• 45
  (bkz: 12 şubat 2018 galatasaray antalyaspor maçı)

  ben dün 15:30'da erkenden işten çıkıp, maç sonrası 23:30'da evime girebildim. ayırdığım zaman tam 8 saat. iş yerim, evime çok yakın (gebze'de) ve stadla olan mesafe 60 km. yanlış anlaşılmasın, piizlenmek için falan değil, yetişmek için erken çıkıyoruz. 17:30'da çıkıp yetişemediğim maçlar var. yine yanlış anlaşılmasın ben 5 senedir bilfiil yaşıyorum bunu. metroyu kapattıklarında daha cafcaflısını yaşamışlığım var. şampiyonlar ligi akşamları daha büyük ızdıraplar gördüm. hele ki avrupa ile aramızdaki saçma saat farkından ötürü yeni sezonda daha katmerlisini göreceğiz kısmetse.

  aracım var fakat esas çile de bu ya. bir yere kadar araçla, sonra toplu taşıma kullanıyorum. malum, stadyum karşısındaki ispark birileri tarafından kiralanıp kapatılınca sokaklara, tinercilere, esnafa kaldık. artık 10-20 tl değil 30 tl bile verseniz park yeri kalmayabiliyor. yahu belediyenin otoparkı halk için değil midir? (ücretsiz olsun demiyorum, ücreti mukabilinde, zaten ücretsiz ispark yok!) adamlar topluca kiralayıp kapatmış ulan koca alanı. bir filo gelmiş araç alım satımı mı yapıyorlar ne zıkkımsa araba doldurmuşlar alanı. bu alan sıradan bir yer değil koskoca galatasaray'ın stadının karşısındaki ispark! taraftarı sokağa atmak nedir? hangi avrupa ülkesinde vardır? pardon biz ortadoğu ülkesiydik, değil mi? yahu konya'ya gittim. adamların stadyumunun etrafı 360 derece açık otopark. en ful maçında bile otoparkta boş yer kalıyor. 360 derece diyorum, uyandırayım. maçtan çıkar çıkmaz tüm yönlere 2-3 dakikada tahliye. biz neyin bedelini ödüyoruz? hani şehrin içinden uzaklaşınca modernleşiyordu stadlar? galatasaray'ı, taraftarı, stadı, tahliyeyi düşünen yok ki. stad geldi, etrafı mantar gibi bina türedi. artık stad etrafındaki rant kaynağı yapılar sebebiyle şehrin içinde kaldık zaten. şehrin uzağında ama şehrin içinde!!! bize alan bırakılmadı. tam tersine alanlar gittikçe daraltılıyor.

  mustafa cengiz yönetimine sesleniyorum. da-ra-lı-yo-ruz! park yerimiz yok! alanımız yok! toplu taşıma pert! tahliye balık istifi! lütfen!
 • 46
  aracımla artık vadistanbul'a park ediyorum ve çıkışta da havaraya geçip tekrardan ana yola bağlanıyorum. tabii ki havaraya rahat binebilmek için erken çıkmak gerekiyor. yoksa 5 dakikada bir gelen ve kapasitesi maximum 150 kişi olan bir finikülere, maç bitiminde gitmek büyük bir eziyet olur. bu sene maçların %90'ına gittim ve daha maç sonuna kadar durduğum tek maç fenerbahçe maçıydı. onda da herkes sonuna kadar durduğu için, hızlı bir koşuyla çok sorun yaşamadım.
  bir şekilde erken çıkıp koşmak bu işin şu andaki çözümü. fakat galatasaray taraftarı olarak bu eziyetin artık bitmesini istiyoruz. allah korusun, maç sonunda bir olay yaşanması durumunda, kendimizi güvende hissedebileceğimiz bir stad boşaltım sistemi bulunmuyor. umarım herhangi bir büyük olay yaşanmadan, mevcut yönetim bu duruma çare bulur.
 • 47
  bu kadar büyüklükte ki bir stadyum'da çıkış tek yerden olması(şimdi 2 diyelim) akıl mantığa yatmıyor. bu stad yapılırken zaten planı hatalı, tek yerden giriş çıkış olan stad nasıl yapılır.
  stad etrafına bakıyoruz binalar dolmaya başlamış diğer taraflara çıkış yapacak olsanda yer kalmayacak, ondan sonra alttan mı yapacaksınız. üstten yapamayan alttan hiç yapamaz. bu kadar büyük bi rezalet olamaz
 • 48
  ali sami yen’deki ulaşım sorunu, kasten ve bilerek ve bizzat, galatasaray taraftarına çile çektirmek ve galatasaray’ı izlemekten vaz geçirmek için uygulanan stratejinin sonucudur. açılıştaki protestodur asıl nedeni de. ulaşım sorunu çözülene, yani o ispark açılıncaya, giriş ve çıkışlar için alternatif yollar yapılıncaya kadar ilgililere sandıkta hesap sorulmalı. bunun siyasetle ilgisi yok. bu tamamen galatasaray ve taraftarını cezalandırmaya çalışanlara ders vermek içindir. öyle bir ders verilmeli ki iktidar kim olursa olsun bundan sonra galatasaray’a ve taraftarına çemkirmeye cesaret edememeli.

  tff ve mhk’nın ikibuçuk yıldır devam eden zulmünü de asla unutmamalıyız. onlardan da hesap sormalıyız. tüpçü ve yardakçıları mahkemei kübradan önce mutlak hesap vermeli.
 • 51
  4 yediğimiz bir şampiyonlar ligi maçından (bkz: 22 ekim 2014 galatasaray borussia dortmund maçı) sonra beni çileden çıkaran sorun. o dönem yanlış hatırlamıyorsam metroda da sıkıntı yaşanıyordu, kullanılamıyordu. ben de akıllılık edip arka tarafta 27se otobüslerinin ilk durağından otobüse binip beşiktaş'a gitme planı yapmıştım. lakin vardığımda saatin geç olmasından dolayı otobüslerin çalışmadığını farkettim. bilmediğim bir yer, zaten kaybetmişiz, etrafta kimse yok, çile gibi çileydi gerçekten.

  fakat bu gittiğim ilk derbinin yanında solda sıfır kalır. (bkz: 18 mart 2011 galatasaray fenerbahçe maçı) 1-0 öne geçip son 15 dakikada 2 gol yiyip kaybetmişiz. arenadaki ilk derbimiz, ilk mağlubiyetimiz inanılmaz mutsuzum, herkes de benim gibi. metroya bindim, zaten inanılmaz kalabalık, nefes almakta zorluk çekiyor insan, bir de metro bozulmaz mı ışıklar kapandı, kapı kapalı yarım saat, kırk beş dakika tekrardan çalışmasını bekledik.

  bunun gibi onlarca anıya sebebiyet veren çile gibi çiledir. fenerbahçe'nin, beşiktaş'ın stadlarının konumlarını düşününce delirmemek elde değil. iyi kazıklanmışız, hamdolsun.
 • 52
  12 şubat 2018 galatasaray antalyaspor maçına işten eve geç gelmem nedeniyle arabayla gittim. arabayı vadi istanbul'a bırakıp havaray ile gitmeyi planlıyordum. arabayı park ettiğimde saat 19:35 idi tam olarak. ancak havaray'ın bozuk olması nedeniyle 25 dakikada tribündeki yerime gitmem gerekti. kan ter içinde maça yetiştim ve tam santraya topu koyduklarında yerime gelmiştim. stadımızın ulaşım sorunlarını çözmek adına yapılan bu havaray 3 gündür bozukmuş. olabilir, makine neticede bozulabilir. bari bununla ilgili duyuru yapılsın. zaten maç hafta için, insanlar koşturarak geliyor. bozuk olduğu söylense farklı çözümler kendimizce arardık.
 • 53
  maalesef çözülmeyecek olan sorundur. yapıldığı yerden (bulunduğu mahallenin insan profili, konum olarak otoban kenarı olması) tutun, mimarı olacak kazmanın çizdiği ulaşım planına kadar bu stadın bütün her şeyi eksik ve yanlışlarla dolu.

  dış cephesinden, tribünlerin sahaya uzaklığından ve dik olmamasından hiç bahsetmiyorum bile.

  gerçi suç bu ucubeyi dizayn eden kazmada değil bu projeye onay veren galatasaray düşmanlarında. seni bir kez daha anıyorum özhan canaydın.
 • 55
  roberto mancini sezondan beri maçlara gitmiyorum. bunun sebepleri; altyapı ulaşımının yetersizliği ve park sorunu. normalde passolig varda onu en arkaya attım. esasında komik olan normal araba ile stat ve evim arası 10 dakika bile değil. ama her maç çıkısı yürümek,kalabalığın arasına girmek artık yıllardan beri gelen bu yorgunluk, yeni stat ile beni de yordu. bizim stadımız büyük problemleri var. bunu çözmek için halen hiçbir şey yapamayan bir iktidar olduğunu biliyoruz.
  bakın size daha acı olayı söylüyorum; galatasaray stadının çevresinde yaklaşık olarak 20 bin kişilik konut yapılıyor. onlar bittiği zaman nasıl olacak oralar öyle tahmin edin. bir de yanına hastane yapılıyor. insan merak etmiyor değil, bu trafik nasıl akacak bu stada doğru. ne gibi planlar yapılıyor bu sorunu aşmak için.
  bu stat tam anlamıyla mimari,mühendislik ve lojistik hatasıdır. yıllardır bizi gecekondu stadımızda mahkum ettiler. ne ettik ne yaptık o tuvaleti olmayan stada gittik ve geldik. şimdi ise bu sorunların kat ve kat fazlası yeni stadımızda 7 yıldır devam etmektedir.

  biri demişti; allah kurusu kadar!. kardeş onu bunu bırakta senin yediğin beddua sayısı allah milyonu kadar olmuş haberin yok.
 • 56
  gece saat birde yurduma ulaşmış olduğumdan mütevellit ulaşım sorunu çözülmüyorsa bile maç saatleri konusunda düzenleme yapılması için tff'ye baskı yapılmalıdır. arena'da yaz ayları hariç saat 20.00 ve 20.30 gibi saatlerde maç yapılmamalıdır. uefa bile 21.45'i geriye aldı.

  sorunu bir nebze çözmek için ise kısa vadede yapılabilecek tek şey metroya giriş sayısının ve metro sefer sayısının artırılması. metroya ilk girişte akbil falan basılmadığı halde bir turnike var. ilk olarak bu turnikeler kaldırılmalı ya da sayısı iki katına çıkarılmalıdır. ardından akbil basılan turnikeler daha da artırılmalı, kenarlarda bir sürü boş yer var. akbil yükleme kioskları çok az bundan dolayı maç çıkışları oralarda bile uzun kuyruklar oluşuyor yani bunları da arttır. ne kaldı tren seferleri. işte en sıkıntılı nokta burası ki ne yapılacağı konusunda fikrim yok ama illa ki bir çözümü vardır.

  kısacası bir şekilde çözülmesi ya da hafifletilmesi gereken sorun. haydi yaz aylarında neyse rahatça bağıra çağıra karnaval yeri gibi sıkıntı olmasa da kışın çekilmez bir durum. dünkü 12 şubat 2018 galatasaray antalyaspor maçı sonrası donacaktım dışarıda. saat onu altı geçe metro önünde sıra bekliyordum, onu otuz altı geçe anca anayi mahallesi durağına varabildim. çözün şu sorunu.
 • 57
  sorunun sebebi şudur. seyrantepe ile stadın olduğu bölgeyi toplamda yaklaşık 15 şeride varan genişlikteki tem yolu. bu sorunu çok güzel çözecek bir yol var ama kamunun galatasaray için böyle bir yatırım yapması hem "maliyetli" hem de söz konusu çözümü yaptığı sürede sebep olacağı trafik yüzünden "tepki çekme ihtimalli" olacaktır.

  bilenler bilir, ikinci köprüden stada doğru gelirken, tem üzerinde, askeri harp akademilerinin altından geçerken yapay bir tünel vardır. yani yol o sırada çok büyük bir tepelik dağlık kısımdan geçmediği halde üzeri kapatılmıştır. bunun sebebi yolun iki tarafındaki askeri arazilerin birbirlerine kesintisiz ulaşımını sağlamaktır.

  aynı yöntem aslanlı yol ile seyrantepe mahallesini birbirine bağlamak için de pekala kullanılabilir (otoyol seyrantepe mahallesinin en az 20 metre derininden geçiyor zaten). hatta otoyolun üzerini kapatan beton tünelin üzerine toprak tabakası atarak ve yeşillik ekerek (sanırım yukarıda bahsettiği askeri arazide de böyle) hem seyrantepe ve oyak sitesi halkına bir park hediye edilir hem de maç öncesi vakit geçirmemizi sağlayacak bir geniş bir alan olur. böylece insanlar zaten stad bölgesine erken gelmeye heves ederler, gelirken yığılma problemi olmaz. dönüşte de insanların stadı boşaltırken yürüdüğü alan genişlemiş olacaktır. söz konusu tünel üstü yeşil alanın belirli giriş çıkış kapıları olmaması insanların sıkışmamasını sağlamak için tabi ki önemli olacaktır. hem çıkışta hem gidişte, en yoğun maçta bile insanlar yanyana 5-6 kişinin sığdığı merdivenlere sıkışmak zorunda kalmayacaktır.

  bu proje hem galatasaray taraftarı için hem de bölgede yaşayan veya çalışanlar için maç günü yaşanan darboğaz ortamın büyük oranda rahatlamasını sağlayacaktır.
 • 58
  ozellikle metro gorevlilerinin is bilmezligiyle alakali durum.

  birinci sebep 4'lu vagon iskencesi. bunun isbilmezlikle degil ibnelikle alakasi var. kadikoyde 8'li vagon uygulamasi gayet yaygin. istanbul'un gobegi taksim metrosunda boyle bir uygulama olmamasi tamamen ibnelik. bunun baska bir aciklamasi yok.

  metro gorevlilerinin is bilmezliklerinden kaynaklanan ibneliklerine bakacak olursak "yigilmayi onleme ibnelikleri" konulu iskenceler mevcut. stada giderken metro ciksinda 3 tunelden sadece 1 tanesini acmanin hicbir aciklamasi yok. tum metro ayni sigara dumanli korifora sikistiriliyor. 1 tane gorevli yok kufredecek 1 tane yetkili bulamiyorsun. o sik sok bantlari cekmisler 2 koca tunel kapali.

  metro ve sonrasi anlamsiz turnikelerden sonra anlamsiz bir bilet kontrolu. zaten cogunluk artik telefon aplikasyonu kullaniyor. bunun da bir kontrolu yapilamiyor. yapilsa da cok zaman aliyor. ulan zaten stadin onunde turnike var maksat iskence olsun yagmurda camurda insanlar bekletilsin sinirler bozulsun. kime sorsan stat onunde yigilma olmasin cevabi aliyorsun. ulan zaten yigiyorsun milleti ne anlatiyorsun?

  3 tane ust arama kontrol noktasi var. polis disinda arayan dogru durust 1 tane yok. isteyen istedigini sokar o derece. zaten tribunde cakmak bozuk para sikintisi yok cok sukur.

  donuste bir tane engelli kapisi var biraz insan cikabiliyor turnike iskencesinden. isi bilmeyen lavuk bir gorevli varsa kufur yemekten hoslandigindan olsa gerek orayi da kapatiyor. cocuk arabasi engelli vs o kapiya gelene kadar bekliyor, kapiya gelince aciliyor e millet de dogal olarak geciyor.

  oncelikle o anlamsiz hicbir kontrol noktasina hicbir avantaj saglamayan skimsonik turnikelerin kaldirilmasi lazim. yogunluk zaten her yerde var. 3 noktada insanlarin bekletiliyor olmasi sadece bekleme suresini arttiriyor.

  3 koridorun 3'unun de acik olmasi lazim. insanlara bosuna iskence cektirmenin anlami yok. yani neden tum trenden cikanlar ayni koridorda sikistiriliyor iskence ve ibnelik disinda bir aciklamasi yok.

  polis oncesi kontrol noktasinin hicbir islevi yok. bosuna gorevli istihdami, bosuna insan bekletme, ibnelik ve iskence disinda hicbir anlami yok. stada giriste zaten yogunluk var polis kontrolu de var e polisten once sonra 2 kere koftiden aranmanin da bir anlami yok. maksat ibnelik olsun millet gotumuzu sikimizi ellesin mk.

  sadist gey bir iskence. sonra da taraftar 30bin gelince agliyorlar. 30bin fazla bile amk bu iskenceye.

  ek: ayrica stada giderken metro aktarmasi yapiyoruz. masallah donerken boyle bir aktarma yok. yani stada giderken istenirse farkli bir tren kullanilabilir. bosuna isten cikan masum koylulerle alkol almis mac kafasindaki adamlari tikistirmanin da anlami yok. tamamen ibnelik uzerine kurulmus sadist bir duzen. baska millet olsa coktan basmislardi gorevlilerin odalarini. bizim millet sadizme mazosist gulucuk atmayi seviyor. bunun baska aciklamasi yok.