• 254
  bir 4-4-2 takımında kritik 3 etmen vardır:

  1-) kanatların sürekli hücuma vereceği desteğin yanı sıra bir orta saha gibi orta ikiliye çok destek vererek merkezi gerektiğinde üçleme ve dörtleme gibi görevleri vardır.

  2-) santrforlardan biri muhakkak orta alan ve ceza sahası arası bölgeyi hakimiyetine alması lazımdır. son maçta bunu halil de, mostafa da ve oyuna girdiği kısa sürede diagne de iyi yaptı.

  3-) merkez orta saha ikilisinin fırsat buldukça orta alana yardıma gelen forvetin açtığı boşluklardan içeri akması lazım. böylece rakip oyuncular kim nerde takip etmekte zorlanacaklardır. orta saha oyuncusu için söylüyorum bir atağa çıkarsın, iki çıkarsın, üçüncü de artık rakibin konsantrasyonu bozulur kendini unutturarak rakip ceza sahasına sarkarsın golü yazarsın.

  son maçta görüldüğü üzere galatasaray'da 4-4-2 işleyişinde ikinci madde kusursuz işliyor. halil de, mohamed de, diagne de adeta altın değerinde oynuyorlar 4-4-2 için.
  ancak son maçta 4-4-2'li ilk maçımızda takımımızda 1. ve 3. maddelerdeki işler iyi yapılmadı.
  -taylan ve cica genelde geride beklediler. bu yüzden berkan ve gelirse gedson 4-4-2 için çok değerli. bir defansta bir hücumdalar çünkü.
  -kanat oyuncularımız morutan ve kerem ise bir açık gibi oynadılar. yani adeta 4-4-2 değil 4-2-4 oynattılar bizi.
  ancak bunlar da zamanla, çalışıldıkça oturacak şeyler. 1 ve 3. maddeler de oturduğu zaman zımba gibi bir galatasaray izleyeceğiz.

  bir maçta hemen 4-4-2'den vazgeçmek yok. kanser 4-1-4-1'e üç sene sabrettik.
  4-4-2'li galatasaray'ı görmek bizim en doğal hakkımız.

  ----
  gruptan çıkmayı başarıp, gedson'u alırsak avrupa 11'imiz:

  -------------------------------------------muslera--------------------------------------------
  -------boey------------nellson---------------------marcao-------------pva-------

  ------------------------------------------berkan---------------------------------------------
  ---------------------------gedson------------------cicaldau-----------------------------

  -----------------------------------------morutan---------------------------------------------

  ----------------------------------halil---------------------------------------------------------
  --------------------------------------------------diagne--------------------------------------

  şu anda ise lig ve avrupa için:

  -------------------------------------------muslera--------------------------------------------
  -------boey------------nellson---------------------marcao-------------pva-------

  -------------------------------------------taylan----------------------------------------------
  ----------------------------berkan------------------cicaldau----------------------------

  -----------------------------------------morutan---------------------------------------------

  ----------------------------------halil----------------------------------------------------------
  --------------------------------------------------diagne--------------------------------------
 • 255
  bu dizilişi düzenli olarak son oynadığımızda (fatih terim’in sneijder ve drogba’dan sonra döndüğü düzen) %100 verim alamasak da bayağı bir faydasını görmüştük. eboue ve riera beklerde, orta üçlüde selçuk-melo-hamit, önlerinde sneijder ve en önde drogba-burak tandemi…

  “bence” şu andaki kadromuz bu dizilişe daha uygun. pva ve boey bekleri, çiko-taylan-berkan orta sahasının önünde morutan ve en önde halil-diagne(mostafa) tandemi… kurtuluş burada, karar verme yetisi çok kötü olan kanatlarla oynamak yerine orta sahayı kalabalık tutup beklerimizi oyuna sokmayı daha mantıklı buluyorum. her ne kadar pva karar verme konusunda fecaat olsa da en uygun bu gibi. bahsettiğim kadro yabancı sınırına da takılmayıp ligde de kullanılabilir.
 • 256
  gedson gelseydi daha çok anlam kazanacaktı benim için bu sistem. ancak hala daha oynanabilir geliyor bana.
  bu diziliş oyuncuların potansiyelini daha fazla yansıtacağına inandırıyor beni.
  şöyle ki;
  muslera
  boey-nelson-marcao-aanholt
  cicaldau-taylan-berkan
  morutan
  halil-mohammed

  tipik 4-4-2 geçişi de olur rakibi karşılarken. morutan serbest rolde sneijder gibi ister sağ tarafa ister sol tarafa devrilsin. arkasında 3 mücadele gücü ve tekniği yüksek oyuncu var.
  en yakın zamanda bir kere dahi olsa görme şansı yakalarız umarım.

  (bkz: #3221792)
 • 257
  tarihimizin en verimli çağı olan 2000 yılı ve real madrid'i 3- 0'ın rövanşında alabora eden 2013 yılı kadrolarımızın ve de efsanevi milan'ın sahaya yayıldığı diziliş.

  saha parselizasyonu ve hücum gücü açısından en güzel sistemlerden birisidir. muslera, boey, nelson, pva, taylan, berkan, cicaldao, morutan, halil, diagne ya da mustafa... pek tabii beklerin sürekli oyunun içinde olması ve pas oyununda becerikli olması elzem. bunun yanında taylan, berkan ve cicaldao orta saha üçlüsü için bence çok uyumlu. morutan'ın forvet arkasında iyi işler çıkaracağından şüphem yok ve bu sistem için hareketli, güçlü 2 adet forvetimizin olması da bir avantaj. fatih hoca yenilikleri ve değişimi seven ve deneyen birisi. bunu, ligin neredeyse çeyreği bitmiş olmasına rağmen sistemi istediği gibi oturtamamasından da anlıyoruz. henüz istediği 11 ve dizilişi bulmuş değil ama rize maçının son dakikalarıyla birlikte geride bıraktığımız konya maçıyla da devam eden çift forvet dizilişinde ısrar ederse farklı ve iyi işleyen bir takım kurabilir.

  kadromuz ( özellikle orta sahamız) bu dizilişe gayet uygun.
 • 258
  yüzlerce antitezi yazılan diziliş. günümüz futbolunda kanatların kadar hücum takımıyken kanatsız oynamanın bir fayda getireceğini sanmıyorum. ayrıca orta sahayı kalabalık tutulması lazım diyoruz ama bunu salt orta saha oyuncuları ile yaparsan diğer bölgelerde sıkıntı yaşarsın. örneğin diyelim ki rakip 4-3-3 oynuyor biz de 4-3-1-2 oynuyoruz. rakip oyun kurarken merkezdeki 2 forvet bir 10 numaramız ile merkez baskısını iyi yaparız, zaten rakip de kalabalık merkezden oyun kurmaz böyle bir durumda. rakip kendi kanadından çıkacak. burada ön pres namına bir şey yapamayacağız, kenardan gelen her rakip anında 2. bölgede bitecek. diyeceksiniz ki bu iç oyuncuları nal mı topluyor. 4-3-3'te bile kenar savunmasına hem kanat hem bek hem iç oyuncuları katılıyor zaten, biz kenar savunmasında bir adam eksiltmiş olduk aslında. günümüzde futbol içe devrilen ters ayaklı hızlı kanat oyuncuları, çizgiye inmeyi seven tempolu bek oyuncuları ve onlara pivot gibi destek olacak iç oyuncuları ile oynanırken kanat oyuncusuz oynama fikri zaten sıkıntılı. günümüzde herkes kademe kaymalarını yapıyor yani herkes otobüs çekebiliyor. otobüsü merkezden aşmak imkansıza yakındır ki bizden çok daha iyi belki de tarihin en iyi takımları bu otobüse takıldı ve gelenek değiştirmek zorunda kaldı. şimdi kanat oyuncularını çerçeveden çıkaralım, iç oyuncuları oluşan boşluğu doldurmak için kenarlara yanaşması ve 10 numaranın iki kanada da gelip destek olması gerekecek. tek bir kanattan hiçbir şey oluşmayacağı için diğer kanatta iç oyuncusu yada bekten birinin ceza sahasına girmesi diğerinin ceza sahası cephesinde destek olması gerekecek. bu durumda hücum ettiğimiz kanadın ters yönünde boşluklar vermiş olacağız. bunlar sadece bu formasyonun ilk aklıma gelen defoları.

  2012-2013 sezonunda buna geçmiş olsak da 2013-2014 sezonunda işlediğini söyleyemem. 3-5-2 bu formasyona göre çok çok daha mantıklı. en azından half space savunması olacağı için hücumdayken boşluk bırakamayız.
 • 259
  kerem aktürkoğlu nun ligin başından beri devam eden problemi olan çok top kaybetme problemi nedeniyle bir kaç maç kenarda oturması üzerine oynamamız gereken sistem olduğunu düşünüyorum. bugün hangi sistemle sahada olursak olalım aldığı her iki toptan birisini kaybeden bir oyuncunuz varsa ve bu oyuncunuz da hücuma top taşırken ana planınızsa o maçlarda topu almak için hep sıkıntı yaşar olursunuz. kerem'i ya hücuma top taşırken ana plan olmaktan çıkaracağız ya da onu kenarı alıp bu sorununu halledene kadar farklı bir şekilde sahada olacağız. ki olimpiu vasilie morutan gibi özverisi yüksek, savunma yardımını da hatırı sayılır bir seviyede yapan bir oyuncuya sahipken hücumda 4-3-1-2 savunmada ise 4-4-1-1 gibi bir düzenle sahada olabileceğimizi ve bunun da bizim için şu anlık en iyisi olduğunu düşünüyorum.
 • 260
  galatasarayımıza uefa kupası kazandırmış diziliştir. bugüne uyarlarsak da fena olmaz. tabii ki bizler için o dönemkilerle şimdikiler karşılaştırınca ister istemez öncekiler ağır basar ama yine de fena olmaz:

  muslera (taffarel

  fatih akyel (boey) - kaptan (nelsson) - popescu (marcao) - hakan unsal (pva)

  suat kaya (taylan veya berkan)

  okan buruk (gedson alınabilirse alınamazsa berkan) emre b. (cica)

  hagi (morutan)

  arif (halil) hakan ş (mohammed veya diagne)

  kritik yedekler: ergün penbe (ömer bayram), ümit davala (emre kılınç), hasan şaş (kerem aktürkoğlu)
 • 261
  orta sahayı tutmak ve oyunu kontrol etmek için faydalı olsa da, kapanan takımları açmak için beklerden ciddi hücum katkısı gerektireceği için işimizi göremeyeceğini düşündüğüm diziliş. boey beklediğimizden fazla hücum katkısı verse de tam anlamıyla hücumcu bir bek değil. pva zaten ne hücumda ne savunmada bekleneni veriyor. alternatifleri hiç yok. transfer yapalım desek en zor adam bulunacak pozisyon bekler. bu nedenle bu sistemde golü hazırlama işi en öndeki üçlüden ikisinin yeteneğine kalıyor. böyle net bir yaratıcı, takımın üzerinde bir yıldız ** olmadığı sürece hücum etmek zorlaşacaktır. orta 3lünün kenarları kanat orta saha kırması olsa yine biraz daha mantıklı olacak ama berkan cicaldau da böyle oyuncular değil. takımımızdan böyle oyuncu olarak sadece emre kılınç geliyor aklıma. henüz sezon başında taraftarın bir kısmı gözden çıkarsa da kerem bu takımın önemli bir hücum gücü ve bu dizilişte ona net bir yer yok. yine barış alper de bu dizilişle tamamen hamle oyuncusu oluyor.

  dizilişler konusunda genel olarak konuşmak gerekirse de dünyadaki takımların çoğu 433, 4231 ve ya 4141 oynuyor. aslında hepsi birbirine çok yakın. bunun da sebebi ortalama bir oyuncu grubunu bunlarla sahaya dizmenin kolay olması. 352, 343 ya da 4312 gibi dizilişler daha spesifik oyuncular gerektirdiği için pek tercih edilmiyor. 2021 - 2022 sezonu itibariyle takımımızın sorununun dizilişle alakalı olmadığını düşünüyorum. o yüzden 433 türevlerine devam *