• 257
  trabzonspor'un atakan gündüz ve salih kavrazlı'yı yetiştirme bedellerini ödeyerek transfer etmeleri üzerine aşağıdaki açıklamayı yapan kulüp. profesyonel dünyanın gerçeklerini hala kavrayamadılar sanırım.

  --- alıntı ---
  altinordu futbol akademisi'nde (alfa) eğitimlerini sürdüren, yıllarca emek verip üzerine titrediğimiz iki gencimiz salih kavrazlı ve atakan gündüz, trabzonspor tarafından kulübümüze bilgi bile verilmeden "etik dışı" bir şekilde transfer edildi. kağıt üzerinde "yasal" gibi görünen bu hareketin, ne yazık ki toplumun yazılı olmayan ve bizleri ayakta tutan değerlerinin derinden yaralanmasına neden olduğunu belirtmek isteriz.

  kulübümuzü "yok sayarak" yapılan bu davranış, "aileler bize gelip çocuklarını trabzonspor'a vermek istediler" şeklinde açıklanacak kadar basit değildir. trabzonspor, türk futbolunun belki de sonunu hazırlayacak çok tehlikeli bir yol açmış ve öz kaynak sistemi dibine dinamit koymuştur. üzerine basa basa belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren, cebine 15-20 milyon tl koyacak bir çılgının, yıllarca emek verilen gençleri birer birer satın alamayacağının garantisini kimse veremez.

  bugün biz, evlatlarımızı kaybetmenin tarif edilemez üzüntüsünü yaşıyoruz. yarın belki aynı sonla trabzonspor veya bir başkası karşılaşacak.

  çocukken "komşunun bahçesinden meyve çalmak" kadar masum sayılamayacak bu tarz davranışları bırakmalı, çocuklarımıza örnek olacak etik değerlerimizi yeniden hatırlamalı ve türk futbolunda yeni bir dönemi el birliğiyle başlatmalıyız.

  saygılarımızla
  --- alıntı ---
  http://www.altinordu.org.tr/...1/KAMUOYU-ACIKLAMASI
 • 258
  http://www.altinordu.org.tr/...1/KAMUOYU-ACIKLAMASI

  "türk futbolunun belki de sonunu hazırlayacak"tan sonrasını okumadığım, gereksiz bir hezeyanda bulunmuşlar. ayrıca ilgili futbolcuların önlerinde abülkadir, yusuf gibi örnekler varken trabzonspor'u tercih edip seyit mehmet özkan gibi vizyonsuz bir tüccarın elinden kurtulmaları iyi olmuş. potansiyelleri varsa her yerde gösterirler kendilerini.
 • 259
  bence açıklamalarında haklılar. adamlar yasal ama etik değil diyorlar, haklılar bu konuda.

  ama bence oyuncular da haklı. altınordu fantezi peşinde koşuyor. başarı yok, ilerleme yok. çocuklar orada kalsa 3-5 sene daha süperlig göremeyecekler. trabzonda başarısız olsalar bile en azından denedik der adamlar.

  altınordu sistemi çok açık yanlış bir sistem. oyunculara iyilik değil kötülük ediyorlar farkında değiller. cengiz altınorduda kalsaydı hala ikinci ligde oynuyor olurdu. düşünün durumu.
 • 260
  http://www.altinordu.org.tr/...1/KAMUOYU-ACIKLAMASI

  ozan kabak piyasa yapıp da niye 7.5'a serbest kalma bedeli koymuşuz diye eleştiren ve gitmek istiyor diye tefe koyan biziz.

  yunus, atalay gibi isimler sözleşme uzatmıyor diye linç eden de biziz.

  bu sebeple yaptığı açıklamalar sebebiyle altınordu'yu haklı buluyorum.

  illegal bir durum olmayabilir ama etik dışı bir durum var. delikanlı adama yakışmaz durumu yani.

  bu adamlar umut bulut'u touluse'tan aldık diye, kendi yetiştirmedikleri ve 2010-2011'i birlikte yaşadıkları selçuk inan serbest kalınca bize geldi diye bize düşman olmuşlardı.

  burak yılmaz'ı trabzonspor'dan 5 m euroyu banka hesabına yatırıp alabilecekken biz bir de sonraki satıştan pay maddesi eklemiştik, hiç gereği yokken, bu sebeple çin'e satarken ts'ye ciddi bir para ödedik.

  kadro dışı bıraktıkları ve gözden çıktıkları engin baytar için 800 bin euro para verdik.

  niye yaptık bunları, selçuk inan konusunda gereksiz bir alınganlık yaptılar diye. aramız kötü olmasın diye. kaldı ki selçuk zaten bize gelmese fener'e gidecekti.

  şimdi altınordu'nun elinde yetişmiş çocukları kapmak legal olsa da pek etik olmuyor.

  karşınızda yıllarca o futbolcuya emek vermiş olan ve türk futbolu için bu yatırımların karşılığını alması gereken bir kulüp var.

  altınordu'nun yaptığı yönetimsel hatalar başka bir konu, çok doğru yönetilemiyorlar ki onu zaten berke ve barış alıcı ve fenerbahçe ile yaptıkları ortaklıktan anladık.
 • 261
  biz yetiştiriciyiz böhü böhü şeklinde ağlayan kulüptür. önceleri sempatik gözükürken zamanla çok konuşan başkanları yüzünden başlarına profesyonel dünyanın gerçeklerinden birkaçı gelmiştir. sen gidip de oyuncularını profesyonel sözleşmeye ikna edemiyorsan veya teklif dahi etmiyorsan başkası gelip gereken yetiştirme bedelini yatırıp oyuncularını da alır. hastayım şu ülkede "etik değerler" kullanılarak yapılan hataların üstünün kapatılmasına...
 • 263
  http://www.altinordu.org.tr/...1/KAMUOYU-ACIKLAMASI
  serzenişlerinde haklı bulduğum kulüp, ama muhatapları trabzonspor, galatasaray vs. değil kural koyucular olmalı.
  bu bedel kaç paradır, neye göre hesaplanır bilemiyorum, araştırdım göremedim.

  bu tür satışlarda yetiştirme bedeli artı sonra ki satıştan (hatta tüm satışlarında) yetiştiği kulübe belli bir yüzde ile pay verilmesi bence daha mantıklı olurdu.
  yüzlerce binlerce futbolcu eleyerek 3 - 5 yıldız yakalayıp bunları da ufak bir yetiştirme bedeli ile elden kaçırmak, futbolcu yetiştirmenin cazibesini ortadan kaldırır.
 • 264
  kurallara uygun gerçekleşmiş bir transfer için içerisinde bomboş ifadelerin bulunduğu bir açıklama yapmış arabesk futbol kulübü. eskiden biz dahil tüm baş üstü kulüpler yabancı sınırlaması gurubeti nedeniyle mecbur kaldıkları yerli havuzunun altınordu benzeri çakal tüccarların elinde olmasından dolayı, sözleşmesi 3 ay sonra biten ve direk imza attırabileceği oyuncular için bile 1,5-2 m eu aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın parası öderlerdi. şimdi hem yabancı serbestisi hem de ekonomik darboğazdan dolayı artık herkes oyunu kurallarına göre oynuyor. yabancı kuralı böyle devam ettiği ve yerli havuzuna çok da ihtiyacın olmadığı sürece daha çok ağlayacaklar...
 • 265
  sonuna kadar haksız olan kulüp. bıktım şu ülkedeki romantizmden. o zaman futbolcunun maaşını da ödeme, 10 ay geriden gel, sonra başka kulüp bedavaya alınca da ayıp ettiler falan diye açıklama yap. bir kural var kardeşim, profesyonel sözleşme yapmadıysan, yetiştirme bedelini verir alırsın. oyunun kuralı böyle. ağlayacak, gocunacak bir şey yok burda. profesyonel bir alan futbol. çok büyük paralar dönüyor. öyle "el alem ne der", "aman ağzımızın tadı kaçmasın ali rıza bey", diyerek başarılı olamazsın.

  burak yılmaz 5 milyon'a serbest kalırken gittik bir de sonraki satıştan pay verdik adamlara, sırf trabzon'un gönlü olsun diye. böyle bir şeyi sadece türkiye'de görebilirsiniz. adamların serbest bırakmaya hazır oldukları cavanda için "trabzonspor zor durumda" diyerek bonservis ödedik biz. bunların karşılığı ne oldu? fener'den bile daha fazla nefret ediyorlar bizden. etikmiş falan geçiniz abi. futbolda böyle bir şeye inanmıyorum. parayı veren düdüğü çalar. ozan bizden gitti, ne oldu gittiyse? bırakıp gittiyse kendisine kızarım ya da üzülürüm o ayrı mesele fakat alan kulübün hiçbir suçu yoktur. parayı verip almıştır. oyunu kuralına göre oynamıştır.

  bu kurallar bazen sizin lehinize, bazen de aleyhinize çalışır. fakat aleyhinize olunca, etik bilmem ne diyerek suyu bulandırmanın mantığı yok.

  http://www.altinordu.org.tr/...1/KAMUOYU-ACIKLAMASI
 • 266
  gencecik 2 çocuk izmir gibi bir şehri bırakarak trabzon gibi bir şehre gidiyor. kızları, kuş adası'nı, çeşme'yi, alaçatı'yı bırakarak yaylaya gidiyorlar da diyebiliriz. bence altınordu neyi yanlış yaptık da bu çocuklar izmir'i bırakıp trabzon'a gitti sorusunu sormalı kendisine. kimse lig farkı falan demesin. o çocuklar bu sezon muhtemelen trabzon'da lig maçı oynayamayacak.

  http://www.altinordu.org.tr/...1/KAMUOYU-ACIKLAMASI
 • 268
  --- alıntı ---

  trabzonspor, türk futbolunun belki de sonunu hazırlayacak çok tehlikeli bir yol açmış ve öz kaynak sistemi dibine dinamit koymuştur.

  --- alıntı ---

  sonuna kadar haklılar. yanlış bilmiyorsam profesyonel sözleşmesi olmayan oyuncular yetiştirme bedelleri ile transfer edilebiliyor. bir düşünsenize beknaz'ın yetiştirme bedeli üzerinden x takıma transfer olduğunu. ayrıca bu çocuklar trabzonspor'dan yıllık 120 bin tl kazanacak... aileleri parayı seçmiş gibi.

  çok doğru bir açıklama yapan spor kulübü.
 • 269
  saçma sapan bir açıklama yayınlamış kulüp. şu tabloda trabzonspor'un yanlış yaptığı hiçbir şey yok. iki genç yeteneği fırsatını bulunca kadroya katmalarından daha doğal hiçbir şey olamaz. hatta keşke biz alsaymışız. altınordu tepki gösterecekse trabzonspor'a değil, yetiştikleri kulübü bırakıp giden gençlerine göstersin.

  profesyonel futbol dünyanın hiçbir yerinde hatırla, etikle falan yürümüyor. kaldı ki etik kavramı bu mevzularda neye göre, kime göre belirleniyor o da ayrı bir konu. aynı saçma muhabbetler biz burak'ı, selçuk'u falan alırken de yapılıyordu. hatta sözleşmesindeki parayı verip tudor'u aldık diye iki hafta kafa sikmişti basın. her şeyin bir kuralı var, kuralına uyduğun sürece problem yok. zaten etik peşinde koşacaksak kurallara gerek yok.
 • 270
  http://www.altinordu.org.tr/...1/KAMUOYU-ACIKLAMASI

  kendileri kadar boş bir açıklama yapmış fenerbahçe'nin yancı takımı. madem bu topçulara değer veriyorsun asgari ücretten bir sözleşme yapsaydınız. gençlerin geleceğini bu kadar düşünen kulüp fenerbahçe gibi genç futbolcu öğütme fabrikasına oyuncusunu para için vermez. oyna devam. gün geçtikçe antipatikleşen kulüp.
 • 271
  iki oyuncusunun trabzonspor'a transferini ahlak dışı olarak tanımlayıp bir ton kelimeyi de israf ederek bir zırva yayınlamışlar.

  etik olmayan kısım nedir ben anlamadım? bu oyuncular o kulüplerin tapulu malı mı? kölesi mi? yasal prosedürü uyguladıktan sonra bana göre etik bir sorun da kalmamaktadır ortada. o zaman öngörseydin bu durumu ve ona göre sözleşme yapsaydın bu çocuklarla.

  edit: trabzonspor da farklı değil tabii ki. biz de sözleşme fesih bedelini ödeyip burak'ı alırken onlar da ağlamıştı. şimdi biz, ozan kabak'ı bizden aldılar diye bildiri yayınlayıp stuttgart'ı mı eleştirelim? oyuncuya kızgınlık, kırgınlık olabilir belki -bende o da olmaz da- ama o oyuncu zaten sözleşmeye serbest kalma bedeli koydururken bunu öngörmüş, sen de koyarken öngörmüşsün o zaman neyin tantanası bu? tabii altınordu'nun olayı daha da farklı. yahu bu oyuncunun ayağı kırılsa antrenmanda mesela ne olacaktı? evlatlarımız deyip profesyonel sözleşme mi yapacaktın? çocuklar mademki profesyonel sözleşmeyi hak edecek kadar iyiler o zaman hak ettikleri parayı verip imzalasaydın sözleşme, onlar da gidemeseydi takımdan. çocuklara profesyonel sözleşme teklif edilmiş, eden de trabzon gibi dev bir camia. bir ihtimal belki teklifi kulübe getirip ''bizde çok emeğiniz var, bize bu para teklif ediliyor ama aynı rakamı siz verirseniz sizde kalırız'' falan diyebilirlerdi. gerçi altınordu bu teklifi de kabul etmezdi bence ya neyse.
 • 272
  altınordu kulübü "türk futbolunu" zerre umursamayan bir yer.

  amaçları para kazanmak.
  orası ticarethane... amaçları ve istekleri bu... şampiyon olmak, kupalar kazanmak gibi dertleri yok. tek dertleri para kazanmak. bir ticarethane olduğu içinde 18 yaşına gelmiş oyuncu ile profesyonel sözleşme imzalamıyor. neden???

  çünkü kendisi çok çakal... bir önceki kulüplerine yetiştirme payı ödemek istemiyor.
  fifa 12-23 yaşları arasında çocuk kaç sezon nerede kalmışsa (bir hesabı var) bir sonraki transferinde kulübe yetiştirme payı ödenmesine hükmetmiş.

  https://resources.fifa.com/...c83ynehmkp62h5vgwg9g

  http://gss.gs/20m

  profesyonel sözleşme yapınca da maaş bağlaman lazım.
  o ana kadar amatör bu çocuklar tabi.. ticarethane olunca böyle köy kurnazlıkları da oluyor. trabzonspor'da ona sağlanan yasal çerçeve içinde bu köy kurnazına çakıyor havada, karada, denizde... transfer ediyor çocukları... çocukların geleceği için daha iyi bir adım.

  bu arada trabzonspor satarsa bu çocukları her satışta altınordu yine pay almaya devam edecek ama onların derdi hemen gelecek para. dinamit mevzusu da bu. biz çocuklara sözleşme yapmayacağız, hem aldığımız kulübe yetiştirme bedeli ödememek için hemde maaş vermemek için... bize para lazım... siz böyle yaparsanız para kazanamayız, bu proje biter diyor.

  onun yerine çocukları süper lige çıkartsa, yayın geliri, galibiyet primi gibi diğer gelir kalemlerini işin içine soksa da şu köleliği bitirse...

  edit : bir yanlış anlaşılma var onu düzelteyim. bizim oyuncular ile yapılan profesyonel sözleşmeler bitince seninle yenilemiyorsa gidebilirler. altınordu da böyle bir şey yok. çocuklar hala amatör statüsünde oynuyor. yani adamlar para vermemek için yetiştirici ayağına sömürüyorlar çocukları. bizde ise sözleşme var. yapıyorsun sözleşmeyi ama daha çok verene gidiyor. gidebilir... ben yapacağımı yapmışım ve itiraz etme hakkına sahibim. altın ordu değil.
 • 273
  ben de diyorum bu adamlar salih kavrazlı'yı neden bedavaya bıraktı. meğer trabzonspor akıllılık etmiş, kapmış çocuğu. ortada yasal yönden bir sıkıntı yok. bence altınordu'nun bu şekilde açıklama yapmasında da sıkıntı yok, cengiz ünder'den sonraki en potansiyelli futbolcusu resmen kulüpten kaçmış, kaçırılmış. bunun acısı ile açıklama yayınlamaları doğal.
 • 274
  trabzonspor'un transfer ettiği genç futbolcuları ile alakalı açıklama yapan kulüp.

  ortada yasal olarak bir sıkıntı yoksa bence de sıkıntı yok. ama bunu yapan işine gelince etik değerlerden dem vurup, kurtuluş savaşı'ndan girip dandanakan savaşı'ndan çıkan trabzonspor olunca sıkıntı ortaya çıkıyor. bundan sonra "bizim gençlerimizi üzmesinler" diye ağladığınızı duymayayım ona göre. hadi bakalım.
 • 276
  http://www.altinordu.org.tr/...1/KAMUOYU-ACIKLAMASI
  trabzonspor'un, kendi altınordu alt yapısından yetiştirdiği 2 oyuncuyu , sadece yetiştirme parası vermek suretiyle almasına feryat eden izmir klübü.

  genel de dile getirilen özünde ticari bir klüp olduklarına inanıyorum.ben yetiştiriciyim diyorsan fenere stepne olup köle ticareti yapar gibi satip oyuncuların geleceğini karartmayacaksın. trabzon'a gidiyorlarsa da sevineceksin, yetiştirdik diye..
  yok para istiyorum,profesyoneliz diyorsan, elini taşın altına sokup istikbal vaad edenlerle profesyonel anlaşma imzalayacaksın. izmir takımı olacaksın kitlelere yayılarak.. aynı hollandanın yetiştirici kulüplerinin yaptığı gibi her milletten gence açacaksın alt yapını, bu ayırımcılığını sevmiyorum.

  yalnız trabzon değil de bu hareketi galatasaray yapmış olsa , trabzon , fener, bjk , akbilspor dahil bilumum " ağlak" koalisyonu bildiri üstüne bildiri yayınlayıp galatasarayı suçlarlardı. o yüzden hiç birinin ağlamaya hakkı yok. yarın öbürgün trabzon altyapısından , veya a takımından sözleşmesi biten oyuncu galatasaray'a gelirse , golfçü gene çıkıpta çanakkale savaşı falan diye saçmalamasın artık.

  not: başka bir entry'den fiziki referans veriyor olarak olan kural yüzünden tamamen katıldığım entry numarasını sildim. kendi düşündüğümü güçlendirecek bu referansı silmeye mecbur kalmak, kuralın ruhuna aykırı bir uygulamadır. cevap veya münakaşa getirebilecek olanlar için doğru , ama tamamen katıldığınız ve kendi fikrinize temel oluşturacak bir entry nosu yazmak yasak olmamalı. moderatör arkafaşların edit olgunluğunu ve yorumlama yetisini eksik buluyorum.