resim
Abdülkerim Bardakcı
Takım:Galatasaray
Mevki:Stoper
Yaş:29
Boy:1.85
Uyruk:Türkiye
 • 2469
  işte gitmemesi gereken adam tam olarak kendisidir. zaten yaş olarak olgun denecek yaşa gelmiş, yerli, armaya aşık. kalıp efsane olması lazım. bu adamı 35'ine kadar tutup efsanen yapacaksın. avrupa'da oynayamaz demiyorum, kralını oynar ama bu gibi adamlar nadir geliyor yerli olarak. bulmuşken tutmak lazım. muslera sonrası kaptanlık için de bir numaralı adayım kendisidir. ayrıca 42 güzel ama 5 giymeni tavsiye ediyorum apo reis...
 • 2470
  her şeyi bir kenara bırakalım, apokerim 26 yaşına kadar hep alt kümelerde futbol oynamış.
  2021-2022 sezonunu konyaspor'da tamamladı. sonrası zaten hepimizin malumu. 28 yaşında geldiği galatasaray'da gözümüzün pasını silen bir performans ortaya koyuyor.

  burada iki şeye dikkat çekmek lazım;

  birincisi taraftar olarak oyuncular hakkında çok sabırsız olduğumuz.
  emin bayram henüz 20 yaşında mesela. barış alper 23, kerem 25 yaşında. bu oyuncular belki de henüz oyun olarak olgunlaşmamış isimler ama erken yaşta üst düzey futbol oynamaya başladıkları için prime dönemlerinde oyunlarını daha da geliştirmiş olacaklar.

  ikincisi ise alt liglerde kerem gibi, abdülkerim gibi onlarca oyuncu var. bunları görmek, bulmak için neden kaynak yaratmıyoruz ki? hayır bir de türkiye'de bu işi gerekirse gönüllü yapacak onlarca kişi bulabilirsin.

  fransa 68 milyon, almanya 80 milyon nüfus ile dünya futboluna onlarca oyuncu servis ediyor. turnuvalara ambargo koyan hırvatistan'ın nüfusu 4 milyon. 85 milyonluk ülkede nasıl bu kadar futbolcu kıtlığı olabilir anlamak güç.
  85 milyon insan arasında 1 tane sol bek yok mesela. iyi kaleci sayısını saysan bir elin parmaklarını geçmez.

  ingiltere'de futbol deneme günleri oluyor. belli yaş gruplarındaki genç oyuncular denemelerde maç oynayarak kendilerini büyük kulüplere gösterme fırsatı sunuyor. büyük kulüpler de scoutları ile maçları izliyor. şu organizasyonu her 6 ayda 1 yapıp, 2-3 oyuncu bile kazandırsak türk futboluna yeterli olur.
  kimseye bir maliyeti de olmaz, olan maliyeti de sponsorlar ile çok rahat çıkartırsın.
  neden yapılmadığına dair hiçbir fikrim yok.
 • 2472
  astronomik bir teklif gelse dahi satamayacağımız önemde bir futbolcu.

  futbolculuk anlamında şu anda avrupa'da oynayamayacağı tek kulüp dahi yok ama biz ülkede 3-5 milli marş takıntılı kahküllü ırkçı var diye mecbur takımda tutacağız. bunun için de kendisine astronomik bir maaş vermek durumunda kalacağız. selçuk inan burak yılmaz semih kaya üçlüsünden tanıdık gelen bir senaryo aslında...
 • 2474
  ne teklif gelirse gelsin satmayalimcilarin başlığını işgal ettiği futbolcumuz. kendisine saygım ve sevgim sonsuz da olsa 20 milyon verenin elini sıkar anlaşırım. mesela aşkımız icardi için bu bedel 50 milyondur. kerem icin 20 milyondur. çözüm abdulkerim'i satmamak değil, abdulkerim gibi bir oyuncuyu (yerli olması şart değil) tekrardan bulabilmektir.
 • 2477
  iki, hatta bize gelmeden önceki sezonuyla beraber üç sezondur olağanüstü performans sergiliyor. türkiye, iyi stoperler gördü ama abdülkerim, en orijinal türk stoper olabilir. çok temiz bir ayağı var, solak ve güçlü. avrupa kulüpleri açısından en büyük defosu çevikliğinin ve hızının düşük olması, bir de pozisyon alma becerisinin çok üst düzey olmaması olabilir. yine de bu yaz başaltı bir avrupa kulübüne transfer yaparsa kimse şaşırmaz.

  yapmalı mı? 20 - 25 milyonlar veriliyorsa galatasaray için de kendisi için de hayırlı olur. daha düşük bir paraya gitmesi bizim için hayırsız olur. ancak bunun nedeni yabancı sınırı değil. suçu yabancı sınırına atmak en kolayı. galatasaray, uefa kupasını kaldırdığında ilk 11'inde biri kaleci olmak üzere sadece 4 yabancı vardı. abdülkerim gider de yabancı sınırı yüzünden sorun yaşarsak kimseye değil, kulübümüze kızmamız gerek. koskoca galatasaray'ın altyapısı çöpe dönmüş durumda. senelerdir bir emre çolak bile çıkmıyor. çok şükür gözlemcilerimiz kuvvetli de kerem aktürkoğlu, barış alper yılmaz falan bulup getiriyorlar.

  bu yabancı sınırı işi kulüpler için artık bahaneye dönüşmeye başladı. tutan mı var, git doğru dürüst bir altyapı sistemi oluştur. bu konuyu sürekli eleştirdiğimden saplantılı görünmek istemiyorum ama sen daha 24 yaşında, iki yıldır tonla gole katkı sunmuş türk yıldızının yerine 30 yaşında yabancı yıldız getiriyorsun, hem de bir dünya maaş vererek; neden şikayet etmeye hakkın olabilir ki senin?
App Store'dan indirin Google Play'den alın