre'ye verdiği topuk pasının devamında topu alacak koşuyu yapamaması o eski arda olmamasının en büyük örneğidir. tüm hatalarına rağmen futbolu galatasaraylı arda olarak bırakmak için elinden geleni yapmaya çalışan birini görüyorum ben.hem saha içinde hem florya'da. böyle devam 66.
 • 18751
  taraftar kendisine dair o kadar önyargılıydı ve beklentiyi o kadar düşük tuttu ki, sadece sahada boş boş dolanmıyor olması, bir şeyler deniyor olması bile övülmesine sebep olmaya başladı. yanlış, yanlış çünkü yarın bir gün bu takım gol atamadığında sanki her zaman yaptığı şeyleri o gün yapamamış gibi performansı üzerinden eleştirilmeye başlayacak. her ne kadar idare ediyor olsa da oynadığı yer sol açık olmamalı kesinlikle.

  dün kendisi yerine, rodrigues ayarında bir kanat dahi olsa skor bambaşka olurdu. o yüzdendir ki bir diğer kanat emeklisi babel bile girdiğinde fark yaratabiliyor.

  çok iyi yaptığı şeyler var, hiç yapamadıkları var. ama yapamadıkları galatasaray'ın oynadığı güzel futbolu törpülüyor.

  (bkz: 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı)
 • 18752
  oynaması gereken tek mevki santrafor arkasında serbest roldür
  orada oynasa bile şu an ki fiziksel durumuyla en fazla 45 dakikayı çıkarabiliir.
  sol açık oynayacak ne temposu, ne de dayanıklılığı mevcut.
  türkiye ligi'nde bir şekilde idare ediyor gibi görünüyor ancak, avrupa'da dişli rakipler aksayan kanadın direkt cezasını keserler.
  yeteneğinden, oyun aklından, galatasaray'ı sahiplenmesinden faydalanmak lazım ama, sırf sürekli oynayacak diye de takıma ekstra yük bindirmek zarar verir.
 • 18753
  kendisini sevmediğimi daha önce defalarca vurguladım. inkar edemem, formamızı giymeye başlayınca sempatik de gelmeye başladı ama yine de bir arda hayranı falan değilim. yaptığı pek çok şey için haka kızgınım ona. fakat buradaki eleştirilerin objektif olduğunu düşünmüyorum.

  bir kere benim beklediğimden çok daha iyi başladı. ben durur al ver yapar diyordum ama çatır çatır topa giriyor adam. arda'dan onyekuru'nun yaptıklarını bekleyemezsin ama arda'nın yaptıklarını da onyekuru yapamaz. 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçında yatarak bir top aldı, galatasaray'ın sol önünde oynayıp da öyle top alabilen bir oyuncu varsa o da yine geçmişte arda'dır muhtemelen. ayrıca bence saha içinde takımı muazzam toparlıyor. ne zaman baskı yapılacak ne zaman yerlesilecek hepsini gösteriyor. ben bu tavrını çok sevdim.
 • 18754
  sol kanatta oynatılan ancak sık sık sol içteki emre kılınç ile yer değiştiren oyuncu. muhtemelen arda'nın kondisyon durumu nedeniyle bu şekilde oynuyoruz. ilerleyen zamanlarda emre'yi sol koridorda arda'yı sol içte de görebiliriz. zaten ataklarda genelde emre sol kanat arda oyun kurucu gibi oluyoruz . arda'yı sol öne atmaktaki amaç hem bekinden kapacağı topları kovalamak hem de ondan ekonomik faydalanmak diye düşünüyorum. çünkü içte oynasa daha çok koşacak ve daha çabuk yorulacak ve kondisyonu zaten yetersiz şuan. ama emre kılınç ile bu şekilde senkronize olduklarında arda'dan 60 dakika kadar verim alabiliyoruz.

  oyununa gelirsek fazlasıyla öz verili ve takıma ciddi anlamda zeka katıyor. ancak fiziği yapmak istediklerinin ciddi bir kısmına engel oluyor. buna rağmen savunmada katkı yapması, baskı yediğimiz anlarda rakip bekten kayarak top alıp takımı soluklandırması falan çok iyi. türkiye'de denge oyununu en iyi oynayan oyunculardan arda, bizim 2 senedir en büyük sıkıntımız ise denge oyununu oynamaktı.

  saracchi'nin sakatlığı ile de kendisinin uzaktan yakından alakası olduğunu sanmıyorum. kötü bir pas geldi nabzı yüksekken nabzını daha çok yükselten olduğu yerde ters bir dönüş yapmasına sebep olan işlere girişti ve kasığını tuttu sonra. o dengesiz pası atan arda değildi. eğer defansif katkısı bu kadar yüksek olan arda'nın arkasında oynayan adam sakatlanıyorsa sahada varlığı ile yokluğu anlaşılmayan feghouli'nin arkasındaki omar'ın ölmesi lazım bu durumda.
 • 18755
  20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçında kendisinin temposunda bir düşüş olduğu görüldü. uzunca bir süredir maç yapmayan bir futbolcuydu, bu kadar kısa süreçte tempolu oynamak isteyen bir takımda 3. ve en ciddi maçına çıktı. arada azerbaycan deplasmanına falan gitti takım bir de. ara sıra klasından, oyun zekasından, o saf yeteneğinden resitaller sunsa da bunu maçın geneline yayabilecek bir kondisyonu yok. fizik olarak ezilmiyor fakat maç kondisyonu eksiği çok bariz. şu an aldığı 60 dakika süre bile kendisi için fazla esasında. 90 dakika çıkarabilecek duruma geldiğinde çok daha faydalı olacaktır.

  tüm bunların dışında takımı birleştirici rolde çok başarılı olduğunu düşünüyorum. henüz takıma yeni katılmasına rağmen herkesle arası çok iyi, önceki sezonlara göre takımdaki en büyük değişimlerden birisi takımdaşlık olgusunun artması. umarım zaman geçtikçe çok daha faydalı olur.
 • 18757
  ben sakatlanmazsa daha iyiye gideceğini düşünüyorum. bu kadar uzun süredir maça çıkmayan biri için yine de fena değil. zamanla kondisyon kazanacaktır. sezona beklenenden iyi başlamış oyuncumuz.

  ancak yine de kanatta oynayan oyuncularımızın neredeyse hepsi yavaş oyuncular. fatih terim'in isteyeceğinin tam tersi. o sebeple bir tane hızlı bir kanat oyuncusu çok işimize yarayacaktır. kaldı ki bu uzun maratonda ekstra her oyuncu iyi olacaktır. ister çok iyi oyuncu olsun ister vasat. her şekilde bu sene sayıca çok olmamız lazım.
 • 18758
  yapmak istediklerine vücudu ve hızı müsade etmiyor. başakşehir maçında bir çok pozisyonda bunu görebildik. oyun aklı ile katkı sağlasa da bu tarz baskı yediğimiz maçlarda sürat eksikliği çok göze batıyor. bir kaç kontra çıkışımızı bu nedenle gerçekleştiremedik. işte bu noktada hızlı bir sol kanata ne kadar ihtiyaç duyduğumuz ortaya çıkıyor. her maçı hükmederek oynayamayız. zaman zaman baskı yiyeceğiz ve bu baskıyı hızlı çıkışlar ya da defans arkası koşularla kıracağız. bunun için de hızlı kanat en kolay çözüm.

  (bkz: 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı)
 • 18759
  (bkz: 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı)
  hakkında tamamen ezbere yorum yapılıyor. ya maç izlenmemiş ya da büyük ön yargı var. arda’nın bu maçta yaptığı en iyi şey zaten savunmaya yardım etmek oldu. kaç kere saracchi’nin boşalttığı alanı kapattı. kaç kere kademesine girdi. saracchi’nin sakatlığının arda ile uzaktan yakından alakası yok. takım çıkarken taylan çok riskli yatay bir pas attı. taylan’ın hatalı pasını kapatayım derken iki kişi arasında kalıp darbe yedi çocuk.
  tamamen arda aleyhine kamuoyu oluşturmak için gerçekler çarpıtılıyor ama bu sözlükte yeni bir şey değil belli bir kesim yıllardır böyle yapıyor. selçuk’a yaptı, umut’a, burak’a yaptı yeni hedef arda.
 • 18760
  20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçında kora kor bir mücadele olmasına ve fizik olarak eksiği bulunmasına rağmen, bana kalırsa gayet iyi bir performans gösterdi. vücudu biraz daha oyun aklına uyum sağlarsa daha faydalı olacağı da aşikar.

  ancak, ben arda turan'in başakşehir gibi zorluk derecesi yüksek maçlardan çok, geçen sezon* sıkça sıkıntı yaşadığımız kapalı savunmaları açma konusunda faydalı olacağını düşünüyorum.

  hatırlarsanız, 8 temmuz 2020 alanyaspor galatasaray maçında 4-1 kaybetmiş olmamıza rağmen, fatih hoca iyi oynadığımızı söylemişti. o maçta gerçekten de topu ileri iyi taşıyor ama kapalı savunmayı açma konusunda yaratıcıılık eksikliği çekiyorduk. işte, arda turan bu tip kapalı savunmaları açma konusunda bir çilingir görevi görebilir. onu barcelona'ya getiren luis enrique'nin kendisinde en beğendiği özelliği dar alanda topu koruma ve kullanma becerisiydi.
 • 18762
  mücadelesiyle, kaptanlığıyla takımda bir bütünlük sağlıyor. zamanla kondisyonu da oturur. tabii ki içinde bulunduğu zaman ve yaş gerçeği dolayısıyla 25 yaşındaki topunu bi daha asla oynayamaz. ama takımdaki hırsı, isteği, kaptanlığı ve diğer futbolculara abilik etmesiyle iyi gidişatta kesinlikle payı var. bir kere futbol zekası üst düzey. boşuna barcelona almamış. yeter ki hırslı ve çalışkan olmaya devam etsin. bu takıma faydası olacak. sadece eski günlerdeki gibi harikalar yaratamaz. şu anda kendisinden beklentinin nasıl olması gerektiği bilinirse faydası dokunur. babel şu oyunuyla arda'yı falan kesemez. iyi ki transfer etmişiz.
 • 18765
  ülkemizde en sevmediğim ve halen daha yapmış olduklarıyla takima yakıştırmadığım oyuncu. merak edenler yazdiklarima bakabilirler. ama bu noktada gözle görüneni de saklamak ayıp olur ve hak yediğine kızdığımız malum tayfa gibi oluruz.
  şöyle ki;
  arda vücudunun izin verdiğinin de ötesinde oynamaya çalışıyor, defansa yardımı her zamankinden de fazla. ayakları zaten inanılmaz kaliteli. takım içindeki sinerjiyi de belli ki yukarıda tutuyor. bu tip sporcular, takım için önem arzederler. arda hiç sevmesem de oynayabildiği sürelerde faydası bulunan bir oyuncumuz. yerine girecek kişi keşke hızlı bir oyuncu olabilse ve babel ile soso birbirlerini yedeklerken arda'nin yedeği bir rüzgarın oğlu olsa...
  (bkz: 20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı)
 • 18767
  ardanin kalitesini unutmamak acisindan hatirlatalim. milletin olup bittigi, fenerbahcenin bir dunya para bayilip kapisinda yattigi 40 yasindaki sosa prime doneminde atleticoda forma bulamayip gonderilmesken, ondan daha genc olan arda ayni atletinin 10 numarasiydi. yeter ki sadece futbola konsantre olsun. fizigi her gecen hafta iyiye gidecek. fizigini toparlamis konsantre bir arda bu ligin cok cok uzerinde bir futbolcu. 35 yasindaki posasi cikmis cisse, yatabare gibi topcularin ciddi fark yarattigi bir ligden bahsediyoruz.