• 145
  sınırlama out, teşvik in.

  içinde canım galatasaray'ım olsa da sınırlama gelirse türk futbolundan soğuyacağım. şampiyonlar liginde galatasaray'ı tabiki her zaman izlerim ama sınırlama 2+2,4+4,8+8 geçin bu işleri. türk futbolcu yetiştirip oynatana yap teşviğini. benim futbol zevkimi sınırlaman en azından 'beni' sana kazandırmaz. canın maç mı izlemek istiyor? al 2 bira aç premier league mis...

  dokunmayın artık futbolumuza,ellemeyin, ötede durun, gelmeyin, istenmiyorsunuz.
 • 146
  bu formülün servis edilmesi, ölümü gösterip sıtmaya razı edeceğiz taktiğinden başka birsey değildir.

  yabancı sayısını azaltacakları gün gibi ortada. e tabi kulüplerin yaptığı sözleşmelerde. bu garabeti öne sürerek pr çalışması yapıyorlar. daha sonra örneğin 8-9 yabancı da karar kılıp sizin de istediğiniz olduya getirecekler.
 • 147
  yabanci rakamini uzun vadede indirmeme ihtimallerini cok zayif goruyorum.
  unutmayin ki cumhurbaskani bu konuda net tavir koydu gecmiste- ve birden fazla defa koydu.
  bu sebeple bu dakikadan sonra bu konuda yola ayni tas ayni hamam devam edilmesi bence malesef imkansiz.
  ha ne olur ama, surec uzar.
  ornegin derler ki "tamam 2 sene daha bu mevcut sistem devam edecek, sonra 8 yabanciya inecek."
  6+2+2 falan bunlar bence tamamen algi yaratmak ve futbolseverleri test etmek icin atilmis oltalardir kisa vadede boyle bir degisiklik yapilmaz.

  kesin ve net eminim 11 yabanci oynatabilinen mevcut sistemden 6 yabanciya artik asla inilmez, bu cok acayip keskin bir inis.
  cunku 6 yabanciya da inse, galatasaraya falan birsey olmaz kimse merak etmesin ama o ankaragucu malatya falan varya onlari gorurum ben, merak ediyorum nasil rekabet edecekler buyuklerle..
  eskiye doner lig yapisi ve bugunki herkesin herkesi yendigi gunleri gider, her hafta 6 atilan donemlere doneriz.

  bu 6+2+2 haberlerini yandas medya yoluyla olta atarak pazarlik unsuru yaratiyorlar akillari sira..

  ozetle tekrarliyorum a)yabanci kesin kisitlanir bencede malesef geri donus yok
  b)tahmin edilenden daha uzun vadede bu sisteme gecilir, ben 2 sezon gibi dusunuyorum.
  c)sonrasinda bile 8'den aza inmeyecektir.
 • 151
  eğer sahada ki 5 türk futbolcu altyapıdan olacak diye bir zorunluluk olursa desteklerim. ama oyuncu yetiştirmeyen sadece türk futbolcuları kral yapan eski sisteme dönüş yapacak sistemdir. o kadar para yabancıya gideceğine türk'e gitse mantığıdır. yabancı sınırı kalktığından beri cenk tosun cengiz ozan gibi yüksek bonservis ile bir sürü adam gönderdik. onun için bence altyapı olayını farklı yere tasirlarsa başka şey olur. yoksa daha çok tarık çamdallar izleriz.
 • 153
  bu kuralda kafama takılan en sondaki +2 kısmı. bir takım tribünde oturtacağı adamı neden alır ki? bir iş yapıyorsunuz düzgün yapın bari. 6+2 veya 6+4 olsun.

  14 yabancı kuralı, oynatacağın kadar yabancı al kuralıydı aslında. birçok takım 15 oyuncu aldı, bir kısmını oynatmadı. galatasaray kadrosunda 12 yabancı bulundururken 11'ini sahaya sürüyordu. yani bu kuralı gayet güzel bir şekilde değerlendiriyordu. ama kabak bizim başımıza patladı. yabancı oynatıyoruz diye yerden yere vurulduk. biri de çıkıp demedi ki galatasaray yedek kulübesi için yabancı almıyor, oynatmak için alıyor, olması gereken de bu diye.

  şimdi böyle bakıldığında sondaki +2 gerçekten çok anlamsız duruyor. futbolu yönetemeyenler o zeki beyinleriyle dünyada eşi benzeri görülmemiş bir olaya daha imza atmak üzereler. umuyorum yayıncı kuruluş karşı çıkar da arap taşşağı ağır basar.
 • 154
  mesele onu bunu türk yapmak değil ki... mesele şimdiden yazın yapılacak türk futbolcu transferleriyle kadroyu bedava türklerle stoklamakta değil... mesele yabancı sınırının gelmesi de değil( yabancı sınırına şiddetle karşıyım )... ee diyeceksiniz ki mesele ne o halde...

  mesele; 3-5 sene sürmeyen, siyasetin keyfine göre değiştirdiği( başımızdaki adamın sözüyle ) çoğunlukla siktiri boktan olan( 6+6+2 gibi ) sistemler... bir sistemin tamamen oturabilmesi ve meyvesini verebilmesi için en az 7-8 sene geçmesi lazım, bu bilimsel olarak ispat edilmiş bir şey. ama bizim ülkede eğitimde, sağlıkta, hemen hemen her alanda sürekli değişen sistem karmaşası türk futbolunda da aynı şekilde görülmekte. düşünsene bir sistem belirlemişsin, ona göre yol kat etmişsin, ona göre futbolcu transferleri yapmışsın, futbolcularla sözleşmeler imzalamışsın... sonra yukarıdan bazılarının işine yarayacak diye elinde olmayan bir kararla; hop sistem değişti... yeniden başa sar, hop sistem değişti... yeniden başa sar, hop sistem değişti... yeniden başa sar, hop sistem değişti... adamlar sanki görgüsüz zenginler gibi, sürekli evindeki mobilyayı değiştiriyor bana...

  bu süreçte; bir plan dahilinde ilerleyebilmek, türk futbolu adına bir şeyler yapabilmek, bir türk takımı olarak 5 sene sonrasını görebilmek, gelişebilmek, ilerleyebilmek mümkün değil... ilginçtir; yabancı kuralları ile türk futbolunda temel başarı sağlayabilen tek teknik adam fatih terim'dir. bakın milli takımlar veya kulüp düzeyi ile son 30 seneye; arada bu adam çıkıp bir şeyler yapmasa ülke futbolu yerinde saymış gibi gözükecek; adeta romanya, sırbistan, bulgaristan, güney kıbrıs ülkelerinden falan hallice olacakmış neredeyse... zaten bu yüzden '' allah kerim fatih terim '' dedik ya...

  bir de şuna değineyim; bir şeyi yanlış yaptığında o şeyi değiştirirsin. tamam kabul. ama; bizim ülkede nasıl bir mantıksa çözemedim halen bunu; yaptığın o yanlışa geri dönme saçmalığı var. bu yüzden diğer gelişmiş milletler mersin'e giderken, biz sürekli tam tersine gidiyoruz. yahu on senelerce yabancı sınırını denedik; herhangi bir elle tutulur başarımız yok, dünya çapında denilebilecek arda turan hariç( o da tartışılır, gurbetçileri saymıyorum ) futbolcu çıkaramamışız, üstüne ederi etmemesine rağmen, ligimizde sezonluk yıldızı parlayan türk futbolcularına, menajerlerine ve kulüplerine verilen zorunlu absürd paralar yüzünden; tüm kulüpler borç batağına saplanmış, 3 büyüklerin cenaze namazı kılınmış, yetenek fakiri, tembel, paragöz yerliler yüzünden liginin marka değeri yerlerde sürünmüş ama sen tüm bunlara rağmen halen bu sistemi getiriyorsan; kusura bakma ama bu düpedüz ahmaklıktır, ahmaklığın daniskasıdır hatta! ya da bazı fakirleşen çevreleri yeniden zengin etmeye çalışmaktır, artık bilemeyeceğim... aklıma başka hiçbir şey gelmiyor. ve ayrıca; baştakiler böyle yaptıkça kendimi hortumlanmış hissediyorum... bilmem anlatabildim mi...
 • 155
  türkiye'de bir huy vardır. yasa ve kurallar hatırlı kişiler için çıkarılır. diyelim bir yere asistan vs alınacak ise ilanda almak istedikleri kişiyi tarif ederler. şimdi bırakın alt yapı üst yapı geçin onu, bu karar kim için çıkıyorsa onun pozisyonuna, onun elindeki futbolcu sayılarına göre belirleyecekler, sonra ona bir kılıf hazırlayacaklardır. sonra galatasaray yine oyunu bozacak, türklerle mukavele imzalayacak, taş gibi takım kuracak tekrar getirecekler serbestliği. bu döngü devam edecek.
 • 157
  türk futbolunu daha da batıracak düzenleme olur 6+2+2. bu işin çözümü bellidir, yerli kalitemizi herdaim bir seviyenin üstünde tutmalıyız. bunu yaparsak bu iş kapanır gider. bu sene 11 yabancılı çok maç oynadık, çünkü elimizde kaliteli (hatta kalitesiz) yerli kalmadı. akabinde hoop hemen "yabancı sınırı gelmeli" propagandası başladı. yeni yetmelerde sağolsunlar sözleşme imzalamadıkları için hoca da haklı olarak pek sahaya sürmedi.