• 74
  verdikleri karar doğru olabilir, kendilerince haklı sebepleri olabilir, zaten zaman onları haklı çıkarttı da ancak yaptıkları şey politik olarak o kadar yanlıştı ki cengiz'e açılmış bir muz orta oldu resmen. türkiye'nin orta doğu bataklığında bir ülke olduğunu ve çok iyi tanıdıklarını söyledikleri cengiz'in de orta doğu zihniyetinde bir devlet adamı olduğunu unuttular. cengiz kendisine bu muz orta bakın bunlaaaaar hain dedi, taraftar bir anda cengiz'in arkasında sorgusuz sualsiz bütünleşti. öyle bir bütünleşti ki hiç bir başkan, aysal bile öyle bir destek almamıştır. lise nefreti çok şiddetli bir şekilde hortladı. bugün hala o günlerin etkisinden sıyrılamayıp cengiz'in gerçek yüzünü görememiş taraftarlarımız var. o gün o ibrasızlık olmasaydı taraftarın gözüne böyle bir perde iner miydi? bence inmezdi. herkes çok çok daha önceden ayıkmaya başlardı. zaten ibra etmemek için organize küçük bir grubun geleceğinden haberi olmaması imkansız cengiz'in. ancak hiç bir önlem almaması bir yana, konuşurken takındığı o alaycı küçümseyici tavır ile bir çok kararsızların da ibrasızlık oyu vermesini sağlamıştı. adam meğer hadi mağdur edin beni de taraftarı arkama alıp size bir şov yapayım diye bekliyormuş resmen.

  yaşı yeten yazarlar için olayı şöyle özetleyeyim; 2007 yılında iktidar partisi çatırdarken ordudan bir e muhtıra yayınlanmış ve anketlerde ciddi kan kaybeden partiyi ayağa kaldırmıştı, solculardan bile yetmez ama evet diyerek oy verenler olmuştu o dönem. bu ibrasızlık da cengiz'in e muhtırası oldu işte. ona müthiş bir destek ve daha umursamaz hareket edecek güç verdi.
 • 75
  kendilerinin yaptığı yanlıştı. yanlış olmasının sebepleri takımın şampiyonluk yarışında olması, o an için iyi işler yapan yönetimi liseli olmadıkları için indirmek istemeleri ve objektif olamadıkları için dursun özbek'i ibra edip, mustafa cengiz'i ibra etmemeleriydi.

  kendileri benim nazarımda hala hain. dertleri galatasaray değil, lise ve çıkarları.

  edit: gayette yüz akı olmayan grup.

  lisecilik: galatasaray'ın aktif üye sayısı 9882. koca kulübü aşağı yukarı 10000 kişi yönetiyor. eğer dertleri kulüp ise b. munih tarzı taraftara açabilirler.

  üye olabilecekler

  a grubu - galatasaray lisesi'nde en az iki yıl okumuş olanlar.
  b grubu- kulüp başkanının önerisi ile takvim yılı başına en fazla 15 (on beş) kişi, başka bir kayıt aranmaksızın üye olabilir.
  c grubu- en az 5 (beş) yıl süre ile amatör veya profesyonel olarak kulüp adına yarışmalara katılmış, spor yaşamını kulüpte tamamlamış, bu hususu gençlik ve spor genel müdürlüğü veya ilgili federasyondan alınan yazılı belge ile kanıtlamış ve spor yaşamını tamamladıktan sonra 5 (beş) yıl içinde üyeliğe başvuran sporcular. (kulüp menfaatleri doğrultusunda transferi gerçekleşen sporcular yönetim kurulu kararı ile spor yaşamını kulüpte tamamlamış olma koşulundan muaf tutulabilirler)
  d grubu- en az 5 (beş) yıllık üyelerin çocukları ve eşleri.
  e grubu- yukarıdaki grupların dışında kalanlar.

  alınacak üye sayısı
  madde 8: a ve c gruplarında yukarıda tanımlanan üye adayları için hiçbir sayısal sınırlama uygulanmaz.
  a ve c grupları dışında diğer gruplarda tanımlanan adaylardan üyeliğe alınacakların toplam sayısı her yıl ocak ayında yönetim kurulu tarafından belirlenir.
  ''alınacak toplam üye sayısı bir önceki yıl sonu (31 aralık) itibarı ile kulübün kaydı açık üye sayısının %3 (yüzde üç)'ünden fazla olamaz.''
  yönetim kurulu tarafından belirlenen alınacak toplam üye sayısından fazla üye kabul edilmesi durumunda, işlem sırasına göre sınırı aşan üyelik geçersiz olur ve düşer.
  ancak her durumda, bir yılda kabul edilecek toplam üye sayısı 400 (dört yüz)'ü aşamaz.

  5 gruptan sadece 1i normal taraftar olabilir. evet hiç liseci değiliz. dünya da hiç bir kulübü 358 ibrasızlık ile seçime götüremezsiniz. demokratik gözükür ama değildir. kimse liseye yada liselilere karşı değil. lisecilere karşı. çok objektif iseler dursun özbek'i ibra etmezlerdi.

  mali durum: kimse galatasaray uçuyor kaçıyor demedi. sadece avrupadan ceza alan dursun özbek yönetimi ibra edildi ama mustafa cengiz edilmedi. bu arada mustafa cengiz idari olarak ibra edilmedi. demek ki başarılı bulundu mali açıdan.
  tabi dursun özbek'in arazileri satıp, çekleride ucuza kırdırıp borca değilde transfere yatırması büyük bir mali başarı. herkese 2 milyon euro veriyordur. tolga ciğerci, serdar aziz falan kapı ikiden açılıyordu. dursun özbek zarar yazınca google'a çıkan ilk haber: https://www.sporx.com/...XGLQ26711SXQ?sira=12

  meşhur çocuklar: bu çocuklar içinde üye diyen olmadı. çünkü üye yapılmadılar. bu çocukları paylaşmayacağım burada tekrar. o gece hepsinin hesabı bulundu ve içlerinde farklı takımı tutanlar vardı. yani bu çocuklar üye olsa galatasaray için söz hakkına sahip olacaktı.

  kaybedilecek iki şampiyonluğun önüne geçmekti: kahinlerse lafım yok ancak her şampiyon olamayacağını ibra etmezsen buraya başkan bulamazsın.

  siyasi güçsüzlük: 2011 stad açılışından sonra kulübün yolları yapılmadı. ünal aysal hariç siyasi güce karşı durabilende yoktu. sadece bu yönetime özgü değil.

  özet olarak bu arkadaşlar bu ibrasızlığı kulübün mefaati için değil kendileri için yaptılar. yüz akı dediğimiz arkdaşları bir de dursun özbek konusunda görmek isterdim. hepsi dursun abi yanlış yaptı diye dolaşıyorlardı.

  bende dahil kimse şu an kalsın istemiyor yönetim ancak o zaman taraftar genel olarak memnundu.
 • 76
  camianın yüz akı olan grup.

  şüphesiz ki eylemlerinin, 2021 yılında bile “mustafa cengiz mali olara iyi işler yaptı bence” diyen mali durumdan bihaber, twitter üzerinden oluşturulan her algıya inanan bilinçsiz kitle tarafından anlaşılamaması normaldir.

  dertleri lise ve lisecilik olmadığı gibi %70’i de liseli veya liseci değildir. isteyen gidip araştırabilir. “bunların derdi galatasaray değil lise ve kendi çıkarları” diyenlerin kaçı acaba uefa kupasını bu kulübe kazandıran faruk süren, bu sözlükte övgü üstüne övgü alan ünal aysal yönetiminin de ekseriyetle ibra etmediğini biliyor?

  aynı güruh “işte bunlar ibra etmedi” diye ortaya attıkları çocukların o tarihte kulübe üye olmadıklarını biliyor mu mesela?

  yönetimin değişmesi galatasaray’a çelme takmak falan değildi; basiretsizlik, yetersizlik, siyasi arenada güçsüzlük ile kaybedilmiş 2 şampiyonluğun kaybedilmesinin önüne geçilmekti; nihai olarak taraftar desteğini alan mc bir şekilde devam etti, konuşamadıkları için hoca 4 senede toplam 35 maçta ceza aldı, doğrana doğrana bugüne geldik.

  gerçi 3 senedir “kulüp” kar ediyor diyen ve kulüp ile sportif aş ayrımını bilmeyen güruhun bazı şeyleri anlaması kolay değil.

  “yönetimin o an için iyi işler yaptığı” algısı da şudur, ndiaye satılmış sol bek alınmış, dö tarafından kırdırılan çek neticesinde kulübe mc zamanında 300 milyon tl girmiş; bunu inkar eden yok, defterlerde gözüküyor. eğer iyi yapılan, fatih terim gibi bir hocaya forvet almayarak, tarihin en kolay ucl grubundan çıkılmasının engellenmesi ve 22.4 milyon euro gelirden mahrum kalınmasına yol açmak, ocak döneminde son gün diagneye 13 milyon euro bayılmak ise, bu kişinin kendi yorumudur. bence bunlar iyi işler değildir.
 • 77
  dün akşam yaptıkları açıklamayı densizlik olarak gördüğüm üyelerimiz.

  zamanında tüzüğün kendilerine verdiği hakkı kullanarak el kaldırdılar. ben de yeri geldi mi aynı eli korkmadan kaldırabilmek için bu grubun iradesini ortaya koymasını o gün de destekledim bugün de destekliyorum. mustafa cengiz başkanım kendisine kalkınca hazmedemedi lakin kendisi de kendinden önceki başkanlara "ibra etmiyorum" elini kaldırdığını ben de dahil bir sürü kişiye övünerek anlatmıştı.

  yalnız ve yalnız bir başka gerçek de var ki bu karar ciddi bir grup insanın da vicdanlarını yaralamıştı. sonrasında yaşanan süreçte görüldü ki bu tüzük maddesinin iptali veya revizyonu gerekiyor. bunu bile bile dün akşam bu tür "biz zamanında demiştik yeaaa gördünüz mü!" türünde mesaj atmak yakışmamıştır.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!