• 1
  sene başında dillendirilen sistem en sonunda resmiyete (ozgur gundogan ( @ozgurgundogan74 )) dökülmeye başladı. çok da güzel oldu.
  sistem daha kurulum aşamasında, fikirler oluşmaya başladı ama daha netleşmedi.
  sistemin bir kaç amaç ve neticesi var:
  1- %10 ek gelir bekleniyor
  2- doluluk
  3- kombinelerin şehir ve yurt dışına rahat satışı

  ilk düşünülen fikir, kombineyi kullanmayacağınız maçı belli bir süre sisteme bildiriyorsunuz. sistem bilete çevirip satıyor. satış fiyatının %50'si sizde puan olarak birikiyor. gelecek sene kombineyi yenilerken biriken para puanlar indirim olarak geri dönüyor.
  bu puanlarla galatasaray a.ş. nin sahip olduğu yerlerde alışveriş yapılmalı önerileri var bence çok daha iyi olur. taraftara seçim şansı bırakılmalı.
 • 2
  sistemin hukuki ve teknik altyapısını oluşturmak için zamana ihtiyaç var. o yüzden ilk söylenen ocak ayı içinde başlanacağı, bana kalırsa biraz daha uzar. işin gerçeği bu sezon ikinci yarıya yetiştirirlerse gerçekten tebrik edeceğim.

  kendimden örnek vereyim. şehir dışındayım, sadece yol gideri 150 civarı tutuyor. anca 4 kişi tek araba ile birleşip gidilirse ek külfetten kurtuluyor.
  böylece ben gitmediğim zaman, hem ben kazanacağım, hem benim koltuğumdan kulüp kazanacak, hem de tribünler boş kalmayacak.
  bu sistem sayesinde seneye açık satışa kombine kalmayacağını düşünüyorum. bu sene 3 hak verildi. umarım seneye 2 hak verilir de, açık satışa kombine kalır.
  bu sistemden en çok faydalanacaklar gurbetçi taraftarlar, adam sadece fenerve şampiyonlar ligi maçları için bile kombine alacaktır. karaborsaya vereceği paradan da en az %100 daha az ödeyecektir.
 • 3
  bütün kombineler satılıp çok büyük bir gelir elde edilecek, maça gidemeyen taraftar kombinesinden puan kazanıp kombinenin boş boş cüzdanda yatmamasını sağlayacak, bütün koltuklar satıldı bilet bulamayacağız diyen taraftarın derdine ilaç olacak, bilet almak isteyen taraftar için karaborsadan çok çok daha iyi bir alternatif yaratmış olacak, kulüp kiralanan kombineden komisyon alacağı için ek gelir sağlamış olacak..

  fikir kimden çıktıysa "kazan - kazan" olayının dibine vurmuştur. tebrik ettim.
 • 4
  kombine satışının başladığı sıralarda twitter'da barış cenk akkaya isimli klüp üyesinin bu konu ile ilgili bilgilendirmesi olmuştu. kombine sahibinin gelemeyeceğini bildirmesi üzerine o koltuğun biletinin satılabileceği ve klüp komisyonundan arta kalan kısmın kart sahibinin havuzunda birikeceğini bu birikenleri de diğer sezon kombinesine kullanabileceği veya sezon sonu alabileceğini söylemişti.

  ben bu konu ile ilgili resmi bir bilgilendirme olmasını isterim tabi ki, çünkü kafamda soru işaretleri var . yinede bence efsane derecede iyi bir fikir.
 • 5
  doğru ve eksiksiz kurulduğunda olabilecek mantıklı bir sistem. bir şekilde kombinesi olanlara maça gelip gelmeyeceklerini soracaksın. kesin bir hayır yanıtı aldığında onun koltuğunu bir maçlığına satışa çıkaracaksın. biletten gelen paranın yarısını da ona vereceksin. anadolu maçlarında boş koltuklara oynamak yerine bu sistem ile tribün biraz kalabalık görünür. hem de gelir artar.
 • 6
  bir an önce en verimli hali tasarlanıp hayata geçirilmeli. kazanılan paranın ertesi sene kombine alımındaki ya da store'dan ürün alımındaki karşılığı birebir olmayabilir; kredi kartlarında kazanılan mil sistemlerini düşünün, 25000 mile bilet alınabiliyor ve 1 mil kazanmak için 100tl harcamanız gerekiyor mesela. bu tarz, kombine sahiplerini sisteme dahil olmaya cezbedicek formüller geliştirilebilir. yalnız kombine sahibine ne devasa avantaj sağlamalı ne de "ne uğraşıcam yahu" dedirtecek bir denge tutturulmalı. amaçtan sapmamalı, stadı mümkün olabildiğince taraftarla doldurmaya çalışmalıyız.

  bu tarz bir sistem çok önemli. en son 20 kasım 2012 galatasaray manchester united maçında da gözlemlediğimiz gibi taraftarın -her ne kadar tamamı istenilen düzeyde aktif rol almasa da- stadı doldurması çok önemli. tiyatro izleyicisi diye tabir edilen grubun bile en azından anlık tepkilerde, rakibi ıslıklamak, hakemi yuhlamak gibi, stada katılması ambiyansı inanılmaz etkiliyor. bu stadı ful dolduracak sistemler geliştirmeliyiz.

  bu yolda önümüzdeki en büyük sorun maç biletlerinin dağılımı. çünkü:

  1- maç biletleri pahalıdır.
  2- belirlenen kombine sayısı dışında kalan koltuk sayısı azdır.
  3- biletix satışa başladıktan saniyeler sonra "tükendi" duyurusu yapar.
  4- gs bonus sahipleri öncelikli satışından bile yararlanamazlar.
  5- karaborsası büyüktür.
  6- önemli maçlarda yönetim eşine dostuna dağıtır.

  kombine kartları kiralama sistemiyle en azından 2, 3 ve 5 numaralı sorunların önüne geçebiliriz.

  ekleme: (bkz: ali sami yen arena sadakat programı)
 • 7
  ali sami yen arena'nın istisnasız her maç 52.000 kişiyi dolduracak sistemlere sahip olması gerekmektedir.

  stadın her maç dolu olmasının; maddi ve manevi yüzlerce faydası olacaktır. gelir, psikolojik destek, medya gücü, sponsorluk gücü, oyun gücü galatasaray'ın tarafına geçecektir.

  bunun için ali sami yen arena kombine kartı kiralama sistemi acilen başlatılmalıdır. kombine sahipleri ile maç önceleri iletişime geçmek sms veya mail gibi yöntemlerle günümüz dünyasında basit ve kolaydır. kombine sahibi bir çok kişi (büyük maçları hariç tutarsak maç başı 4.000 kişiden aşağı değildir) çeşitli sebeplere maça gelememektedir.

  kombine dışındaki biletlerinde yönetim tarafından mutlaka %100 oranında değerlendirilmesi gerekmektedir.

  son ana kadar thy biletlerinde olduğu gibi biletlerin tamamı (şayet satılmadı ise) satacak, kombine kartı kiralama sisteminin dışında ayrıca 2. bir sisteme daha ihtiyacı bulunmaktadır.

  stadın dolması yanında ayrıca stadın yol gibi ciddi alt yapı eksiklikleri için devam eden çalışmalarında hızla bitirilmesinde büyük fayda vardır.