• 668
  hangi kanatlarla oynayacağımızı merak ettiğim diziliş. 4-5-1 ile 4-4-2'nin arasındaki tek fark forvet mevkisindeki 1 ve 2 değil arkadaşlar. orta saha mevkisinde de 5'ten 4'e düşüyorsunuz. bu şu demek, melo ve 2011 selçuk gibi birbirini hem defansif hem ofansif harika tamamlayan iki orta sahanız yoksa, oyunu kanatlardan kurmak zorunda kalırsınız. bu da beckham gibi hem içe katedip bekine boşluk açacak (ki o boşluğu dolduracak bek de yok), hem çizgiye basabilecek, hem de defansif katkı verecek kanatlar gerektirir. bizdeki gibi babel ve soso varsa elinde, 4-4-2'de hem orta sahan daha da zayıfladığı için oyun kuramazsın, hem kanatlardan oyun kuramazsın. sonra da topu forvete ulaştıramıyoruz demeye devam edersin.

  daha forvet özelliklerini saymadım. 4-4-2 oynayacaksan bir adet çalışkan forvet (andone okay burda), ama bir adet de defansı sırtında taşıyabilecek fizikte bir forvet lazım. var mı? yok.
 • 670
  emre çolak ve engin baytar'la oynanabildiğine göre ömer bayram ve lemina ile de oynanabileceğini düşündüğüm diziliştir.

  ----------------------------------muslera

  ----mariano---------luyindama----------marcao------------yuto

  ----lemina-------------seri---------------nzonzi-------------ömer

  ------------------------andone----------falcao

  mariano ve yuto mecburiyet. şener olsa onu yazardım. ama yok.
 • 671
  ömer bayram ve lemina'yla neden olmayacağının sebebi orta saha ikilisinde gizlidir. orta sahanda 2011 selçuk ve melo olsaydı ömer ve lemina yeterli olurdu, real madrid'e yeterli olmazdı da ligde alır götürürdü. ama nzonzi ve seri gibi tepki süresi düşük ve temassız adamlarla, ömer bayram ve lemina gibi top saklama kabiliyeti yüksek olmayan kanatların kaybettiği her topu kalende görürsün. 2 orta saha ile o top kayıplarına yetişemezsin.

  çözüm 3-5-2.
 • 673
  dizilis degisince takimin futbol oynamaya baslayacagini dusunenler oldugunu gormek cidden tuhaf. arkadas bu adamlar takim degiller. birbirinden bagimsiz hareket ediyorlar. isterse 2 tane fazla adamla oynayalim biz yine takim olamadiktan sonra iyi bir futbol oynayamayiz. dizilise gelene kadar takimin antrenmanlarinin sorgulanmasi lazim. maalesef antrenman kalitesini denetleyecek tiynette bir yonetim yok zira bu yonetimdekilerin fatih terim gibi bir alfaya hesap sormaya totosu yetmez.