• 431
  mevcut kadroda oynayabilmemiz için fernando ve donk ikilisini yok saymamız gereken diziliştir. zaten geriye de orta saha merkezi için selçuk ve ndiaye ikilisinden başka adam kalmıyor.

  kanatların da orta saha özellikli olmaları lazım. hadi belhanda sola geçti o tamam. sağda feghouli'nin silah zoruyla oynatılıyormuş psikolojisini ne yapacağız. emre akbaba dışında 2. forvet olarak oynayacak başka oyuncumuz da yok bu arada. çok zorlarsan sinan ki sinan'ı da 4 senedir zorluyoruz zorluyoruz bir şey çıkmıyor.
 • 433
  2018-2019 sezonunda mutlak gole ihtiyacımız olan son dakikalar hariç oynamamızın pek mümkün gözükmediği sistem.
  bu oyunu oynayabilmenin pek çok farklı yolu var. iki mobil forvetle de oynarsın iki pivot santraforla da oynarsın iki orta saha nitelikli kanatla da oynarsın iki çizgi kanadıyla da oynarsın sadece iki tane çok tempolu iki yönlü oynayabilen pasa yatkın orta sahan yoksa oynayamazsın. bizde değil iki bir tane bile bu niteliklere sahip orta saha yok.
 • 436
  kanatların topun arkasına geçmesi için,
  hücumda topun nihai hedefi belli olmayacağı için,
  stoperler kime pas vereceklerini bileceği için,
  bekler iki kişi ile uğraşmak zorunda olmadığı için,
  topun olmadığı yerde de pas alabilecek birisi olacağı için,

  en önemlisi galatasaray'ın karakterine en uygun sistem olduğu için dönüş yapmamız lazım.

  14 şubat 2019 galatasaray benfica maçının son on dakikasında dönüş yaptık. başlangıç olması dileğiyle...

  muslera
  mariano - luyindama - marcao - yuto
  feghouli- belhanda - ndiaye - emre
  diagne - henry

  henry kanatta olmamalı. topun en son geleceği adam olmazsa ataklar heba oluyor.
 • 437
  (bkz: 4-4-1-1 ile 4-2-3-1 arasındaki fark/#1610388)

  bunu bırakayım buraya sonra devam edeyim.

  dizilişler sistemleri belirler. sistemleri de felsefeler.
  mesela tek forvet oynayan takımlara karşı 3'lü defans ile oynamak bir felsefi yaklaşımdır. bunun için 3'lü bir formasyon seçersiniz. hani şu dizilişe bağlamayın her şeyi düşünce yapısına karşı bir eleştiri getiriyorum... hatta örnekliyorum. madem dizilişler bu kadar önemli değil, önemli olan iş yapacak oyuncular topluluğu o zaman şunu da açıklarlar bana.

  arsene wenger ingiltere'ye ayak basmadan önce ingiltere tam bir 3-5-2 merkeziydi. wenger geldi, hiç bir gereği olmayan bir şekilde dizilişi 4-4-2 olarak değiştirdi ve yenilmeden şampiyon oldu. allah allah nasıl oldu ki o??? ya da 4-2-4'ün çılgın attığı 1986'da 3-5-2 dizerek takımını, maradona'ya serbestlik tanıyarak bilardo nasıl dünya kupasını alabilir ki? ya da 2002'de herkes 4'lü oynarken scolari neden 3-3-1-3 gibi dizdi takımı ne kadar gereksiz şeyler bunlar.. tottenham nasıl oynuyor bak?? mauricio pochettino çift forvet oynamayı bir felsefesi haline getirmiş bir adam. bu yüzden 3-4-1-2 de oynayabilir, 4-3-1-2 de oynayabilir. .. çünkü felsefesi buna uygun. ve arkasında eriksen'e alan açmış durumda. yani çift forvet felsefesine göre diziliş seçmiş. rakibin oyun yapısına göre savunma hattını değiştirmiş, ustası gibi *. çift forvet oynayanlara 3'lü, tek forvet oynayanlara 4'lü çıkmış. yani formasyonunu çift forvete göre belirleyip savunmasını rakibe göre şekillendirmiş. madem formasyon bu kadar gereksiz her maça 3'lü çık ya da 4'lü...

  dizilişler savunmadaki duruşunuzu belirler.
  savunmadaki pozisyonunuz topu kazandığınız andaki hücum pozisyonunuz anlamındadır ve ona göre hücum edersiniz.
  hücumdaki düşünceniz topu kaptırdığınız anda ne yapacağınız ile doğru orantılıdır ki o da dizilişinizle bağlantılıdır... set hücumu yediğinizde 3-4-1-2 olarak diziliyorsanız 4-3-3 oynayan takımlar bekiniz olmadığı bölgeye adam kaçırırlar... çünkü orada bir boşluk vardır. dizilişler oyun temelinizi belirler ve siz bu temele aykırı bir inşaata başlamışsanız o inşaat çöker. bir futbol takımının çökmesi gibi.

  iyi oyuncular sadece oynamak istediğiniz oyunu daha kolay kavrar ve özümser.
  iyi futbol iyi oyuncularla oynanmaz. doğru oyuncu grubu ile doğru sistemin birleşmesi ile olur. ve sistem içinde oyuncular iyileşir... doğru oyuncu doğru yerde kullanırsan yıldız olur. futbol 90 yıllardaki gibi 10 kişinin çalımlanabildiği bir yer değil artık.

  sistem : dizilişe uygun savunma ve hücum setlerinden oluşur.

  kolay gol yiyen bir takımsanız 4-3-3'den vazgeçersiniz. çünkü orta sahanız savunma anlamında sınıfta kalıyor demektir. enerjinizi 4-3-3'de verimli kullanamazsınız eğer iyi bir yaz ayı kampı geçirmediyseniz. maçın başındaki temponuzu maç sonuna kadar sürdürmeniz mümkün değildir....

  buradaki her yazı gibi benim yazdıklarımda "bence" kalıbı altında değerlendirilmeli.
  o yüzden işin bence kısmına geçiyorum..

  savunmayı oyuncular üzerinden yaparsanız sonunda hüsrana uğrarsınız.
  zaten şu an yapılan en büyük yanlış da bu. savunma takım halinde yapılır.. sen stoperlere bırakırsan tüm yükü altında ezilirsin...

  http://gss.gs/O25.jpg
  http://gss.gs/bCf.jpg
  http://gss.gs/G35.jpg
  http://gss.gs/Ge1.jpg
  http://gss.gs/zXX.jpg
  http://gss.gs/16d.jpg
  http://gss.gs/nLP.jpg
  http://gss.gs/uTC.jpg

  bunlardan birini seçebilirsiniz.

  http://gss.gs/nLP.jpg

  bunu oynamak o kadar zor değil. çünkü iki kanattaki oyuncularla oyunu kanattan kurabilirsiniz. rakibi baskı ile kendi sahasından kolay çıkarmadığınız zaman gerisi çorap söküğü gibi gelebilir. dizilişi değiştirmek oyunu da değiştirmek demek. oyunu değiştirmek rakiplerin kolay durduğu bir takım olmamak demek. isterseniz her şeyi yapabilirsiniz.. ama illa 4-3-3 oynayacaksak boş alana ihtiyaç duyan kapalı savunmalarda ölen onyekuru'yu tercih edemezsiniz.

  http://gss.gs/O25.jpg

  bir çok seçeneğiniz var. suits de harvey başına silah dayanmış bile olsa bin farklı seçeneğin var der. kazanmak için bin farklı seçeneğimiz varken neden 4-3-3'de ısrar ettiğimizi anlamıyorum. sorunda burada aslında.

  asıl çözüm için : http://gss.gs/2611678
 • 438
  lig lideri başakşehir'in, geçen sezonun* şampiyonu galatasaray'ın, ondan önceki 2 sezonun şampiyonu beşiktaş'ın*, premier ligde en güçlü şampiyonluk adayları city ve liverpool'un, bayern'in, barcelona'nın kullanmadığı diziliş. hoca istese bile şubat ayında hadi deyip uygulanamaz. zaten hoca milli takımda elinde cenk ve burak varken bile 4-4-2 ye dönmeyip cenk'i sol kenarda kullanmıştı. adam defalarca kafasındaki sistemin 3-5-2 yi tersten oynamak olduğunu söyledi.*buna rağmen ısrarla fatih terim'in 4-4-2 oynatmak istediğini söylemek saçmalık.
 • 439
  4-4-2'deki esas elemanlar orta sahanın sağ ve solunda oynayacak olan oyunculardır. 2011-2012'deki sistemde bu bölgelerde emre çolak ve engin baytar oynuyordu. ikisi de pas oyununa yatkın ve sürekli hareket halinde olan, gerektiğinde defans arkası koşu yapabilen, gerektiğinde de orta sahadaki boşluğu doldurabilen oyunculardı. şu an kadroda buna uygun olan oyuncular emre akbaba ve belhanda.

  tabii ki sadece bu ikiliyle çözülecek bir sistem değil. defansif olarak da ofansif olarak da aktif oynayabilecek iki orta saha lazım ki galatasaray'da bunu karşılayabilecek tek oyuncu kanatta kullandığımız feghouli...

  diagne ve mitrouglu yan yana nasıl oynarlar bilinmez ancak takımın yeni bir sisteme ihtiyacı olduğu kesin, denemekten zarar gelmez.
 • 440
  emre akbaba sağ kanat, belhanda sol kanat olacak şekilde ve feghouli'yi de diagne'nin yanında elmander gibi kullanarak oynayabiliriz. ama feghouli'de o pres gücü yok. diagne'de de yok. ortasaha merkezinde ndiaye mücadele gücü yüksek ama oyun kurma meziyeti yok. ndiaye yanına donk,fernando,selçuk kimi koysan bir defosu var. belhanda mücadele gücü yüksek ama merkezde yapamıyor diğer bölgeler kusursuza yakın olsa sol tarafta iyi performans verir. emre akbaba sağ tarafta yine sırtını çizgiye verip rahat oynayabilir ama tabii savunma konusunda yine şüpheler var. bir de onyekuru var 4-4-2 de tek koyabileceğimiz yer diagne'nin yanı. bu arkadaş da oyun görüşü yok. en son topla buluşup şut çekecek veya ortasahadan topu alıp herkesi çalımlayacak. iyi yaptığı şey de gol koşuları. hal böyle olunca diagne'nin yanına ne kadar uygun o da soru işareti. mitroglou diagne beraber oynar mı bu kadar yumuşak bir ortasaha varken bence oynayamaz. yani bence o kadar kolay değil şu kadro ile 4-4-2 oynamak maalesef.

  edit: imla
 • 441
  biz 4-2-3-1 oynamalıyız, çünkü bütün dünya bunu oynuyor ya da 4-3-3çünkü bütün kalburüstü takımlar bu sistemle başarılı oluyor, liverpool, city, barcelona.

  türkiye'de nerdeyse tüm takımar 4-2-3-1 oynuyor, çünkü dünyaya ayak uydurmuşlar, başarı ancak yeniliği takip edersek gelir, o eski sistemler bitti, çağdışı 4-4-2, mazide kalmış 3-5-2.

  bizim sistemimiz 4-2-3-1'e uygun değil, 4-3-3'e de ama güncel olanı takip etmezsek, başarılı olamayız.

  türkiye'de toplasan 20 tane teknik direktör var, fatih terimve şenol güneş'ten başka elit teknik direktörümüz yok, onlar da artık 70'li yaşlara geldiler. diğerleri ise nasıl olmuşsa pro lisansa sahip olmuşlar, bir takımdan başka takıma gezip duruyorlar, bir takımın şutladığını diğer takım havada kapıyor, onun şutladığını bu takım havada kapıyor, bu döngü böyle sürüp gidiyor. elbette birileri geçici başarılar sağlıyor ama devamlılık yok, bir dahaki sene yine başarısız oluyor. buradaki asıl neden hiç birinin teknik taktik anlamında çok da bilgi sahibi olmamaları, hiç biri yenilik peşinde değil, hangi sistem revaçta 4-2-3-1 oyna gitsin.

  4-4-2 kaostan çıkış sistemidir, her oyuncu diğer oyuncunun eksiğini kapatabilir, özel oyunculara ihtiyacın yoktur,bloklar birbirinini tamamlar. galatasaray,ın şu ortasahası ne 4-2-3-1 oynar ne de 4-3-3. geçiş döneminde oynayacağımız, sistem ya4-4-2 ya da3-5-2dir. iki forvetle oynayan takımlara karşı örneğin 14 şubat 2019 galatasaray benfica maçı'nda benfica karşısına 3-5-2 dizilişi ile çıkmalıydık, 3-5-2'de özel oyuncular wing backlerdir ki yuto ve mariano bu oyunu oynayabilir.
  türkiye'de iki forvetle oynayan takım yok, pas odaklı takımlara karşı ( başakşehir ve beşiktaş gibi )3-5-2 orta alandaki üstünlüğü ele geçirmemizi sağlar. bunun dışında genel dizilişimiz 4-4-2 olmalı.
 • 442
  çok fazla teknik taktikten anlamam. ancak oyuncu profillerine baktığımda, şöyle bir kadronun 4-4-2 oynayabileceğini hayal edebiliyorum.

  muslera
  mariano luyindama marcao nagatomo
  feghouli transfer transfer belhanda
  emre akbaba mbaye diagne

  bu kadrodan luyindama, marcao, emre ve diagne, 2019-2020 sezonunda kesinlikle bizimle olacaktır. diğer oyuncular satılabilir ve yerlerine bu sisteme uyan yeni isimler tercih edilebilir. ancak olmazsa olmaz bölge orta sahanın ortası. ndiaye'nin kiralık sözleşmesi bitecek ki kendisi bizim oyuncumuz bile olsa bu formasyonda oynayabilecek bir oyuncu değil. çünkü ayağı iyi olmadığı için topu hızlı dolaştırmamız kendisiyle mümkün değil. fernando'nun ayağı ve oyun görüşü üst düzey ancak o da tempolu bir oyuncu değil. bize ayağı ve oyun görüşü iyi olan, hem hücum hem savunma yapabilen, en az birinin çok etkili şut atabildiği, tempolu iki adet orta saha lazım. bu özelliklerde oyuncu almak maliyetli olabilir. bu nedenle scout ekibine büyük iş düşüyor.

  4-4-2'de emre akbaba'nın çok skorer olacağını düşünüyorum. ancak kendisinden beklentiler çok büyük olacaktır. top rakip takımdayken elmander görevi görüp orta alanı 5'lemesi, top bizdeyken de ceza sahası içinde olması gerekiyor. feghouli, belhanda ve fernando satılarak bu sisteme geçmek mümkün görünüyor. altyapıdaki atalay babacan'ın bu sistemde orta alanda oynayan ikiliden biri olabileceğini düşünüyorum. çünkü yukarıda saydığım tüm özellikler kendisinde mevcut. sadece savunma yönünü geliştirmesi ve fizik olarak biraz güçlenmesi lazım. yabancı sınırı gelirse, elimizi de kuvvetlendirmiş olacaktır.

  açıkçası 2011-12 sezonunda oynadığımız futbol benim damağımda kaldı. ertesi sezon amrabat ve burak transferi ile o oyun anlayışı bozulmuş, wesley sneijder'in gelişiyle de 4-3-1-2'ye dönülmüştü. bu sistemde işe yaradı çünkü süper lig'de takımların çoğu 4-2-3-1'i tercih ettiği, yani tek santrafor ile maçlara çıktığı için çift santrafor ile oynamak her zaman fark yaratır. bu rakip takımın önde basmasını, savunma oyuncularının pozisyon almasını ve oyun anlayışını etkiler. genellikle tek santraforu savunan tandem, çift santrafora karşı zorlanabilir, ekstra önlem olarak önlerindeki oyuncu geri gelerek göbeği üçleyebilir. bu da sizin rakip takımı kendi alanına hapsetmek için büyük avantaj sağlamanız demektir.

  ben ligde çift stoper, bir ön libero ve tek santrafor ile oynamanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. benim hayalimde tek stoper, çift yönlü iki orta saha ve iki santrafor var. stoper olarak özellikle marcao'nun ayakları, oyun görüşü ve hücuma katkısı gayet iyi olduğu için tek stoper luyindama ile oynuyoruz denebilir ki bu özelliklerin bir kısmı onda da mevcut. eğer emre akbaba'yı ikinci forvet olarak kullanabilir ve orta sahada iki tane box to box ile oynayabilirsek, benim hayalim gerçekleşecek demektir. umarım mıy mıy futboldan bir an önce kurtulur, rakip kaleye akan bir takım izleriz.