• 1559
  galatasaray'a gelmeden önce ciddi bir potansiyel türk stoperdi ancak, istenen çizgiye henüz yaklaşamadı.
  ayrıca kendisi üzerinde yeterince sabır gösterildiği de tartışılır.
  çünkü eksikleri olan noktalar çok fazla dillendirilip, kolayca üzerinin çizilmesini sağlarken; iyi olduğu noktalar yeterince rağbet görmedi.
  nedir bunlar?
  ahmet, öncelikle alfa karakterli bir oyuncu.
  hırslı ve sorumluluk alabiliyor.
  savunma sezgileri iyi.
  topa müdahale becerisi ve cesareti yeterli.
  buna karşın topla ilişkisini geliştirmesi gerekiyor.
  açık alanda yakalandığında nispeten düşük olan sürat ve çabukluk açığını, yer tutma özelliğini daha fazla geliştirerek kapatabilir.
  belki daha fazla düzenli oynamalı.
  en azından dörtlü savunmada marcao'nun form durumuna göre daha kolay tercih edilebilmeli...
 • 1561
  ömer erdoğan galatasaray'a geldiğinde basarısız olmuştu. bir röportajında dörtlü defansı ilk kez galatasaray da oynadım ve uyum sağlayamadım, alışmaya başladığımda da gönderdiler demişti. ahmet çalık'ta aynı. yarın dörtlü oynasak muhtemelen galatasaray buna mı kaldı diye sövülür. anadolu takımı stoperleri genelde beşli ya da üçlü savunma oynadıkları için dörtlü gibi oynaması çok zor defans kurgusunda zorlanıyor. ahmet ne zaman üçlü oynasa iyi aslında diyoruz. anadolu takımlarından büyük takımlara gelen bir çok stoperin başarısız olma sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.
 • 1563
  sadece üçlü defans kurgusuyla ve ligdeki rakiplere karşı iyi performans gösterebilecek bir oyuncudur. maalesef standart dörtlü defans hattında başarılı olma şansı zayıftır.

  bunun en temel sebebi ise topla ilişkisinin inanılmaz kötü olmasıdır. dörtlü defans kurgusunda stoper sayısı üçlüye göre daha az olduğu için topla daha çok buluşuyor stoperler. dolayısıyla top kendisine geldiğinde baskı yapan takımlara karşı topu iyi kullanma şansı yok. üçlüde ise üçlünün ortasında oynadığı için, hem yakınındaki iki stopere hem de diziliş gereği alternatifin artmasıyla ikinci bölgedeki kanat bekler de dahil beş oyuncuya topu fazla oyalanmadan verme şansı var.

  diğer bir eksisi hızlanması. hızı bir stopere göre kötü değil ama hızlanması çok kötü. yine dörtlü kurguda kendisine yakın bek oyuncusunun pozisyonunu kaybettiği pozisyonlarda ahmet'in arkasına atılan her top hele bir de ileride yakalandıysa ciddi gol tehlikesi olur kalemizde. üçlü oynandığında birbirine yakın 3 stoper ve kanat bekleri sayesinde çok olağanüstü ve organize bir pozisyon hatası yapılmadıkça arkaya atılan toplar süpürülebiliyor.

  tabi şunu da söylemek lazım. evet ayağı ve hızlanması çok kötüdür belki ama defansif farkındalığı hiç de fena değildir. pozisyon almaları ortalama üstüdür. kayarak müdahaleleri iyidir. hava topu da fena değildir. çok iyi sıçrar.

  kısacası rotasyonda üçlü kurguda her türlü iş yapabilecek mücadeleci bir oyuncudur. bir ara özgüven kaybı sebebiyle 3. lig topçusuna dönüşmüştü ama oynaya oynaya açılacak tarzda bir oyuncu olduğu için yavaş yavaş kendini bulmaya başladı. umarım böyle devam eder.
 • 1565
  cesareti ve iyi niyeti sahaya yansıyan stoper. özgüven eksikliği olduğu çok açık bu da gayet normaldir maç eksiği bir hayli fazla. maç eksiği olmasa dahi ayakları çok iyi olan, topu sürüp oyun kuracak tarzda bir stoper değil. o yüzden çok anlam yükleyip yapabileceği muhtemel hatalarda sövülmemesi gereken bir kardeşimizdir.
 • 1566
  ne övüldüğü kadar iyi ne de gömüldüğü kadar kötü oynamış oyuncu. en büyük sorunu kendisini galatasaray futbolcusu olarak kabullenememiş olması ve top ayağına her geldiğinde topa bomba muamelesi yapmasıydı. anadoluda gömül vur ileri. galatasaray'da öyle değil ki. yeri geliyor stoperlerimiz orta sahalarımızdan fazla pas yapıyor. böyle bir ortamda ahmet'in o topa bomba muamelesi yapan görüntüsü hoş izlenim vermedi.

  olayı savunma yönünden konuşacaksak bence kötüydü ama aman aman kötü de değildi. mesela ahmet'in yaptığı hataları ozan yapsa daha hoş karşılayabilirdik, karşıladık da. ama ahmet'in hem topla arasının iyi olmaması hem de yaptığı her hatanın golle sonuşlanması onun için kötü oldu. mesela chedjou diye bir adam vardı. istikrarlı bir şekilde her maç 4-5 ölümcül hata yapardı ancak bunların %90 ı falan golle sonuçlanmazdı. bu sayede uzun dönem iyi stoper zannedildi. ahmet'in ise defansif anlamda geçer diyebileceğimiz bir performans gösterdiği maçta yaptığı tek basit hata bile gol oluyordu. mesela kanattan orta geliyor kafa vuruyorsun rakibin önüne düşüyor ve gol oluyor. bunu bile 3-4 kere yaşadı en az. kolay değil. bu durumlar kendisini illaki psikolojik olarak aşağı çekmiştir. 3 lü savunmada fena bir performansı yok ancak ikili savunmada yarattığı o güven problemini aşması çok zor. çünkü iyi maç çıkartıp akabinde kaybettirdiği maçlar da oldu malesef.