• 1503
  https://twitter.com/...357901534236673?s=21

  şu videoda sadece kendisini izleyin. millet hagi’yle falan kıyaslıyor, ben belhanda’dan iyi olduğunu bile düşünmüyorum.

  fenerbahçe taraftarları ve romantik diğer takım taraftarlarının abartması sonucu bu kadar şişirildiğini düşündüğüm, bahsedildiği kadar da efendi olmayan, eski tip oyuncu. son 8-9 senedir bu oyun tarzıyla en fazla regista oynayabilirdi.

  artık futbolda hiçbir faktör bu kadar statik oyuncuların yarattığı zaafiyetleri tolere edemez.

  edit: bir videoyla gömmekten ziyade kendisinin oyun tarzını top rakipteyken özetleyen bir videoya binaen fikrimi belirttiğim futbolcu olarak düşünebiliriz.
 • 1507
  hagi'den sonra takımına en çok katkı veren yabancı futbolcu net olarak kendisidir, bunun çok da tartışılacak bir yanı yok. 3 kim 4 kim tartışılır ama ilk 2 tartışılmaz bence. hep ama kupa alamadı, avrupa falan deniyor. çok kupa alamaması fb'nin bir sorunu. bizde oynasa fb'de aldığının 3 katı kupa alırdı. fb ne zaman kupalara ambargo koymuş da alex suçlanıyor ki burada? bir de futbol da takım oyunu en nihayetinde, hiçkimse tek başına her şeyi yapamaz. adamın yaptıkları ortada bu ligde bu zamana kadar. ben çok şaşırıyorum burada bu kadar gömülmesine. galatasaraylıyız diye her şeye galatasaray perspektifinden ya da alex fb'de oynadı diye ona fb etiketiyle bakmaya gerek yok. antu diyoruz dalga geçiyoruz bence hiç farkı yok kendisine gösterilen yaklaşımın antu zihniyetiyle. bu ligde oynadığı süre içinde hagi dışındaki her vs'yi yani karşılaştırmayı alır, sneijder de dahil buna. hagi'den sonraki dönemde fb yerine bize gelse bu kadar bocalamazdık kesinlikle 2002-2011 arası.

  son olarak eskiyi daha yeni olana karşı romantize etme, gereğinden fazla yüceltme spor kamuoyunun doğasında var buna pek bir itirazım yok ama yine de buna çok kapılmamak lazım diye düşünüyorum.
 • 1508
  hagi'den sonra gelen en iyi yabancı diyenlerin inanılmaz futbol romantikleri olduğunu ve sosyal medyadaki fenerlilerden etkilendiklerini düşünüyorum. araya girecek başka oyuncular da vardır ama şöyle söyleyeyim:

  melo'nun kazandığı başarıların yarısını bile kazanmamıştır ülkemizde. ülkeye gelmiş en iyi 2. yabancı aranıyorsa adayım melo'dur. fazla uzaklara gitmeye gerek yok. melo 4 sene kalmasına rağmen alex'in 8 senede kazandığından daha fazla kupa kazanmıştır. takım oyununa daha fazla katkı vermiştir. sahaya daha fazla karakter koymuştur.

  alex teknik, klas bir 10 numaraydı ama o kadar. fazlası değil. günümüz futbolunda da aynı oyun tarzıyla büyük takımlarda oynaması imkansızdır.
 • 1509
  hagi' nin yanından geçemeyecek, fakat sadece sol ayağıyla 3 tane belhanda edecek seviyede bir futbolcuydu. çok üst seviye bir futbolcu değildi fakat türkiye ligi için biçilmiş kaftandı, ki fenerbahçe' de kendisinden alabileceği verimin maksimumunu aldı ve gönderdi. kendisine hala büyük saygı duyuyorum, iyi topçuydu.
 • 1510
  o takımın tarihinin en önemli figürü olan oyuncu. hagiden sonra gelmiş en iyi yabancı oyuncu alex de souza demek için önce en iyi kavramını tanımlamak lazım. en yetenekli mi, en çok katkı veren mi, en çok kupa kazanan mı? eğer istatistik diyecekseniz kendisi süperlig istatistiği açısından hagiden bile iyi(gol ve asist toplamı olarak). o zaman hagiden de iyi diyelim? komik değil mi? michael jordan'ın bir lafı vardır, der ki "benim için istatistik yüzük ve şampiyonluk sayısıdır". bu nedenle kendisinden "iyi" pek çok futbolcu sayabiliriz takımımız tarihine bakarak. iyi futbolcudur ama gereksiz abartmaya gerek yok.
 • 1511
  tarihini tam hatırlayamıyorum, bir ankaraspor maçında topun üstüne kapanan hürriyete ard arda sinsi sinsi tekme atan top tepici.

  kariyeri de buna benzer bir çok olayla doludur. sinsidir, yapacağı çirkefliği de ahlaksızlığı da planlayarak yapar, içten değildir. fener medyasının, “hagi hırsız dedi, uefa finalinde kırmızı gördü. alex öyle mi, çok efendi çok centilmen” tarzındaki alex övücülüğüne kanan arkadaşlar da burada kendisinin centilmenliğini övüyor.

  hagi’yi bırakın, melo’nun bile yanına yaklaşamayacak fenerbahçeli futbolcudur. inanmıyosan aha parmaya sor.
 • 1512
  futbolcu falan değil ya, en fazla emre çolak ile falan kıyaslanır hatta bu. fenerli abartması işte.

  antu'dan buraya bir şeyler taşımaya gerek yok bence, dönüp burada yazılanları okuyunca da antu kafasını görebiliyorsunuz.

  türkiye futbol tarihinin gördüğü en özel futbolculardan biri, bana göre hagi'den sonra en iyisi. hatta hagi, altında alex ve sonra biraz boşluk bırakarak diğerlerini sıralamaya başlarım.
 • 1515
  kendisi asla efsanemiz hagi ile kıyaslanamayacak olan bir zamanlar suyun öteki tarafındaki takımın kendi çaplarında ki efsanesi olan brezilyalı futbolcudur. hagi’nin bize ve türk futboluna kazandırdıkları ortadadır. hagi karpatların maradonası namına sahipken, diğeri sadece yoğurtcu parkı efsanesi olabilir.
 • 1518
  fenerbahçe'nin efsane oyuncusudur. hagi'den sonra türkiye ligine gelmiş en iyi yabancı oyuncudur. en yeteneklisi değildir ama liderlik ve yarar olarak bu adamdır.

  fenerbahçeliler'in yaptığı abuk sabuk "rakibimizin futbolcusu ise b.klamak lazım" düşüncesine düşmemek lazım.

  hagi ile alex'i kıyaslamak nasıl şuursuzluksa belhanda'yı da bu adamdan üstün görmek yaklaşık aynı şuursuzluktur.
  benim gözümde:

  hagi=10 x alex = 50 x belhanda
 • 1520
  kariyerinde oynadığı takımlar sırasıyla coritiba, palmeiras, flamengo, cruzerio, parma ve fenerbahçe olan futbolcu. fenerbahçe kariyerinde oynadığı 8,5 sezon boyunca (gönderildiği 12/13 sezonunu yarım sezon olarak değerlendirdim) 3 süper lig, 1 türkiye kupası, 2 süper kupa kazanmıştır.

  mukayese edildiği gheorghe hagi'nin ise kariyerinde oynadığı takımlar farul constanta, sportul studentesc, steaua bükreş, real madrid, brescia, barcelona, galatasaray'dır. türkiye ligi'nde oynadığı 5 sezon boyunca 1 uefa süper kupa, 1 uefa kupası, 4 süper lig, 2 cumhurbaşkanlığı (süper kupa), 2 türkiye kupası kazanmıştır.

  entry bu kadar. saygılarımla.
 • 1521
  arada bir çirkefle$ip, sinsile$tirdi ama güzel insandi. futbolculugu da bir o kadardi. seyir zevki açisindan güzel top oynardi. alex'i sneijder ile kiyaslarim, hagi'yi ise zidane ve ronaldinho ile. herkes sneijder, alex olabilir ama hagiler, zidane'lar, ronaldinho'lar asirda 1-2 sefer dünyaya gelir. alex olursun, hagi dogarsin.
 • 1522
  belhanda'dan 10 kat daha iyi bir futbolcudur. karşılaştırmaları yaparken sadece şunları düşünün:

  1. 90. dakikada frikik kazanıyorsunuz, kimin kullanmasını isterdiniz?
  2. ceza sahası çevresindeki serbest vuruşları ve kornerleri kimin kullanmasını isterdiniz?
  3. kaleyi karşıdan gören bir açıdan kimin topa vurmasını isterdiniz?
  4. penaltı atılacak olsa kimin kullanmasını isterdiniz?
  5. forvet oyuncularınız defansın arkasına koşu yaparken kimin pas vermesini isterdiniz?

  belhanda'nın alex'ten iyi yaptığı tek şey muhtemelen takım savunmasıdır. belhanda asistin asistidir, alex asisttir goldür. belhanda senede 3-5 gol atar, alex kamyonla gol atardı. 344 maçta 169 gol atıp 133 asist yapmış adam fenerbahçe kariyerinde.

  gelip bana deseler ki, "belhanda bu sene 10 gol 10 asist yapacak, kabul ediyorsan ligi başlatıyoruz", sevinçten havalara uçarım. aynı soruyu alex için sorsalar "mal mısınız lan, 10 gol 10 asist ne?" derim.

  kimse kendisini hagi'yle karşılaştırmaya cüret edemez zaten. karşılaştırıldığı isim belhanda oldu bugün, belhanda'dan da kat kat iyidir.

  ha, belhanda son 2 senenin şampiyonunun orta sahadaki bel kemiğidir, canımızdır. alex'i övdük diye belhanda'yı kötülemiyoruz.
 • 1525
  şuan 20 yaşına dönse; sahip olduğu yetenekten bağımsız olarak, oyun tercihleri ve stiliyle hiçbir üst düzey lig kulübünün istemeyeceği tarzda bir oyuncudur.

  modern futbolda 10 numara kavramının neredeyse yok olmasından mütevellit, fener taraftarları haricinde hiçbir zaman efsane şeklinde lanse edilmeyecek bir oyuncu olduğunu düşünüyorum.

  hatta iddiamı biraz daha ilerletmek istiyorum, şuanda ligimizde faal olarak oynayan bir oyuncu olsa bile yine sönük kalacaktır.

  2002-2012 yıllarından bu yana ligimizdeki değişen futbol ve dengeler artık alex tarzı oyuncuların iş yapma imkanını sıfıra indirgemiştir.

  özetle, sadece fener taraftarları tarafından efsane ilan edilen brezilyalı 10 numaradır.