• 21
  uzun uzun zaman sonra ilk kez bir türk basketbolcu nba’e gidişiyle beni bu kadar heyecanlandırıyor. lebron ve jokic’in farklı bir amaçla da olsa tekrar nba repertuarına soktuğu post up oyununu “bence” dünya çapında oynuyor alperen. pas yeteneği oldukça yüksek ve avrupalı olması sebebiyle doğuştan yüklü gelen fundamentalı ona nba’de çok fazla değer katacak.

  velhasıl kelam eksiği var mı? var. çok. ama bobby portis’lerin şampiyon olduğu bir nba’de kendisine ekmek gibi su gibi ihtiyaç duyan çok takım var ve hepsinden daha önemlisi alperen’in hem ekmek hem su olacak potansiyeli de fazlasıyla var.

  alperen’den söz etmişken bir de mehmet yağmur’a parantez açmak lazım. alperen’in kaptanı ve bu gece draftta alperen’i yalnız bırakmayıp yeşil odada onunla birlikte olacak. yeşil odada bizden birilerini görmek çok heyecanlı.

  evan mobley oralara kalmayacaktır, valanciunas ayrılır ve memphis artık jjj’den bir şey olmayacağına karar verirse eğer; memphis takımı çok çok yakışır alperen’e. 10-16 arasında seçilmesini bekliyorum ve alperen açısından en iyi tercihler memphis, san antonio ve golden state olacaktır. dilerim bunlardan birisi tarafından seçilir.
 • 22
  2021 nba draftında 16. sıradan seçilen milli basketbolcumuz.

  sıra thunder'ındı, sahnede thunder şapkasını giydi fakat draft hakkı rockets'a takaslanmıştı. houston'da başarılar diyelim, yolu açık olsun.

  edit: takasın detayları woj tarafından açıklanmış, rockets gelecek yıllardan iki tane ilk tur draft hakkı vermiş alperen için. rockets'ın alperen ile birlikte çalışmaya ne kadar istekli olduğunu buradan anlayabiliriz.
 • 24
  sabah uyanır uyanmaz nba draftlarını incelememe neden basketbolcu. 16. sıradan seçilip houston rockets'a takaslanmış. houston'ın durumu harden sonrası pek parlak değil. ancak rebuild yapıp genç yeteneklere yöneleceklerse bu durum alperen için de bir şans olabilir. böylece bol bol süre alıp kendini geliştirme şansı bulacaktır. bir şekilde john wall belasından da kurtulurlarsa daha rahat hareket etme şanları olacaktır tabi. nba'i gençlik yıllarımdaki gibi çok detaylı takip edemiyorum artık. benden çok daha iyi takip eden arkadaşlar daha detaylı bilgi verecektir mutlaka.

  alperen ve türk basketbolu için çok mutluyum. umarım çok başarılı ve bol yüzüklü bir nba kariyeri olur.
 • 26
  nba draft 2021’de houston rockets tarafından 16. sırada seçilen milli basketbolcu.

  açıkçası kendisinin spurs tarafından seçileceğini düşünüyordum. ilk beş pivotu poeltl olan ve benchte pek de parlak uzunları olmayan, elinde murray ve white gibi guardları olan bir takımın alperen yerine ikinci turdan seçilmesi beklenen oyun kurucu primo’yu seçmesi gerçekten tuhafıma gitti. hem alperen hem spurs açısından en mantıklı gözüken seçim buydu ama ilginç bir şekilde kendisini pas geçtiler.

  rockets ise alperen’in kendini geliştirip gösterebileceği bir başka seçenekti. draft’in açık ara en yetenekli uzunu evan mobley’i pas geçip draft’in en potansiyelli skoreri jalen green’i tercih ettiler.

  alperen için bu seçimin artılarına gelirsek;

  -houston kendisi için iki tane ileriki yıllar için birinci sıra seçim hakkı verdi oklahoma’ya. bu alpereni gerçekten isteyip güvendikleri anlamına gelir.
  -muhtemelen bu seneyi de tankingle geçecekleri için takımın kendi açımdan draft öncesi en işe yarar oyuncusu olan christian wood
  sıklıkla benche çekilecek ve alperen’in oynaması için önemli dakikalar verilecektir.
  -wood’un pf olarak da oynadığı düşünüldüğünde alperen’in 20 dakika civarı süreler bulmasını bekliyorum.

  işin eksilerine geçersek;
  -artık uzun vadede takımın komutasının verileceği jalen green topla oynamayı cidden çok seven bir oyuncu. nba’in mevcut en kötü 2-3 sözleşmesinden birine sahip olan john wall efendi zaten utanmasa topu maçtan sonra da evine götürüp sarılıp uyumak isteyen bir tip *. kpj zira oyunu domine etmeyi çok seven ve kendini yeniden kanıtlama ihtiyacı duyan müthiş bir yetenek. yani alperen fazla skor şansı bulamayabilir. bulduğu fırsatları iyi değerlendirmesi ondan önemlisi skor fırsatı fazla eline geçmese de kesinlikle oyundan kopmaması gerekliliği kritik nokta. alperen pas yeteneği gayet iyi bir oyuncu bu skor canavarlarını besleyip kendine artı yaratabilir.
  -houston çok genç bir takım çok da maç kaybedeceklerdir. bunun da alperen’i etkilememesi gerekli. daima kendi kişisel gelişimine ve takımına maksimumunu vermeye odaklanmalı.
  -son ve benim tamamen kişisel açıdan bir çekincem usman garuba’nın varlığı. elbette houston için çok iyi bir seçim 23. sıradan ancak alperen için de ciddi bir tehdit. muhteşem wingspan’i ile 1’den 5’e kadar her pozisyonu savunabilen ve iyi savunabilen bir oyuncu olduğunu bir çok euroleague maçında herkese gösterdi. ayrıca çok da atletik bir oyuncu ve muhtemelen houston’un green önderliğinde oynayacağı hızlı oyun için maalesef alperen’den daha uygun bir oyuncu an itibariyle. şutu kötü ama denemekten çekinmiyor, alperen’in ise şutu daha iyi olduğuna inancım sonsuz ama o da pek denemek istemiyor, tedirgin davranıyor o konuda.

  alperen kardeşime hayırlı uğurlu olmasını diliyorum bu seçimin. her şey kendi elinde bu noktadan sonra. çok iyi çalışması lazım. fiziğinin ve şutunun üstüne koyarsa dolu dolu geçecek en az bir 15 senelik nba kariyeri var önünde.
 • 27
  bence iyi bir yere draft edilen oyuncu. kings, magic, pacers, wizards gibi kötürüm yerlerde mevcuttu. herkes spurs dedi ama popovich şuan fatih terim ile aynı durumda. muhteşem bir kariyer ama eski halinden eser yok. modern basketbola karşı ve emekli olması gerekiyor artık.

  alperen'in birkaç basamak daha önden draft edilmesini bekliyordum. türk medyasında söylenen workoutlar çok iyi geçti haberi tamamen yalanmış sanırım.

  ilk sezonunda 5 numara oynatılacağını düşünmüyorum alperen'in. ilk 5 kpj-green-garuba-alperen-wood şeklinde olur muhtemelen. bunun yanında wall ve gordon gibi katkı yapabilen veteranları da var. eğlenceli takım olacaklar. doğru yapılanmayla birkaç sezon sonra iddialı bir takım haline gelebilirler.