• 80
  https://twitter.com/.../1140023139142971392

  lonzo elit bir savunmacı olma yolunda ilerlese de özellikle potaya gitme konusundaki korkuları, istikrarsız şutu ile hep soru işareti oldu. bu durumdan bir süperstara evrilebilir mi? bence çok zor ama hiçbir takım için şu şartlarda bir kayıp değil bence lonzo.

  ingram next durant diye gazı alarak lige giriş yaptı. bazen akıl almaz derecede iyi maçlar oynadı. bazen ortalıktan kayboldu. fiziği durant'in ilk yıllarına çok benziyor ama durant saf yetenekti. ingram lonzo'ya nazaran bir kayıp olarak görülebilir. her takımın kadrosunda görmek isteyebileceği bir oyuncu.yalnız şunu ekleyelim, kendisine derin ven trombozu teşhisi konuldu. hayatı bile tehdit eden bu hastalık basketbol oynamasına izin verir mi, hep beraber göreceğiz.

  josh hart kafada soru işareti yaratan bir oyuncu. bu oyuncu için biri çıkıp dese ki 5 seneye all star olur, hiç itiraz etmem. başka biri de "bu adamdan vadat, bundan bir şey olmaz" dese ona da itiraz etmem. kendisi yaz liginin sayı kralıydı, 18-19 sezonunda fena maçları da olmadı ama felaket olduğu maçları da izledik.

  sonuçta bana göre lakers 2 önemsiz 1 önemli ve başarı gelirse ki bu en az konferans finali olmalı, kimsenin hatırlamayacağı 3 birinci tur draft hakkına davis'i kadroya kattı. şimdi sanırım bi max kontrat için daha uygunlar. kemba walker ya da jimmy butler hedefteki isimler.

  edit: minnina uyardı ki bu konulara çok hakimdir. nitekim şurda da lakers'ın hangi şartlarda bahsedilen isimlerden birini alabileceğini anlatmış. okuyalım.

  (bkz: #2690322)
 • 81
  zaten bilinen bir takasa konu olmuş kişi. birkaç gün sonra 2019 nba draftı var ve new orleans'ın zion williamson'ı draft edeceğini düşününce en tepede lakers olmak üzere birkaç seçenek vardı zaten.

  benim için önemli noktalardan birisi kyle kuzma'nın pakete dahil edilip edilmeyeceği idi ve edilmemesi lakers adına çok iyi oldu. çünkü gerçekten çok yetenekli bir oyuncu. yalnız ne olursa olsun bu sene dahil olmak üzere 3 tane draft 1. tur hakları verilmesi hiç de iyi bir şey değil. ne oyuncular gördük draftın gerilerinden alınıp da yıldıza evrilen (kuzma mesela) ya da en azından belli bir katkı veren. ayrıca draft oyuncuları küçümsenmemeli çünkü 4 sene boyunca bedava denilecek bir kontrata oynayıp salary cap'i rahatlatan adamlar bunlar. brooklyn nets'e bakın yıllardır belini doğrultamamasının sebebi yıldız katmak uğruna verdikleri uzun vadeli draft haklarının eksikliği takımı mahvetti.

  bir diğer mesele ki, bu çok çok önemli, davis dışarıdan kadroya katılıyor, yani doğrudan salary içine giriyor. belli kriterler içinde cap'i aşma falan mümkün değil. elde şu an lebron, davis, ve kuzma dışında moritz wagner ve isaac ponga adında 2 adam dışında hiç kimse yok. bu takımın bir guarda, şutöre ve rol oyuncularına ihtiyacı var. 3. max kontrat falan hiç gerçekçi değil hatta imkansız çünkü 25 milyon dolar civarında cap space kalıyor geriye. kaldı ki davis'in trade bonus'u almamayı kabul etmesi durumunda o da. golden state warriors'ın kaliteli bir bench ya da tamamlayıcı parçalar olmadan nasıl sıkıntılar yaşadığını gördük. hatta onlar bile livingston, cook ve looney gibi adamlardan verim bile aldılar ama bu tarz adamlar da artık 1 milyon dolara falan oynamaz. 15 kişilik kadroya en az 7 tane minimum kontratlı adam lazım. daha eksik parçalar olan guard/şutör/savunmacı/yedek uzun gibi çok önemli pozisyonları tamamlayacaksınız... kaldı ki kuzma seneye yeni kontrat isteyecek. hiç kolay değil hiç. bir de bu da artık bir gerçek ki tamamlayıcı parçaları sağlam olmayan takımlar olası bir sakatlıkta ciddi sıkıntılar yaşayabilirler. lakers'ın kısa vadede contender olabilmesi için şapkadan tavşan çıkarması gerekiyor yoksa hele bir de sakatlık durumunda (lebron'ın yaşı ve davis'in sakatlık geçmişine bakacak olursak pek ala mümkün) sadece bir pretender olup lebron'ın kalan az zamanından çalıp dururlar. aynı kobe'de yaptıkları gibi.

  edit: lakers'ın draft 4. sırasını kendisi kullanıp oyuncuyla sözleşme imzalayıp (ki bu da 6 temmuz itibariyle mümkün olacak) takası da ondan 30 gün sonra tamamlayarak salary cap'in etrafından dolanarak bir yıldız daha koparmaya çalışacağı söyleniyor. mümkün mü? mümkün. ama new orleans ağustos'a kadar bekler mi? böyle bir durumda draft ettiği adam yaz ligine katılamayacak bir kere. üstüne 1 temmuzda başlayan transfer döneminin ilk günlerini geçtim daha ilk saatlerinde yıldızların bir bir gittiğini unutmamak lazım.