• 202
  guardiola’nın mükemmelleştirmek için milyonlar harcadığı ve haftalarca, aylarca tekrar ettiği en sonunda da en mükemmel formuna ulaşmış diziliş.

  bence biz de bunu oynamak istiyoruz bu sene. çünkü 2018-2019 sezonundaki klopp’tan esinlenilmiş futbol yerelde topu sana veren rakiplere karşı inanılmaz kabız bir futbola sebep oluyor. yahu, klopp bile klopp futbolu oynamıyor artık yerelde.

  https://gss.gs/7Ow.png

  bu dizilişte bizim farklı kullandığımız/kullanmak istediğimiz/kullanmamız gereken biçim belhanda’nın kaleye daha yakın, seri’nin orta sahaya biraz daha yakın olduğu biçimidir. bunun karşılığında sol bekimizi biraz geride konuşlandırıp sağ bekimizi biraz daha ileride kullanmamız gerekiyor.

  falcao’nun geldiğini varsayarsak ön beşli, arka ikili ve orta üçlünün en ortasında (bkz: steven nzonzi) isim ve kalite bazında herhangi bir sıkıntımız kalmıyor. mariano toplu oyunda sistemin oturduğunu varsayarsak sırıtmayacağını düşünebiliriz ama yarattığı savunma zaafları tolore edilecek gibi değil.

  keza nagatomo da savunmada can sıkıcı bir zaafiyet yaratmasa bile oyunun akıcılığına yaptığı darbeler asla telafi edilecek gibi değil.

  bek rotasyonunun kesin olarak değişmesi gerekiyor, kaçınılmaz bir gerçek, özellikle de sol bekte.

  ön beşlimizin pas hızı ve oyun bilgisi yeterli hatta ihtiyacımızın üstünde bile denebilir. keza nzonzi ve luyindama da öyle. marcao’nun çok acil toparlanması gerek, ki toparlanacağına inanıyorum.

  bu kağıt üstündeki eksikler giderildikten sonra saha içine dönebiliriz ancak. (bu oyunu oynamakta ısrarcı olacaksak.)

  bu statik halimizden bir an önce kurtulmamız gerek. bu sadece oynamaya çalıştığımız topa sahip olma oyunu için değil yapmak istediğimiz her şey için geçerli. statik bir takım bırakın avrupa’yı yerelde bile başarılı o-la-maz.

  daha dinamik, daha hareketli, daha ne yaptığını bilen bir takım hüviyetine bürünmemiz gerek.

  başımızda türkiye futbol tarihinin en büyük futbol adamı var. bu istediklerimiz bırakın imkansızı, zor bile değil onun için. inancım, güvenim tam. bunun karşılığını görmemiz gerek.