• 474
  fbjk ağzıyla pirlo'nun kitabından fatih terim örnekleri veren kişileri göstermiştir. pirlo fatih terim ekspertizi galiba.

  iyi ki bir kitap yazmış, bilirkişi oldu helal. pirlo futbolu icat eden adam galiba. 3-5 ay fatih terim ile çalıştı diye en iyisini o biliyor.

  sadece şeyma'dan hallice bir kitapla fbjk'li ekşi trolleri gibi fatih terim anabilim dalı başkanı ve beyefendiler masası üyesi pirlo'dan örnekler vermek harika.

  pirlo'nun kitabı önemliyse bir başyapıt olan sadece şeyma'da şöyle der;

  " herkesi memnun edemezsin çünkü pizza degilsin "
 • 476
  fatih terim ile ilgili sözlerinin yer aldığı kitabı okumuştum. 'düşünüyorum, öyleyse oynarım' isimli bir otobiyografi. pirlo her ne kadar saha içinde zeki ve iyi bir futbolcu olsa da, saha dışında özellikle insani ilişkiler bakımından o kadar iyi niyetli bir futbolcu değil. milan'ın 'beyefendiler masası' denilen, marcel desailly ve paolo maldini'nin gençlik zamanında ilk zamanlarında ayyuka çıkmış (ki çok daha öncesinde, baresi zamanlarında falan da var) ve kaptanlarının söz aldığı, futbolcuların isimleri ve geçmiş kariyerleri ile bir rütbe farkı ortaya koyduğu grubun zamanında etkili isimlerinden birisi. biraz seçici ve kendilerince saygı gösterilmesini isteyen garip bir topluluk. yani bu memleketteki adıyla biraz bizdeki yerli oyuncuların yeniçeri faaliyetlerine benziyor. kendi istediği teknik direktör ve futbolcuları aldıran, istemediklerini gönderen, zamanın başkan ve yöneticisi adriano galliani ve silvio berlusconi ile de iyi ilişkilere sahip değişik bir topluluk. bu yüzden bu adamın fatih terim ile ilgili ne söylediği, taktiğini veya motivasyon tarzını beğenip beğenmemesi gibi kendine ait fikirlerini fatih terim için bir tespitmiş gibi sunmak pek anlamlı değil. o efsane milan kadrosundan fatih terim ile alakalı bilgi edinmek isteyen andriy shevchenko, manuel rui costa, kakha kaladze, serginho gibi isimlerin de fikirlerini almalı derim ben.

  kaldı ki pirlo'nun zamanında oyunculuğuna, kariyerine fazlaca saygı duymakla beraber, şu son 7-8 senedir kendisi için üretilen başbakan lakaplarına falan kesinlikle katılmıyorum. oynadığı rol ve futbol tarzını eşsiz bulanlar için de aynı bölgede ya da benzer rolde oynamış josep guardiola, franz beckenbauer, xabi alonso gibi oyuncuların kariyerlerine ve futbollarına göz atmalarını tavsiye ederim. nazarımda pirlo başbakan ise bu futbolcular gazi mareşaldir.

  sözün özü, eğer fatih terim ile ilgili fikir edinmek istiyorsanız, andrea pirlo'nun vecizeleri sizler için en son dikkate alınası şeyler olmalıdır.
 • 477
  efsane falan olmayan eski futbolcu.

  y kuşağının * geç dönemleri (mensubu olduğum jenerasyon) ve z kuşağının tamamı için “efsane” olarak görülmesi normal zira bu kuşaklar genellikle sabah yediği simidi bile sosyal medyada “efsane” olarak etiketleyerek paylaşıyor (ertesi gün soranlara da “o simit bozdu ya :/ ” demekte de beis görmüyor).
 • 478
  fatih terim eleştiri seanslarının aranan adamıdır. otobiyografisinde fatih terim’in taktikden anlamadığını anlatmıştır. hatta şahsi fikrim biraz da kendisini taşralı olarak görmektedir.

  aynı eleştirilerden birini de eski futbolcumuz milan baros yapmıştır. hatta ve hatta bir dönem ajax’ı çalıştırmış ama kariyerine erken dönemde son vermek zorunda kalan frank de boer’de bu gruba dahildir.

  şahsen fatih terim’in iyi bir taktisyen olmadığını düşünmekle beraber taktik bilmiyor yeaaa konusuna katılmıyorum. taktik bilmeyen adamın bu kadar sene başarılı olması modern futbol’a hakaret olur.

  gerçi pirlo’nun futbol bilgisini görmemiz için teknik direktörlük yapması ve bu süreçteki başarılarına bakmamız gerekli.

  teknik direktörlük sadece taktik anlayışla alakalı değildir, içerisinde pek çok değişkeni bulunduran bir yöneticiliktir. mesela tudor’un en büyük sıkıntısı ikili ilişkiler değil miydi? hatta geçen guardiola bile kimi oyuncularının özel hayatlarında sıkıntı olduğunu, bunu bilmeyenlerin o oynar mı? bu oynamalıydı tarzında eleştirilerine isyan etmişti diye hatırlıyorum.

  o sebepten pirlo iyi oyuncudur ama teknik direktörlük konusunda ne kadar iyi bir referanstır, tartışılır.
 • 480
  italya'da buna gelene kadar 10 tane efsane sayarım aynı dönemde oynayan. sırf retro meraklıları sevebiyle efsane statüsünde. bu efsane ise maldini, cannavaro ne şimdi.

  sanki bana çok iyi futbolcuydu da efsane oldu. iyi o zaman her 20 sene top oynayan efsane olsun.

  sokakta ben hiç, " pirlo topu aldı, sağa çekti, vurdduuuuuu ve taç" diyen bir çocuk hiç görmedim. demek ki efsane değil.
 • 482
  yaşlı sayılacak yaşlarda hala üst seviyede futbol oynayabildiği için kimilerince efsane olarak alınan futbolcu.
  kendisini, özellikle juventus zamanında oldukça beğenen birisi olarak italya'da ona gelene kadar onlarca efsane var lafına katılıyorum.

  hem milan'ın hem juventus'un şaşalı zamanlarında kadroda kendisine önemli bir yer bulmuş bir oyuncu. büyük topçu eyvallah da, hiçbir zaman içinde bulunduğu kadronun bayrak adamı olamamış bir adam.

  2005 milan'ı saydığınızda aklınıza ilk pirlo gelmez. hatta benim gibiyseniz "ulan doğru pirlo da vardı" diye düşünürsünüz.

  2013'te iki güne yayarak yendiğimiz juventus'un iki yıl sonra finale yürüyüşünde de başrol kendisinde değil. pirlo'ya gelene kadar buffon chiellini bonucci bayrak adam rolünü alıyordu kendisinden.

  uzun lafın kısası, pirlo futbol romantiklerinin efsanesi olabilir.

  fatih terim'in çaıştığı 100lerce futbolcu var. kendisi hakkında kötü konuşanlar:
  milan'da doğru düzgün forma vermediği pirlo,
  sezona 11'de başlatıp istediği performansı alamayınca yerine transfer yaptırdığı milan baroş,
  bizde tamamen yokları oynayan ve geldiği dönem olarak da hem terim hem galatasaray açısından oldukça başarısız bir dönem olan de boer.

  neyse,
  italya'da efsane arıyorsanız maldini'ye totti'ye falan bakın derim ben. pirlo efsaneler arasına girecek bir karakter değil.
 • 483
  pirlo’nun kitabını dikkate almamız için fatih terim’in kariyerine bugünlerde başlamış olması gerekir, bu arkadaşın yazdıklarını nedense çok ciddiye alıyoruz fakat fatih terim’in galatasaray tarihine yazdıklarını görmezden gelmeye çalışıyoruz.

  fatih terim’in rahatsızlığı sebebiyle orada bile olmadığı maç sonrasında, neredeyse kariyerini baştan aşağı sorgulanmasını sağlayan kitabın yazarı italyan futbolcu...
 • 484
  regista rolü için konuşursak efsanedir. ancak italyan efsanesi dediğimiz zaman baggio'yu, del piero'yu, cannavaro'yu, maldini'yi, baresi'yi falan bambaşka bir yere koymak lazım. çünkü onlar 18-19 yaşlarında sazı ellerine alıp 30lu yaşlarına kadar hatta bazıları 40 ına kadar bırakmadı.

  yaşı genç olan yazarlar pirlo'nun yaşlılık dönemini hatırladıkları için çok büyük efsane zannediyorlar. pirlo gençlik döneminde iyi topçuydu ama 30 yaşından sonra bambaşka bir seviyeye çıktı. bunda doğru zamanda doğru yerde olmasının da payı çok büyük. gattuso ve seedorf'un arkasında iyi bir regista performansı sergiledi. ardından bu adamların emekliliğe gün sayması ve milan'ın beyefendiler masasını dağıtacağız kararı ile birlikte juventus'a geçti ve 3-5-2 sisteminde önünde 2 tane dinamik orta saha arkasında kapı gibi 3 stoper ile ikinci baharını yaşadı. yanlış anlaşılmasın, milan'da da çok iyiydi bu adam ancak juventus'ta bambaşka bir seviyeye çıktı. yani pirlo'nun performansı kariyerinin başından sonuna kadar bu çizgide değildi. 27-28 yaşına kadar 100 üzerinden 80 lik bir oyuncu olarak değerlendirirsek pirlo'yu30 yaşından sonra 100 üzerinden 95'lik bir oyuncuya dönüştüğünü söyleyebiliriz.
 • 487
  kitabında fatih terim’e laf ettiği için kötü oyuncu olarak anılan oyuncu.
  arkadaşlar pirlonun fatih terim için görüşü öznel bir görüştür. herkes herkesi beğenecek diye bir şey yok.
  pirlo bok attı diye bu fatih terimin efsaneliğini değiştirmez keza övse de yine bir şeyi değiştirmez. başta da dediğim gibi öznel bir görüş bu. mesela dönemdaşı olan gattuso ise pirlonun aksine fatih terime bayılıyor.
  çok fazla kasmamak lazım böyle şeylerde. biri hoşunuza gitmediğiniz bir şey dediğinde illa ad homineme gerek yok
 • 489
  kariyerine klâsik 10 numara olarak, yani forvet arkası başlayıp, milan'a transfer olmasından sonra regista rolüyle savunmanın önünde oynayan oyuncuya evrilerek en iyi dönemini yaşayan italyan orta saha.

  neden 10 numara oynarken o kadar başarılı olamadı derseniz, çünkü o çok iyi bir pasör ve harika bir oyun görüşüne sahip olmasına rağmen; 10 numarada olması gereken golcülük ve adam eksiltme özelliğine sahip değildi derim.
  biraz geriye çekilince tüm yeteneklerini tam anlamıyla ortaya koymaya başlamıştır.

  fatih terim'le olan meselelerine gelince, bence objektif bir yorum yapmamıştır kitabında.
  çünkü ft'yi yiyen italyan çetesi (maldini, costacurta, inzaghi başta olmak üzere) pirlo'da fatih hocaya karşı ön yargı geliştirmiştir.

  terim'in italyan hükümetinden devlet madalyası aldığını bir yere not etmekte fayda var...