• 1
  2018 - 2019 sezonu ara transfer dönemi yaklaşırken adı bizimle anılan çin'de futbol hayatlarına devam eden ikili.

  alan brezilyalı, pelle ise italyan.

  alan gol ortalaması yüksek, net bir golcü olduğu gibi , hücumun diğer bölgelerine de geçiş yapabilen, 2. forvet/kanat olarak da oynayabilen ayağı da düzgün bir oyuncu.(1.85 m - 10.07.1989)

  https://img.fanatik.com.tr/...2add66a97c01f5e7e013

  pelle ise duvar olabilen, top indirebilen, saklayabilen, alan-veren ve son vuruşları da hiç fena olmayan bir oyuncu.(1.93 m - 15.07-1985)

  https://tmssl.akamaized.net/...29594-1454083797.jpg

  her ikisinin de sözleşmeleri 1 ay içinde sona eriyor ve boşa çıkıyorlar.

  peki bizim neye ihtiyacımız var?

  - forvete.

  kaç tane?

  - 2

  en sevdiğimiz sistem ne?

  - 4-4-2

  o zaman hayırlı olsun :(
 • 2
  her maçında en az 4-5 gol olan bir ligden gelecek ikili.

  gördüğüm kadarıyla forvet hattını bu ara transfer döneminde çin liginden alınacak oyuncular ile dolduracağız.

  açıkcası çin liginde 20 maçta 50 gol atmış futbolcu istatistikleri beni çok heyecanlandırmıyor. eski bir bahissever olarak çin ligini çok izlemişliğim vardır. son on dakikada dört gol olan çok maçlarını izledim. tam bir abd ligi gibi gole dayalı bir şov ligi. savunma kavramı sıfır bu ligde.

  bu ligde şov yapan forvetleri galatasaray'a getirsek süper lig gibi ağır bir ligde ne kadar başarılı olacaklar muamma. ha bir de çin liginden kopup gelen mbaye diagne gerçeği var ki adam süper ligimizin bugunu bulmuş. çatır çutur koyuyor.

  umarım bu transfer döneminde çin 'den getireceğimiz forvetlerimiz en az mbaye diagne katkısı verir.
 • 3
  son 3 senedir ne oynadığı belli olmayan ikili. birisi zaten ssk'dan primi doldurmuş yaşı bekliyor, askerlik sayılsa onu da beklemeyip emekli olacak. diğeri adı ilk ortaya atıldığında ilk yorum yapanların övmesi sebebiyle dilenilen bir forvet. şahsen pelle'yi hollanda zamanlarında izledim ve 33 yaşında iş yapmayacağını biliyorum. ama alan'ı bu kadar çok maç izleyen bir adam olarak bir kez yeşil sahada görmüşlüğüm yok. her ikisi de kapıyı min. 3-4 milyon euro'dan açağı için gelmemesi gerekenlerden.

  sonuç: galatasaray futbol takımında olmaması gereken ikili.
 • 5
  pelle olanı zamanında oldukça iyi olan, alan olanıysa elimizdeki forvetlerden* üstün olan forvet çiftlisi.

  alan red bull salzburg günlerinde fenerbahçe'ye karşı oynamıştı. hatta gol de atmıştı. onun haricinde de gol atmayı bilen bir futbolcudur ve bence şu anda bizim için önemli olan budur. çalım atar, hareketlidir, şut atar, defans arkası koşar ve bizim ligimiz için de bunlar gayet iyi özelliklerdir. uçacak, kaçacak, her şeyi atacak demiyorum ama gayet iş yapacak forvettir.

  pelle ise eğer futbolu çin'de bırakmamışsa, ligimiz için harika forvettir. top indirir, duvar olur, gol atar, kafa vuruşları etkilidir, biraz da "tanklık" vardır kendisinde, ara ara defansı devirip gidebilir. iki futbolcunun da son durumlarını bilmiyorum ama ikisi de tanıdık futbolcular ve takımımızda forvet olarak sadece eren derdiyok var.

  bir de çin'den geliyor falan diye düşünenler için, drogba*, diagne* ve burak* çinden geldi bu lige örnek olarak.

  edit:imla.
 • 6
  iyi ya da kötü olacaklarını oyuncuların son durumlarını bilmediğim için yorumlayamıyorum. ancak ikisinin de istatistikleri baya iyi. alan 22 maçta 19 gol 8 asist ile oynarken, pele 31 maçta 16 gol 11 asist ile oynamış. bu istatistikler ışığında performans konusunu belki de çok dert etmemek gerekir. ancak bu ikilinin kulübe maliyetinin çok yüksek olacağından eminim. maaş ve imza paraları ile yine milyonları gömeriz. hadi alan 29 yaşında belki bizden sonra başka bir yere satabiliriz. ama pele 33 ve büyük ihitmalle son durağı oluruz. ffp derdi varken maliyet konusunda çok dikkatli olmak lazım. bu nedenle bu ikiliden pele yerine shinji okazaki'nin kiralanmsı bana maliyet açısından daha mantıklı geliyor. tabi okazaki yerine daha iyisi benzer maliyetlere bulunabilir de. benim maalesef o kadar geniş bir oyuncu bilgim yok.
 • 8
  bu ikili gelirse iç sahada 4-4-2 deplasmanda 4-2-3-1 oynar, deplasman maçlarına pelle ile başlayıp oyunun gidişatına göre alan hamlesi yapabiliriz.

  pelle özellikle tek forvet oynayacağı maçlarda duvar olarak rodrigues'in performansını arttırır, gelen ortaları da eren gibi uzaktan izlemek yerine kaleye kaleye yapıştırır.
 • 9
  türkiye ligi için fazla bir ikili. ama tek tek gelirlerse beklenen faydayı veremeyebilirler. "bir tane hakkımız olsa hangisi?" deseler, alan derim. zira alan daha komple bir futbolcu. pek çok işi bir arada yapabiliyor. yaşı da genç. ama tabii çok gömülü savunmalara karşı pelle gibi bir oyuncuya da ihtiyaç var. bir de pelle son vuruş konusunda bayağı bir marka. ama yaşı 34. maaş beklentisi oldukça yüksek olacaktır.