• 525
  şu an çalıştığım projede müdürlüğümü yapan kişi daha önce ali sami yen stadının bakımından sorumlu firmanın stad sorumlusu imiş. kendisinin deyimi ile 2011-2012 senesinde aylık bakım masrafının 100.000$ dan fazla tuttuğunu bana söyledi. şu anda ülkenin bulunduğu ekonomik şartlar göz önüne alındığında fiyatı siz belirleyin. stad zemini için daha önce de belirtmiştim. toros gübre gibi sahibi galatasaraylı kişilere bu işler sponsor adı altında yaptırılabilir. yapılan düzeltme işlemi bahçe çimimizde de yaptığımız yöntemin aynıdır. sponsor bulunup drenaj sisteminin çözümü ve yeni çimler ile sorun gidirilebilir. ben yönetimi suçlamak istemiyorum ama yıllık 2 milyon dolarlık bir sponsor bulunması şart ya mevcut yönetim bulur ya da yeni gelecek yönetim. çözülmesi gereken en önemli problemlerimizdendir.
 • 526
  çözümü zor ve pahalı bir soruna sahip olan zemin.
  ne yazık kı çimimiz güneş ışığı görmiyor. opak çatı denen şey bizde olduğu için yapay güneş ışıkları kullanıyoruz. peki bu yapay güneş ışıklarının icadı kime ait? hollandalılara. neden? zira onlarda opak olan çatılardan oluşan stadlar yapıp çim sorunu yaşamış. peki bizim yeni stadlarımızın hepsi nasıl? tek elden çıkmışcasına kapalı çatı şeklinde.

  para harcayıp zemini düzeltip sonra rölanti bir bakımla başa çıkamayız. sürekli yüksek paralar harcayarak zemin hep kötüymüş gibi bakım yapılmak zorunda. yoksa bi sene kötü bi sene idare eder bi sene yine kötü şeklinde olur zemin.

  kaynak: https://twitter.com/...411768605929473?s=19
 • 527
  bu başlığa çok sık uğruyorum ama içimizde yara olduğundan herkes bildiği kadar katkı sağlamak istiyor.

  golf sahalarında uygulanan bir metod var deliklerin olduğu yerler bilardo masası çuhası gibi olmak zorunda ama diğer alanlar o kadar detaylı olmak zorunda değil bu nedenle farklı çim uygulamları yapılıyor. futbol zemininde çalışan tanıdığım yok ama mantık aynı inanın bizim sorunumuzun temel kaynağı çim seçimi değil.
  bizim zeminimizin ana problemi drenaj. çamurun içinde bitki yetiştirmeye çalışıyoruz.

  daha önce de yazdığım gibi öncelikle saha zemini tamamen kaldırılıp tüm saha zemini altına boydan boya mebran uygulanmalı daha sonra balık sırtı yapılıp gerekli katmanlar uygulanmalı bu yapılmadıktan sonra hangi çimi ekerseniz ekin doğru sonuç alamazsınız. serilecek mebran'ın markasını bile yazarım ama reklama girmesin.

  daha sonra ben olsam farklı bir yöntem ile yine daha önce yazdığım gibi gübreyi su ile veren yeni nesil toprak altı damlama uygulaması yapardım.

  üçüncü adım çim.
  bu kısımda standard nedir tam emin değilim ama istediğiniz çim'i ekemeyebilirsiniz bununla ilgili bir standard olmalı.
  bu adımı hızlıca geçiyorum çünkü hangi çim modelini seçerseniz seçin bakım kısmı çok daha önemli.

  yazar arkadaşımızın belirtmiş olduğu gibi (bu sadece çim bakım gideri ise) bir dönem aylık 100bin dolar gibi bir bedel ödemişsek inanın birileri çok güzel para kazanmış. bu paralara ben o stadın yanında size bonus olarak muz yetiştirirm.

  dördüncü kısım bakım.
  en önemli adım bu. işi bilen bir ekip (bakın golf sahalarında sadece çim'den sorumlu bir ekip olur hiç bir şey bilmiyorsanız antalya'ya gidin oradan bi sorumlu transfer edin) ve kuracağınız araç parkı çok önemli zira bildiğiniz standard çim biçme aletleri futbol ve golf zeminleri için uygun değildir bunun için özel araçlar var ama bu araç parkının maliyeti bile toplasanız 150bin euro ya tutar ya tutmaz. düzgün bir bakım ekibi hangi aracı alacağını zaten çok iyi bilir.

  ve geldik ışık kısmına. stadın yapısı nedeniyle tepesine güneş panelleri kurup yeni nesil led ışıklandırmalar kullanmaktan başka çareniz yok bunu daha önce de yazmıştım ve bunun için gerekli adım zaten enerjisa ile atıldı o nedenle hızlıca geçiyorum bu kısmı.
  burada ince bir detay var karlı havalarda stadın çatısının ucunda ve o devasa kolonlarda kar kütleleri birikiyor stad görevlileri tehlike oluşurtmaması için onları temizliyor ama sorun o kar kütleleri yere düşerken stadın çatısından zemine taş atıyorsunuz etkisi yaratıyor o nedenle o kısımların kar birikmeyecek şekilde kapatılması gerekli. küçük görünebilir ama önemli bir detay. havalandırma kısmı bir o kadar önemli ama düzgün bir bakım ekibi zaten o araç parkı taleplerinde fanları da yazacaktır.

  özet.
  daha önce yazdığım entry sonrası aldığım mesajlarda söylenen maliyetler gerçekten inanılmaz.
  bu işi bilen bir ziraat mühendisi ve onunla uyumlu çalışan bir yüklenici ile yeni sezona harika başlangıç yapılabilir. ama zihniyet değişimi şart. hangi yönetim gelirse gelsin stad zemini işi yönetimlerden bağımsız olmalı. olmazsa olmaz kısım galiba bu.

  ekleme : bu işe tarımsal üretim gözüyle bakacak bir bakış lazım. özünde bir tarım arazisinde özel bir ürün yetiştiriyorsunuz. bunun bilincinde olunmadıkça sürekli gündemde kalacak bir sorun olacak.
 • 529
  sayesinde 2 puan daha kaybettiğimiz zemin. (bkz: 7 mart 2021 galatasaray sivasspor maçı)

  not: iyi olduğunu düşünen arkadaşlar, bir kaleden diğer kaleye depara kalksalar, orta saha ile diğer kale arasında bir yerlerde dalağı bırakacaklarına adım gibi eminim. 90 dakikaya gerek yok.

  not2: içime dert oldu yazmazsam olmaz; zeminden daha berbat oynadığımız bir gerçek. ancak bu zemine mahkum edenleri de es geçemem.
 • 530
  7 mart 2021 galatasaray sivasspor maçının son 20 dakikasının kör dövüşü olarak geçmesinin sebebi. özellikle son 10 dakikada top sürmek bile imkansız hale geldi. maçı beraberliğe getirdiğimiz ve yüklenmek zorunda olduğumuz dönemde iki top yapamadık.

  sorumlusu kimse yazıklar olsun. kazandığınız parayı haketmiyorsunuz, utanmadan bir özürle geçiştirmeye çalışıyorsunuz. istifa edecek kadar onurunuz yok. üstünüzdekilerin de sizi kovacak basireti yok. toptan yazık hepinize.
 • 531
  maçın berabere bitmesinde baş aktör olmasa bile etkiliydi, özellikle baskı kurulması gereken anlarda topu etkili yerlerde gezdiremedik, topu alan futbolcumuz dürtmeden hamlesini yapamadı bu durumda zaten yerleşim sağlanıyor haliyle ya top kaybı ya kapalı alanda kalıyor futbolcu, yine de zeminden ziyade yakaladığımız fırsatları gole çevirsek yeterliydi.

  (bkz: 7 mart 2021 galatasaray sivasspor maçı)
 • 532
  bu zeminin bu halde olmasının hesabını soracak kimse yok mu bu camiada? kaç yüzbin dolarlar harcanıyor bu işe sonucu bu mu? beş metreye bir pas atılıyor havada beş kere takla atıyor top. haram zehir zıkkım olsun kazandığınız paralar, yazıklar olsun. yeni malatya’nın stadına dünyanın lafını etti bu yönetim, kendi stadımızda oynadığımız zemine bak? pamuk tarlasından hallice. yazıklar olsun başka bir şey diyemiyorum. ne kadar küfür etsem az şu an.
  (bkz: 7 mart 2021 galatasaray sivasspor maçı)
 • 537
  cidden artık gına getiren zemin.

  yahu her sene transfere 1265464978 mn euro harcayacağınıza şu zeminle adam gibi ilgilenen birini bulun rica ediyorum artık. çok mu zor, ingiltere'den uzman bir ekip bulmak. gerekirse bu yaz yapsın zemini versin bakım direktiflerini gitsin. kaç paraysa kaç para. her sene aynı rezillik. topun düz gitmediği zemin mi olur ya sekerek gidiyor resmen. sonra da istersen dünyanın en teknik takımını kur ne yazar.
 • 540
  (bkz: 7 mart 2021 galatasaray sivasspor maçı)

  ne olursa olsun ligin ilk yarısında da ikinci yarının başında da kasımpaşa maçına gelene kadar yine en iyi oyunlarımızı evimizde oynuyorduk, zaten yıllardan beri evde aslan dışarda kediydik. zeminin bozulması ile birlikte şampiyonluk yolunda çok büyük yara aldık bence.

  oyun ne kadar eleştirilse de ben o kadar kötü bulmadım, bence iyi bir zeminde 2-2'yi bulmuşken rahatlıkla atabilirdik. puan olarakta geriye düştüğümüz için evimizde oynayacağımız beşiktaş maçı onlar için avantajken bize dezavantaj sağlayacak, bunun sorumluları her kimse hemen yarın ya istifa etsin ya kovulsun.

  görünen o ki bu zemin düzelmeyecek ve belki de bu yüzden şampiyonluk vereceğiz, çok yazık.
 • 541
  2012 cluj, 2014 juventus, 2021 kasımpaşa... aklıma gelmeyen de vardır illa ki. yani teknik bir konu nasıl 10 senede çözülemez aklım almıyor. emre, belhanda, gedson gibi çok iyi top taşıyan ortasaha oyuncularımız var ve birisi gelse 10 metre dribling yapsa top sekip rakibe gidiyor. bol pasa dayalı çok iyi bir oyun planımız var, pas atacak ve o pasa koşacak çok iyi oyuncularımız var ama biz her pasta yüreğimiz ağızda maç izliyoruz. depara çıkan ne zaman arka adeleyi tutacak diye bakıyoruz. valla bu sezon şampiyonluk kaçarsa en büyük sebeplerinden birisi bu zemin olacak. bugün zemin düzgün olsa eminim ikinci yarı bırakın 3. golü, 4.'yü 5.'yi de bulurduk. bu zeminde baskı da kuramıyorsun ki. adam eksiltemiyorsun bir kere.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!