• 41
  son zamanlarda futbola yatirimin karsiligina alan ve ileride de daha cok alacak bir milli takima sahip olacak takim.

  ozellikle altyapilari cok guclu oldugu icin. cunku adamlarda en onemli sey olan altyapi tesisi,antreman methodlari ve fiziksel olarak gelisim icin her turlu beslenme ve gelisim mevcut.

  bu yuzden dolayi oyunculari genc yasta avrupanin farkli takimlarina denenmeye*ve genc yasta transfer olmaya basladi. umarim bizde bu treni ve pazari kacirmayiz. bir digeri de kardesi olan kanada da arkadan yavas yavas geliyor.

  su icin avrupada duzenli forma giyen ve potansiyellerini daha yukari cikaracak olan isimlerden bir kaci;

  (bkz: christian pulisic)
  (bkz: josh sargent)
  (bkz: timothy weah)
  (bkz: weston mckennie)

  edit; pay to play adi uzerinde parayi ver dudugu calin aynisidir. ama klasik olarak butun akademilerde full burs mevcuttur. zaten amerikada ki sporlarin butun hepsinde burs var. ever yetenegin varsa herseyini karsiliyorlar.
 • 42
  zlatan ibrahimovic "çocuklarımın iyi bir takımda oynaması için kişi başı 3.500 dolar ödedim. bu hoşuma gitmedi çünkü herkesin bu kadar parası yok. spor herkes için." demişti abd için.
  buradaki futbol sistemiyle alakalı en buyuk ve en gerçek eleştiri bu şu an için.

  bu sisteme amerikalılar "pay to play", yani "oynamak için öde" diyorlar. yani paranız yoksa çocuğunuzu futbol akademilerine gönderemiyorsunuz.
  hal böyle olunca da bütün o göçmen meksikalı, latin amerikalı ya da african-american gençleri kaybediyorsunuz.

  şu andaki sistemde bile birçok yıldız çıkmasının ise iki sebebi var;
  1) mls'in son yıllarda artan popülerliği.
  2) amerikan futbolu'nun -özellikle gençlerde- sebep olduğu beyin sarsıntısı gibi sağlık zararlarının iyice ayyuka çıkması ve bunun sonunda ailelerin çocuklarını göndermek istedikleri yeni spor alanların ihtiyaç duymaları.

  bunlar sayesinde futbol abd'de git gide daha popüler olmaya başladı. ancak bu pay to play meselesi çözülmeden ciddi bir sıçrama yapmalarını çok mümkün görmüyorum.

  edit: futbolda burslar çok çok limitli. en ciddi burslar üniversite seviyesinde ancak o yaşlar futbol için çok geç. asıl gelişim gösterilen yaşlardaysa burs diye bir şey yok.

  avrupa ve güney amerika’daki gibi sokakta futbol oynamak da mümkün değil. illa ki bir lokal kursa gitmeniz gerekiyor. bunun full paralı olması da futbolun ruhuna aykırı.

  abd daha önce de futbolda sıçrama yaptı, uluslararası turnuvalarda başarılı oldu. ama global lider avrupa ve güney amerika ülkeleri gibi futbolcu basması pay to play değişmeden imkansız gibi.
 • 44
  adamların hukuk sistemleri farklı.
  insan yetiştirme tarzları farklı.
  yeteneği işlemeyi biliyorlar. bir konuda iyisen önüne müthiş kapılar açılıyor. sahip olduğun bir meziyetin yoksa hayat acımasız.
  sporda rekabet yaratma tarzları farklı ancak etkili.

  ben şunu yapmadan şunu başaramazlar demek için acele etmezdim. zira üretim konusunda herkesten becerikliler.

  iç savaş sonrası doğru dürüst deniz kuvvetleri yokken, bu alanda neredeyse sıfırlarken, çok kısa sürede denizlere hükmeden ingiltere'nin önüne geçmeyi nasıl başardıklarını araştırın.

  yeter ki kapitalizmleri o işte gelecek görsün...

  sermayeleri müthiş. yüksek nüfusun yanısıra toplum olarak genetik çeşitlilikleri yüksek. kölelik döneminde müthiş bir seçilim yaşamış olmaları da cabası. mevcut genetik çeşitlilik en dayanıklı kölelerden kalan genlerle harmanlanmış. haliyle ekstrem fiziksel özellikleri çıkarma yüzdeleri de yüksek.

  önümüzdeki yıllarda çin ile birlikte dünya futbolunun dengesini değiştirebilirler.
 • 46
  en popüler sporun amerikan futbolu olduğu ülke. bizim bildiğimiz futbola hala soccer diyor adamlar. basketbol, beyzbol gibi sporlar da daha popüler futbola oranla.

  futbol popüler bir spor olsaydı mutlaka başarılı bir ülke olurdu amerika. çünkü 300 milyonun üzerinde nüfusu var ve gen havuzu geniş. saf bir ırka sahip değiller. içlerinde afrika, avrupa ve latin amerika'dan gelme bir dünya insan var. mesela futboldaki en büyük markaları olan christian pulisic hırvat kökenli.

  sporun neredeyse her alanında varlar, futbolda zayıf kalmalarının sebebi amerikan futbolunun dominant oluşundan kaynaklı.