• 1
  pek çok takım sporları özünde, kolej ligi olarak bilinen, gençler ligi düzeyinde alt yapı-oyuncu geliştirme sistemi.

  bir sporcuyu salt sporcu olmanın yanı sıra pek çok yeterlilik kriterlerine göre değerlendirerek sporculuğun yanı sıra iyi birer birey, vatandaş ve genel geçer bir entelektüel algıya sahip olmaları için destekleyen federatif oluşumdur. sporcuların profesyonel sporcu olamama ihtimaline göre 2. bir opsiyona hazırlanma imkanı sunduğu gibi, ne dediğini bilir olmasına da katkı sağlar.

  sporcu bursları üzerinden genellikle oyuncu tarafında kazanım süreçlerini organize etmekle birlikte kötüye kullanılmış(rüşvet, el altından ödeme vb.) yasa dışı örnekleri de mevcuttur.

  bizde elbet oyuncu yetiştirmek sistemi açısından baktığımızda genel geçer büyük kulüplerin(üst 2 lig) alt yapı sistemi ve amatörden başlayarak en üst kademeye doğru devam eden takım gençlerinin süreler bulduğu bir ligler silsilesi mevcut. kolej ligi sistemini benimsemek, mahalle takımı kültürünü benimsemeyen bir spor kültürü için hiç kolay olmadığı gibi, hiç kazanmasına imkan olmasa da ekonomik pastadan pay alabilme ümidini sürdürmek amatör kulüplere olumlu gelmeyecektir.

  oysa günümüzde artık her şehirde bir ya da birden fazla üniversite oluşturulmaya başlanmışken oluşturulacak araştırma komisyonlarıyla üniversitelerin bünyesine amatör kulüp havuzundan seçmeler yapılsa ve üniversiteler ligi güçlü şekilde ilerlese bu gençler için çok daha faydalı olabilir.

  konuyla ilgili bulduğum doyurucu bir makaleyi de şöyle bırakıyorum: https://dergipark.org.tr/.../article-file/388410