• 279
  kendisini tarsus idaman yurdunda geliştirmiş gibi gözüken oyuncu. oynadığı ligin seviyesi düşük gibi gözükebilir ancak oralar göründüğünden çok daha zordur.maçlar çok sert geçer, zemin, fiziki şartlar kötüdür. mesela bir yerlerden para bulup üst lige çıkmak için plan yapan takımlar genelde o ligin gediklisi, yaşları 30 üstü belirli oyuncuları kadroya katar. bu oyuncular o ligi iyi bildiği için nerde ne yapılması, ne oynanması gerektiğini bilirler. eğer planlar istendiği gibi gider de takım üst lige çıkarsa bu gedikli oyuncular takımla bi' üst lige çıkmaz o ligde devam eder. bu bakımda bu alt liglerde özellikle alt yapıdan yeni çıkmış toy oyuncuların adapte olması, kendini göstermesi çok zordur. kol ise adapte olmakla kalmayıp 9 gol 1 asist gibi bi' performans sergilemiş kanat forvet olarak. ayrıca sadece fiziki, teknik gelişim epey önemli ama bence 18-19 yaşlarında aileden, sevdiklerinde, kulübünden ayrılıp başka bi' şehire gidip orada yeni bi' hayat kurmaya çalışmanın, türlü zorluklarla mücadele etmenin getirdikleri en az fiziki ve teknik gelişmenin getirdikleri kadar önemlidir. ben bu kardeşimizin galatasaray ile yaz kampı geçirdikten sonra mümkünse tff 1. lig'de bi' takıma yine mümkünse oynama garantisi ile 1 sene daha kiralık gönderilmesinden yanayım. ama oynaması çok önemli gerekirse kiralanacak takımın resmi maçlarının en az yarısında ilk 11 başlaması durumunda o kulübe biz para ödeyelim. ama yeter ki süre alsın ali yavuz kol.
 • 280
  hala vücut yapmanın futbol oynayabilmenin temeli olduğunu zanneden taraftarlar tarafından övülen altyapı oyuncumuz.

  hemen hemen her iş gibi, futbolda da zeka ve kavrama çok önemlidir. ne zaman ki taraftar dediğimiz topluluk, asıl önemli olanın futbol zekası olduğunu idrak edecek, o zaman altyapı oyuncularını daha doğru değerlendirebilecekler.

  klavye başından da futbol zekasını, taktik kavrama yeteneğini, kişiliğini, konsantrasyon seviyesini ölçemediğimiz için, kendisini öncelikle sahada görmek gerekir. saydığımız özellikleri de yeterli düzeydeyse, zaten oyuncu yolunu bulur. yoksa aynı diğer arkadaşlarına olduğu gibi kendisini bugün öven güruh, 2 maç sonra sövmeye başlar.

  ezcümle futbol 11 herkül’ün oynadığı bir oyun değildir. fizik tek başına işe yaramaz.
 • 281
  futbolda fiziğin ne kadar önemsiz olduğunu sözlüğün futbol profesörü ilan ettiği jean michel seri örneğinde görebilirsiniz. bu futbol profesörü arkadaşımıza 10 yaşında çocuk omuz atsa amel defteri kapanıyor. hayır, gören de çocuk eli sırtına yetişmeyen mr. olympia vücudu yapmış sanacak.
  sahada sağlam durabilmesi için vücudunu belirli bir seviyede geliştirmesi gereken futbolcudur ki az çok bunu yapmıştır o kadar. yeteneği vardır yoktur, olur veya olmaz bunu zaman gösterecek ama pres yiyince çimleri öpen adamların futbolda yeri yoktur.