• 103
  gece kulüplerine veya meyhane tarzı mekanlara ilk giden futbolcu olmadığına göre, bu durumun bir sorun teşkil etmemesi gereken eski oyuncu. sanki herkes dört dörtlüktü de, alper tezcan'ın mı sözkonusu olayda genç yaşında birkaç kez gitmesi batıyor?

  hukuki açıdan belli ki bir sorun yok, neticede galatasaray spor kulübü olduğu kadar da ticari bir kuruluş, hayır kurumu değil. ama etik açıdan büyük sorun var. benzer örnekler çokça oldu, hiçbirinde böyle bir muamele yapılmadı. aydın yılmaz, emre akbaba gibi örnekler daha yeni önümüzde. sakatlıkları esnasında bu 2 oyuncu için tüm camia seferber oldu nerdeyse, ama devamında beklenen hiç öyle olmadı, sahada kocaman bir hayal kırıklığı yarattılar. üstelik emre akbaba özelinde, altyapıdan çıkmış bir oyuncu falan da değildi. stadyum önünde gs formalı fotoğrafı var diye gs çocuğu oldu. sözleşmesi de uzatılacak muhtemelen şu oynadığı futbola rağmen sezon sonunda. alper tezcan 11 yaşında bizim altyapımıza girmiş, çocuk yaşta alıp elimizde büyüttüğümüz, çok şeyler beklediğimiz bir oyuncuydu. böyle talihsiz bir olaydan sonra, yukardaki örnekler gibi pekala kendisine de sahip çıkılabilirdi. arkaplanda olan biteni hiçbirimiz şüphesiz bilmiyoruz ama 19-20 yaşında bir çocuk daha o zaman. bu derece arkayı dönmeyi gerektirecek ne yamuk yapmış olabilir yani? yok oraya gitmiş yok buraya girmiş bunları yapmayan mı var futbolcu aleminde? 20 sene önce de böyleydi bugünde de böyle.

  her şeyi geçtim, galatasaray ile hiç alakası olmayan bir olayda, karısına tüm servetini kaptıran eboue'ye bile 'vefa' adı altında yardım etmeye çalıştı bu kulüp. o kadar mı değersizdi yani alper tezcan da bir başına bırakıldı zamanında, ve hala şimdi?

  yani galatasaray zamanında bülent korkmaz'la hatta fatih terim'le bile 3. döneminin sonunda falan da kötü ayrıldı, pek iyi ayrılmadı ama bu başka bir seviye. bir insanın hayatının alt üst olmasından, bambaşka yerlere gitmesinden söz ediyoruz. benim bugüne kadar bu camia bünyesinde gördüğüm en büyük yanlış da net olarak budur. bunun da hiç lamı cimi yok, ofsayt yesem de bu böyle kimse kusura bakmasın. kaldı ki alper tezcan az bile söylemiş, adamın hayatı kaymış o dönemde adam hala galatasaraylı'yım diyor, o dönemin maçlarını anlatınca gözleri doluyor, o dönemin yöneticilerine yıkıyor suçu. bu duygu ve düşüncelerinde samimi olduğunu düşünüyorum. başka biri olsa belki çok daha sert konuşup çok daha fazlasını yapabilirdi.

  ha, bir dönemler çok medyatikti. uefa madalyasını satmaya kalktı falan. kim bilir ne yaşadı, ne durumlara düştü de satmaya kalktı hiçbirimiz bilmiyoruz. o madalyanın manevi değeri, paha biçilemez hiçbir şekilde. yani kim ister öyle bir manevi değeri satılığa çıkarmayı? biraz da empati yapmak, anlamak, anlamadan bir yargıya, peşin hükme varmamak lazım diye düşünüyorum. adamın ne hayalleri vardı, geldiği nokta neresi, bu herkesin başına gelebilecek bir şey. yani hayat acımasız, ama bu ölçüde insanlar da acımasız olmamalı bence.

  son olarak, kendisi o dönemlerde medyaya uefa madalyasını satmak için çıktığında, buna gs aleyhine algı operasyonu falan deniyordu. fener medyası bunu algı operasyonu olarak kullanmak istemiş olabilir o dönemde, o ayrı konu ama bu durum, ortada büyük bir yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez maalesef.
 • 104
  https://m.youtube.com/...amp;feature=youtu.be

  ilgili videoda rastgele ileri aldığım bir bölümde emre belözoğlu'nu öven eski futbolcumuz.

  kendisi de "emre saha dışında melek gibidir" ekolünden. saha içinde hırsına yenik düşüyormuş ama dışarıda çok iyiymiş, insanlara maddi yardım yapıyormuş. bize ne ise bundan! sahada hırsına yenik düşmeyip sakin kafayla fb'de sportif direktörlük yapmaya başladığından beri başarısız başkanıyla beraber galatasaray'ın transferlerine taş koymaya çalışıyorlar, gerçekten çok karakterliymiş. bir insan eğer "sahada herkese ana bacı gidiyor olabilir ama dışarıda müthiş bir insan" diye komik bir şekilde savunuluyorsa bu savunmayı yapanın aklından şüphe ederim.

  sakatlık konusu ise tamamen kulübün inisiyatifine kalmış. sahip çıkmak büyüklük olur belki ama galatasaray bu adamın anası babası değil sonuçta. tedavi masraflarını adama yıkmayıp karşıladılarsa daha ne yapsınlar? kaldı ki kendisi birçok insanın okul okuduğu veya daha işsiz olduğu çok genç bir yaşta bu olayları yaşamış, hayatını başka bir yöne çevirebilirdi. senelerdir alper tezcan'ın acılarla dolu hayatını dinliyoruz. sanırsın real madrid istedi, galatasaray vermedi sonra sakatlandı. bugün hangi halı sahaya gitseniz mutlaka 1 tane "altyapıda yıldızdı ama sakatlandı" oyuncusu var. sakatlanması üzücü ama hangi mevkide oynadığını bile kimsenin bilmediği 19 yaşında çocuğu da 20 sene sonra hala vefasızlık diye konuşacaksak işimiz var.
 • 105
  söylediği üç şeyin ikisi yalan olan eski sporcumuz. hele hele galatasaray'ın kendisine fırsat falan vermediğini söylüyor. en büyük yalan bu. sakatlıktan sonra kendine iyi bakmadı, hatta malesef gece hayatına yöneldi. luce hazırlık kampına aldığında kilolu bir şekilde kampa katıldı. kulübümüz maddi durumu kötüyken epey de yardım etti ama sorsan galatasaray vefasız der.