• 70
  donk'a ve garry'e verilen 6 ve 3 maçlık ceza tamamen galatasaray düşmanlığını alenen göstermektedir. iki maç olur anlarım da özellikle donk'a verilen 6 maç gerçekten insanı çileden çıkarır. ne desem mahkemelik olurum.

  komedi.

  ko-me-di.

  e o zaman muğdat'a da verseydiniz ya siktir çekti diye? ne bileyim yunus'a verseydiniz ya arkasından koşturdu diye. sırf takıma katkı yapan oyuncuları ayıklayalım da iyice dibe çöksünler kafasıyla verilmiş kararlar.

  tükürsek yüzünüze utanmazsınız.
 • 71
  kimyamızı bozan o derbi gecesinden sonra üstüne tüy diken, tarafı belli olan kurulun kararları.

  öyle kızgınım ki nasıl oldu da böyle bir oyuna alet olduk ve böylesi bir tuzağa düştük 5 gün geçmesine rağmen hala hazmedemiyorum.

  rakip malum, kaosla beslenen, bilmem kaç küsür yıldır derbi maçlarında bütün taktiğini planını gerginlik ve kaos üzerine kuran, hakemleri her statta baskı altına almaya çalışan, kazanmak için her yol mübahtır dediği için şikeden hükum giymiş, bel altı vuran, her türlü ali cengizlikte ustalaşmış, kişileri değişse de bazı şeyleri hiç değişmeyen, en sevilmeyen olmayı her daim başarabilmiş bir camia.

  hazmedemediğim ise, bizi böylesi bir ortama sokup da aşağıya çekmelerine izin verebilmemiz. geçen sene şampiyonluğumuzu burada uzun uzun konuştuk, tekniği, taktiği, tecrübesi karakterli oyunu vs. ama şampiyonluğumuzun en önemli sebebi sakin kalabilmemizdi. hepimizin en büyük korkusu tff ile hocanın mahkemelik olması, tazminat olayı ve ilk fırsatta hoca üzerinden camiaya kesilecek faturaydı, çünkü demirören federasyonunu ve çirkinliklerini anlatmaya ne hacet. ama sonra hocanın sakinliği, mümkün olduğunca takımı tartışmadan kaostan uzak tutması, tam bir ustalık eseri sunmuştu bizlere. hatta hep dedik hoca artık eskisi gibi değil. biz kazandıkça rakipler gerildi biz kazandıkça ve tartışmaya girmedikçe kendi silahlarıyla birer birer vurulmalarını izledik göbeğimizi kaşıya kaşıya. hiç unutmuyorum kazandığımız bir maç sonrası sinsi aykut kocamanın sinsilik dolu; -rakibimizi başakşehir olarak görüyorum diye tartışmanın içine çekmek istediği bir açıklamasını hocaya sorduklarında başka soru varsa alayım diyerek ne güzel de geçiştirmişti hoca. derbiyle beraber gelinen noktada ise bir nevi patlama yaşandı maalesef ve biz ne olursa olsun çok daha sakin kalabilmeliydik. transferlerde eksikliğimiz ve ffp kamburu, üzerine neredeyse iki hanelere çıkacak sakatlıklar ve güle oynaya 4-0, 5-0'a gidecek derbi maçın bir anda 2-2 ye gelmesi, ağır tahriklerle de rakibin ekmeğine yağ sürdük. sezona daha 10. haftada havlu atmış, hocası gitmiş, borç batağında ve yetersiz kadrosuyla uçurumdan aşağıya düşen fenerbahçenin bizi de yanına çekmek için kurduğu tuzağa düştük. ve bunu son şampiyon takım ünvanıyla çok çok tecrübeli bir teknik ekiple yaşamış olmamızı hazmedemiyorum.

  belli ki hocaya çok fazla yük yüklendi ve hoca saha dışından saha içine odaklanamaz oldu, bütün yükü hocaya yüklemek, kısıtlı bir kadroyla şapkadan çeşit çeşit hayvan çıkarmasını beklemek ve kenara çekilip her şeyi ondan beklemek büyük bir sorunla karşı karşıya bıraktı bizi. şimdi bu ortamdan sakin kalarak çıkmak ve en az hasarla kurtulmak için ne gerekiyorsa yapılmalı, işin kenetlenme kısmını taraftar çoktan yaptı bile, yönetim cezalarını minimuma indirebilmek için şapkadan tavşanı çıkarmalı ve bi an önce bu takımı kaostan çıkarmalı, çünkü bu olayda yönetimin hanesine tıpkı kötü kadro mühendisliği gibi kocaman bi eksi olarak yazıldı bile.
 • 72
  allahım bu kadar adaletsiz insanların olduğu yerde hareket edemiyoruz, sözümüz onlara ulaşmıyor ancak içimizden adaletsizliğe haykırabiliyoruz, sen sabır ver.
  göz göre göre bu kadar haysiyetsizce, bu kadar tiksindirici, bu kadar aşağılık bir düzende bir keyfimiz ne kadar bok duruma düşürülebilir?
  inşallah bir gün inşallah kendi gözlerimizle bu hak yiyen güruhun dünya içinde cezalandırıldığı günleri görürüz.
  ama en çok zoruma giden bu adaletsizliğe kendi adıma dur diyememek, sesimi iletememek.
  merak ediyorum ben gece nasıl uyuyorlar.
  ben okulda bir öğrenciye kazara yanlış bilgi verdiğimde, onun en ufak bir hakkına girdiğimi hissettiğimde, devletimin verdiği maaşı bunlardan dolayı helal hissetmediğimde gece uyuyamayıp bir an önce sabah olsun ve telafi edeyim diye beklerken... bu insanlar nasıl- aklım almıyor arkadaşlar ,aklım almıyor. içim çok rahatsız. başkasının yerine utanmayı öğrendik ülkede de şu adaletsizlikleri gözümüze gözümüze soktuklarında rahat uyumayı öğrenemedik, allah da öğretmesin.
 • 73
  şişirilmiş de olsa hak ettiğimizi bulduğumuz kararlar bütünü.

  sözlerime öncelikle "gizli fenerli" veya "galatasaray düşmanı" yaftası yememek için fatih hocamı babam gibi gördüğümü ve galatasaray sevgimi kimsenin sorgulayamayacağını söyleyerek başlamak istiyorum.

  biz bu cezaları hak ettik arkadaşlar. ortada ağlanacak bir şey yok. bu bozuk düzeni bile bile, hiç düşünmeden kansız jailson'un kışkırtmasına gelen grup bu cezaları fazlasıyla hak etti.

  teknik sorumlular sahada adam tokatlarken, iki üç şerefsizin peşinde deli danalar gibi koşarken bu cezaları hak etti.

  üzülerek söylüyorum ki fatih hocam maçı elleriyle rakibe vererek bu ortamı hazırladı. muslera belki de ilk yarının sonuna kadar bizi yakan hatayı yaparak her şeyin başlangıcını hazırladı.

  cezayı hak eden veya etmeyen adamlar tartışılır. belhanda bence donk'tan çok daha fazla ceza almalıydı ama o hiç ceza almazken donk 6 maç sahaya çıkamayacak. muğdat, rodrigues'den en az 2 kat çok ceza almalıyken hiç ceza almadı, rodrigues 3 maç oynayamayacak.

  bunlara takılmak yersiz. biz bunlardan güç alarak, daha motive olarak yarına bakmalıyız artık. o maç 2-0 bitse oyuncular sarılıp öpüşürdü bile, maç boyu en ufak terslik olmadı. biz gittik küme düşme hattındaki takıma 2-0'dan ellerimizle hem oyunu hem maçı verdik, it oğlu itler kudurdu hoşt demek yerine üzerlerine atıldık. sonuç ne? ne kazandık kardeşim?

  7 maç hocasız çıkacak bu takım. zaten kısıtlı rotasyonu artık kalmadı bile. şampiyonlar liginde iddiası kalmadı artık. ligde bundan sonra her maça savaş edasında çıkmak mecburiyetindeyiz. bunların gerçekten yaşanması gerekiyor muydu?

  her büyük maçta birine takılıp olay çıkartan soldado'ya kulağını tıkaması gereken belhanda, işin üzerine gidip olayı tam da onun istediği kıvama sokuyor. jailson geliyor, hedefi tam 12'den vuruyor ve kaçıp gidiyor. geriye ne mi kalıyor? galatasaray'a iyi bakın, işte bir anlık öfkenin sonucu bu oldu.

  benim ümidim kesilmedi, kesilmez de zaten. bu takım bir şekilde yolunu bulup şampiyon olacak, buna inancım sonsuz. fakat amatör ruh profesyonel organizasyonlarda böyle patlayabiliyor işte. yapılması gereken onlarca şey yapılmadı, asıl konuşulması gerekenler konuşulmuyor. bir şeylere kulp aramaya gerek yok, bunlar yaşandı, bu kirli düzende yapmamamız gerekeni yaparak kendimizi zora soktuk.

  fatih hocam saha dışını bırakıp saha içinde cevabı verecek takımı kurmaya baksın. takım kazandıkça yapacağı basın toplantıları, ağzından cıkan kelimeler anlam kazanacak. bizde kredisi sonsuz, isterse küme düşürsün gıkımız çıkmaz ama doğrudan şaşmadan, rasyonellikten uzaklaşmadan. futbol sahada oynanıyor, biz sahada futbol falan oynayamıyoruz. bunun çözümünü bulmadan da hakeme sallamaya, adam dövdü diye ceza alan topçunun ardından üzülmeye gerek yok.
 • 74
  ryan donk'un aldığı cezanın sebebi belli. herkes gözden kaçırmış ama donk, kızışan kavgaya arkadan koşup akıncı gibi kavganın ortasına herkesi yararak atladı resmen. bu direkt kışkırtmadır. ve gereksiz bir harekettir.

  kararlardaki tek sıkıntı fatih terim'e verilen ceza. 7 maç nedir? şaka mısınız siz? şenol güneş'in bir yıl alması gerekiyordu o zaman.

  (bkz: 2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 75
  belhanda'nın ceza almamasının ve donk-garry ikilisinin büyük cezalar almasının hiç bir mantıklı mizahı olamaz. adamlar açıkça kadro operasyonu yapmışlar. belhanda'nın oynamasının bizim için ne kadar büyük bir risk olduğu ortada. bu cezaların en büyük suçlusu belhanda'dır. onun gibi arızalı bir oyuncumuz olmasaydı ne maçı verirdik ne de cezayı yerdik. tff ve mhk ve pfdk gibi kuruluşların galatasaray düşmanlıkları tescilli zaten.
 • 77
  emin olun "sonuç anlamında" galatasaray' a yarayacak kararlardır.

  fatih hoca formsuzdu ve ilk fırsatta kaos yarattı dersem yeriyor gibi olurum. öyle ancak bu bir yergi değil. çünkü bunu planlayarak yaptığını düşünmüyorum ama elinde güç var, kullanıyor...

  canlıların hayatta kalma refleksi bazen saldırmaktır. herhangi bir canlıyı köşeye sıkıştırdığında saldırma refleksi gösterir. bir adamın üzerine bu kadar gelirsen, o da elindeki gücü gösterir. haksız diyemem, haklı da diyemem. haklıyken haksız duruma düşmek diyebilirim ama yineliyorum; bir adamın üzerine bu kadar gelirsen, o da elindeki gücü gösterir.

  bu kaosu çıkaran fatih terim, bunu da kabul edelim. hoca "höt" deyince duracak adamlardı bu saldıranlar, demedi höt. insani olarak o da patlama noktasına geldi. aşırı üzerine gidildi ve patladı.

  umarım bu kararlar alehimize olur zira emre akbaba gittiğinden beri şirazemiz kaymıştı*

  son olarak; eğlenmek için izlediğimiz futbolu fatih terim bok etti diyorlar... sanki o başlatmışçasına herşeyi. bizim tarafta da başka versiyonlar mevcut, belhanda' ymış bütün olayları başlatan...

  hiç kimse birşey yapmadı. kendi kendimizde suçlu arıyoruz ali koç' un yalamadık yerini bırakmayan medyanın yönlendirmesiyle. galatasaray' ın "var" ile kazandığı bir tane puan yok ama kaybettiği kaç puan var farkında mısınız? keşke hepsi doğru kararlar olsaydı. çıt etmezdim bununla ilgili. ancak fenerbahçe maçında olmayan penaltıyı ağır çekimde izlemeye çağırdılar, izlediler ve penaltı verdiler. gözünün önündeki taçı "göremediler". serdar aziz' e atılan dirseği var' a izlemeye çağırmadılar. alper potuk sarı kartı varken topa zaman geçirmek için vurdu ve görmezden geldiler. onyekuru faul mü yapmıştı uydurdukları penaltıdaki pozisyondan önce, 1 metreden yakın olarak görüyordu pozisyonu, faul verdiler... ve bu hakem triosuyla ali sami yen kompleksinde fenerbahçe' ye karşı oynadığımız maçlardan 3' ünü kaybetmiştik o güne kadar. insaf...

  bu anlattığım sadece son maç arkadaşlar. bir sürü maçtan bir sürü pozisyon sayabilirim. tabi ki hakemi de yenelim, sahada da iyi değiliz onu da konuşalım ancak kadromuz da yeterli değil ve yasaklarla da boğuşuyoruz. biraz akıllı olun. kim bok ediyor türk futbolunu? fatih terim mi? belhanda mı? hadi ordan be, ılık ılık yorum yapmayın bana. hoca da belhanda da eleştirilir tabi. eksikleri var bu sezon. ancak şu olayların sorumlusunu fatih terim ilan eden medyaya da, ılık ılık yorumlar yapan taraftara da selamlarımı iletiyorum.

  kenetlenin. gıcıklık yapmayın. hocayı yalnız bırakmayın. bölünüp durmayın. fatih terim ahmet çakar' ın "fatih hocam ben varım sen de var mısın" sorusuna yanıt vermediğinden beri olaylar tersine döndü. ancak o kadar güçlü ki, şimdi de, ali koç' u karşısına alabilecek tek adam ülkede. kendisinin sponsoru olduğu organizasyonun basın toplantısında kendisine salladı.

  yineliyorum... kenetlenin. gıcıklık yapmayın.

  dip not: yazı karman çorman oldu ancak olaylar da karman çorman. affola...
 • 80
  orta sahamız ne kadar birbirine bağlıymış şaştım kaldım.

  bütün orta saha cezalı, hepsi jailson denen karaktersizin ümmüğüne çökmüş.

  zamanı geri alma şansım olsa, jailson'un o hareketi melo'ya yapmasını isterdim. melo kimseye bırakmadan tertemiz hallederdi konuyu. jailson ne olduğunu anlayamadan kapanırdı konu.
 • 81
  beni şaşırtmayan kararlardır. bu kararlar sadece 2 kasım galatasaray fenerbahçe maçında yaşanan olaylardan ötürü verilen kararlar değildir. terim'in milli takım döneminde yaşananlar az buz şeyler değildi. günlerce medyada alacağı tazminat konuşuldu. günlük hayatlarında umurlarında olmayan insanların hakkı olduğundan tutun da daha neler neler... süper ligte özellikle son üç sezondur hakemlerin tutumu bize karşı ortada zaten. kart ve penaltı vermek için resmen fırsat kolluyorlar. olmayan penaltıları çalmalar, dışarda olanı ceza sahası içinde görmeler , son iki yılda ofsayttan yedirdikleri goller, olmayacak pozisyonlarda ve yerlerde aleyhimize verilen fauller...

  açıkçası sağlam durmazsak bu sezonu heba ederler. cezalarda aşırı bir indirimin olacağınıda zannetmiyorum. devre arasına kadar tam kadro ile yapamadığımızı yarım kadro ile yapmaya çalışacağız. allah yardımcımız olsun.