resim
Abdülkerim Bardakcı
Takım:Galatasaray
Mevki:Stoper
Yaş:27
Boy:1.85
Uyruk:Türkiye
 • 301
  kendisi ile ilgili sürekli söylenen "tek sezonluk oyuncu" tabiri artık can sıkmaya başladı.

  adamı izlemeden, web sitelerinden oyuncuya iki dakika bakıp yaptığımız yorumu bilgelik sanıyoruz tamam ama insan transfermarkt dışında bir iki siteye daha bakar bari. en azından adamla ilgili ilk entry in 9 yıl önce uzun uzun övgü içeren bir yazı olduğunu görmek için şu an bulunduğumuz web sitesine bakılabilir. transfermarkt', ta biraz aşağı inip genç milli takımlarda 26 kez forma giydiği görülebilir. twittera biraz bakılsa adanademir ve altay dönemindeki oyununun övüldüğü fark edilir. sözlükte kasim 2020'deki performansı ovulmusken, ufak bir google aramasıyla 2021-2022'de tek sezon oynadı denen adamın mart 2021'de milli takıma çağrıldığı hatırlanabilir.

  siz yine yaptığınız üst düzey, donanım ve izlenim kokan açıklamalarınızı birkaç ay sonra o kutsal "ben demiştim" ile süslemek için taslaklara atın ama başarılar kazanmasını umduğumuz yeni oyuncumuzu artık rahat bırakın.
 • 303
  bu sezon nelsson'un yanında as oyuncu olması gereken yeni stoperimiz. bu kulüp ekonomisinde bu maliyetlere 28 yaşında futbolcu alıyorsan banko oynatacaksın. ancak stopere bir takviye daha yapılacağı konuşuluyor. transferi eleştirenlerin çoğu abdülkerim düşmanı değil. asıl sıkıntı ortada bir planlamanın ve sürdürülebilir bir sistemin olmaması. bunu anlamamak çok zor değil. anlamak istemiyorsanız o başka tabi.

  mevzu abdülkerim'in kalitesinden bağımsız olarak transferin yaş ve maliyet yönünden sıkıntılı olması. denayer geldi diyelim elinde abdülkerim, nelsson, denayer olacak. denayer'i transfer ediyorsan yedek bekletemeyeceğine göre abdülkerim rotasyona düşüyor. sen bu paraları sırf rotasyon olsun diye verdiysen batmayı dibine kadar hak ediyorsun demektir. marcao'yu 22 yaşında 4 milyona aldın ve 4 sezon sonra büyük kar ederek satacaksın. abdülkerim'i bu yaştan sonra satman ise çok çok düşük bir ihtimal. 2010'lu yılların başında değiliz ve bu maliyetlerin artık bir getirisi olmak zorunda.

  işin bir tarafı da elinde emin, ışık kaan gibi altyapı stoperleri var. oynama yaşları geldi ve sen o kadar korkaksın ki gençlerine güvenmek yerine 28 yaşında bir stoperi (yerli veya yabancı olması mühim değil) rotasyon için bu paralara transfer ediyorsun. başında da dediğim gibi bu transferin tek tutarlı olacağı senaryo var. o da abdülkerim'in en az 3 sezon boyunca as 2 stoperden birisi olması ve sürekli oynaması. yok rotasyon olacaksa vah galatasaray'ın haline. "yerli transfer olduğu için eleştiriyorsunuz" tayfa ne hikmetse alt yapı oyuncularından bahsetmiyor bile. illa yerli istiyorsan alt yapı oyuncunu koy oraya ne kaybedersin en fazla?

  alt yapı oyuncularına çok büyük ayıp ediliyor. bu çocuklar kaçıp gitmekte sonuna kadar haklı kimse vefa falan diye masal anlatmasın. olası bir kanat transferinde yunus akgün bile rotasyon konumuna düşerse hiç şaşırmam. ama bazı taraftarlarımıza göre emin'in oynamasındansa bu maliyetlere abdülkerim'in oynaması daha mantıklı. güvenin şu çocuklara biraz güvenin. şu çocuklara güvenin ki sonra yerli-yabancı edebiyatı yaparsınız burada.
 • 304
  kendisini one season wonder diye betimlemeyen arkadaşlar ezbere konuşmaktadır. abdülkerim 2 sezondur konyaspor' un değişmez sol stoperiydi. bir önceki sezon ismail kartal' la sezonun büyük bölümünü götüren konyaspor klâsik anadolu takımı futbolu oynuyordu ve kimse abdülkerim için 'acaba 4 büyüklerden birine gider mi?' demiyordu.
  ancak ilhan palut' un gelişiyle birlikte güçlü bir oyuna kavustu konyaspor. savunmadan pasla çıkan, savunma çizgisini öne çıkartıp, beklerini son çizgiye kadar gönderen bir takım izledik. büyük takımlar gibi oynayan bu takımın sol stoperi olan abdülkerim hem driplingle, hem de savunmadan attığı kısa ve uzun paslarla geriden oyun kurmada takımın 1. opsiyonuydu.
  uzun lafın kısası abdülkerim büyük takımda stoper oynayacak özelliklere sahip bir futbolcu.
  tek eksik yönü var o da ismi! sakın saçmalama demeyin ve hadi itiraf edin! ismi 2.lig kırmızı grupta oynayan futbolculara benziyor ve birtürlü kafanızda galatasaray futbolcusu olarak oturtamiyorsunuz.
  gördüğüm kadarıyla abdülkerim' e ısınmayan 2 tür taraftar var;
  birincisi, dediğim gibi dışa vurmasalar da isminden dolayı ön yargılı olanlar.
  ikincisi, ligi yakından takip etmeyen ve 'anadolu' da stoper oynamakla galatasaray' da stoper oynamak aynı şey değil yea!' diye düşünenler.
  evet anadolu' da gömülü stoper oynamakla galatasaray'da stoper oynamak arasında dağlar kadar fark var. ama geçen sezon da konyaspor' un bizden daha dominant ve güçlü futbol oynadigini bilmek lazım.
  zaten geçen sezon konyaspor' un 7- 8 maçını 90 dakika izlemiş bir taraftarın abdülkerim' in transferine olumsuz bakacağını düşünmüyorum.
 • 305
  son yıllarda galatasaray adına gördüğüm en stratejik hamlelerden birinin öznesi.

  - uzun zaman sonra ilk defa bir gelişmeye (marcao’nun satışı) ilişkin, olduktan sonra değil, olmadan önce aksiyon alınıyor. böylece panik ile oyuncu alınacak kulübün kucağına oturmanın önüne geçiliyor. benim bildiğim galatasaray bu transferi son güne kadar bitiremez, 2 katı parayı ödemek zorunda kalırdı.

  - tarihindeki en başarılı transferler arasına girebilecek, “özel” futbolcunun dahi 15 milyona satışı için takla atılması gereken stoper mevkisinde bir rol türkleştirilmiş oluyor. bu amaçla alınan oyuncu, oyun stili olarak, satışı yapılacak oyuncunun 100% ikamesi ve o bölgeye alınma ihtimali olabilecek en iyi yerli oyuncu.

  - boşalan yabancı hakkını, daha fazla fark yaratabilecek, ve ileride daha pahalıya daha kolay satışı yapılabilecek mevkilere kaydırabiliyorsun.

  bonservisi ucuz değil, ama mevcut durumda kazıklandığımızı da düşünmüyorum. yıllık ücretin yüksek olduğu eleştirilerine de katılmıyorum, yüksek enflasyon ortamının tl sözleşmeler ile ilgili algımızı bozduğu kanaatindeyim.
 • 306
  seneye avrupada olmadigimiza ve super ligdeki forvetler levandovski olmadigina gore son derece yeterli olacagini dusundugum oyuncumuz. bizim ligde defans oyuncularin yerli iyi oyuncular olmasi, hucum oyuncularinin ise yabanci kaliteli oyuncular olmasi gerekiyor. kendisi bu savimi destekler nitelikte bir oyuncudur. takim savunmasini oturtabilirsek bireysel olarak bizi uzmeyecektir.
App Store'dan indirin Google Play'den alın