• 23
  boşa gazel okuyor. hele ki oyuncuların uefa yarışmalarından men edilmesi saçmalığın daniskası. şu zamana kadar hep oyuncuyu koruyan politika çizmesine rağmen kapitalizmin dibini sıyıran büyük balıkların oyuna girmesiyle oyuncu tehdit eder oldu.
  uefa ne kadar güvenilir bir kurum?
  adalet dağıtabiliyor mu?
  küçük balıkları koruyabiliyor mu?
  bu soruların cevabı açık. gölgede ve güneşte futbol kitabını okuyan herkes aslında ne tip bir kurum olduğunu az çok kestirir. şahıslardan ayrı bir politika bu değil ceferin kim gelse aynı çünkü sistem böyle.
 • 25
  avrupa süper ligine katılan takımların geçmiş avrupa başarılarının silinmesi tehdidinde bulunan uefa başkanı. böyle bir durumun olabileceğini pek düşünmüyorum ama ya olursayı da konuşmak lazım.

  kulüplerin ve uefa'nın geri adım atmayacaklarını varsayacak olursak merak ettiğim esas konu avrupa süper ligine katılan bu takımların avrupa başarıları silindiği takdirde son 5 yıldaki kulüp puanlarına dayalı ülke puanları ne olacak?
  onlar da silinecekse ispanya, italya ve ingiltere uefa organizasyonlarına kaç takımla katılabilecek?
  bu ülkeler sıralamada pozisyonlarını kaybettiği durumda şampiyonlar ligi katılım kritirlerinin de değişmesini tetiklemeyecek mi?
  zira almanya'yı ayrı tutarak fransa, portekiz ve hollanda'nın 4'er takımla şampiyonlar ligine katılması demek şl'nin uefa avrupa ligine dönmesi demek. bu da daha fazla sorunu beraberinde getirir diye düşünüyorum. içinden çıkılması oldukça zor saçma sapan bir süreç yaşanacak.
 • 26
  hiç boşuna ağlamasın zamanla şampiyonlar ligi'nin bu hâle gelmesinde kendisinin de katkısı var.
  avrupa'nın top liglerine 4'lü kontenjanlarla direkt gitme hakkı verdi. ondan önce de zaten 3'ü direk gidiyordu.
  artık şampiyonlar ligi, avrupa'nın şampiyon takımlarının katıldığı bir lig olmaktan çıkıp bir nevi amacı grubu bir şekilde geçirip kurulan süper lig benzeri gibi bir oluşum yaratmaktı.
  eskiden lyon'lar, roma'lar, valencia,villereal, bükreş, iyi kötü bizimde katıldığımız da varlık gösterebildiğimiz bir yapı iken, şimdi gidip şamar oğlanı olup dönüyorsun.
  evet bizimde hatalarımız var, belli bir oyun oturtamamak gibi ama sen gruptan çıkınca 8 alıyorsan juventus çıkınca 25 alıyor, arada ki fiyat makası çok açıldı ve bu zaten başlı başına adaletsiz.
  zaten çeyrek final'de küçük takımla büyük takım eşleşmesi olsun, her türlü kollanıyordu senin oluşumunda büyük takımlar.
  o çok koruduğunuz büyük takımlardan darbe yemenize hiç üzülmedim açıkcası.
  futbolu bu hâle sen ve senin gibi adamalar getirdi, yuttunuz bütün tarihi olan kulüpleri kendi liglerine mahkum ettiniz, şimdi ne kadar ağlarsanız ağlayın, sizin de yutulma vaktiniz geldi.
  umarım süper lig amacına ulaşır ve devamlılığı olur, kimse de üzülmesin futbol bitti falan diye.
  top takımlar haricinde, bizim gibi kulüpler için avrupa hayali açısından zaten çoktan bitmişti.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!