• 1
  tahincioğlu basketbol ligi final serisi ilk maçı. sinan erdem spor salonunda oynanacak maç saat 17:00'de başlayacak. maçı trt spor ve tivibuspor canlı yayınlayacak.

  seride 4 galibiyete ulaşan takım sezonu şampiyon tamamlayacak.

  iki takım arasında bu sezon oynanan 7 maçın dördünü anadolu efes üçünü fenerbahçe kazandı.
  anadolu efes'in en son 10 sene şampiyon olduğunu ve bu sezonki iyi oyunlarını göz önüne alırsak son yılların en çekişmeli serisi olacağını düşünüyorum.

  umarım şans ergin hocamın ve takımının yanında olur.
 • 2
  bsl final serisi ilk maçı. tivibu spor'dan da trt spor'dan da şifresiz olarak yayınlanacak.

  efes'in, ergin hocanın eli euroleague'de olduğu kadar rahat olmayacak. sebebi ise lokal ligde uygulanan 5 yabancı kuralı. simon'un yerine anderson girmeyecek de metecan girecek, moerman'ın yerine motum girmeyecek de yiğitcan girecek... aynı kural fb beko için de geçerli elbette ancak fb beko kenardan daha tecrübeli yerlileri dahil edebiliyor parkeye; türk statüsündeki bobby, melih, sinan. efes'te buğrahan ve sertaç dışında istikrarlı verim verebilen türk yok ne yazık ki. aslında potansiyeller var, zaman zaman çok faydalı da oldular fakat istikrar soru işareti. işte bu nokta fb beko'nun avantajı.

  fb beko takım menajeri cenk renda iki gün önce açıklamalarda bulundu ve datome-green-vesely üçlüsünün seri boyunca forma giyemeyeceğini söyledi. ennis'le lauvergne sezonu kapatmıştı zaten. farklı entry'lerimde değinmiştim, yineleyeyim; datome'nin yokluğu efes için korkunç bir artı. italyan'ın rakipte yarattığı sinir bozucu eşleşme problemiyle boğuşmayacak olmak ergin hocayı o biçim rahatlatır. her ne kadar otuzbirci kalinic de aynı eksende bir etkinlik gösteriyor ve sakatlık sonrası toparlamış durumda olsa da datome farklı bir seviye.

  efes'te son maçta* larkin bir sakatlık problemi yaşamıştı fakat sorunu ciddi değilmiş, antrenmanlara çıkmış zaten. laci beyazlılar tam kadro.

  fb beko, tofaş serisini 3-0'la geçti geçmesine fakat serinin 2. ve 3. maçlarında berbat top oynadı, özellikle son çeyreklerde. iki karşılaşmayı da göt zoruyla kazanan boğazın karşı yakası bu mücadelelerde çok fazla top kaybı yaptı. tofaş'ın ligin ikinci yarısındaki ve yarı final serisindeki anlamsız sallantılı haline rağmen zor durumda kaldılar. efes efes gibi oynar ise fb beko'ya parkeyi dar eder zira şu kadro laci beyazlılardan daha kaliteli bir oyuncu grubu değil: http://gss.gs/zf5.png

  sonuç:

  bu maçın anahtarı kenardan oyuna dahil olacak yerlilerin vereceği katkıdır. efes'te sertaç bu işi iyi yapıyor, son haftalarda ciddi katkı veriyor hem hücumda hem de savunmada fakat buğrahan'ın ve özellikle metecan'ın yükselmesi lazım.

  fb beko seri süresince aslarından birini daha sakatlığa kurban verirse biter, bıçak sırtı bir durum söz konusu onlar adına.

  efes evinde maç kaybetse bile dışarda maç çalabilir, o niteliğe sahip, yeter ki sakatlık makatlık yaşanmasın.

  son olarak, biz efes'i gerçekten iyi zorladık. serideki 2. maçı bir kenara koyarsak ilk ve 3. karşılaşmalarda son derece iyi direndik fakat kalite ağır bastı topun el yaktığı anlarda. bu durum efes'in avantajı oldu bana kalırsa. iyi seviyeli bir seriyle kendilerini daha yüksek seviyeli bir seriye hazırlama şansı buldular. aynı olayı euroleague çeyrek finalinde barca'ya karşı da yaşamışlardı. barca serisi efes'i final four'a hazırlamıştı. takvim de yanında kısacası laci beyazlıların.

  maç bitimi: 56-73 fb beko aldı. ataman da, vasa micic hariç efes de, efes taraftarı da maça gelmemiş. sezonun en kötü efes'iydi. moerman'la simon sezonu kafada bitirmiş gibiydi adeta. bunun yanında fb beko'nun efes'in aksine basketbolun her doğrusunu yaptığı bir karşılaşma oldu. 36'lık bobby dixon'a 40 dk boyunca çözüm üretememek de ne bileyim, komik.