• 167
  artık ali sami yen'de görmek istediğimiz tribündür. mıy mıy, kabız ve arabesk besteleri bırakıp takımla birlikte tribünde savaşan bir tribüne çok ihtiyacımız var. bağımsız galatasaray taraftarının bu işe el atmasının zamanı geldi. hep oyunlar senaryolar bestesi ile ne hakemi baskı altına alıyoruz ne rakip takımı ne tff yi. sami yen her maç dolmalı, her maç son maçımızmış gibi destek verilmeli. doğu alt ve üst tribünlerin bu konuda öncülük etmesini bekliyorum.
 • 169
  2000’li yılların sonlarından itibaren yavaş yavaş kaybetmeye başladık. geldiğimiz noktada başlıkta kastedilen ile uzaktan yakından alakası yok. bundan sonra ise artık kolay kolay -en azından galatasaray tribünlerinde- o eski ateşli halini göremeyeceğimizi bilmek o kadar üzücü ki.

  sebeplerini tartışırız, sorumlularını konuşuruz ancak artık o eski ali sami yen cehennemini oluşturan taraftar kitlesini yakalamak imkansız. 10-15 sene öncesine kadar o ambiyansı yapanlar torun torbaya karıştı. yeni gelen nesil de belki galatasaray’ı seviyor ancak sosyal medya çıktı çıkalı mertlik bozuldu.

  taraftar ayrımı yapmadan kaliteli tribün performansı izlemek isteyenler bilhassa alt lig maçlarını takip etmeli. o bile bahsettiğim dönem zarfındaki performansından gözle görülür şekilde uzakta, fakat yine de idare eder.

  gelmeyecek geriye o güzel günler.
 • 170
  agresif tribün için stadyumu dolduran herkesin saha içine konsantre olması lazım. 2000 yılında ali sami yen'e giden birinin telefonla video çekip, onu da daha maç devam ederken instagram'a hikaye olarak atma gibi bir derdi yoktu. en fazla antenli telefon vardı, o da herkeste yoktu. stadyuma sadece sahada olup biteni merak eden insanlar giderdi. modern stadyumlar ve sosyal medya ile akıllı telefonların yaygınlaşması sonrası agresif tribün de tarih oldu.