• 735
  oyun olarak sahanın mutlak hakimi olduğumuz, beşiktaş'ın yalnızca birkaç dakika istediklerini yapabildiği ve sonucunda da 3-1 gibi net bir skorla kazandığımız mücadele oldu. marcao ve gedson mükemmele yakın oynadılar.

  beşiktaş tarafında ise diyebileceğim tek şey ljajic - necip değişikliğini yapabilecek bir teknik kadroya ve kadro yetersizliğine şampiyonluğu vermek üzere olmamız can sıkıcı. bu maçı kazanıp liderliği almak uzak bir ihtimal değildi, içeride karagümrük ve trabzon beraberliklerine hayıflanmamak elde değil.
 • 736
  https://twitter.com/.../1391327178428665857

  dünkü maça dair en çok hoşuma giden noktalardan biri 1. bölgede pres konusunda ligin en iyi takımı olan ve maça da agresif 1. bölge presiyle başlamış olan beşiktaş'a karşı bir nevi "challenge accepted" diyerek attığımız ilk goldü. maçtan önce en büyük korkularımdan biri olan "1. bölgede pres yersek topu nasıl çıkaracağız" korkusunun ne kadar yersiz olduğunu takım 10 dakikada göstermiş oldu. rakipler önde pres uyguladığında o presi sakin bir şekilde, hatta avantaj elde edecek şekilde (dünkü golde olduğu gibi rakibi eksik yakalayarak mesela) aşabilmemiz bize diş göstermeye çalışan her rakibi cezalandırmamızı sağlayacaktır. özellikle avrupa kupası maçlarını düşünecek olursak bu beceriyi elde etmemiz çok önemli. mesela 26 kasım 2019 galatasaray club brugge maçı'nda presi aşamayıp kendi 1. bölgemizde kilitlenmemiz bize kaybedilen grup 3.lüğüne mal olmuştu. o yüzden yaz kampında savunmadan çıkışlarımız üzerinde çok ciddi bir çalışma yürütmeli, transferlerimizi de savunmadan çıkışlarda sıkıntı yaratmayacak oyuncular arasından seçmeliyiz.

  https://twitter.com/.../1391376842825912320

  ve rakip beki manipüle etmek eylemini uygulayıp arka alanı boşalttığımız ve sonrasında marcao'nun bekimizi savunma arkasına sarkıttığı setimizi de uygulamayı, hatta bu setten karşı karşıya gol pozisyonu üretmeyi başardık. golü atmış olsak akan oyunda stoperimiz bekimize asist yapmış olacaktı ki akan oyunda bekin beke asisti bile o takımın hücumu açısından çok olumlu bir done iken bu apayrı bir seviye olurdu. tabii bu pozisyonu derbide bulabilmiş olmamız bile bu sete ne kadar iyi çalıştığımızı gösteriyor bence. sıkı bir çalışmayla bu pozisyonun türevlerini avrupa maçlarında ya da ligdeki derbilerde daha sık bulmamız mümkün. marcao'nun pasörlüğü ve oyun görüşünden daha çok ekmek yiyebileceğimizi tahmin ediyor ve umuyorum.

  dünkü maç taktiksel açıdan en azından süper lig seviyesinin çok üstünde bir maç oldu ve maçın neredeyse her bölümünde taktik dersi veren takımın galatasaray olmuş olması bizim açımızdan çok zevkliydi, hatta umutlandırıcıydı. ancak avrupa'da uzun vadeli başarı için dünkü oyunumuzun da ciddi şekilde üstüne koymalı ve hatta dünkü takıma gerekli takviyeleri yapmalıyız.

  umarım öncelikle 29 mayıs 2021 galatasaray seçim genel kurul toplantısı, sonrasında da yaz kampı ve 2021-2022 sezonu yaz transfer dönemi bizim için çok iyi geçer de gördüğümüzde sevindiğimiz sekanslar bizim için rutin haline gelir. yeniden avrupa takımı olmalıyız artık. beşiktaş'a futbol dersi vermek güzel ama yetmez. o futbol dersini çok daha elit takımlara vermeli, hatta avrupa'nın en elit 10 takımına karşı başa baş maçlar çıkaracak seviyeye gelmeliyiz. bu daha önce çıkmadığımız bir seviye değil, daha önce birkaç kere çıktığımız bir seviye. umarım tekrar o seviyelere çıkar ve bu sefer o seviyelerde kalıcı olmayı başarırız.
 • 738
  bilmiyorum bana mı öyle geldi ama sanki 3-1 sonrası biraz frene bastığımız maçtı. yine düşük olurdu ama çok ufak şampiyonluk şansımızı 2ye falan katlayabilirdik 3 farkla kazansak. oyun da net olarak kontrolümüzdeydi ve kaybedecek pek de bir şeyimiz yoktu. umarım takım bu maça lig bitti biz şampiyonu yenip kendimizi ispat edelim diye bakmamıştır sadece, ister ilk sıra ister ikinci sıra için olsun kalan 2 maçı mutlak suretle kazanmamız gerek.
 • 739
  skoru 4-1'e gelemediği için hala hayıflandığım maçtır. halbuki 3. gol 77. dk'da gelmişken önümüzde daha 20 dkya yakın süre de varken daha net kovalanabilirdi ama olmadı, sağlık olsun..
  ha şampiyonluğa yol verirdi ya da yetmezdi, orası ayrı hikaye ama güzel bir travma olacaktı bazı bir yerleri kalkmış olanlara.
  galatasaray ile aşık atmamaları gerektiğini tekrar bir hatırlatmış olacaktık, gerçi bir şeyleri bir şeylerine karışmadı değil, orası da ayrı bir gerçek.

  bu arada bu maçtan yapılabilecek bazı çıkarımlarım oldu; nasıl bu maçta çoğunluğumuz galibiyetten ziyade atılacak farka odaklandık, en az 3 fark olsun dedik ve sonucunda şampiyon olma adayı bir takıma dile kolay 3 çekmemize rağmen buruk bir mutluluk yaşadık, işte bu kafa yapısını ligin genelindeki maçlara da taşımak lazım belki, şöyle ki;
  oynayacağımız maçlara galibiyet amacından önce sanki bir önceki maçta rakibe 2-0 mağlup olmuşuz da onun skor dezavantajını ortadan kaldırmak maksadıyla çıkılıyormuş psikolojine sahip olmak, hafta boyu bunu işlemek (rakipten bağımsız, hatta ilk maç henüz oynanmamış da olabilir.)
  belki bu düşüşnce bazı maçlarda frene basmadığımız, rölantiye geçmediğimiz için aleyhimize skorlar da ortaya çıkaracaktır ama bu 30 maçta 2-3'ü geçmez bence (zaten bir dünya beleş puan kaybımız olmuyor mu sezon boyu)
  ben bu düşüncenin bir strateji haline gelmesi durumunda sahada neler göreceğimizi dair meraklanıyorum açıkçası.
  skorlar ne olur bilemem ama daha heyecanlı ve daha doyurucu bir oyun göreceğimizi düşünüyorum.
 • 740
  hem twitter'da hem de güzide sözlüğümüzde gözlemlediğim kadarıyla, 8 mayıs 2021 ankaragücü fenerbahçe maçında enner valencia son dakikada attığı gol olmasaydı ve o maç berabere bitseydi, bu maçta alınan galibiyet şampiyonluk havası estirecekti. umarım o gün beklediğimiz ancak gerçekleşmeyen fenerbahçe puan kaybı, yarın oynanacak olan 11 mayıs 2021 fenerbahçe sivasspor maçında gerçekleşir. ben, beşiktaş'ın 11 mayıs 2021 beşiktaş fatih karagümrük maçında yenileceğini düşünüyorum.
 • 741
  bu maçta 3-1'ken skorun 4-1 olmasını tribündeki az sayıda kişi ( 4 4 4 diyerek) ve ekran başındaki galatasaraylılar çok istedik ama 3-1'in 3-2'ye dönmesi ile kaybedilecek şey ile 4-1 olunca kazanılacak şey arasında uçurum var.

  3-2 olunca ikili averaji verdiğin için beşiktaş kaybetse de önüne geçme şansın yok 2 maçta puan kaybı bekleyecektin.

  şimdi ise 1 yenilgi yeterli.

  o bir yenilgi ile +1 averaj kapanıyor ve 5 gol averaj kalıyor. düşmüş denizli ve son hafta kümede kalmış malatya ile oynayacağız. bu iki maçta gerekli averaji kazanabileceğimizi düşünmüş olabilir teknik ekip ve oyuncular.

  dediğim gibi kayıp daha büyük olabilirdi. bu yüzden kontrollü atak yapmaya çalıştık.

  11 mayıs saat 22:30'u bekliyorum. o anki puan durumu bambaşka şeyler konusturabilir.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!