• 17
  türk futbol tarihindeki en skandal kararlardan biridir ve çok net kural hatasıdır. hadi diyelim, kaleci valencia’yı bozdu diye yorumladık o yüzden tekrar ettirdik dediler. bu da kural hatasıdır çünkü var buna karar veremez. orta hakemi çağırır, kaleci bozuyor mu valencia’yı bir izle der. kalecinin görüş açısının kapatıldığı ofsayt pozisyonlarına var’ın tek başına karar verememesi gibi bu pozisyona da var tek başına karar veremez ki ortada valencia’yı bozma falan da yok. kaleci 5 metre öne atlar, o zaman bozdu dersin.
 • 18
  hakem elini kaldırarak valencia topa iki kez dokunduğu için ihlal kararı veriyor. bu andan itibaren var ekibi, valencia topa dokunduğu anda kalecinin çizgiye teması olmadığını görüyor.

  bu noktadan sonra, doğal olarak, var ın hakeme kalecinin çizgi ihlalini görüp görmediğini sorması gerekiyor. hakem de görmediğini söylemiş ki iptal kararı çıktı.

  mesele buradan sonra başlıyor. oyun kuralları gereği, top kaleciye çarpmadığı için yalnızca kalecinin valencia'yı açıkça etkileyip etkilemediğinin incelenmesi söz konusu. yani burada var ın incelediği şey kalecinin çizgiye temas edip etmediği değil, çizgiye temas etmediği durumda valencia'nın kaleciden etkilenip etkilenmediği olmalı. bunun kararını da var veremez. bu durumda hakemi çağırıp "hocam çizgi ihlali var, valencia etkileniyor mu etkilenmiyor mu gelin bakın" demesi gerekiyor. tabiki hakemin de ekrana gidip kale arkası çekiminden vs. etkilenmeyi incelemesi gerekiyor.

  etkilendi diye karar alıp penaltı tekrari da yapabilir, hayir etkilenmedi diyerek oyunu endirekt atışla devam da ettirebilir.

  biz de buradan hakeme bak ne kadar yanlış karar verdi deriz. veya evet karar doğruydu deriz.

  bu durumda ne olmuş oldu? hakem yorumu gerektiren bir konuda var kendi başına karar almış oldu. örneğin,
  28 ocak 2023 giresunspor galatasaray maçında icardi'nin penaltı pozisyonu için var hakemi "ayağa basma var" dese ve hakem de izlemeden penaltı noktasına koşsa ne olur?

  var ofsayt çizgisi çekilmiş, hakem yorumu gerektirmeyen durum dışında hakemsiz karar alamaz.

  ama var hakemleri ve maçın hakemi ne yaptı? vuruş esnasında kaleci çizgiye basmadığı için direkt ihlal kararı verdi.

  iki durum söz konusu...

  penaltının gol olmadığı ve kaleciye top değmediği durumda ilgili kararı hakemler bilmiyor olabilir.

  kuralı biliyorlarsa da üstte anlattığım sebepten hakemin ekrana gidip izlemesi gerekir. yorum gerektiren bir durumda hakem izlemeden karar almış olur.

  iki durumda da ortada kural ihlali vardır. ayrıca hangi durumun olduğu da var konuşma kayitlariyla çok net görülebilir.
 • 19
  açık ve net şekilde kural hatasıdır.
  fakat benim anlamadığım, kasımpaşa başkanı, yöneticileri veya teknik heyetinden bir kişi bile neden bu konuyu gündeme getirmiyor?
  biri de çıkıp desin ki ''galiba kural hatası oldu, inceleyip tekrarı için başvuru yapacağız'' desin.
  yok arkadaş, kimse ağzını açmıyor. şu olay galatasaray maçında olsa, ülkenin beka sorunu olurdu.
 • 20
  konunun içinde var olduğu için durum çok karışık aslında.

  şimdi eğer var diye bir sistem olmasa ve hakem bu penaltıyı tekrar ettirmiş olsa, şöyle yorum yapılacaktı; hakem tekrar ettirdi çünkü kalecinin penaltı atanı rahatsız ettiğini düşündü. yalnız bunun kesinliğini bilemeyecektik. hakem belki art niyetli olarak tekrar ettirmişti ama maç sonu yorumlara göre raporuna "kaleci valencia'yı rahatsız ediyordu o yüzden tekrar ettirdim" yazıp konuyu kapatırdı.

  var sistemi olduğu için durum başka yere gidiyor. var sistemi aslında doğal olarak orada duruma müdahil oluyor. yani diyor ki kaleci penaltıdan önce ileri çıktı. kritik nokta da burası; burdan sonrası orta hakeme kalıyor. eğer hakem var odasına "kaleci penaltı atanı rahatsız etti" dediyse, sorun yok. yani tamamen yorum hatası diyebiliriz zira rahatsız ettiği falan yok, kalecinin vücudunun ne kadar önde olduğu önemli değil, ayakları önemli; kalecinin bir ayağı da çizgiden öyle dramatik bir şekilde ilerde falan değil. sonuç olarak hakem hatalı karar vermiştir, insiyatifini fener lehine kullanmıştır, fenere kıyak çekmiştir deriz en fazla. zaten işleri güçleri kıyak çekmek, o yüzden daha da ileri gitmez durum. fakat eğer hakem böyle bir yorumda bulunmamış ise ve var odası direk olarak penaltı tekrar kararı vermişse burda işte büyük skandal var demektir. var'ın böyle bir yetkisi yoktur, hakemi bu pozisyonu yorumlamak için izlemeye davet etmesi gerekirdi. işte bu kural hatası mıdır değil midir bilmem ama bu durumda sonuç olarak sivas-galatasaray maçının hakem ve var odasına kesilen cezaların aynısının bu ekibe de kesilmesi gerekir. bunun içinde var kayıtlarının ne olduğunu bilmeye hakkımız vardır.

  kritik noktayı tekrar vurgulayayım; hakem var odasına kaleci rahatsız etti dediyse var'ın bir suçu yoktur. demediyse hem hakem hem var suçludur zira var odası penaltı tekrar edilsin demiş olsa bile hakemin tekrar ettirmemesi gerekiyordu. hakemin ben izlemek istiyorum deme şansı yok, o yüzden var'ın yetkisi dışında bir kararını reddedip oyunu devam ettirmesi gerekiyordu.

  (bkz: 29 ocak 2023 fenerbahçe kasımpaşa maçı)
 • 22
  aynı durum bizim için yaşansa, spor kanalları, sosyal medya rakip takımlar üstümüze çuvallanırdı. ama söz konusu fenerbahçe olunca hakem yorumu dendi geçildi.

  minareyi çalan kılıfına uyduruyor arkadaşlar bunlar hiç kendilerini böyle bir riske sokar mı, verdikleri her kararın bir açıklaması var kendilerine göre. aynı şeyler başka takımlara olsa tam tersi karar verecekler bu sefer öbür tarafından açıklayacaklar.

  ya daha 1 hafta önce antalya'nın fenerbahçe'ye attığı golü biz yedik medya hiç konuştu mu ? deniz çoban utanmadan aynı pozisyon üzerinden 2 farklı yorum üretmedi mi ?

  o yüzden kural hatası falan yok, bence var ama yok işte onlara göre yok, 2 günde unutulur. biz puan farkını koruduğumuz her hafta fenerbahçe için ne kurallar devreye girecek daha izleyin görün.

  işin en acı kısmı da ne olacak biliyor musunuz, aynı 2018-2019 sezonu gibi tüm sezon boyunca doğranıp, son haftalarda rize-bjk maçlarında bariz lehimize hata olmamasına rağmen alıştıkları hakem kararlarını görmeyince tüm sezon bizim için kirli olmuştu ya, aynısı bu sezon için olacak, herşey unutulacak belki galatasaray son haftalarda tartışmalı bir penaltı kazanacak tüm sezon o karar üzerinden, üzerimize yıkılmaya çalışacak. umarım da bu senaryo olur, kudursun şerefsizler.
App Store'dan indirin Google Play'den alın