• 17424
  kendisini sevmiyorum. sadece 2006-2011 yılları arasındaki hal-hareketleri ve kulüpten ayrılış zamanıyla ilgili. galatasaray'da oynadığı dönem bile antipatikti, çok belli ediyordu ne olduğunu. tribünler de ta o zamandan hak ettiği şekilde ıslıklamıştı kendisini.

  ama iddia ettiğinin aksine kendisinin de galatasaray'ı sevdiğini düşünmüyorum.

  arda gerçek bir galatasaraylı olabilseydi şu ortamda galatasaray'a verdiği zararı görür, kulübüne dönmek için doğru zaman olmadığını açıklayıp yoluna devam ederdi.

  arda kendisini seviyor. hala ilgi odağı olabilmek, taraftar desteği görmek, alkışlanmak vs. derdinde. başka bir takımda yeni bir başlangıç yapacak cesareti yok; taraftarı olduğunu söylediği kulübü zor duruma düşürüp kaosa sürüklemek de umrunda değil. hatta buna neden olabiliyor olmaktan içten içe zevk bile duyuyor muhtemelen.
 • 17428
  o kadar çok istenmiyor, öyle bir linç ediliyor ki kendisi hakkındaki tüm fikrim değişti. gelsin. az para alsın, sessiz sedasız gelsin ve sessiz sedasız devam etsin.

  galatasaray'ı desteklemeyecek olanları gördükçe ayrıca seviniyorum. yolları açık olsun. kimse de kulübü gereksiz yere kaosa sürüklemesin.
 • 17429
  diyelim ki bir devlet memurusunuz. 20 sene devlete hizmet ettiniz. kafanız attı sizi eleştiren birini dövdünüz. sonra evli bir kadına asılıp silahla hastane bastınız. kocasını dövdünüz.3 yıla yakın hapis cezası aldınız. meslektaşınızın dudağını patlattınız. bir başka meslektaşınıza yumruk attınız. idarecilerinizle maaş tartışması yapıp diğer memurlarla ayaklandınız. gelen müfettişlere "şerefsizler hepinizi öldürmek lazım" dediniz. tüm bunlardan sonra hala o kurumda nasıl çalışabilirsiniz? arkanızda kimse yoksa bir yerinizden kan alırlar değil mi?

  ancak asıl anlatmak istediğim sorun burada değil.

  bu ülkede yeri geldiğinde bir hayvanat eziyet eden, bir güçsüze fiske atan, işinde bir hata yapan bir adamı hep beraber linç ediyoruz. edelim de. ama aynı hataları yapan ünlü ya da politik bir kişi olunca algımız bambaşka oluyor. bir akrabamız evliyken eşini aldatsa demedigimizi bırakmayız ama harem kuran ünlüleri, nafaka aşığı motorları ağzımız açık izleriz. onların abartılı lüks yaşamlarını, siyasetçilerin torpillerini, zenginliklerini o kadar dert etmeyiz de bir başka emekçinin bizden fazla almasına çıldırırız.

  biz böyle salak oldukça bunlar da böyle yaşamaya devam eder. iki nüfuzlu abilerine haber ederler, iki kokuşmuş gruba açıklama yaptırırlar, biz de aslında iyi çocuktu der sineye çekeriz. algılarımızla çok kolay oynarlar ki ben o algılarımızı ...

  yukarıda birileri demiş zaten ama ilkeli bir kurum bu ülkede hiçbir zaman olmadı. olmaz da. kendimizi kandırmayalım. ben zaten hiçbir zaman inanmadim buna. galatasaray'a dair tek inancım baba gündüz'ün dediği gibi futbol kulübünün üzerinde bir his takımı olduğudur. galatasaray'ı ben bir felsefe, değişimde bir itici güç olarak algılarım. bu kulübe ardalar, emreler de gelmiştir ama derwaller, metinler, prekaziler de. galatasaray bu isimlerin kişilerin çok üstünde ayrı bir vizyondur. korkmayın arda gelince galatasaray'a bir şey olmaz. ancak bizi salak yerine koyarak bir yerlere gelmeye çalışanlara da onları getirmeye çalışanlara da edecek elbet birçok lafımız vardır.

  ve unutmayın galatasaray ve gerçek galatasaray sevdalıları öyle bir ruhu teşkil eder ki size rağmen bu kulüp başarılı olmuştur ve olacaktır.
 • 17430
  başımızda hiç bir bela yokmuş gibi bide bu musallat oldu. bu taraftar seni istemiyor, sen daha zorluyorsun. git kardeşim başka takıma. bizim senin gibi kabadayılara, şaklabanlara falan ihtiyacımız yok. bizim sana teklif edecek komik paralarımızda yok. uzak dur bizden. adam kendini yamamak için paralı asker bile tuttu bildiri yayınlatıyor.
 • 17433
  kısa konuşacağım, kendisinin galatasaray'a transferi fatih hocanın bu kulüpten ayrılış tarihini biraz daha erkene çekmekten başka bir etki yapmaz. takım şampiyon olsa bile arda'ya rağmen olur, takım şampiyon olmazsa medya bütün camiayı arda üzerinden yıpratır. yeni nesil taraftar da bu dolmuşa biner ve şampiyonluk kaçtıktan sonraki sezon içinde fatih hocayı küstürür.

  sosyal medya çağında insanlar etraflarındakine sadece hava atmak istiyorlar, adeta bunun için yaşıyorlar. arda gibi toplum nezdinde savunulacak hiçbir tarafı olmayan bir oyuncuyu geri alan takım, bunun karşılığında taraftarının ağzına şampiyonluk balını çalmak zorundadır. eğer hem taraftarını diğer taraftarlar önünde müşkül duruma sokup hem de övünebileceği başarıları elinden alırsan eninde sonunda senin kelleni ister.

  maalesef burası türkiye.
 • 17435
  tek tek anlatamayacağım ama şahsen böyle bir kariyer sürmüş futbolcuyu transfer ederek onore etmek, genç galatasaraylı potansiyel yeteneklere ne derece doğru örnek teşkil eder bilemiyorum.

  şöyle bir örnek teşkil eder sanırım.

  sesin çok çıksın. çünkü bağıran her zaman haklıdır.
  her şey olursun ama rezil olamazsın.
  doğru bağlantıların olsun sırtın yere gelmez.
  el öpmekle dudak aşınmaz, kapılar açılır.
  biz dili iyidir. biz asla diye başlarsan cümleye pürüpak oluverirsin.
  bunları yaparsan, profesyonel olmana gerek yok.

  meydan böylelerine kalmasın diye enes gibi cengiz gibi oyuncular başarılı olsun istiyoruz. cedi osman nba yi sallasın, furkan korkmaz şov yapsın istiyoruz.

  bak profesyonel olursanız enes abiniz gibi çok başarılı olursunuz, cedi abiniz gibi potaların kralı olursunuz diyebilmek için. ülkemiz gençleri için yani.
 • 17436
  burada hakkında gelmesi yönünde savunmalar yapılırken, okan'ı geri isteyen var, burak'a okey diyen var falan deniyor. bu konuya bir açıklık getirmek istiyorum.

  evet, okan'ı teknik adam olarak görmek isterim. ve evet, arda'nın bu kulübün kapısından içeri girmemesi gerek.

  sebebi ise çok basit. okan hiçbir zaman bir figür olmadı. onun efsane takımda olması onu metin oktay yapmaz, ki okan da metin oktay olmaya soyunmadı. hep profesyoneldi, yine profesyonel olarak başarılı bir teknik adam olmasını, ve bunu galatasaray'da yapmasını isterim.

  ama arda öyle değil. arda metin oktay'lığa soyunan bir adam. figür olmak isteyen bir adam.

  eğer arda gelirse, o figür dediğimiz şeylerin içini boşaltmış olacağız. metin oktay olmanın o kadar da zor olmadığını aleme ilan etmek demek arda'yı kabul etmek.

  umarım anlatabilmişimdir. standart bir profesyonel futbolcu olsaydı eyvallah diyebilirdim. ama onca saçmalıktan, günahtan sonra burada gelip galatasaray'ın bayrak adamlığını yapacak olmasını kaldıramıyorum.
 • 17437
  kendisi uzerinden galatasaray'i biraktim diyebilenler bile var. kendi cevremde bile diyordum bunu. fatih terim'e amansizca ve sacma sapan elestriler yuzunden; " terim arda'yi da getirsin de galatasarayli olan olmayan belli olsun " . normal hayattada var bu kadar arda'yi istemeyen dostlarim. var da tamam da bi kisi yuzunden galatasarayi desteklemeyi keseceksen belhanda 3 senedir burada ve çıtayı taraftara kufurler ede ede oyundan cikarak arşa cikardi. o zaman biraksaydiniz galatasarayi. selcuk inan bu formayi fener macinda yere atarken biraksaydin galatasarayi. dursun ozbek ibra edildiginde biraksaydiniz neden ibra edildi diye. bu gibi ornekleri cogaltabiliriz.

  ne selcuk ne belhanda yuzunden oldugu gibi herhangi biri yuzunden galatasarayi birakacaksan birak kardesim. neden ararsan neden çok.

  hayatinda cok vukuati varmis. bu sahalarda irkciliga kadar vukuati olan birinin heykelini dikecekler yakinda efsane statusunde, arda yuzunden galatasarayi desteklemeyi kesecegim diyen "bana gore " kararini gozden gecirmeli.

  ha ama olurda atiyorum kadikoyde gol atar asist yapar ve biz oradan galibiyetle donersek o galatasarayi birakacaklar tekrardan desteğe devam eder mi? bu da bir soru...

  gelmesini tek yonden istiyorum, şu anda ligde bise karsi oynanan oyunun kimyasini bir sekilde bozmamiz gerekiyor. bu transfer burada anahtar rolü üstlenebilir.
 • 17438
  fatih terim, unal aysal ile yasadigi ego krizinden sonra demiroren ile poz verdikten sonra yazdigim entryler ortada ancak galatasaray efsanesi oldugunu degistirmez ki halen benim cocukluk idolumdur fatih hoca.

  arda turan ise 66 numarali forma ile ayni ya$ta oldugum insan, seversin sevmezsin ayri konu ancak galatasaraya buyuk para kazandirarak gitmi$tir. ki 2000de emre okan imza atmayarak intere transfer olduklarin da bile okan buruk gelmi$ formamizi giymi$tir digeri ise ne oldugunu bellirsiz bir$ey cikmi$tir ornekleri cok mesela fatih akyel.

  arda turan belki de $imariklik belki de siyasi goru$ belki de siyasi baski belki de turkiye'nin 2002den bu zamana kadar ki oldugu durum belki ailevi nedenler bilemeyecez ancak eger gelir galatasaray formasi giyerse ki giyecek gibi kalkip nefret edecek halimiz yok, galatasaray formasina kufur edecek halimiz de yok tabi ki de destek cikacaz in$allah ba$arili olur bizi de kendisini de utandirir.

  $u gercegi degi$tirmez 2 senelik ertelenmi$ hapis cezasi, bunun affedilecek bir yani yok.
 • 17439
  uzadıkça başkan ve fatih hocanın arasını açması muhtemel transferin öznesi eski futbolcu.

  kendisini hiç istemiyorum, günahım kadar sevmiyorum. ama şu transfer süreci bir an önce sonuçlansın; oluyorsa olsun, olmuyorsa da olmasın. her maçtan, her demeçten sonra bu tipin konuşulmasını, gerginlik çıkmasını istemiyorum. tek bir şartım var sıfır maliyet.

  terbiyesizliklere karaktere filan girersek çıkamayız zira galatasaray formasını çıkarıp yardımcı antrenöre vermiş bir eski futbolcu şu an galatasaray kaptanı sıfatını taşıyor. bir bitmediniz...
 • 17441
  galatasaray'ı çok pis bölecek karakterde futbolcu. adam resmen iç savaş başlatacak gelirse ama takmıyor bile. cephelerde yavaş yavaş belirmeye başladı. hep kaos takımıyız, kaos bize yarar diyoruz ama bu kaos başka bir kaos. arda formayla sahaya çıktığında duyulacak olan o ıslık ve ıslığı durdurma savaşını iple çekiyor olacağım.
 • 17442
  artık bıkkınlık veren oyuncu. futbolu yıllar önce bırakmış bir oyuncu için hoca, camia, yönetim, taraftar boşa zaman harcıyor.

  geliyorsa gelsin de hoca, taraftara, yönetime kabul ettirme planlarıyla değil saha içi planlarıyla uğraşsın. ultraslan maçına hazırlansın. camia ve yönetim, her türlü ayrıcalık ve korumayı isteyen şımarık zengin çocuğuyla mücadelesine baksın.

  inşallah yarın imzayı atar da biter bu dert. bıktık artık geliyorsa gelsin de bitsin şu aptalca uğraş.
 • 17443
  hepimizin ve tüm ülkenin bildiği bir şey var defalarca yazılmış anlatılmıştır.

  florya'nın girişinde şu yazar;

  --- alıntı ---
  sizi buraya getiren yeteneğiniz, burada tutacak olan ise karakterinizdir.

  --- alıntı ---

  e nerede kaldi florya'nın o efsanesi...

  bu sözlükteki herkes arda'dan daha çok seviyordur galatasaray'ı.

  izin verin içimizden en iyi futbol oynayan, en genç ve en hak edenimiz florya'ya gelsin. ücretini de biz karşılayacağız.

  en azından içimizden birisinin orada olduğunu biliriz.
 • 17444
  okan buruk, galatasaray'la sözleşme imzalamazken ne dedi? öyle büyük laflar falan var mı hatırladığınız? tüm imaj şu yöndeydi;

  "-ben bir profesyonel futbolcuyum, sözleşme imzalamamak benim hakkım ve bu hakkımı kullanıyorum."

  şimdi bir hayal dünyası oluşturalım.

  çıkarın okan'ı oradan, koyun arda'yı yerine. arda sözleşme imzalamamaya karar vermiş olsun. şimdi bi düşünün bu karardan sonra arda'nın davranışlarını.

  muhtemelen çıkıp bi şeyler anlatırdı ve bu anlattığı şeylerin içeriği şu olurdu:

  "-ben en büyük galatasaraylıyım aslında, ama sözleşme imzalayamazdım çünkü şunlar şunlar oldu."

  işte konu bu güzel kardeşim. arda samimiyetsiz, yaptıkları ve söyledikleri örtüşmüyor. hem metin oktay olmaya kalkıyor, hem bunun zıttı davranışlar sergiliyor.

  bu yüzden, gerçekten emre b.'nin bile bu formayı giymesi tahammül sınırları içerisinde olabilir benim için, ama arda hayır. çünkü emre bile hiçbir zaman ben galatasaray efsanesi olacağım triplerine girmemiştir aslında.

  buradan da galatasaray'ı bırakırım anlamı çıkmasın. renkler benim, sonuna dek desteklerim. ama bu aymazlığı yapanları hiç iyi hatırlamayacağım kesin. efsanelerin anlamları o kadar boş değil, içi bu kadar kolay boşaltılamaz.
 • 17445
  kendisine karşı nötr biriyim lakin gelirse ben başarılı olacağını düşünüyorum bu sene yada gelecek sene bir şampiyonluk yaşatacak hissi var içimde. sonuçta bu adam daha 20 yaşındayken sivasspor ile oynadığımız şampiyonluk maçında * (çok kritik bir maçtı) hacktrick yapmış biri. bunu türkiye ligi tarihinde yapan çok az futbolcu vardır.
 • 17448
  arda'nın gelip gelmemesi zerre umrumda değil benim açımdan gelse de sorun yok gelmese de. burada asıl temel olay fatih terim'in kendisini 2 defa yüz üstü bırakan bir futbolcuyu affedip affetmemesidir. kendi beyanlarına bakacak olursak insanlar 2.bir şansı hak eder minvalinde.

  hocanın bunu neden yaptığını anlamış değilim açıkcası da sorgulamıyorum umarım bu işten kendisi zararlı çıkmaz en büyük korkum bu çünkü.

  görüyorum ki aramızdaki bazı yazar arkadaşlar allah korusun kaçması muhtemel bir şampiyonluğu bu olaya yıkıp hocayı yıpratacaklar bu çok bariz belli ediyor. zaten transfer olmasa bile kendisine sadece sözlüğü okuyarak doğru oyunu oynatabileceğini iddia eden arkadaşlarımız da mevcut aramızda.

  bu transfer özelinde işin ahlaki boyutlarını ele alacaksak büyük paradoksa gireceğimizi düşünenlerdenim. şimdi burada seveni & sevmeyeni dahil fatih terim'in galatasaray efsanesi olmadığını iddia edebilecek 1 adet babayiğit var mı ? sanmıyorum. peki geçmişi madem kurcalamayı seviyoruz açıp bakalım fatih terim'in futbolcuyken yaşadığı vukuatları. inanın arda yaptıklarıyla fatih terim'in eline su dökemez bu konuda. yanlış anlaşılmasın burada fatih terim arda versus'u yapacak kadar futbola uzak değilim sadece şunu belirtmek istiyorum bir ideamız varsa bunun arkasında durmak lazım. misal emre belözoğlu ingiltere'den galatasaray'a gelseydi ve uzun yıllar da kaptanlık yapsaydı kim emre'nin ingilterede yaptığı ırkçılığı dile getirecekti ? arda bu kulübe hizmet etmiş ve para kazandırmıştır. enrtymin de başında belirttiğim gibi gelip gelmemesi çok umrumda değil rahatsız olduğum konu bu transferin gereğinden fazla büyütülmesi. olaya benim gibi yaklaşırsanız inanın sinirlenmez mutlu olursunuz :)

  tanım : galatasarayın yeni 66 numarası olan futbolcudur.