• 13
  3-5-2'nin kardeşidir. iki sistemde de 3'lü defans ve çift forvet vardir. şu an için bize lazim olan şeyler yani. 4'lü defansta dağinik bir görüntü veriyoruz, bekler de ölü olunca iyi atağa çikan takimlar zorlu anlar yaşatiyorlar bize.

  çift forvet zaten olmazsa olmazımız olmalı her zaman. florya'nın girişine 'galatasaray sahaya her zaman çift forvetle çıkar' yazılı tabela asılmalıdır. tek sıkıntı elimizde kullanacağımız 2 sağlam, 1 sakat 1'de sakatlıktan yeni yeni çıkacak forvet olması.

  bu sistemin bir özelliği de orta sahada eksik kalmıyoruz. rakip elini kolunu sallaya sallaya ceza sahamıza giremiyor. ocak'a kadar bu sistem devam etmeli, ocak'tan sonra gelen-giden durumuna bakılıp nasıl bir plan uygulanacağına karar verilir.

  bu sistemin bazı oyunculara da faydası olur. mesela 3-4-1-2'nin '1'i olan feghouli bilindiği üzere geçen seneki feghouli'den bir hayli uzak form durumu olarak. geriye koşmakta güçlük çekiyor. fakat bu sistemde gücünü daha ekonomik kullanabilir. mariano da aynı şekilde eski halinden eser yok ama bu sistemle fazla sırıtmaz en azından. emre taşdemir bu sistemde var olan hücumcu özelliğini daha rahat kullanabilir. babel'in ceza alanına yakın olması onun daha etkin rolde olmasını sağlar. marcao arkaya fazla adam kaçırmaz, ahmet çalık bu sistemle parlayabilir. en önemlisi oyuncuların güveni yerine gelir. önümüzde zorlu bir fikstür var (başakşehir, brugge, trabzon, alanya, göztepe,psg) bu maçlar öncesi bu sistemi denemiş olmamız, bir yarı olsa dahi başarılı olmamız gelecek açısından ümit verici. oyuncular sisteme alıştıkça, belki 1-2 dokunuşla daha iyi bir takım olacağız.
 • 14
  "forvet arkası veya 10 numara" pozisyonunun en azından 4. fatih terim döneminde a planı olarak düşünülmediğini söyleyebiliriz. hoca, 3 sezonda da gördüğümüz üzere, maçlara 4-1-4-1 başlar, skor ve oyun olarak geridiyse ikinci yarı 4-4-1-1'e geçer, beklenen olmadıysa orta sahadan birini çıkartıp 4-4-2 veya daha riskli oyun planlarına geçer.

  hoca ve ekibinin kafasında hangi diziliş olursa olsun 3 merkez orta saha ile oynamak var ama bu 3 ismi en azından maçlara başlatırken hiçbir şekilde 10 numara oynatmak yok. daha çok maç içi geçişlerde 10 numara oynayan bir oyuncu görebiliyorsunuz.

  9 kasım 2019 gaziantep fk galatasaray maçı 3-5-2 dizilişini de bu şekilde yorumladı mesela. kendisine sorarsak nagelsmann'in tarzı bir 3-1-4-2 ile başladığını söylecektir bence. çünkü bu maçta orta sahamız net bir şekilde lemina ve önlerinde mezzala rollerinde feghouli ve ömer bayram şeklinde başladı.

  ancak, skoru aldıktan sonra zaman zaman feghouli 10 numara bölgesine kaydı ve rakibi 3-4-1-2 ile karşıladığımız da oldu. bence bu bölümde 3-4-1-2 tercih etmemizdeki amaç tamamen kontra atak düşüncesiyle alakalı. 3-4-1-2'de topu kapabilmeniz durumda öndeki 3 oyuncuyla beraber çok hızlı bir şekilde rakip kaleye gitme imkanı doğuyor ve bir orta saha oyuncunuzu daha geride bekletmiş oluyorsunuz. (zaten geriden uzun toplar atılması için de koşan oyuncu olan ömer bayram yerine, servis yapabilecek seri oyuna girdi.)

  kısacası, uzun zaman sonra ilk kez 9 kasım 2019 gaziantep fk galatasaray maçı nda fatih terim'in bir maçı her anlamda taktik anlamında sürklase ettiğini gördüm. gerçekten bu maçta 1. dakikadan itibaren hiç puan kaybedeceğimiz hissine kapılmadım. hoca 3'lü dizilişlere genel olarak soğuk baksa da umarım en azından devre arasına kadar bu oyunun üstüne koyarak idare etmeyi çalışır.