• 461
  sevmediğim, geçmişte kalmış ve artık geleceği olmadığını düşündüğüm diziliştir.

  bunun yanı sıra takımımız tarafından feghouli ve henry ile oynanamaz. 4-4-2, tam kanat oyuncusu ister. çizgide kalacak, ileri geri çalışacak, gerektiğinde orta sahaya yardıma gelecek.

  oyunu çok genişleten bir diziliştir. tempolu oyunda madara olabilirsiniz. orta saha ve kanat oyuncularınızın yanı sıra forvetlerinizin de çok güçlü ve dayanıklı olmasını gerektirir.

  maçın durumuna göre elbette denenebilir. ama ana diziliş olarak bence oynanması pek makul değildir.
 • 462
  galatasaray tarihinin en büyük başarılarının üzerinde yükseldiği formasyon olmasının yanı sıra bu takımın genlerine her dönem en uygun gelen taktiktir. 3 5 2 bile bugün futbolun beşiği olarak kabul edilen ülkelerde gün itibariyle gocunulmadan kullanılıyorsa hiç kimse 4 4 2 gibi bir ekol taktiğin demodeleştiğini, eskidiğini ve geleceği olmadığını iddia edemez.
 • 463
  dörtlü defans düzeniyle çıkan bütün takımlar 4-4-2 ya da 4-4-1-1 sisteminin bir yorumuyla sahaya çıkarlar. (zannımca 4-3-3 ve 4-2-3-1 sistemleri de bu yoruma kısmen dahildir.) bu sebeple 4-4-2 için modası geçmiş, geleceği olmayan bir sistem yorumu yapmak son derece yanlıştır. söz gelimi ingiltere ligi'nde düşük bütçeyle (rakiplerine kıyasla inanılmaz bir uçurum vardı) şampiyon olan son takım 4-4-2 oynuyordu. (bkz: leicester city)

  bence galatasarayımız için en uygun sistem de 4-4-2 dir. defansif işleri de yapabilecek kanat oyuncuları bulmak, yetiştirmek kolay iş değil (buna bekler de dahildir. gerektiğinde bir kanat oyuncusu gibi hücum organizasyonlarının içinde olmalılar.) ancak uzun vadeli bir planlamayla bu sistem ve yorumları ezberimiz olabilir. çünkü galatasaray olarak asıl rakiplerimiz türkiye sınırları dışında ve onları onların sistemleriyle yenemeyiz. asıl rakiplerimiz bizim hayal bile edemeyeceğimiz maddi olanaklara sahipler. sadece bu değil, bize kıyasla çok daha sağlıklı bir kültürden ve spor ikliminden geliyorlar ve bu durum acımasız maddi uçurumdan da daha büyük bir problem.

  leicester city'nin yaptığını yapmak zorundayız (hayallerimiz gereği) ve bunu başarabileceğimiz sistem 4-4-2.