• 14
  derdim bu adamları savunmak değil ama arda, sabri, semih, emre. hepsinin de ortak özelliği alt yapıdan çıkmaları. ve biz hepsine bir kulp taktık, daha oynarlarken dışladık hepsini bir şekilde. bu adamlara böyle muamele yapıp sonra alt yapıdan topçu çıkmasını beklemek yada atalay’a yunus’a sözleşme uzatmıyor diye kızmak çok saçma değil mi? adam kendisinden önce çıkanların gördüğü muameleyi görünce neden galatasaray’da bir gelecek düşünsün ki? büyüdüğü semt, yada onu futbolcu olmaya iten varoşluğu yüzünden itin götüne sokulup çıkartılmak için mi?

  yada kendimize şu soruyu soralım. biz gerçekten alt yapıdan oyuncu çıkmasını istiyor muyuz? yoksa kendimize yeni stres topları mı arıyoruz.
 • 16
  aslında alt yapılarda iyi oyuncular yetişmektedir. (bkz: cengiz ünder) , (bkz: melih demiral), (bkz: çağlar söyüncü), (bkz: ozan kabak), (bkz: yusuf yazıcı), (bkz: abdülkadir ömür) bu sırayı daha da genişletebiliriz. bizim derdimiz oyuncuları beğenmemek ve oynatmamak. elin adamı 17-18 yaşındaki gençleri hemen ilk 11 oynatıyor. bizde ise hemen kendisini ispat etmesi bekleniyor. oyuncu tabi ki hata yapacak ve kendini geliştirecek. bizim o oyunculara destek olmamız gerekiyor ki alt yapı ürünlerimizi dışarıya yüksek fiyatlarla satabilelim. bir de yetişen oyuncuların karaktei umarım arda'ya ya da emre çolak'a benzemez.
 • 18
  altyapı hocalarının asgari ücret aldığı yerde ne kadar kaliteli “altyapı topçusu” yetişebilir diye sormak lazım öncelikle.

  ya da bu kadar kalitesiz tesisler varken ne kadar iyi oyuncular yetişir? reserve takımlar kurulup oyuncular profesyonel rekabete girmedikçe ne kadar iyi futbolcular bekliyoruz ki? veyahutta 85 milyon nüfustan illa ki çıkan birkaç yetenekli futbolcuya ancak zorunluluktan şans veriyorken ne bekliyorduk ki?

  çıkan da semih kaya, emre çolak falan oluyor anca bu halde.
 • 20
  iyiyse bir şekilde başarılı olacak topçudur. kimse ayaklarını bağlamıyor. galatasarayda şans bulamadığını, hakkının yendiğini düşünüyorsa başka kulüplerde şansını deneyebilir. 21 22 yaşında hala genç yetenek olarak sayılacaklarının farkındalar ve rahatlar. o 17 yaşında ilk 11 oynuyor denilen isimler, 11 12 yaşlarında belli ediyorlar kendilerini. bağıra bağıra gelen yeteneğe değil galatasaray, akın çorap bile sahip çıkar.
  velhasıl, bizim çocuklar ya yeteneksiz ya gayretsiz. kimse kimsenin önünü kesemez, ağlamaya lüzum yok.
 • 21
  elbette kredisi diğer oyunculara göre daha fazladır.

  ancak altyapı topçusu da biraz çağdaş futbolu örnek almalı, gayret ettiğini taraftara ve teknik heyete göstermeli.

  mesela denilmiş ki "19 yaşındaki yunus akgün eleştiriliyor."
  yunus istediği kadar yetenekli olsun, sonradan oyuna girdiği maçlarda bile topsuz oyunda rakibini kovalamıyorsa, topu sürekli ayağına bekliyorsa elbette eleştirilir.

  yapamıyorsan da çabala, sen podolski gibi vurduğunu gol at hadi bir nebze koşmuyor oluşunu kabullenelim ama sende o da yok; vurdumduymaz izlenimi verirsen kusura bakma ama taraftar eleştirir.

  bir başka husus da altyapı topçularının genelinin zayıf fiziksel özellikleri.
  şimdi tip-2 kas lifi hipertrofisi aslında teorik olarak esnekliği azaltır ve sihirli yetenekleri olanlar öyle abartılı gelişim istemez.

  ancak 90'lar döneminde değiliz artık.
  günümüz futbolunun geldiği noktada temaslı futbol, sert mücadele artık kaçınılmaz, herkes rakibine yakın ve şarjlı oynuyor.
  ayakta kalabilmek için fiziksel özelliklerini geliştirmen lazım.

  herkes fiziki olarak güçlü ve hacimli değil tâbi ki; mesela luka modric gibi allah vergisi güçlü denge ve balans özelliklerin vardır, illa fiziksel gelişim göstereceğim diye kasmazsın.

  benim gözümde yunus 2 yıldır aynı sanki. umarım bu konuda ekstra çaba harcayıp güçlenir.

  ülkenin kafa yapısını öğrendik, yabancı oyuncu sınırlaması gelecek belli ki.
  altyapı oyuncularımızın bir an önce belli bir seviye üstüne çıkmasını umuyorum.
  sizler bizim geleceğimizsiniz.
 • 23
  kişisel ve mesleki gelişim bizim ülkemizde geri planda olduğu için bir şeyler beklememek gereken futbolcu tipi.
  neredeyse bütün meslek gruplarında para kazanmaya başlayan kişi kendini geliştirmeyi durduruyor. nasılsa para geliyor diyerek daha fazla çalışmayı bırakıyor.
  yetenekli ya da değil bütün çocuklarımıza hayatlarının her döneminde çalışmaya devam etmelerini öğütlersek belki düzen değişir.