• 387
  anadolu efes beşiktaş la birleşmez, beşiktaş anadolu efesle birleşir. ilk cümleyi okuyup kafanız karıştıysa cümleyi biraz açayım. anadolu efes beşiktaştan daha büyük bir kulüptür. geçmişte ülker fenerbahçe ile birleşmiştir ve pilot takımı alpella ülker altyapısını devralmış, ülker isim hakkını fenerbahçeye verip, ülker ismiyle yer alan basketbol şubesini kapatmıştır.

  kısacası anadolu efes başlı başına bir basketbol çınarıdır.
 • 390
  kendileriyle birleşip fülker benzeri bir oluşum kursak ne efsane olur diye ara ara aklımdan geçirdiğim, türk basketbolunun en köklü kulübü. böyle ekol bir basketbol kulübü ile avrupa'dan her basketbol dalında en fazla kupayı getirmiş olan galatasaray spor kulübü bana kalırsa fülker hamlesine karşılık olarak ta o zamanlardan birleşmelilerdi. ne de olsa ülker efes'in, fener bizim ezeli rakibimizdi.

  neden böyle bir birleşmeyi düşünmedik ya da düşünmediler bilmem. galatasaray'ımızın finallerdeki winner özelliği, iki kulübün de avrupa'da başarıyı getiren köklü kültürleri, kupa canavarı ergin hoca ve o sağlam bütçeyle en az 3 eurolegue kupası getirebilirdi ülkeye bu birleşme. taraftar desteğini söylemedim zaten.

  (bkz: galatasaray efes)

  ihtişama bak.

  ülkemizin en başarılı basketbol kulübüdür. hala ortamlarda efes pilsen derim 90'lı bir orta yaşlı olarak. *
 • 391
  türk basketbolunun yegâne lokomotifi.

  türk basketboluna efes pilsen kadar istikrarlı bir biçimde yatırım yapan başka bir basketbol kulübü yok, olmadı da. kurulduğu günden bugüne dek daima altyapıya önem veren, en dar bütçeli sezonlarda dahi iyi oyuncuları bir şekilde bünyesine dahil ederek marka değerini hep canlı tutan bir organizasyon. çok kötü geçen, bütçenin asla karşılığının alınamadığı zamanlarda bile ligimize, ülkemize değerli oyuncular getirip seyir sebebi sunmuştur.

  efes pilsen'in koraç kupası zaferi ülkemize takımlar düzeyindeki ilk uluslararası kupayı getirmesi açısından çok önemli elbette lakin bana kalırsa efes pilsen'in halk tarafından bu kadar benimsenmesinin altında yatan esas faktör şu: alpay öztaş, bora sancar, conrad mcrae, erdal bibo, hidayet türkoğlu, hüseyin beşok, mirsad türkcan, murat evliyaoğlu, mustafa kemal bitim, petar naumoski, tamer oyguç, ufuk sarıca, ömer onan ve volkan aydın; iki yabancı oyuncu haricinde komple yerli, bizden oyunculardan kurulu bir oyuncu grubuyla tarih yazıldı. işte tam da bu yüzden çok sevildi bu organizasyon, "bizim çocuklar" oldukları için.

  efes pilsen'in koraç kupası zaferi türk sporu için mihenk taşıdır, türk sporunun uluslararası arenada başarıya ulaşabileceğinin kanlı canlı kanıtıdır.
 • 392
  türk futbolu için galatasaray neyse türk basketbolunda da anadolu efes odur. galatasaray basketbolda çoğunlukla yokları oynadığı için, neredeyse her galatasaraylı basketbolda anadolu efes'i destekler. nefret yaymaz, kutuplaştırıcı söylemlerde bulunmaz, haksızlıklara karşı susmaz, ve genelde hakkı yenmeye çalışılan olur. futbolun galatasaray'ı ve basketbolun anadolu efes'i bu anlamda birbirlerinin ruh eşidir. üstüne üstlük baş rakipleri de aynı takımdır.

  o nedenle galatasaray efes denen bu yakışıklı takım bir gün mutlaka meydana gelecektir.
 • 393
  hiçbir zaman hiçbir kulüple birleşmeyecek, türkiye'nin en köklü basketbol kulübü*.

  eskiden bu iddialar ortaya atılırdı çünkü anadolu efes'in taraftar kitlesi yoktu, diğer camiası, taraftarı olan kulüplerin basketbol takımları ile karşılaşmalarında bu çok büyük bir dezavantaj yaratıyordu. taraftara ihtiyaçları vardı.

  ancak son iki senede, imparator, büyük koç büyük insan ergin ataman'ın yarattığı takım sayesinde çok ciddi bir basketbol taraftar kitlesi oldu, artık ev sahibi olduğu maçlarda deplasman takımı gibi oynamıyorlar.. özellikle euroleague iç saha maçlarında ciddi bir baskı oluşturuyorlar..

  bu yüzden anadolu efes'in bu saatten sonra kimseyle birleşmeye ihtiyacı yok. tuncay özilhan da çok başarılı ve zeki bir işadamı olarak yıllarca ayakta tuttuğu kulübünü, çok kötü yönetilen kulüplerin iç çekişmelerine yedirmez.

  son olarak, galatasaray spor kulübü'nün basketbolda başarılı olması için anadolu efes'e ihtiyacı yoktur. zaten böyle birleşme olsa bu galatasaray'ın başarısı olmaz.. biz ekonomimizi toparlarsak*, bizim camiamızın temellerinde çok sağlam basketbol kültürü vardır. zamanı geldiğinde doğru yönetilerek, istenilen yerlere gelebiliriz. tabii ki ergin ataman'ın dönüşüyle..