• 555
  fatih terim'in üçüncü döneminde yine böyle aksayan bir oyunda tam da fb maçında 4-4-2'ye dönüp, güçlü bir oyun ortaya koyup, ligi domine etmiştik oyun olarak. hoca umarım yine bir fb maçı öncesi değişiklik yaparak döner bu sisteme. elimizdeki kadro bu düzene çok müsait, tek eksiği ideal onbire yazılabilecek solak oyuncu azlığı, sıkışan oyunu açmada zorlayabilir bizi.
 • 562
  mevcut takımımızla bir 4-4-2 yapmaya kalkarsak bana göre mevcut form durumlarına göre mariano başta olmak üzere babel ve lemina'nın yedeğe çekilmesi gerekir. kanatlarda çok koşan ve orta sahaya yardım eden 2 ismin olması gerekiyor.

  ---------------------------muslera----------------------------
  şener----------lyundama------marcao------------nagatomo
  feghouli----------seri------nzonzi-----------ömer bayram
  ------------------andone------falcao-----------------------

  şu kadro biraz hayalcilik oldu farkındayım. babel'in kenarda oturup ömer bayram'ın oynadığı bir kadro ancak rüyalarda olur fakat babel'în kanatta olduğu bir 4-4-2 ile elek olma ihtimalimiz de var. babel ve falcao ikilisinin olduğu bir 4-4-2 de bana pek mantıklı gelmiyor.
 • 564
  en fazla 4-4-1-1 olarak denenebilecek diziliştir. aslında elimizde buna uygun bir kadro da var. ama işte bazı takıntılardan vazgeçmek gerekiyor bunu oynamak için.

  ancak şöyle oynayabiliriz bunu:

  muslera

  şener - luyindama - marcao - nagatomo

  lemina - seri - nzonzi - belhanda

  feghouli

  falcao

  duruma göre feghouli ve belhanda yer değiştirebilir. andone, babel forvet arkasına geçebilir. kimi zaman emre mor'dan da fayda sağlanabilir. ama orta sahadaki dörtlünün ileri geri oynayabilecek kapasitede olması şart. yoksa üzerler. çok üzerler.
 • 565
  sözlükteki futbol ulemalarının yine olmaz diye ahkam kestiği "diziliş"...
  hayır önce olmaz deyip sonra 4-4-1-1 olur ama diyebiliyorlar. hemde diziliş değil bizim sorunumuz dedikten 9 saat sonra... neden?? çünkü biz 4-4-2'yi savunuyoruz şu sözlüğe geldiğimizden beri...

  hayır birde 4-4-2 istememizin sebebi daha çok santrafor daha çok köfte olduğunu sanıyorlar. köfte güzeldir ama aradığımız köfte değil... biz köfteleri tepsiye nasıl dizeriz, nasıl dizersek daha çok köfte sığdırırız onun peşindeyiz.

  yüksek müsaadenizle bu konuda biraz ahkam keseceğim.
  madem herkes ahkam kesiyor bilip bilmeden, bende keseceğim. kesiyorum hatta ;

  diziliş değildir bizim sorunumuz diyenlere gelsin bu kısım.. çok büyük konuşuyorum. hatta isteyenle istediği yerde, istediği saatte bunu tartışırım...

  "diziliş önemsizdir" diyen kim varsa futbol konuşmayı anında kesin. bunun adı jose mourinho bile olsa..
  çünkü, sahaya nasıl dizildiğin rakibi nasıl karşıladığın ile direkt bağlantılıdır ve savunmada nasıl durduğun, hücuma nasıl çıkacağın ile direkt bağlantılıdır.

  şimdi, bu takım 2011-12 sezonuna 4-1-4-1 laneti ile başladı. hatta ilk maç sabri'den 4-2-3-1'de melo'nun partneri denemeleri yapıldı ama olmadı. 4-1-4-1 denendi gaziantep'den 4 yendi.. sonra mecburiyet + sezon elden gidiyor feryadı ile 4-4-2'ye döndü bu takım.

  şimdi "diziliş önemsizdir yha" diyen insan evlatlarına soruyorum ;
  madem diziliş önemsiz neden takım 4-1-4-1'den 4-4-2'ye geçince uçtu?? çünkü diziliş hiç bir şey susuzluk her şey değil miydi???

  tekrar ediyorum burası çokemelli..

  sahaya nasıl dizildiğin rakibi nasıl karşıladığın ile direkt bağlantılıdır ve savunmada nasıl durduğun, hücuma nasıl çıkacağın ile direkt bağlantılıdır.

  almayan kafalara aldırmak lazım... olay 4-4-2, 3-5-2, 3-3-6 değil ... olay dizilişin önemi, önemsizliği.. hep şunu örnek verdim, 3'lü oynayan ingiltere'ye 4-4-2'si ile arsene wenger 2000'lerin başında nasıl hükmetti. neden 4-4-2'ye döndü? oynasaydı 3-5-2...

  neden döndü biliyor musunuz?
  çünkü 3-5-2'yi o günkü haliyle yenebilecek en iyi diziliş 4-4-2'ydi... futbol dörtgenler arasında oynanan bir oyundur. millet golden zone diyor, half-space diyor sahayı bilmem kaça bölüyor, biz hala "diziliş yehaaaa" diyoruz... sorsan avrupa futbolu izliyor hapsam..

  son olarak ;

  hayatını futbolun geometrisine adamış, hatta abartıp, futbola taktiksel açıdan ne tür yenilik getirebilir miyim diye düşünüp, futbolculuk hayatının son sezonunda italya'da oynamış, sacchi ile sohbet edebilmek için uçaklarda ömrünü çürütmüş, yetmemiş emekli olduktan sonra taa amerika'ya gidip, takım sporlarının satrancı olarak betimlenen amerikan futbol maçlarını aylarca izlemiş, yine yetmemiş, pozisyon oyununun dünya üzerindeki ilk temsilcisi ile konuşmak için arjantin'e uçup 9 saat yemek masasında tuzlukla, karabiberlikle fikirlerini paylaşmış sonra gelip pozisyon ve geçiş oyunlarının bir sentezini oluşturarak rekorlar kırmış pep guardiola'dan dinleyelim.

  ne diyor pep, goal.com'a verdiği röportajda?

  --- alıntı ---
  4-4-2 oynamak, savunma yapmak ve kontratak fırsatları kovalamak ise daha kolay; çünkü bu konularda mükemmelleşmek daha az zaman alır. pozisyon oyunu oynamak ise çok daha karmaşıktır; çünkü her bir oyuncunun çok fazla bireysel rolü vardır.
  --- alıntı ---

  pep kime yha diyecek hıyarlar elbette çıkar.

  iki farklı takımla şampiyonlar ligi şampiyonu olmuş, eleme usulü maçların en iyisi kabul edilen ancelotti ne diyor?

  --- alıntı ---

  4-3-3 takımın ihtiyaç duyduğu dengeyi sağlamaktan uzak ve ileride pres yapmak için de çok uygun değil.

  --- alıntı ---

  bu adam yeni sezonda 4-4-2 oynayacağını açıkladıktan sonra neden 4-3-3'ten vazgeçtiniz sorusu üzerine söylüyor bunu..

  https://gss.gs/Gkz.jpg

  bu görüntü atletico madrid vs. juventus maçından. doya doya bakın.. sonra kimse 4-4-2 oynamıyor yha dersiniz kim bilecek.
 • 566
  eninde sonunda yine hızlıca rakip defans arkasina kacan oyuncumuz olmamasina, bosa atilan topa defanstan daha cabuk yetisecek oyuncumuz bulunmamasina cikan ve bence diamond dışındaki varyasyonlariyla oynamaya alismamizin zaman alacagi, benim de en sevdigim ve keske oynayabilsek dedigim dizilis.
  peki neden insanlar "4 4 2 kimse oynamiyor" diyor? onu bir hatirlayalim:
  2000'li yillarin ortasinda mourinho ve drogba'nin cikisiyla orta sahayi 5'leyen takimlar, bir sureligine 4 4 2'nin bug'ini buldular gibi oldu. zira drogba ileride tek basina olmasina ragmen mourinho tarafindan ona verilen "top tut, zaman kazandir ve şut atabilen orta sahalara gol alani ac (bkz: lampard)" gibi emirleri yerine getirebilen ilk santrforlardan biriydi. bu sayede 4 4 2'nin 2 kısmindan bir oyuncu, orta 4'lüyü 5'leme sansina sahip oldu. geleneksel ingiliz 4 4 2'sinin normalde kanatlarina 2 oyuncu sarktigindan, merkez orta sahasinda aslında 2 oyuncu yer aliyordu. bir anda siz merkezi 4'lu, 5'li kıldığınizda ki mourinho'nun yaptigi buydu, ortalik darmaduman oluyordu.
  daha sonraki yillarda 4 4 2 yine evrimlesti ve leicester'a sampiyonluk getirdi. su anda her macta degil ama bir cok karsilasmada juventus da bunu kullaniyor. ama eninde sonunda ne yaparsaniz yapin rakip defanstan daha hizli oyunculara ihtiyac duyuluyor. bu, topla jetgil gibi koşmak babinda degil ama bos alana atilan topa defanstan daha cabuk yetisip bosluklari firsata çevirmek babinda.

  peki biz ne oynariz? valla soso ve babel kanatlardayken bu sorunun cevabi zor bence. iki forvet bence sart. falcao ve andone ikilisi uyumlu olacak gibi hissettiriyor. ama oraya top tasiyacak orta dörtlü kimlerden olusur?
  eger klasik 4 4 2 oynayacaksak, ki nzonzi sayesinde bu mumkun, bence bir ryan giggs'e ihtiyacimiz var. yani onyekuru. yani rodriguez.

  feghouli ve babel birbirlerinin yedekleri olacaklardir. belhanda ise beckham rolune evrilecektir.
  ömer eger defansta da iş yapsa, güncel delph formuna yakin bir oyuncu. buyuk avantaj bizim icin. ofansta sol orta, defansta sol bek yapabilir.
  ama ileride en az bir adet rüzgarin oglu olmadan, isimiz yerelde de avrupa'da da zor. benim fikrim.
 • 568
  fatih terim'in en sevdiği sistem. yani en azından eskiden öyleydi.

  şu anda 4-1-4-1 veya 4-3-3 gibi diziliyoruz sahaya. skoru bulunca 5-4-1 falan yapıyordu hoca bir ara.

  uzun süredir 2011-2012 gibi bir 4-4-2 göremedik hocadan.

  burada tabii o sezonki oyunculara benzer isimler olmaması bahane edilebilir ama belki de hoca vazgeçti bu sevdadan bilemiyorum.

  yalnız fatih terim'in muslera'dan sonra tahtaya ilk yazdığı ve en güvendiği iki isim şu anda feghouli ve belhanda.

  bu ikili varken belhanda'yı bir kenara atarak engin baytar çıkarmaya çalışıp 4-4-2 dener mi? bilemiyorum.

  keza feghouli de 4-4-2 kanadı olabilir mi meçhul?

  bir de johan elmander'imiz yok pek tabii. andone enerjik bir isim ama elmander'in yaptığını yapabilir mi? falcao ile uyumları nasıl olur bilemiyorum.

  babel ileri ikilide olursa hücum pres ne kadar işler o da meçhul?

  yalnız son 10 yılda izlerken en çok keyif veren takım da 4-4-2 oynayan o takımdı.

  https://gss.gs/73q.jpg
 • 571
  daha önceden oynamamızın imkansız olduğunu söylediğim * * * ancak şu anki kadro yapımızla oynayabileceğimiz, en azından deneyip görmemiz gereken, diziliş.

  klasik kale ve defans hattını geçiyorum, onların kim olduğu belli.

  orta alanda, kanatlarda sofiane feghouli ve younes belhanda. ortada da steven nzonzi ve jean michael seri. radamel falcao garcia ve florin andone / ryan babel de forvet. iki kanat da içe kayıp pas alışverişine girmeyi seviyor, forvetler hareketli ve yine pas alışverişine girebilecek forvetler. 4-4-2'nin zaafı olan orta ikilinin yalnız kalıp sıkıntı yaşaması sorunu ancak böyle çözülür zaten. en azından denenebilir 4-4-2. illa ki tutacak diye bir şey yok ama şu halimizle de iyi değiliz zaten.

  ancak, 33'lük falcao + babel'e nasıl defans yaptırtacağız bilemiyorum. iki bek de 33 yaşında. kaleciyi saymazsak ki stoperleri de saymamak lazım aslında yüksek efor sarfeden adam olarak; takımın yarısı 33 yaşında.
 • 572
  geçelim istediğim, ancak babel ile mümkün görmediğim diziliş.

  babel kesinlikle falcao'nun partneri olmaz bence. ikisi birden umduğumuz pres gücünü sağlayamaz. falcao'nun partneri kesinlikle andone veya adem olmalı. babel'i bu dizilişte sol kanada da yazamıyorum. malumunuz, savunmada eksik kalırız. klasik 4-4-2 değil de diamond/baklava dizilsek, forvet arkasına da yazamıyorum çünkü oraya belhanda veya feghouli daha mantıklı geliyor. bu durumda babel benim için oyunun gidişatına göre farklı mevkilerde değerlendirebileceğimiz hamle oyuncusu oluyor.

  en azından, hiç değilse, 28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı özelinde 4-4-2'ye geçmeliyiz.*

  fenerbahçe savunmasının yaptığı hataları hepimiz görüyoruz. aynı hatla bu maça çıkarlarsa o atmosferde mutlaka yine hata yapacaklardır. tabii bizim de onları buna zorlamamız lazım. 4-4-2'nin ilk faydası, çift forvetle rakip stoperlere daha yoğun baskı yapma olanağı. bu ikiliden biri falcao olacak ki ondan çok büyük bir pres beklemek gerçekçi değil. ancak yanında oynayacak andone veya adem'in ilk ve en büyük görevi bu olabilir. baskıyı şok presler halinde yapabilirsek daha çok bocalayacaklardır.

  ayrıca, bu kadar içeriye orta kesen bir takımımız varken ceza sahası içinde kalabalık olmak da avantaj.
 • 573
  ne yapıp ne edip bir şekilde oynamamız gereken diziliş. artık forvette falcao-babel mi olur, falcao-andone mi olur bilmiyorum. tek bildiğim şey takımın bu seneki gol ve pozisyon yüzdesinin çok düşük olması. son 7 maçta 7 gol atmışız. bu kısırlığa bir çözüm bulunması şart. fatih terim neden 4-1-4-1’de bu kadar ısrar ediyor bilmiyorum. hani bi oyun planımız olsa tamam diyeceğim ama o da yok. oynanan oyun zaten hiç kimseyi tatmin etmiyor, hiç değilse oynadığımız takıma göre bazı maçlarda bu dizilişle çıkalım sahaya.