• 7
  yaptıkları resmi açıklamadan sonra ilkay gündoğan ve mesut özil'in yerinde olsaydım bir an bile düşünmeden almanya milli takımı bırakırdım. sağcı siyasetçiler de ilkay ve mesut'un milli takımdan çıkartılmasını talep etmişler, çıkartmazsanız adam değilsiniz. svastika bayrağı açmaya götü yemeyen şerefsizler, entegrasyon ayağına yatmasın.

  --- alıntı ---
  almanya futbol federasyonu başkanı: dfb elbette ki göçmenliklerinden dolayı özel durumlarına saygı gösteriyor ancak erdoğan futbolun ve dfb'nin temsil ettiği değerlere yeteri kadar saygı göstermeyen bir kişi. bu nedenle yabancı futbolcularımızın kendilerini bir seçim kampanyasında kullandırtması iyi bir şey değil. bu kesinlikle dfb'nin entegrasyon çabalarına ters.

  almanya futbol federasyonu takım koordinatörü: mesut ve ilkay'ın almanya milli takımında oynama konusunda ve bizim değerlerimize olan bağlılıklarından şüphe duymuyorum. onlar bu fotoğrafların sembolik anlamının farkında değil ancak biz bunu onaylayamayız ve bu konu hakkında futbolcularla görüşeceğiz.
  --- alıntı ---

  türkiye'de yapılacak olan demokratik bir cumhurbaşkanlığı seçiminde kim seçilecekse türkler seçer, almanya'nın söz hakkı olamaz. mesut, ilkay ya da almanya'daki herhangi bir türk göçmen de seçimde istediği adayı destekleyebilir, bunu açıkça ifade edebilir ve oy verebilir. hatta başka bir ülkenin seçimleri ile ilgili fikirlerini beyan edebilir ve seçim kampanyasına da katılabilirler. türkiye, almanya'nın sömürgesi olmadığına göre her türkiye cumhurbaşkanının her zaman almanya'nın çıkarlarına uygun olması mümkün değil. almanya bugün erdoğan'a karşı olur, yarın belki tamamen zıt görüşleri olan bir başkana. almanya'da tüm vatandaşları için eşit haklar ve ifade özgürlüğü varsa, mesut ve ilkay, alman vatandaşları olarak almanya'nın çıkarlarına ters bir adayı da destekleyebilir. zaten neredeyse her sene seçim oluyor, bu futbolcuların türkiye cumhurbaşkanıyla görüşmeleri, onun seçim kampanyasında yer aldıkları ya da onun tüm görüşlerini savundukları anlamına da gelmez.

  işinize geldiğinde erdoğan'ı çok demokratik bulup desteklediğiniz günleri de unutmadık.

  edit: bu futbolcuların yerini deniz naki ile doldurabilirler. bu şahıs da alman vatandaşı ve gördüğüm kadarıyla ''dfb'nin temsil ettiği değerler'' ile almanya'nın çıkarlarına daha uygun olduğunu düşünüyorum.
 • 8
  mesut ozil ve ilkay gundogan hakkinda yaptiklari son aciklama agir irkcilik icermektedir. boyle bir durum icin aciklama yapma ihtiyaci duymalari bile iclerindeki fasizmi disa vurmakta. turkiye cumhuriyeti devleti cumhurbaskani bulunduklari ulkeyi ziyarete gelmis ve kendileri de ziyaret etmis. bu ziyaret secim ziyareti degil, ingiltere ile turkiye arasinda gerceklesen diplomatik bir ziyaret. o ulkede bulunan populer turk kokenli futbolcularin davet edilmesi ya da kendi istekleriyle bulunmasi kadar normal ne olabilir?

  mesela merkel turkiye'yi ziyaret etse ve tolgay arslan, sinan gumus ve mehmet ekici ile bulussa bizim federasyonun bu konu hakkinda yorum yapma hakki olabilir mi? bizim federasyon da cok saglikli bir kurum degil lakin almanya gibi hem siyaseten hem de futbol olarak guclu bir ulkenin bu gibi basit seylerden nem kapip yorum yapma ihtiyaci duymasi anlasilir gibi degil. alman federasyonu bunyesinde bircok yabanci uyruklu futbolcu barindirmasina ragmen bu tutumu, yabanci kokenli futbolculari kusturecektir.
 • 9
  ülkeniz hakkında her açıklamasında ırkçı, faşist, nazi kalıntıları gibi kelimeler kullanan birisiyle seçim propagandası olarak algılanabilecek bir durumda görüşüp "benim başkanım" gibi kelimeler kullanırsanız üzerine dünya kupasına 1 ay kala o ülkenin vatandaşlarından tepki görmek kadar normal bir durum yok. sonra o ülkenin özerk federasyonundan gayet yumuşak, federasyonun çabalarına ters diye yapılan açıklamayı faşistlik diye düşünmem.

  bir alman vatandaşın yerine kendinizi koyun bakalım. burada ağzından ermeni ve s harfini aynı cümlede kullananlar hakkında ne kadar laf söylüyorsunuz. büyük bir turnuvaya 1 ay kala bizim milli takımda -yok da tam anlamında- bir devşirme , seni ve değerlerini temsil eden milli bir futbolcu gidip türkiye ve vatandaşları hakkında o kadar ağır konuşan bir siyasetçiyle görüşse denilmeyen kalmaz halk tarafından. sonra bu halkın federasyonu da böyle bir açıklama yapabilir. sonuçta sen orda bi nevi alman halkını ve değerlerini temsil etmiyor musun? çıkıp benim başkanım diyeceksen alman takımını sadece kariyer olsun diye mi seçtin ? senin adamlara faşist demen özgürlükse, senin istediğin kişiyle görüşmen özgürlükse ki özgürlük elbette ki, onların federasyonlarının da sana benim toplumumun değerlerinde faşizm yok demesi de özgürlük.

  ben avrupa'da yaşamıyorum, yaşamadığım için bilgisizliğime verebilirsiniz bazı konuları ama ben almanın yerine kendimi koyuyorum. örnek veriyorum tamamen; sarkozy denen bi siyasetçi çıkıp 7-24 türkler şöyle kötü, böyle kötü, türkiye faşist, nazi vs dedikten sonra fransız devşirmesi olan bizim milli takımda oynayan örnek veriyorum carole seçim öncesi gidip adama benim başkanım falan derse hoşuma gitmez. benim hoşuma gitmemesi bu ülkede yaşayan fransızların kimi seçeceğine karıştığım anlamına gelmez bu arada, üzerine fransızlar bana gelip sen benim seçeceğime karışıyorsun özgürlüğüme müdahale ediyorsun derse yine katılmam bu duruma. türkiye futbol federasyon'u da bunlar bizim değerlerimiz değil derse -federasyonun resmi açıklama yapması biraz abartı olabilir benim gözümde- ama federasyon başkanına sorulursa ki mutlaka sorulur, gazetecilere böyle bir cevap vermesini normal karşılarım.

  kutupları ayrıştır sonra kendine sempatizan yap. adamlara faşist de nazi de sonra tepki gösterirlerse de islamofobik, türkofobik diye kalıplarla kabuğuna çekil. bence yok öyle bir dünya.

  aynı duruma kendini koyup; veya bir alman vatandaşı olarak bakarsan bu açıklamaları alman halkının gazını almak neredeyse;
  --- alıntı ---
  almanya futbol federasyonu başkanı: dfb elbette ki göçmenliklerinden dolayı özel durumlarına saygı gösteriyor ancak erdoğan futbolun ve dfb'nin temsil ettiği değerlere yeteri kadar saygı göstermeyen bir kişi. bu nedenle yabancı futbolcularımızın kendilerini bir seçim kampanyasında kullandırtması iyi bir şey değil. bu kesinlikle dfb'nin entegrasyon çabalarına ters.

  almanya futbol federasyonu takım koordinatörü: mesut ve ilkay'ın almanya milli takımında oynama konusunda ve bizim değerlerimize olan bağlılıklarından şüphe duymuyorum. onlar bu fotoğrafların sembolik anlamının farkında değil ancak biz bunu onaylayamayız ve bu konu hakkında futbolcularla görüşeceğiz.
  --- alıntı ---
 • 10
  alman milli takımını tercih ederek alman vatandaşlığını seçen milli futbolculardan alman gibi davranmalarını isteyen federasyondur. resmi olarak alman olduğunu kabul edip o ülkenin milli takımında oynuyorsan tam olarak onlardan biri olmak zorundasın malesef. bu olaydan bağımsız olarak almanlar fazlasıyla ırkçı bir millet zaten, ama futbolcuların siyaset propagandasına alet olmaları konusunda çok da haksız olduklarını düşünmüyorum. bizim adam müsveddeleri evet videosu çekince nasıl tepki çektilerse bu da o hesap işte. şuan zaten almanya'da erdoğan merkezli bir türk nefreti var, sen de alman vatandaşı olduğunu resmi olarak beyan edip milli takımda oynuyorsan o halka karışmak zorundasın. bunu kabul edemeyeceksen en başında o milli takımı seçmeyeceksin.

  milli takım seçimi sadece kupa kazanıp kazanmamak arasında yapılan bir seçim değil, başka anlamları da var. almanya futbol federasyonunun verdiği tepki de bunun en doğal örneklerinden bir tanesi.
 • 11
  almanya futbol federasyonu'ndan açıklama: "milli futbolcularımızın seçim kampanyası için istismar edilmeleri hoş değil. iki oyuncumuz, bu eylemleriyle dfb'nin uyum çalışmalarına yardım etmedi."

  milli futbolcularının bazı adamların kuklası olmasını istemeyen fedarasyon. sonuna kadar haklılar. futbolcunun siyasetle, seçimle işi olmamalı.
 • 13
  mesut özil'in medikol başakşehirspor kulubune evrilmesi olasılığına karşılık erdoğan'a tokat gibi cevap vermiş federasyon.

  içlerimin yağı eridi, önüne geleni siyasete alet etmeye kalkarsan böyle şamarı yersin. avrupa'da papuç türkiye'deki gibi ucuz değil. elin oğlu yandaş olmadığı için tavrını net bir şekilde koyuyor.
 • 14
  mesut özil ve ilkay gündoğan için yaptıkları açıklamaya hak verdiğim federasyondur. doğruluğu yanlışlığı kendi ülke insanlarının bileceği iştir, ben türkiye'de yaşayan ve ülkenin, ülke insanının geldiği noktayı her gün acı şekilde tecrübe eden biri olarak yorumlayabilirim bu olayı. siyasete de girmeden, kimsenin kalbini de kırmamaya çalışarak empati yapmak istiyorum. diyelim ki yunanistan göçmeni bir ailenin evladı genç futbolcumuz var milli takımda. yunanistan başbakanı da fırsatını buldukça türkiye'ye sallayan bir tip diyelim, çıkıyor meydanlara barbar türkler diye bağırıyor mesela. bizim milli oyuncu kalkıp yunan başbakanla samimi pozlar verse idi, türk basını ve kamuoyu ne tepki verirdi ufak bir hayal edelim. benim görüşüm o adama tekrar milli forma vermemek için kampanyalar düzenlenirdi, hain bile ilan edilebilirdi.

  hayali senaryoyu bırakalım, biraz gerçek düşünelim bir de. mevcut milli futbolcularımızdan kaçını muhalefet partisinden bir milletvekiliyle, genel başkanıyla vs fotoğraf çektirmişken görüyoruz? veya çektirebilirler mi rahat rahat? elbette siyasete bulaşmamaları en temizi, lakin cumhurbaşkanıyla/başbakanla gayet rahat çektirip paylaşıyorlar. hadi o ''makamlara saygı'' olarak görülsün, seçim propagandalarında yer alıyorlar! bu bakımdan kalkıp almanya federasyonuna laf etmek, hiç bir devlet görevlisinin veya tff mensubunun hakkı değildir, gayet samimiyetsiz olur. ha şaşırır mıyım, asla *
 • 15
  irkçı olsalar idi mesut ve ilkay ya da şu zamana kadar başka bir türk kökenli veya başka milleten futbolcu milli takımlarında oynayamazdı. adamlar işine saygılı ve aşırı milliyetçiler. kendi bayrakları altında bu tarz şeyleri sevmiyorlar. sen bizim yetiştirdiğimiz bir değersin ve milli takım forması giyiyorsun, bayrağımızı temsil ediyorsun, bırak siyaset miyaset işme bak, akıllı ol diyor. çok haklılar.
 • 17
  sevilen ve başarılı sporcuları, kendi siyasi emelleri için kullanan politikacıları hiçbir zaman tasvip etmedim ve etmeyeceğim. bu konuda ülkemiz maalesef çağdışı bir konuma sürükleniyor. ilkay, mesut ve cenk tosun maalesef çok yanlış bir resim vermişler ve resmen kullanılmışlardır.

  alman futbol federasyonunu kutluyor, darısı bizim federasyonun başına diyorum. hahahahahahahaxdn....

  yanlış anlaşılmasın, bizim federasyon aklıma geldi de onun için tutamadım kendimi.:(