• 117
  eğer yabancı serbestisi olmasaydı;

  ozan kabak, yunus akgün, yusuf yazıcı, abdulkadir ömür, abdulkadir parmak, uğurcan çakır, cengiz ünder, okay yokuşlu, dorukhan toköz gibi yetenekler asla çıkamazdı. çünkü bu gençler papucun pahalı olduğunu görmeselerdi asla konsantre olamazlardı, motive alamazlardı ve de formayı kapmak için bu kadar kendilerini parçalamazlardı.

  yine burak yılmaz, gükhan gönül, yasin öztekin, umut bulut, başakşehirli mahmut, irfan kahveci, mert günok, mehmet topal gibi sayabileceğim en az elli türk futbolcu bu kadar kaliteli olmayacaklardı, olamayacaklardı. nitekim umut bulut, burak yılmaz ve yasin öztekin bizde iken nerdeyse sermiş yatıyorlardı. çünkü hamza hamzaoğlu onları üzmemek için transfer yapmamaya karar vermişti. peki şimdi niçin formlarının zirvesindeler? çünkü biliyorlar ki sererlerse formayı kaybedecekler ve belki bir daha forma yüzü göremeyecekler.

  büyük başarı için gerçekçi ve mutlak rekabetten başka yol yoktur. bırakın yabancı kuralı ile oynamayı. olduğu gibi kalsın. bu sayede altyapılarımızdan çıkacak gençlerin kalitesi çok ama çok artacak. buna inanın buna güvenin.

  ben de isterim ki ilk onbirin tamamı türk futbolcu olsun ama bu sınırlama ile değil gerçek anlamda rekabet yoluyla olsun. türk futbolcular rekabet etsinler, kalitelerini yükseltsinler ve formayı kapsınlar. eşit şartlarda zaten türk futbolcular tercih edileceğinden yabancılarla en azından aynı seviyeye gelebilmek için çok çalışsınlar.

  sonuç; sakın dokunmayın statüye, çok yazık olur türk gençlerine ve de türk futboluna.
 • 123
  ulan gören de der yabancı kaynaklara dayalı sermaye ile mücadele edip yerli ekonomi teşvikleri hazırlıyorlar. serbestliğin ilk aylarından beri bir propagandadır gidiyor. aklınızı, hinliğinizi biraz da kolektif fayda için çalıştırın be.

  tanım: türk futbolunu daha da tembelleştirecek olan plandır. bahane de hazır, uluslar liginde c klasmanına düşmemiz. biraz da buradan yiyelim.
 • 126
  şu da var, 6 yabancı ile sahaya çıkartabilecekleri bir takımı neden alsın yabancı sermaye. mesela rize sol bekine toplam 205.000 euro para harcamış kdv dahil. yerli olsa en az 1 milyon euro harcayacaktı ve daha kötü bir oyuncu alacaktı.

  başakşehir satışını sıkıntıya sokar bu iş. şampiyonlar ligi'ne kadro kuramayıp elenecek takım olduktan sonra kim niye alsın başakşehir'i.
 • 127
  hem yaklaşan yerel seçimler hem de 15 mart 2019 cas duruşması öncesi gündemi dağıtmaya yönelik bir ali koç salvosu. 2019 mart ayı itibarı ile bilmemkaçıncı kez gündeme geliyor. özellikle son +2'si ile kendi kendini ele veren, çağdışılığına kendi kendine vurgu yapan bir formüldür aslında. uluslararası turnuvalarda rekabet edebilmek için milliyetinden bağımsız olarak kaliteli oyunculara ihtiyaç olduğunu kabul eden, aynı zamanda belki de sezon boyu hiç sıra gelmeyecek iki yabancı oyuncuya ve menejerlerine güzel paralar indirme imkanı verip kendi içinde anormaliler yaşayan bir acayip formüldür. sadece 6 yabancı sınırlaması bile bunun yanında kötünün çok çok iyisi durumunda kalır.
 • 128
  kesinlikle gelecektir. şenol güneş falan istediği için değil tabii, o zaten maşa bence. şenol güneş yabancı sınırını destekleyen biri olmasaydı zaten milli takımın başına getirilmezdi.

  beşiktaş sürekli fifa'ya şikayet ediliyor, fener zaten avrupa'dan men cezası alacak. bu şartlar altında yabancı oyuncu sayısı serbest olursa ne maddi olarak ne de prestij olarak bu iki takım galatasaray ile boy ölçüşemez. bu bağlamda o çok güvendiğiniz bein spor'un da yabancı sınırına ses etmeyeceğini düşünüyorum ben.

  açıkçası bu sınır geldiğinde benim için futbol biter. ben ahmet çalık gibi adamların milyon eurolar kazandığını izlemek istemiyorum. türkiye'de üç büyüklerde oynayıp da marcao'dan daha az kazanan bir stoper yok sanıyorum ama marcao hepsinden daha yetenekli bir oyuncu. böyle bir salaklığa tahammül edemem ben. kör döüğüşü gibi maçlar izleyip para ve zaman harcamaktansa başka spor dallarını daha fazla takip eder onlar için harcama yapar, paramla keyif satın alırım, dert ve keder değil.
 • 129
  birileri “bugün sahada istiklal marşı’nı bilen kaç kişi vardı? lig zıvanadan çıktı. türkiye’den ebenin doğurduğu dört kişi sahada yok” dediği için, başka birileri “maç seyretmeye oturuyoruz, hanım 3 dakika sonra, değiştir kanalı, bunların arasında hiçbir türk ismi yok, başkasının maçından bize ne diyor” dediği için, muhtemelen gelecek olan yeni yabancı kuralıdır. kaliteli futbol mu? onu boşverin, o önemli değil. önemli olan şey ise birileri ve birilerinin söylemleri.
  (bkz: ben yaptım oldu)
 • 130
  türk futbolu nasıl yerinde sayar ? sorusunun cevabı. türk futbolunu yönetmeye talip olanların yıllardır misyon ve vizyon kisvesi altında kurtuluş formülü olarak masaya koydukları çözüm önerisi. yıllardır 6+2+2, 8+2, 4x4, 3-2 gibi saçma sapan planlar ile hem kaliteyi hemde dolaylı olarak yerli oyuncu gelişimi engellediklerinin farkında değiller.

  6+2+2 gelse ne olacak ? 6 yabancı sahada ikisi kulübede, ikisi de tribünde. e oldu olacak ikiside evde otursun, diğer ikilide tesiste beklesin. bu mudur yani !

  bu sistemi onaylayacak olanlar bizleri 3-4 sene öncesine döndürüp, maaşı 300 bin euro’yu geçmeyecek adamlara 2,5 m euro kazandırıp kulüpleri çıkmazın içine sokacaklarının farkında değiller. ha karşı anekdot olarak şunu söyleyebilirler. kardeşim 2 m euro vermek zorunda değilsin, pazarlığını yap 200-300 bin euro’ya bağla işi diyebilirler. ancak işler böyle olmuyor ne yazık ki. gözü açık menajerler kendi şirketleri altında bulunan yerli oyuncuları allayıp pullayıp sistem açığından yararlanarak külüplere fahiş fiyatlara kakalayacaklarlar.

  18 yaşında alt yapıdan çıkarttığın yetenek ve gurbetçi oyuncular yine bu sıkıntılı sisteme dayalı olarak senden milyon dolarlar talep edecek. haliyle sende sistem gerektirdiği için bu oyunculara bu fahiş ücretleri vereceksin. sonuç ne olacak ? şanslıysan birkaçı parlayacak geri kalanı vasat performansla yıllarca senin formanı terletecek. genç yetenekler bizim ülkemizden aldığı ücreti avrupanın büyük kulüplerinden alamayacağı için ülkede kalmayı tercih edecek.
  19-20 yaşında milyon dolarlık adam olmanın verdiği hazla ne kendini geliştirecek ne de ilerisi için kulübe maddi manevi katkı verecek.

  bu sistemi getirmeyi bırak, konuşup akılları bulandırmamak lazım. yapmayın yapmayın.

  hazır konu açıldı şunu da buraya bırakayım
  https://twitter.com/...156470528290817?s=21
 • 131
  6 + 2 + 2 diyip milleti kızdırıp daha sonra 10+2 veya 8+2 ile herkese iyi bari dedirtmeye çalıştıklarını düşündüğüm yabancı düşmanı sınır. olması gereken ise sayı sınırı olmadan, yabancılar için yaşlarına ve kariyerlerine göre kriter getirilmesidir. mesela 23 yaş altı bir oyuncudan bahsediyorsak ister türk ister yabancı kriter bile olmamalıdır aksine teşvik olabilir.
 • 134
  ben şu + muhabbetine çok tav oluyorum. teknik direktör olduğumu düşünüyorum, bir kadro kuracağım, kimi oynatıp kimi oynatmayacağıma başkası karar veriyor. böyle bir saçmalık olabilir mi? o zaman tff herkesin ilk on birini baştan belirlersin, sakatlık ve ceza durumundaki alternatifleri de belirlesin, hatta oyuncu değişikliklerinde kim kimle değişebilir onu da belirlesin ve teknik direktöre ihtiyaç kalmasın. nasıl fikir? bu da benden.
 • 138
  bu karar eğer olursa tamamen siyasi bir karar olacak. tv deki şeytani yorumcuların 1 yıldır milli marşımız üzerinden algı çabaları meyvelerini veriyor. bu kararı kim aldı ? klüplere soruldu mu ? onaylayan klüpler hangileridir ? daha önce yapılmış ancak başarılı olmamış sistemi tekrar geri getirerek hangi manejerler daha çok para kazanacak ? fenerin mevcut durumu olası gelecek cezalar alınacak bu kararda etkili olacak mıdır ? bu karar için kime soruldu ? kiminle istişare edildi ? bu soruların cevabını merak ediyorum.