resim
Alexandru Cicâldău
Takım:Galatasaray
Mevki:Merkez orta saha
Yaş:24
Boy:1.78
Uyruk:Romanya
 • 1026
  görece kötü oynadığı maçlarda bile defans arkasına attığı pasları oyuncularımızın hiç etmesi ile (halil'in kaleciyle karşı karşıya kalacakken duraksayıp şut atması ile sonuçlanan ilk aklıma geleni ve yine zannediyorsam ömer'in kontrol edemeyip karşı karşıya kalacakken auta çıkan topta pası atan kendisiydı -morutan da olabilir-) akla bir zamanlar sneijder'in umut bulut ve diğer oyuncularımıza attığı müthiş pasların golle sonuçlanamamasını aklıma getiren oyuncu.

  bazı oyuncular bireysel olarak ortaya çıkar bazıları sistem içinde. işte cica 2. kısma giren oyuncu tiplerinden. sisteminiz ne kadar iyiyse, oyun planı ne kadar oturmuşsa o da o kadar iş yapar.
 • 1030
  form düşüklüğü ayrı, kalite düşüklüğü ayrı şeyler. bir de futbolcunun en iyi olduğu bölgede oynatılmadığında gelen form düşüklüğü var ki bence cica'da bu durum var. kalitesiz olduğuna asla katılmıyorum. takımın genel form düşüklüğü ile birlikte cica'da düştü. asıl etkili olduğu bölgede etkili olduğu görevlerde oynatılmaması da bunun cabası.

  fatih hocada maalesef bu sorun vardı. eldeki malzemeye uygun bir pasta yapmak yerine eldeki malzemeyi kafasındaki pastaya uydurmaya çalışıyordu. bakalım torrent ile birlikte cica'nin performansı nasıl değişecek.
 • 1032
  zeki topçu. kumaşı iyi. geçiş oyununda başarılı. hızlı düşünebiliyor. tek pasları iyi. topla gevelemiyor. ön alan savunmasına ciddi bir katkısı var. dengeli ve güçlü. çıtkırıldım değil. kolay kolay yıkılmıyor. modern futbol dediğimiz trende en uygun topçularımızdan biri. futbol için genç sayılır. falan filan. ancak... kendisinde rumen siniri bulunuyor. yakın çekimlere bakınız. neredeyse her an suratında bir sinir, ağzında bir küfür. 25 senedir takımda bu kadar sinir küpü olup bu kadar az interaksiyona giren başka bir oyuncu izlemedim. hatta bir tık abartayım, hayatımda böyle biri görmedim.

  o sinir içinde birikir çikacığım. hasta düşersin güzel kardeşim. en olmayacak pozisyonda bile negatif saçıyon kardeşim. tamam takımın durumu vahim, tamam ne oynadığınız hala belli değil falan ama suratın bir karış olunca etrafındakileri de aşağı çekiyon be kardeş. yahu televizyondan izlerken biz geriliyoruz, sahadaki adam nasıl gerilmesin?! sürekli bi afra tafra. aynısı morutan'da da var. sıla hasreti mi çekiyorsunuz dostlar? nedir?
 • 1033
  oyuncuların potansiyellerine ve ötesine ulaşabilmesi için saha içinde doğru rollerin dağıtılması gerekiyor. cicaldau bir süperstar değil. yani seni alıp da tek başına bir yere getirmez. ancak doğru konumlandırdığında takımın dişlilerinin çok güzel dönmesini sağlar.

  şimdi insanlar diyebilir ki 6-7 milyon eur para verdik hala yok yanında bu önünde şu oynasın diyorsunuz. haklı bir serzeniş gibi görülebilir ancak dediğim gibi bu adam bir süperstar değil. yani de bruyne gibi hadi koçum hem false nine oynan hem deep lying playmaker oyna hem box to box oyna diyemezsin. dersen de tüm roller birbirine karışır.

  ben uzun zamandır bu adamı izlerken kendisinin de saha içinde değişik bir kafa karışıklığında olduğunu hissediyorum. hem berkan gibi 14km koşup adam kovalasın hem geçişt hucumunu yönetsin hem de ceza sahasına koşu atıp gol arasın isteniyor. bernardo silva falan yapıyor bunu ya. cicaldau bunu yapmaz, yapamaz gücü yetmez adamın.

  benim şahsi fikrim, bir adet 6 numaranın önünde oyunun iki yönünü de çok iyi oynayan gedson ile birlikte harika performans verir bu adam. gedson ve bir adet 6 numara olsa ulan bir de bu bağlantıyı tamamlayacak hücumda iş yapacak bir 8 olsa keşke diyeceğimiz adam cicaldau işte. öbür türlü takım boyunun çok uzun olduğu bir ortamda bu adama ha babam koş dersen 7 milyon euro boşa adam almış olursun.
 • 1034
  forvet arkasında serbest kullanıldığında daha etkili olacağını düşündüğüm oyuncumuz. hastalık etkilerini henüz atamadığını düşünüyorum. genel olarak daha farklı oynadığımız avrupa maçlarında potansiyelini gösterdi. biraz daha ileride kullanılsa daha çok parlayacak gibi. çok yatırım yapıldı ama başaracak karaktere ve yeteneğe sahip bir oyuncu.
 • 1035
  morutan bile birlikte düşüş yaşayan rumen oyuncumuz. bence sorun hastalığın etkisi değil mental durum. kendilerini bir kaosun içinde buldukları için "yahu biz hata mı yaptık acaba?" diye düşünüyor olabilirler. fatih terim en azından bir güvenceydi ikisi için. morutan en son güldüğünde tansu çiller başbakandı. o kadar süre aldı bir kere gülümserken görmedim. oysa çok iyi başlamıştı. umarım torrent hoca iki oyuncuyu eski haline çevirir. yoksa sıkıntı büyük.
 • 1036
  bu adam transfer edildiğinde youtube videolarını seyretmiştim, ceza sahası dışından zımba gibi golleri, dikine top sürmeleri, bire bir etkili çalımları bana işte sonunda gerçek bir orta saha oyuncusu aldık dedirtmişti.

  oyun aklına denilecek bir şey yok ama bugün baktığımızda cicaldau sinmiş, ürkek, sorumluluk almayan sıradan bir oyuncudan farklı değil.
  hiçbir şekilde topu ayağına istemiyor, rakip oyuncu arkasında kalıp sağa sola geziniyor.

  ben biliyorum ki cicaldau isterse gayet güzel oynar ama risk almadan bu şekilde sahada hayalet gibi gezmeye devam edecekse boşuna yabancı sınırını işgal etmesin, zira onun yaptığını atalay babacan da yapar.
 • 1037
  bir pozisyonda baskı yapmak için koşmaya niyetlendi, sonra halil'in kaleciyi kapatmadığını yavaşça yürüdüğünü görünce vazgeçti. bir oyuncunun performansı etrafındakilerle doğru orantılıdır, bu kadar basit. marcao yanında nelsson varken bir bakın, bir de alpaslan varken bakın. benzer şeyler...

  bu sadece önündeki adam. arkasında pva ve alpaslan varken tek başına orta saha hakimiyeti sağlayacak hali yok. takım orta saha alın diye bağırıyor. berkan olsaydı da çok bir şey değişeceğini düşünmüyorum. berkan da pas ve hücum yeteneği olan bir adam değil. bu takımın gedson gibi (profil olarak, kendisi olmak zorunda değil yani ama olursa tatlı olur) hem ileriye hem geriye destek olabilecek iki yönlü bir orta sahaya ihtiyacı var.
 • 1038
  kendisinin sürekli gömülmesine bir anlam veremiyorum takım olarak kötüyüz ama en kötüsü cicaldau demek vicdansızlık olur. etrafındaki ortasaha oyuncularının kapasitesine bakıp yorum yapmak lazım. arkasında ilk yarı ileriye tek bir pas bile atamayan alparslan ve solbekten önliberoya devşirilen vanaaholt oynuyor el insaf. bu takımın top çevirebilmesi bile mucize biz adamdan şapkadan tavşan çıkarmasını falan bekliyoruz sanırım.
  (bkz: 20 ocak 2022 galatasaray kasımpaşa maçı)
 • 1041
  bir orta sahadan ne beklenir? fiziksel olarak ikili mücadelelerde yıkılmaması, top kapma yeteneğinin üst seviyede olması, koşu mesafesi inanılmaz olması, top sürebilmesir, çok iyi pasör olması, uzaktan şutu olması gibi şeyler. her orta saha oyuncusunun iyi ya da kötü öne çıkan bir özelliği vardır. bunun bir tane bile yok. dümdüz adam. fatih terim'in 2021 model ovidiu petre'si. 6.5 milyon euroluk kazık. u17 maçında bile fiziken ezilebilecek yeteneksiz.